7
Tahun 3 (Buah-buahan) OLeh Desmond Daniel Ak COpta Tarikh : 29 Ogos 2012 Masa : 0830 – 0930 ( 60 Minit ) Tahun : Tahun 3 Tema : Buah- buahan Tajuk Pelajaran : Buah Kegemaranku Bilangan Murid : 30 orang FOKUS UTAMA: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 1 ( i ) Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul FOKUS SAMPINGAN: 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 2 ( i ) Menceritakan cerita yang didengar dan ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 1 (i) Membina ayat tunggal berdasarkan pelbagai bahan rangsangan yang diberi. Pengetahuan Sedia Ada I. Murid-murid pernah memakan buah-buahan. II. Murid-murid pernah membeli buah-buahan di pasar. Objektif Eksplisit Diakhir pembelajaran ini murid dapat: I. membaca lancar petikan “buah kegemaranku ” dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan petikan yang dipaparkan. II. memilih dan bercerita mengenai buah-buahan yang digemari berdasarkan paparan kad gambar yang dipaparkan. III. membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan dalam lembaran kerja. Sistem Bahasa I. Tatabahasa : Ayat Pasif II. Kosa kata : berkhasiat, vitamin, serat, Pengisian Kokurikulum :

Rph Kssr Tahun 3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sk

Citation preview

Page 1: Rph Kssr Tahun 3

 Tahun 3 (Buah-buahan) OLeh Desmond Daniel Ak COpta

Tarikh            : 29 Ogos 2012Masa               : 0830 – 0930 ( 60 Minit )Tahun                        : Tahun 3Tema              : Buah- buahanTajuk  Pelajaran      :  Buah KegemarankuBilangan Murid        : 30 orangFOKUS UTAMA:5.1       Membaca kuat perkataan dan            ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.Aras 1 ( i )       Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betulFOKUS SAMPINGAN:2.1       Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.Aras 2 ( i )       Menceritakan cerita yang didengar dan ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul8.2       Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.Aras 1 (i)         Membina ayat tunggal berdasarkan pelbagai bahan rangsangan yang diberi.Pengetahuan Sedia Ada

         I.            Murid-murid pernah memakan buah-buahan.      II.            Murid-murid pernah membeli buah-buahan di pasar.

Objektif Eksplisit     Diakhir pembelajaran ini murid dapat:

       I.            membaca lancar  petikan  “buah kegemaranku ” dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan  petikan yang dipaparkan.

    II.            memilih dan bercerita mengenai buah-buahan yang digemari berdasarkan paparan kad gambar yang dipaparkan.

 III.            membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan dalam lembaran  kerja.

Sistem Bahasa                 I.            Tatabahasa   : Ayat Pasif    II.            Kosa kata      : berkhasiat, vitamin, serat,

Pengisian Kokurikulum      :       I.            Ilmu    : Pendidkan Moral,Sivik dan kewarganegaraan    II.            Nilai Murni     :Kerajinan, kerjasama

Kemahiran Bernilai tambah   :       I.            Teori Kecerdasan Pelbagai    : Verbal Linguistik, kinestetik dan interpersonal    II.            Kemahiran Berfikir                : Menghubungkait, mengimbas kembali dan menjana idea III.            Pembelajaran Kontekstual     : Murid mengaitkan pengalaman baru mereka dengan

kehidupan seharian IV.            Belajar Cara Belajar               : Melihat dengan aktif , membaca dan berbincang

Page 2: Rph Kssr Tahun 3

Isi Pelajaran                          :       I.            Video “ buah-buahan”    II.            Petikan “Buah-buahan Kegemaranku”

Bahan Sumber Mengajar     :       I.            Kad bergambar    II.            Petikan III.            Laptop IV.            LCD/Slaid

Langkah/ Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi( 5 minit )

VIDEO“ Buah-buahan”

SOALAN        Apakah yang

murid-murid faham tentang video tadi?

       Guru memberikan salam kepada murid-murid dan bertanyakan khabar serta persediaan murid-murid.

       Guru menayangkan satu klip video lagu buah-buahan di hadapan kelas.

       Guru meminta semua murid menumpukan perhatian pada klip video tersebut.

       Gurur meminta murid-murid menyatakan apa yang mereka lihat  dalam klip video yang ditayangkan.

       Murid-murid diberi penghargaan atas jawapan dan kerjasama dan jawapan yag diberikan.

       Berdasarkan rakaman klip video tersebut guru mengaitkan klip video dengan tajuk pembelajaran pada hari ini iaitu” buah-buahan kegemaranku”.

PENILAIAN HP2.1 Aras 2( i)TKP

     Verbal linguistik     Interpersonal

StrategiBerpusatkan muridTeknik:-Soal jawab

BSM     Klip Video

Langkah 1

(10 minit ) KAD GAMBAR

Gambar buah-buahan

       Guru mempamerkan kad bergambar buah-buahan kepada murid-murid .

