Upload
amalia-goleanu
View
9
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Proiect didactic dezvoltare personala
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Data: Profesor Consilier colar: Beneficiari:
ARIA CURRICULARA: Consiliere i orientare MODUL TEMATIC: Autocunoatere i dezvoltare personalTEMA LECTIEI: Emoiile, prietenele mele
SCOPUL LECTIEI: Cunoaterea i identificarea emoiilor OBIECTIVE:O1: s recunoasc diferite tipuri de emoii;O2: s realizeze corelaii ntre evenimente i emoiile corespunztoare acestora;O3: s contientizez c nu exist emoii bune sau rele, ci doar emoii ce trebuiesc exprimate;O4: s identifice emoiile ce i caracterizeaz pe colegi;O5: s i mbunteasc gndirea critic, prin acordare de feed-back.
RESURSE:materiale: markere, coli de duplex, pixuri, ghem de ln, coli colorate;procedurale/metode: conversaia, explicaia, expunerea, reflecia individual, exerciiul, autoanaliza.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:Satir. V, Arta de a furi oameni, Editura Trei, Bucureti, 2010.Goleman. D, Inteligena emoional, Editura Curtea Veche, Bucureti, 2008.Derlogea. , Bota. G, 160 de activiti dinamice (jocuri) pentru team-building, CASA, Bucureti, 2010.
SCENARIUL DIDACTICEvenimentele didacticeActivitatea consilierului colarActivitatea elevilorDuratResurseEvaluare
MaterialeProcedurale/Metode
Organizarea claseiVoi organiza clasa i materialele necesare pentru desfurarea activitii de consiliere.
Elevii se vor pregati pentru activitatea de consiliere.2 min.Coli de duplex,Markere
Captarea atenieCunoatere verbal (cu scopul de a sparge gheaa) prin intermediul jocului ghemul de a: fiecare elev va lua ghemul, se va prezenta i va spune ce i place s fac. Dup ce ghemul va trece pe la toi elevii, se va realiza strngerea acestuia, moment n care elevii vor spune un adjectiv care s exprime starea lor din acel moment.
Fiecare elev i va spune numele i un hobby, apoi un adjectiv care s exprime ct mai bine starea de spirit a fiecruia din momentul desfurrii activitii.
8 min
Ghem de ln
JoculConversaianelegerea mesajului, n vederea receptrii noilor concepte.
Anunarea temei i a obiectivelorVoi anuna tema i obiectivele activitii.Le voi reaminti elevilor regulile ce trebuiesc respectate n vederea unei bune desfurrii a activitii.Elevii ascult cu atenie tema i obiectivele propuse, precum i regulile ce trebuiesc respectate de-a lungul orei.5 minColi de duplex,markereConversaiaExplicaiaRspunsurile date de elevi referitoare la coninutul aspectelor vizate.
Desfurarea activitiiVoi realiza cu elevii un brainstorming pornind de la cuvantul emoie, ceea ce nseamna pentru ei emoiile.Vor fi prezentate cartonaele emoiilor, sarcina elevilor fiind de a identifica ce emoie exprim fiecare figur de pe cartona.Voi mpri elevii n grupe de cte patru, sarcina acestora fiind de a potrivi unor poveti o emoie prezentat pe cartonaele emoiilor.Voi lamuri cu elevii termenii de emoii pozitive i negative, crora le va corespunde cte o culoare, scopul final al exerciiului fiind contientizarea importanei exprimrii emoiilor pe care le resimt, indiferent de valena acestora.
Elevii vor participa activ la ndeplinirea cerinelor date.
Elevii sunt ateni la informaiile prezentate i vor participa la discuii.
Elevii lucreaz n echipe i prezint produsul activitii din cadrul grupului.
15 min
9 minMarkere
Coli de hrtie
Foi de duplex
Coli colorate
Cartonae exprimnd diferite emiii
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
Capacitatea de analiz din perspectiva cerinelor formulate
Aprecierea elevilor care au dat rspunsuri corecte dovedind nsuirea noiunilor
Autoevaluarea propriului comportament n contexte diferite i sub influena unor stimuli diferii
ncheierea activitiiLa finalul activitatii fiecare elev va avea ca sarcina sa aprecieze activitatea desfurata prin completarea unor cartonae, exprimnd emoii pozitive i negative, ce vor construi pinguinul emoiilor.Voi aprecia implicarea i comportamentul elevilor n timpul activitii.Elevii vor acorda feedback referitor la activitatea desfurat.
Elevii ascult aprecierile fcute.7 min
3 minPinguinul emoiilor
Cartonae colorate
JoculConversaiaCapacitatea de analiz (gndire critic), din perspectiva cerinelor formulate
Anexe
A. Cartonaele emoiilor
B. Poveti
Speriat: Cici era foarte fericit. Era pentru prima dat cnd mergea cu avionul, experien pe care o atepta de mult timp. n timp ce avionul i urma cursul firesc, pilotul anun ca toi pasagerii s ii pun vestele de salvare, cci urmeaz o zon cu turbulene.
Ruinat: Cici se afl la o petrecere de familie, la casa unei mtui. n grdina n care se desfoar evenimentul este foarte mult lume, iar n ncercarea de a se strecura prin mulime i a ajunge n cas, Cici rstoarn din greeal masa cu gustri.
Fericit: Cici i dorea foarte mult s mearg n excursia organizat de coal. Pentru a putea merge ns, avea nevoie de o not mare la testul final. Astzi se afieaz rezultatele, iar Cici afl c a luat 10!
Trist: Cici urma s i petreac sfritul de sptmn la mare, cu dou dintre cele mai bune prietene. Abia ateptau s se scalde n apa mrii, s stea la plaj i s se bucure de soare. Dar, ajunse la mare, norii deja erau pe cer, iar o ploaie mrunt i rece cdea din ce n ce mai deas din vzduh.
ncntat: Cici i serba ziua de natere. Dei la petrecerea ei erau prezeni toi colegii i prietenii ei, ea i-ar fi dorit foarte mult s fie prezent i bunica ei. n momentul deschiderii cadourilor, un curier sun la u. Avea un buchet de flori i o felicitare de LA MULI ANI din partea bunicii.
Gelos: Cici avea o prieten foarte bun, alturi de care i petrecea o bun parte din timpul liber. Cu toate acestea, de cteva zile, aceasta nu mai era att de prezent ca nainte. Era a treia oar n acea sptmn cnd refuza s ias cu Cici n ora, n favoarea noului coleg de coal.
C. Colegul meu este caracterizat de...
D. Regulile clasei