Rph Tahun 4B - Elektrik

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/28/2019 Rph Tahun 4B - Elektrik

    1/2

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

    Tarikh : 20 Mac 2012

    Hari : Selasa

    Masa : 11.15 pagi 12.15 tengahari

    Kelas : 4 Bijaksana

    Bilangan murid : 28 orang

    Bidang pembelajaran : Rekabentuk dan Teknologi

    Topik : 1.4 Elektrik dan Elektronik

    Subtopik : a. Penghasilan projek elektrik

    Objektif pengajaran dan pembelajaran :

    1. Murid dapat mengenal pasti nama dan simbol komponen elektrik.

    2. Murid dapat mengetahui setiap fungsi komponen elektrik.

    Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat komponen elektrik ketika di

    rumah.

    Kemahiran generik/Bernilai tambahan : Kemahiran Berfikir (menjana idea, merangsang

    pemikiran, meneliti bahagian dan keseluruhan,

    membanding beza), Kemahiran Belajar (melakar

    grafik, mentafsir maklumat, menilai maklumat),

    Pembelajaran Konstruktivisme, Kreativiti dan Inovasi.

    Pengurusan grafik :

    Teori kecerdasan pelbagai :

    Alat bantu mengajar :

    Alat dan bahan : Mentol, suis, sel kering, buzzer dan wayar.

    Nilai murni : Toleransi, Berdikari, Bertanggungjawab, Kerjasama

  • 7/28/2019 Rph Tahun 4B - Elektrik

    2/2

    Langkah keselamatan : Murid-murid berhati-hati ketika menggunakan

    komponen elektrik dan alatan tangan yang digunakan

    semasa di dalam bengkel.

    Langkah Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan

    PembelajaranCatatan

    Set induksi(5 minit)

    1. Guru menyoal murid alatanelektrik yang pernah muridgunakan di rumah.

    2. Guru meminta muridmenyatakan pertukarantenaga bagi alatan elektriktersebut.

    Soalan :1. Apakah alatan elektrik

    yang selalu kamu gunakanketika berada di rumah?

    2. Apakah pertukaran tenagayang berlaku bagi alatanelektrik tersebut?

    Langkah 1(10 minit)

    Komponen Elektrik- Mentol- Suis

    - Sel kering- Wayar- Buzzer

    1. Guru mempamerkanbeberapa contoh kad flashkomponen elektrik di papan

    hitam.2. Murid diminta untuk

    menyebut nama komponentersebut.

    3. Murid akan melukis kembaligambar dan simbolkomponen di dalam bukulatihan.

    Langkah 2(10 minit)

    Komponen Elektrik 1.

    Penutup Rumusan