8
1 SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NOWA FORMUŁA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 1 Nowa formuła sprawdzianu szóstoklasisty

SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

  • Upload
    vandan

  • View
    227

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

1

SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

NOWA FORMUŁA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY

1

Nowa formuła sprawdzianu szóstoklasisty

Page 2: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

2

CELE:

• Przekazanie rodzicom informacji na temat sprawdzianu w szóstej klasie.

POMOCE:

• �Pisemne�zaproszenia,�wysłane�do�rodziców,�z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi-ny i numeru sali.•Materiały�dla�rodziców:�prezentacja,�informacja�na�temat�Egzamera.

PRZYGOTOWANIE SALI:

•Ustawienie�ławek�w podkowę.• Prezentacja prac dzieci z konkursu plastycznego „Mój pierwszy egzamin”.

Czas�spotkania:�1,5�godziny.�

1. Przebieg spotkania

CZĘŚĆ I – ROZPOCZĘCIE ZEBRANIA

• Powitanie.• Przedstawienie celu zebrania.• Sprawdzenie�obecności.

CZĘŚĆ II – INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY

• Prezentacja.•Omówienie tematu.

Ponieważ Państwa dzieci będą pisały sprawdzian w szóstej klasie po raz pierwszy w nowej formule, przekażę zatem kilka najważniejszych informacji.W kwietniu(dokładny termin wyznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) uczniowie przystąpią do SPRAWDZIANU W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ, który zbada umiejętności i wiedzę zdobyte przez nich w czasie nauki w szkole podstawowej. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do sprawdzianu w kwietniu, napiszą go w drugim terminie, prawdopodobnie w czerwcu.

Page 3: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

3

2. Prezentacja

SLAJD 1.

Sprawdzian w klasie szóstej• powszechny• obowiązkowy• warunkiem�ukończenia�szkoły�podstawowej

SLAJD 2.

Sprawdzian w klasie�szóstej:•ma�formę�pisemną,• �sprawdza�umiejętności�i wiadomości�nabyte�w czasie�sześcioletniej�nauki�

w szkole podstawowej z zakresu:–�języka�polskiego– matematyki–�języka�obcego�nowożytnego,•może�zawierać�zadania�odnoszące�się�do�tekstów�z historii lub przyrody.

SLAJD 3.

Sprawdzian w klasie szóstej

Część I Część II

Język polski i matematyka Język obcy nowożytny

80 minut 45 minut

Obie części odbędą się w tym samym dniu

SLAJD 4.

Sprawdzian w klasie szóstej

Zestawy zadańZestaw I Zestaw II

Język polski Matematyka Język obcy nowożytny

Zadania zamknięte i otwarte

Zadania zamknięte i otwarte

Zadania zamknięte

8–12 zadań zamkniętych i 2–4

zadań otwartych

8–12 zadań zamkniętych i 2–4

zadań otwartych

34–35 zadań

2

Sprawdzian w klasie szóstej

powszechny

obowiązkowy

warunkiem ukończenia szkoły podstawowej

3

Sprawdzian w klasie szóstej

ma formę pisemną

sprawdza umiejętności i wiadomości nabyte w czasie sześcioletniej nauki w szkole podstawowej z zakresu:

języka polskiego

matematyki

języka obcego nowożytnego,

może zawierać zadania odnoszące się do tekstów z historii lub przyrody.

4

Sprawdzian w klasie szóstej

Część I Część II

Język polski i matematyka

Język obcy nowożytny

80 minut 45 minut

Obie części odbędą się w tym samym dniu

5

Sprawdzian w klasie szóstej

Zestawy zadań

Zestaw I Zestaw II

Język polski Matematyka Język obcy nowożytny

Zadania zamknięte i otwarte

Zadania zamknięte i otwarte

Zadania zamknięte

8–12 zadań zamkniętych

i 2–4 zadań otwartych

8–12 zadań zamkniętych

i 2–4 zadań otwartych34–35 zadań

Page 4: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

4

SLAJD 5.

Sprawdzian w klasie szóstej

Uczeń:• rozwiązania�zadań�zamkniętych�przenosi�do�karty�odpowiedzi,• �rozwiązania�zadań�otwartych�umieszcza�w arkuszu w miejscu

na to przeznaczonym.

SLAJD 6.

Sprawdzian w klasie szóstej

Zwolnieni�ze�sprawdzianu:• laureaci i fi�naliści�olimpiad�przedmiotowych,�• laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu�wojewódzkim�

lub ponadwojewódzkim

z zakresu przedmiotu objętego sprawdzianem.

SLAJD 7.

Sprawdzian w klasie szóstej

Wyniki�sprawdzianu�są:• wyrażone�w procentach:

– ogólne z każdej�części�sprawdzianu–�szczegółowe:�z języka�polskiego�i matematyki.• zapisane�na�zaświadczeniu.

