6
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 04 September 2014 Masa : 07.35 pagi – 08.35 pagi Tahun : 4 Arif Bil. Murid : 41 orang Tema : Ekonomi Berwawasan Tajuk : Usahawan Berjaya Standard Kandungan 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber. Standard pembelajaran 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan yang betul daripada pelbagai sumber. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Bercerita secara spontan mengenai cara menyediakan roti sandwich secara betul dan jelas di hadapan kelas. 2. Mencatat 6 daripada 8 maklumat pada carta mengenai cara menyediakan menyediakan roti sandwich dengan betul dan tepat. 3. Menulis karangan berbentuk cerita mengenai cara-cara menyediakan roti sandwich. Sistem Bahasa : Tatabahasa: Morfologi: kata nama, kata kerja : Kosa kata: Penyediaan, membalut, menghidang, mempamerkan. Pengisian Kurikulum : (Elemen merentas kurikulum) Ilmu: Pendidikan Sivik dan Pendidikan Moral Nilai murni: Hormat-menghormati, berusaha, bekerjasama, berani Elemen keusahawanan: Ek 1.14 daya kreativiti dan inovasi Kreativiti: dapat bercerita mengenai cara menyediakan roti sandwich dengan betul dan jelas.

rph_24

Embed Size (px)

DESCRIPTION

yehh

Citation preview

Mata Pelajaran: Bahasa MalaysiaTarikh: 04 September 2014Masa: 07.35 pagi 08.35 pagi Tahun: 4 ArifBil. Murid: 41 orangTema: Ekonomi BerwawasanTajuk: Usahawan Berjaya

Standard Kandungan3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.

Standard pembelajaran3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan yang betul daripada pelbagai sumber.

Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Bercerita secara spontan mengenai cara menyediakan roti sandwich secara betul dan jelas di hadapan kelas.2. Mencatat 6 daripada 8 maklumat pada carta mengenai cara menyediakan menyediakan roti sandwich dengan betul dan tepat.3. Menulis karangan berbentuk cerita mengenai cara-cara menyediakan roti sandwich.

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Morfologi: kata nama, kata kerja:Kosa kata: Penyediaan, membalut, menghidang, mempamerkan.

Pengisian Kurikulum:(Elemen merentas kurikulum)Ilmu: Pendidikan Sivik dan Pendidikan MoralNilai murni: Hormat-menghormati, berusaha, bekerjasama, beraniElemen keusahawanan: Ek 1.14 daya kreativiti dan inovasiKreativiti: dapat bercerita mengenai cara menyediakan roti sandwich dengan betul dan jelas.

Kepelbagaian Strategi:Kemahiran belajar cara belajar: Sebab dan akibat, penyoalanKemahiran berfikir: Menjana idea dan kemahiran berfikirKecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Interpersonal, KinestetikKonstruktivisme: Menghubungkait

Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir- perhubungan dan merumus

Bahan Bantu Mengajar

Bil.Bahan bantu mengajarJumlah

1Roti1 bungkus

2Mayonis1

3Krim kacang1

4Lembaran kerja41

5Buku latihan41

6plastik6

7Gambar ransangan1

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat ibu menyediakan roti sandwich.

Langkah / masaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set induksi(5 minit)

Gambar ransangan

Apakah yang anda fahami mengenai gambar ini?

Pada pendapat anda, adakah menjual roti sandwich boleh menguntungkan?

Apa kesan menabung kepada diri kita?1. Guru mempamerkan gambar ransangan di hadapan kelas.

2. Guru meminta murid meneliti gambar yang ditunjukkan di hadapan.

3. Guru mendengar pendapat murid mengenai gambar tersebut.

4. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar yang dipaparkan.

5. Guru mengaitkan perbincangan dengan tajuk pelajaran.

Bahan bantu mengajar:Gambar ransangan

KB:MenghubungkaitMenjana idea

StrategiBerpusatkan murid dan bahan.