       Guru meminta beberapa orang

PENILAIAN HP:FS: 2.1 Aras 2( i )

TKP : Kinestetik

Page 3: Rph Kssr Tahun 3

SOALAN:

        Apakah buah-buahan kegemaran anda ?

          Apakah buah yang murid-murid pernah makan?

murid secara rawak untuk  melekatkan kad bergambar pada papan tulis.

       Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk menamakan dan menjeniskan buah-buahan yang terdapat

       Kemudian, menceritakan buah-buahan kegemaran mereka  yang terdapat dalam gambar yang dilekatkan pada papan tulis

       Guru membimbing murid-murid untuk menyampaikan cerita mereka berkaitan gambar buah-buahan tersebut.

       Guru memberikan penghargaan kepada murid-murid dengan memberi pujian dan meminta murid-murid memberikan tepukan kepada rakan mereka.

KB: Mencirikan, Menjana idea, Mengkategorikan

PEMBELAJARAN KONTEKSTUAL:Murid mengaitkan kehidupan seharian mereka dengan pengalaman baru mereka

BCB : Kemahiran Mengingat

Langkah 2

(20 minit)

PETIKAN

“Buah-Buahan kegemaranku”

KOSA KATA:

       Vitamin       Berkhasiat       Serat

       Guru mengedarkan petikan teks bertajuk  ”buah-buahan kegemaranku  ”  kepada murid.

       Murid-murid diminta untuk membaca teks petikan secara senyap terlebih dahulu.

       Guru meminta murid-murid membaca petikan beramai-ramai dengan intonasi yang betul

       Beberapa orang murid membaca petikan secara individu.

       Guru membimbing murid lemah membaca teks dengan lancar dan dengan intonasi yang betul.

       Murid-murid membaca kosa kata yang digariskan  di dalam petikan.

       Murid dibimbing mencari makna perkataan yang terdapat didalam petikan tersebut.

PENILAIAN HP:FU : 5.1 Aras 1( ii )

BCB: Membaca

SISTEM BAHASAKosa kataTKP Verbal linguistik,, interpersonal

ILMU: Pendidikan MoralNILAI MURNI :Kerjasama,

BSM :

Laptop, LCD, petikan

Page 4: Rph Kssr Tahun 3

Langkah 3

( 10 minit )

Latihan bertulis:

Ayat pasif

Penerapan Tatabahasa:

Ayat pasif ialah ayat yang terbentuk asalnya daripada ayat aktif transitif, dan mengandungi kata kerja yang mengutamakan objek asal sebagai judul atau unsur yang diterangkan.

       Guru menerangkan maksud ayat pasif kepada murid.

       Guru memaparkan contoh ayat pasif yang terdapat dalam petikan

       Guru meminta murid membaca ayat-ayat pasif yang dipaparkan

       Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

       Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid-murid iaitu mengikut Kumpulan A, B dan C.

Kumpulan A dan BMembina ayat pasif daripada contoh yang diberikan dan menulis ke dalam buku latihan

Kumpulan CMenyalin semula dan membaca pasif yang telah diberikan di dalam buku latihan

       Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Penilaian HP

8.2 Aras 1 ( i )

TKP :•Verbal linguistik•Intrapersonal

Sistem Bahasa• ayat pasif

Strategi•Pendekatan Deduktif

Kemahiran Berfikir•          Menjana Idea

Langkah 4( 10 minit )

PengayaanPermainan bahasa:Permainan bahasa elektronik.( hot potatoes)

PemulihanBimbingan membaca petikan “ Buah-buahan

Pengayaan       Guru memaparkan permainan

bahasa elektronik pada slaid.       Murid diminta menjawab soalan

dan guru mengawal komputer tersebut.

       Murid yang menjawab soalan betul yang  paling banyak dianggap pemenang.PemulihanGuru membimbing murid-murid pemulihan membaca teks ‘buah-buahan kegemaranku” dengan

PENILAIAN HP:8.2 Aras 1 ( i )5.1 Aras 1 ( i )TKP:-           Kinestetik-           Verbal linguistik-           InterpersonalSISTEM BAHASA:-           Ayat pasifBSM-Permainan bahasa elektronik.( hot

Page 5: Rph Kssr Tahun 3

kegemaranku” intonasi yang betul potatoes)

Penutup

( 5 minit )

       Penerapan nilai-nilai murni

       Rumusan isi pelajaran

• Guru membimbing murid-murid membuat rumusan tentang tajuk pelajaran yang telah dipelajari dan menyerapkan nilai-nilai murni kepada murid.• Guru mengucapkan tahniah kepada semua murid kerana dapat mengikut pelajaran dengan baik

TKPVerbal linguistikNILAI MURNI-Menjaga kesihatan-Berkerjasama-Rasional

Aktiviti susulan : membaca dan mengumpul maklumat berkaitan buah-buahan yang digemari.