Wyniki�sprawdzianu�są�ostateczne.�

SLAJD 8.

Sprawdzian w klasie szóstej

INFORMACJEwww.cke.edu.plwww.wsip.pl/sprawdzian-szóstoklasisty/

6

Sprawdzian w klasie szóstej

Uczeń:

rozwiązania zadań zamkniętych przenosi do karty odpowiedzi,

rozwiązania zadań otwartych umieszcza w arkuszu w miejscu na to przeznaczonym.

7

Zwolnieni ze sprawdzianu:

laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych,

laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim

z zakresu przedmiotu

objętego sprawdzianem.

Sprawdzian w klasie szóstej

8

Wyniki sprawdzianu są

wyrażone w procentach:

ogólne z każdej części sprawdzianu

szczegółowe: z języka polskiego i matematyki.

zapisane na zaświadczeniu.

Wyniki sprawdzianu są ostateczne.

Sprawdzian w klasie szóstej

9

Informacje

www.cke.edu.pl

www.wsip.pl/sprawdzian-szostoklasisty/

Sprawdzian w klasie szóstej

Page 5: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

5

SLAJD 9.

Sprawdzian w klasie szóstej

Szóstoklasista�powinien:• posiadać�umiejętności�i wiadomości�opisane�w podstawie programowej,• znać�strategie�rozwiązywania�zadań�w różnych�formach,• dobrze�gospodarować�czasem,• podejmować�decyzje�przemyślane,• wykonywać�polecenia�zgodnie�z instrukcją,• zapisywać�odpowiedź�w wyznaczonym miejscu,• pracować�samodzielnie,• być�zdecydowanym.

W NABYCIU TYCH KOMPETENCJI POMOŻE UCZNIOWI EGZAMER

SLAJD 10.

Sprawdzian w klasie szóstej

EGZAMERSPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY ONLINE

Uczeń:• dowie�się,�co�umie,�a co�jeszcze�musi�powtórzyć,• zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej�Polski,• rozwiąże�zadania�odnoszące�się�do�obowiązującej�podstawy�programowej,• pozna�różne�typy�zadań�występujących�na�sprawdzianie,• nauczy�się�samodzielnego�rozwiązywania�zadań�w określonym�czasie�• otrzyma�materiały,�dzięki�którym�dobrze�przygotuje�się�do�sprawdzianu,• uzyska�możliwość�rozwiązywania�testów�w atrakcyjnej formie.

EGZAMER – NAUKA Z NAMI JEST CZYSTĄ PRZYJEMNOŚCIĄ

10

Szóstoklasista powinien:

posiadać umiejętności i wiadomości opisane w podstawie programowej,

znać strategie rozwiązywania zadań w różnych formach,

dobrze gospodarować czasem,

podejmować decyzje przemyślane,

wykonywać polecenia zgodnie z instrukcją,

zapisywać odpowiedź w wyznaczonym miejscu,

pracować samodzielnie

być zdecydowanym.

Sprawdzian w klasie szóstej

W nabyciu

tych kompetencji

pomoże uczniowi

EGZAMER

11

Uczeń:

dowie się, co umie, a co jeszcze musi powtórzyć,

zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej Polski,

rozwiąże zadania odnoszące się do obowiązującej podstawy programowej,

pozna różne typy zadań występujących na sprawdzianie,

nauczy się samodzielnego rozwiązywania zadań w określonym czasie

otrzyma materiały, dzięki którym dobrze przygotuje się do sprawdzianu,

uzyska możliwość rozwiązywania testów w atrakcyjnej formie.

Sprawdzian w klasie szóstej

EGZAMER

Nauka z nami

jest czystą

przyjemnością

Page 6: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

6

PRZYKłADOWY KOMENTARZ DO PREZENTACJI

1. Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie. Przystą-pienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

2. Sprawdzian ma formę pisemną. Zadania na sprawdzianie dotyczą wiadomości i umiejętności, jakie uczeń nabył w klasach I-VI szkoły podstawowej, ucząc się języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania na sprawdzianie mogą odnosić się do tekstów z historii lub przyrody.

3. Sprawdzian składa się z dwóch części: – część 1 – zadania z języka polskiego i matematyki, – część 2 – zadania z języka obcego nowożytnego, którego szóstoklasista uczy się w szkole jako przedmiotu obowiąz-

kowego (do wyboru jeden z sześciu języków: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski). Część pierwsza sprawdzianu potrwa 80 minut, część druga 45 minut; obie części odbędą się w tym samym dniu, przedzielone przerwą.

4. Sprawdzian będzie obejmował dwa zestawy zadań:– z języka polskiego i matematyki,– z języka obcego. Pierwszy zestaw składa się z zadań zamkniętych i otwartych, drugi – z zamkniętych.Zestaw zadań z języka polskiego składa się z 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw z matematy-ki obejmuje 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw zadań z języka obcego składa się z 35–45 zadań zamkniętych.

