Rph Psk Tahun 4 Micro Tech Ing)

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/3/2019 Rph Psk Tahun 4 Micro Tech Ing)

    1/4

    RPH PSK 2009

    RANCANGAN PRESEDIAAN HARIAN (RPH)

    PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

    SEKOLAH RENDAH

    Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Kelas : 4 Belian

    Bil. Murid : 35 Orang

    Masa : 11.30 pagi 12.00 pagi (30 minit)

    Tarikh : 2 Februari 2009

    Tema : 1. Sayangi Diri.

    Tajuk : a. Mengenali Diri

    Sub tajuk : - Kekuatan dan kelemahan.

    - Cara mengukuhkan kekuatan dan

    memperbaiki kelemahan diri.

    Hasil pembelajaran

    Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    1. Mengenal pasti tingkah laku yang dapat membentuk peribadi yang mulia.

    2. Mengamalkan tingkah laku baik yang berdisiplin dan mempunyai integriti

    diri yang tinggi.

    3. berbangga dengan kekuatan diri dan bermotivasi untuk meningkatkan

    kebolehan diri.

    Ringkasan isi kandungan

    1. Mengenal dan membanding bezakan tingkah laku yang baik dan buruk,

    2. kepentingan adab dalam kehidupan kita, yang mengamalkan sikap

    yang baik.

    Penerapan nilai murni

    1. Menyayangi diri sendiri dan persekitaran.

    2. Bersopan santun dalam pertuturan, perlakuan dan sebagainya.

  • 8/3/2019 Rph Psk Tahun 4 Micro Tech Ing)

    2/4

    RPH PSK 2009

    Unsur patriotisme

    1. Berbangga dengan warisan budaya Malaysia, negara Malaysia dan

    sebagainya yang telah membentuk jati diri yang unggul.

    2. Bersyukur dengan kemudahan dan kebebasan demokrasi di dalam

    negara Malaysia.

    Pengetahuan sedia ada

    Murid telah mengetahui perkara yang buruk dan baik dan dapat

    membezakannya.

    Bahan Bantu Mengajar.

    Bil Sumber Kuantiti

    1 Lagu Ikan Kekek yang telah diedit beserta

    liriknya.

    1 lirik lagu dan lagu.

    2 Peta minda Tingkah Laku Yang Baik,

    Pertuturan Sopan Dan Cara

    Memberi Pendapat.

    1 Halaman muka surat.

    3 LCD/ Laptop 1 Biji / 1 Buah

    4 Kertas Mahjung 6 helai

    5 Maker pen 6 batang

    6

    78

    Kemahiran generik

    KB : Mendengar dan memerhati

    KBF : Mengklasifikasi, Menjana Idea, Mencirikan dan Membandingbeza.

    TPK : Linguistik, Intrapersonal, Interpesonal, Visual / Ruang, Muzik dan

    Kinestetik.

    Pembelajaran koperatif

    Prosedur pelaksanaan Elemen pengurusan,

    pembelajaran bestari,

    kemahiran generik

    Catatan,

    penerangan nilai

    murni, nilai alam

  • 8/3/2019 Rph Psk Tahun 4 Micro Tech Ing)

    3/4

    RPH PSK 2009

    sekitar, unsur

    patriotisme dan

    sumber P&P

    Set induksi ( 5 minit )

    1. Guru memasuki kelas dan

    memberi salam kepada murid

    serta penampilan yang kemas

    dan bergaya.

    2. Murid diminta mendengar satu

    lagu rakyat iaitu lagu Ikan

    Kekek kepada muridnya. (nyayi

    bersama- sama).

    3. Murid diminta menjelaskan

    maksud yang pantun yang

    terdapat dalam lagu yang telah

    dinyayikan.

    4. Guru mengaitkan situasi

    tersebut dengan tajuk pelajaran

    pada hari itu.

    KB : Mendengar.

    KBF :-

    TPK :Muzik,

    interpesonal,

    linguistik

    Sumber P&P:

    LCD dan laptop,

    lagu ikan kekek.

    Nilai murni :

    bekerjasama,

    berbangga

    dengan lagu.

    Langkah 1 ( 10 minit )

    1. Murid diminta melihat peta

    minda yang telah dibuat dan

    meminta murid membacanya

    dan menerangkan yang

    difahami dengan bantuan rakan-

    rakan dalam kumpulan yang

    telah dibahagi sebelum ini.

    2. peneguhan akan diberi secara

    pujian kepada murid yang dapat

    menonjolkan diri.

    3. Guru akan memperbetulkan

    jawapan murid sekiranya

    terdapat kesalahan.

    KB :Berfikir,

    mendapatkan

    maklumat, memproses

    maklumat,

    menyampaikan

    maklumat,

    membandingbezakan.

    KBF :-

    TPK :visual ruang,

    verbal linguistik.

    Sumber P&P:

    Peta minda

    tingkah laku yang

    baik, pertuturan

    sopan dan cara

    memberi

    pendapat.

    Nilai murni :

    menghargai,

    hormat

    menghormati,

    bersyukur.

  • 8/3/2019 Rph Psk Tahun 4 Micro Tech Ing)

    4/4

    RPH PSK 2009

    Langkah 2 (10 minit )

    1. Murid akan dibahagikan kepada 6

    kumpulan.

    2. Setiap kumpulan akan diberi tajuk

    yang berlainan berkaitan kesan

    mengamalkan tingkah laku yang buruk

    dan kesan mengamalkan tingkah laku

    yang baik. Seperti bersikap sombong,

    pemarah, tidak sabar, hormat-

    menghormati, berbudi pekerti dan

    sebagainya.

    3. Kemudian murid diminta

    membentang hasil aktiviti secara

    ringkas.

    4. Guru akan memantau setiap aktiviti

    dan mengawal bilik darjah.

    KB :Intrapersonal

    KBF :Berfikir logik dan

    muhasabah diri.

    TPK :Interpesonal,

    Sumber P&P:

    Maker pen dan

    kertas mahjung.

    Nilai murni :

    Bekerjasama,

    bertolak ansur.

    Penutup ( 5 minit )

    Guru membuat rumusan mengenai

    topik pada hari ini, pembelajaran pada

    hari ini menekankan kepentingan

    mengamalkan tingkah laku yang boleh

    menyumbangkan ke arah

    pembangunan watak yang mulia.

    TPK: Intrapersonal Sumber P&P: -

    Nilai murni :

    Hormat

    menghormati,

    berbangga

    dengan kelebihan

    diri.

    Refleksi :