5
Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Tahun 1 Hijau Tarikh : 27 Oktober 2011 Masa : 11:00 – 11:30 pagi (Masa : 30 Minit) Bidang Pelajaran : Sukatan dan Geometri Tajuk: : Ruang Standard Kandungan : 9.1Murid dibimbing untuk mengenalpasti bentuk 3D Standard Pembelajaran: Memperihalkan permukaan, sisi dan bucu bagi bentuk 3D Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat: A: Objektif Kognitif Mengenal pasti bentuk tiga dimensi. Memperihalkan ciri-ciri bentuk tiga dimensi. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. B: Objektif Afektif Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan. Menghargai masa dengan menjalankan aktiviti dan sentiasa menumpukan perhatian semasa menjalankan tugasan tersebut. C: Objektif Sosial Bekerjasama melaksanakan tugasan yang diberikan. Berjaya melaksanakan tugasan dengan ahli kumpulan. Melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan aktiviti secara kelas dan aktiviti kumpulan Bahan,peralatan,sumber: Bahan maujud,lampiran,lembaran kerja,nota di slaid powerpoint, kertas sebaran Pengetahuan sedia ada: Murid mempunyai; Pengetahuan tentang bentuk 3 dimensi Pemahaman Bahasa Malaysia

Rph matematik tahun 1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph matematik tahun 1

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 1 Hijau

Tarikh : 27 Oktober 2011

Masa : 11:00 – 11:30 pagi (Masa : 30 Minit)

Bidang Pelajaran : Sukatan dan Geometri

Tajuk: : Ruang

Standard Kandungan : 9.1Murid dibimbing untuk mengenalpasti bentuk 3D

Standard Pembelajaran: Memperihalkan permukaan, sisi dan bucu bagi bentuk 3D

Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat:

A: Objektif Kognitif

Mengenal pasti bentuk tiga dimensi.

Memperihalkan ciri-ciri bentuk tiga dimensi.

Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

B: Objektif Afektif

Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan.

Menghargai masa dengan menjalankan aktiviti dan sentiasa menumpukan perhatian semasa

menjalankan tugasan tersebut.

C: Objektif Sosial

Bekerjasama melaksanakan tugasan yang diberikan.

Berjaya melaksanakan tugasan dengan ahli kumpulan.

Melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan aktiviti secara kelas dan aktiviti kumpulan

Bahan,peralatan,sumber:

Bahan maujud,lampiran,lembaran kerja,nota di slaid powerpoint, kertas sebaran

Pengetahuan sedia ada:

Murid mempunyai;

Pengetahuan tentang bentuk 3 dimensi

Pemahaman Bahasa Malaysia

Nilai dan sikap : bekerjasama, rajin dan cermat.

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Nota

Fasa Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Persediaan

(5 Minit)

- Guru

menayangkan

video klip.

- Murid menonton

video klip dengan

sepenuh perhatian.

Strategi /

teknik:

Penyoalan

seluruh kelas

Page 2: Rph matematik tahun 1

- Guru bersoal

jawab dengan

murid.

Contoh soalan

- Apakah bentuk

yang dapat lihat

dalam video klip?

- Murid menjawab

soalan .

Jawapan murid :

Cth: silinder,sphere,

kubus,kuboid,kon dan

piramid

Imaginasi

(10 minit)

- Guru

menayangkan

powerpoint

- Guru

mengedarkan

kubus kepada

murid dan

meminta murid

menyentuh.

- Guru bersoal

jawab dengan

murid tentang

bilangan bucu,

sisi dan

permukaan

kubus.

- Murid didedahkan

ciri-ciri bentuk 3 D

iaitu bucu,

permukaan dan sisi.

- Murid menyentuh

bucu, permukaan

dan sisi bucu kubus

yang diberikan.

- Murid menjawab

soalan guru sambil

mengira bilangan

bucu, sisi dan

permukaan.

Jawapan murid:

Cth: 6 permukaan, 12

sisi dan 8 bucu.

Strategi/

Teknik:

Pemerhatian

Sumber

pengajaran:

Slaid

Powerpoint

(Lampiran 1).

Sikap saintifik

dan nilai

murni:

Minat dan

bersifat ingin

tahu tentang

alam

sekeliling.

Perkembanga

n

(10 Minit)

- Guru

membahagikan

murid dalam 4

kumpulan dan

melantik ketua

kumpulan bagi

setiap kumpulan.

- Guru

- Murid duduk dalam

kumpulan.

- Murid menyentuh

dan mengira

bilangan sisi, bucu

dan permukaan

bagi bentuk silinder,

kon, kubus, kuboid

Strategi/

Teknik :

KBBT -

Mengelas,

Soal jawab

dan

perbincangan.

Page 3: Rph matematik tahun 1

membekalkan

bentuk 3D,

kertas sebaran

dan pen marker

kepada murid

- Guru bergerak

dalam kelas dan

membimbing

murid melakukan

aktiviti kumpulan.

- Guru edarkan

lembaran kerja

kepada semua

murid dan

membimbing

murid yang

lemah

dan sphere.

- Murid menulis

jawapan pada

kertas sebaran

dengan

menggunakan pen

marker.

- Murid

membentangkan

jawapan di hadapan

kelas

- Selesaikan tugasan

yang diberi.

nilai murni:

Mensyukuri

nikmat yang

dikurniakan

Tuhan.

Penutup

(5 Minit)

- Guru paparkan

kepada murid

teka-teki dan

meminta murid

menekanya

- Minta murid

mengingat

kembali bucu,

permukaan dan

sisi setiap bentuk

yang ditunjukkan.

- Guru

mengedarkan

latihan sebagai

kerja sekolah.

- Murid mejawab soalan

guru.

Contoh jawapan;

silinder, kon.

Strategi:

Penyoalan

seluruh kelas

KBBT:Membu

at kesimpulan

Sumber

pengajaran:

Lampiran :

Slaid

powerpoint

Page 4: Rph matematik tahun 1