5. Rozwiązania zadań zamkniętych uczeń przenosi do kart odpowiedzi, natomiast rozwiązania zadań otwartych umieszcza w arkuszu w miejscu na to przeznaczonym.Rozwiązując zaplanowane wcześniej (już nawet w 5 klasie) próbne testy kompetencji, uczniowie będą mieli okazję ćwiczyć sposób przenoszenia odpowiedzi na karty, zapisywanie odpowiedzi do zadań otwartych oraz sposób kodo-wania arkusza.

6. Z odpowiedniej części egzaminu zwolnieni są uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad przedmio-towych albo laureatami konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowa-nych z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem.

7. W dniu zakończenia roku szkolnego uczniowie otrzymają zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu wyrażone w procentach.

8. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne.9. I 10. Szóstoklasiści w całej Polsce będą mogli przystąpić do próbnego sprawdzianu online organizowanego przez

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. To wyjątkowa szansa, aby sprawdzić swoją wiedzę i poznać typy zadań, z którymi uczeń spotka się na prawdziwym sprawdzianie w szóstej klasie szkoły podstawowej. Po ukończeniu testu uczeń pozna liczbę uzyskanych przez siebie punktów. Dzięki Egzamerowi będzie mógł porównać swój rezultat z wy-nikami uczniów z całej Polski. Chętni będą mogli skorzystać ze szczegółowych raportów, a także uzupełnić braki i utrwalić swoje umiejętności dzięki specjalnie dobranym kartom pracy z dodatkowymi zadaniami.

Page 7: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

7

INFORMACJE DODATKOWE

Jeśli uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego więcej niż jednego języka obcego nowożytnego, jego rodzi-ce (prawni opiekunowie) w terminie do 30 września składają do dyrektora szkoły deklarację z wyborem języka, z którego uczeń przystąpi do egzaminu.

Do 30 sierpnia przed rokiem szkolnym, w którym przeprowadzany jest sprawdzian, dyrektor Centralnej Komisji Egza-minacyjnej ogłasza komunikat dotyczący sposobu przeprowadzenia sprawdzianu dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań lub gdy podczas oceniania prac zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy ucznia, odpowiednia część sprawdzianu zostaje unieważniona, a dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przekaże informację unieważnienia dyrektorowi szkoły, a ten kolejno rodzicom ucznia (prawnym opie-kunom).Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca udostępniana jest do wglądu w czasie i miejscu wyznaczonym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

3. Podsumowanie.

Przekazałam�Państwu�w skrócie�najważniejsze�informacje.�Zachęcam�do�odwiedzenia�strony�Centralnej�Komisji�Egzaminacyjnej�<www.cke.edu.pl>,�gdzie�znajdują�się�Informatory�dotyczące�nowej�formuły�sprawdzianu,�pod-stawy�prawne�oraz�wszelkie�niezbędne�i szczegółowe�informacje.�

CZĘŚĆ III – KOŃCOWA

• �Zachęta�do�współpracy�ze�szkołą,�częstych�kontaktów�z nauczycielami�uczącymi�i wychowawcą,�dla�dobra�dziecka i wspólnego�rozwiązywania�ewentualnych�problemów.• Podanie terminu kolejnego zebrania.• Zaproszenie do rozmów indywidualnych.

RODZICU, SPRAWDZIAN TUŻ-TUŻ. KUP DZIECKU EGZAMER.

Szóstoklasista�powinien:• posiadać�umiejętności�i wiadomości�opisane�w podstawie programowej,• znać�strategie�rozwiązywania�zadań�w różnych�formach,• dobrze�gospodarować�czasem,• podejmować�decyzje�przemyślane,• wykonywać�polecenia�zgodnie�z instrukcją,• zapisywać�odpowiedź�w wyznaczonym miejscu,• pracować�samodzielnie,• być�zdecydowanym.

Page 8: SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY … · • Pisemne zaproszenia, wysłane do rodziców, z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi- ny i numeru

Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej

8

W NABYCIU TYCH KOMPETENCJI POMOŻE UCZNIOWI EGZAMERSPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY ONLINE

Uczeń:• dowie�się,�co�umie,�a co�jeszcze�musi�powtórzyć,• zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej�Polski,• rozwiąże�zadania�odnoszące�się�do�obowiązującej�podstawy�programowej,• pozna�różne�typy�zadań�występujących�na�sprawdzianie,• nauczy�się�samodzielnego�rozwiązywania�zadań�w określonym�czasie�• otrzyma�materiały,�dzięki�którym�dobrze�przygotuje�się�do�sprawdzianu,• uzyska�możliwość�rozwiązywania�testów�w atrakcyjnej formie.

EGZAMER – NAUKA Z NAMI JEST CZYSTĄ PRZYJEMNOŚCIĄ