6
KURSUS: KPD 3026 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2 NAMA: ONG PEEI LIK NO. MATRIK: D20121058923 NAMA PENSYARAH: PROF. KANTHASAMY A/L NALLUSAMY - 1 - RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 1 BIDANG 5 BERKAITAN DENGAN HAK ASASI MANUSIA NILAI MENGHORMATI HAK GOLONGAN KURANG BERUPAYA

rphhhhh

Embed Size (px)

DESCRIPTION

dasssada

Citation preview

Page 1: rphhhhh

KURSUS: KPD 3026 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

NAMA: ONG PEEI LIK

NO. MATRIK: D20121058923

NAMA PENSYARAH: PROF. KANTHASAMY A/L NALLUSAMY

- 1 -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 1BIDANG 5 BERKAITAN DENGAN HAK ASASI MANUSIA

NILAI MENGHORMATI HAK GOLONGAN KURANG BERUPAYA

Page 2: rphhhhh

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN: PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 1

Tarikh : 13 Mac 2015

Masa : 40 minit

Tingkatan : 1 Jati

Bilangan murid : 19 orang

Tajuk : Hargai Golongan Kurang Berupaya dengan memahami mereka

Bidang : Hak Asasi Manusia

Nilai : Menghormati Hak Golongan Kurang Upaya

Kandungan Akademik : Kemampuan memahami punca kecacatan seseorang akan menginsafkan diri.

Hasil Pembelajaran :

1. Menerangkan punca kecacatan seseorang dengan menginsafi diri.

2. Menggambarkan perasaan golongan kurang upaya dengan memahami mereka.

3. Menunjukkan cara-cara membantu golongan orang kurang upaya.

ABM : video, kertas, papan putih, pen dan powerpoint.

Kemahiran berfikir : menghubungkait, menjana idea dan menaakul.

- 2 -

Page 3: rphhhhh

Langkah/MasaIsi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set induksi (5min)

Tayangan video bertajuk “The Power of Words A Girl Changed a Blind Man Day”.

Guru memulakan kelas dengan menayangkan video yang bertajuk “The Power of Words A Girl Changed a Blind Man Day”.

Guru bertanya murid soalan.- Berapakah jumlah sedekah yang diterima oleh lelaki tersebut?

- Apakah yang ditulis oleh perempuan?

- Mengapakah selepas perempuan tersebut menukar perkataan yang lain dapat menarik perhatian orang untuk memberi sedekah?

Guru meminta murid meneka nilai.

Guru memberitahu nilai menghormati hak golongan kurang upaya.

Murid menonton video yang ditayangkan oleh guru.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

Murid meneka nilai.

Murid menumpukan perhatian semasa guru memperkenalkan nilai.

ABM:video, papan putih

Kemahiran berfikir: menghubungkait

Langkah 1 (10minit)

Nilai Menghormati hak golongan kurang berupaya.

Guru mengajar nilai menghormati hak golongan kurang berupaya.

Guru memberi definisi nilai.

Murid meneliti semasa guru mengajar.

Murid memberi

Strategi:Pemusatan Guru

Kaedah:menerang dan

- 3 -

Page 4: rphhhhh

Guru mengajar mengenai punca kecacatan OKU dan hak OKU.

Guru bertanya kepada murid mengapakah kita perlu menghormati hak golongan kuran berupaya.

perhatian.

Murid menjawab soalan.

perbincanganABM:papan putih, pen dan power point.

Langkah 2 (20minit)

Aktiviti Kumpulan:Perbincangan

Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.- mengikut urutan number.

Guru mengedarkan kertas kepada setiap kumpulan.

Guru memberi tajuk perbincangan “hargai golongan kurang berupaya dengan memahami mereka”.

Guru meminta setiap kumpulan menyenaraikan isi mengenai:- Kumpulan 1: Punca kecacatan.- Kumpulan 2: Cabaran yang dihadapi oleh OKU.

- Kumpulan 3: Peranan pelbagai pihak dalam membantu OKU.

Guru memantau dan membimbing murid.

Murid berada dalam kumpulan.

Murid menerima kertas yang diedarkan oleh guru.

Murid meneliti tajuk yang diberi oleh guru.

Setiap kumpulan diminta menyenaraikan isi-isi atas kertas yang diberi.

Strategi:Pemusatan Murid

ABM:Kertas, papan putih, pen

Kemahiran berfikir: Menaakul, menjana idea

Nilai:bekerjasama, menghormati

- 4 -

Page 5: rphhhhh

Guru meminta seorang wakil dari setiap kumpulan untuk membentang.

Guru memberi komen.

Seorang wakil dari setiap kumpulan membentang.

Murid memberi perhatian ketika guru memberi komen.

Kesimpulan(5 minit)

Rumusan Guru meminta murid untuk merumuskan pembelajaran pada hari ini.

Murid merumuskan pembelajaran pada hari ini.

Refleksi:

- 5 -