Kecerdasan PelbagaiVerbal-Linguistik

TeknikSoal Jawab

Konstruktivisme: Menghubungkait

NilaiBekerjasama

Langkah 1(15 minit)

Bercerita mengenai cara menyediakan roti sandwich

-Cara penyediaan roti sandwich:

1. Menentukan bahan2. Penyediaan3. Menghias4. Menghidang

1. Murid mendengar arahan guru.

2. Guru bertanya kepada murid cara-cara menyediakan roti sandwich.

3. Guru menunjukkan cara menyediakan roti sandwich bermula daripada penentuan bahan sehingga menghidang.

4. Setiap kumpulan di minta untuk menerangkan sambil menyediakan roti sandwich secara bergilir-gilir di hadapan kelas.

5. Guru menilai hasil murid dan memberi markah kepada kumpulan yang terbaik.

6. Guru mengulas hasil yang dipersembahkan oleh murid.

Bahan Bantu MengajarRoti sandwichMayonisKrim kacangplastik

KBVerbal lingusitikInterpersonal

Nilai MurniBeraniBerusahabekerjasama

Kemahiran berfikir Perhubungan

Kemahiran belajar: Kemahiran berfikirMerumus

Konstruktivisme: Menghubungkait

Ilmu Pendidikan sivik

StrategiKoperatif

Langkah 2(15 minit)

Menyusun mengikut carta yang betul.

-Murid menyusun dan mencatat cara menghasilkan roti sandwich pada carta yang disediakan1. Guru meminta murid duduk di tempat masing-masing

2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid.

3. Guru meminta murid menyiapkan lembaran kerja tersebut.

4. Guru membimbing murid melengkapkan susunan cara-cara menyediakan roti sandwich.

5. Guru dan murid menyemak jawapan masing-masing.

Bahan Bantu MengajarLembaran kerja

KBVerbal lingusitikInterpersonal

Nilai MurniBerusahaBekerjasama

Kemahiran berfikir Perhubungan dan merumus

Ilmu Pendidikan sivik

Strategi: Berpusatkan murid dan bahan.

Langkah 3

(20 minit)

Menulis karangan mengenai cara-cara menyediakan roti sandwich.

-Murid menghasilkan sebuah karangan mengenai penyediaan sandwich dari mula penyediaan bahan sehingga hidangan.1. Murid berada di tempat masing-masing.

2. Guru meminta murid mengeluarkan buku karangan.

3. Murid mendengar arahan yang disampaikan guru.

4. Murid dibimbing oleh guru menyiapkan karangan tersebut.

5. Guru dan murid sama-sama menyemak jawapan.

Bahan Bantu MengajarBuku karangan

Kemahiran berfikirMenjana idea

Nilai: Tekun

Konstruktivisme

kecerdasan pelbagai:verbal linguistik

Strategi: Koperatif

IlmuPendidikan sivikPendidikan moral

EK1.14 daya kreativiti dan inovatif

Penutup(5 minit)Kognitif:Rumusan tentang isi pelajaran:

Apakah yang kita pelajari hari ini?

Apakah perkara yang boleh menjadikan seseorang usahawan berjaya?

Senaraikan nilai yang perlu ada dalam diri seseorang yang ingin bergelar usahawan berjaya.

Sosial:

Tahniah atas sumbangan idea dalam perbincangan.

1. Guru bertanya kepada murid apakah perkara yang boleh menjadikan seseorang usahawan berjaya?

2. Dengan bimbingan guru, murid membuat rumusan tentang keseluruhan pelajaran pada hari ini.

3. Guru memberikan pujian kerana dapat memberi sumbang saran semasa pengajaran dan pembelajaran.Nilai:Yakin diri

Kemahiran belajar: Kemahiran berfikirMerumus

Kecerdasan pelbagai:Verbal linguistikIntrapersonal

Ilmu Pendidikan Moral

KBT: Belajar cara belajar