95
Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia Pecahan 1 SEMESTER 1 /2011 KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1 Tugasan Kumpulan Group J-09 Nama Ahli Kumpulan 1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 ) 2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 ) 3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 ) 4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 ) Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817 NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB NO. KAD PENGENALAN : 730828016366 E-MEL : [email protected]

RPH KESELURUHANEN.RAMLY

Embed Size (px)

DESCRIPTION

kp

Citation preview

Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia

Pecahan 1

SEMESTER 1 /2011

KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1

Tugasan Kumpulan

Group J-09

Nama Ahli Kumpulan

1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )

3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli

NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817

NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB

NO. KAD PENGENALAN : 730828016366

E-MEL : [email protected]

KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN

PERANCANGAN AWAL RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Ahli Kumpulan :

1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun 1

Topik : Tema 5 - Mari Bertani

Subtopik : i. Kebun Datuk Anas

ii. Buah-buahan Tempatan

iii. Ternakan Ayam

iv. Seronoknya Bercucuk Tanam

Subtopik : Kebun Datuk Anas

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan betul

Subtopik : Buah-buahan Tempatan

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahaminya melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

ii. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar.

Subtopik : Ternakan Ayam

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam. ii. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.

Subtopik : Seronoknya Bercucuk Tanam

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Memahami dan menakul gambar yang diberiii. Bercerita tentang gambar yang diberi dengan tepat menggunakan ayat tunggal.

JADUAL PENENTU KANDUNGAN

Unit/TopikPengetahuan Kemahiran

Fakta Konsep Generalisasi

Pengetahuan Kefahaman Aplikasi Analisis

Sintesis

Unit 1Kebun Datuk Anas

Idea am Mengingat kembali

Mencatat maklumat berkaitan

Kenalpasti fakta tentang sayur

Unit 2Buah-buahan Tempatan

Dakwaan berdasarkan pemerhatian

Mengingat kembali

Kenalpasti nama dan istilah

Menyampaikan maklumat

Unit 3Ternakan Ayam

Dakwaan berdasarkan pemerhatian

Idea am Pengendalian sesuatu

Penceritaan

Unit 4Seronoknya Bercucuk Tanam

Menyatakan perasaan

Memindahkan maklumat

Menunjukkan perasaan

Nama : Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )

KELAS/MASA/

MATAPELAJARAN KANDUNGAN IMPAK/CATATAN

BAHASAMELAYU08.00-09.00

1CEMPAKA

Tema : Mari BertaniUnit : 21Tajuk : Kebun Datuk AnasKemahiran :FU : SK : 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber. SP : 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan daripada pelbagai sumber.

FS : SK : 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. SP : 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat daripada pelbagai bahan bacaan untuk membuat klasifikasi dengan betul.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan

betul

Aktiviti:Set Induksi

EMK: Keusahawanan

PK : Nilai : Kerajinan Ilmu : Matematik, Sains

KBT : KB: Mengumpul dan mengelaskanKP: Logik-matematikBCB: Bacaan intensif

Media : Slaid gambarBuku teksLembaran kerja (borang klasifikasi)ICT

1

- Guru menunjukkan tayangan slaid gambar sayur-sayuran dan mengaitkannya dengan tajuk

Langkah:1. Guru bersoaljawab mengenai jenis sayur-sayuran

yang ditayangkan menggunakan slaid2. Murid membaca dan memahami teks3. Murid menyenarai dan mengklasifikasikan sayur-

sayuran yang terdapat dalam teks4. Murid menamakan sayur-sayuran lain yang

diketahui oleh mereka

Penutup:Menyanyi lagu ”Sayur-sayuran mengikut lirik buah-buahan tempatan” .

SB :Tatabahasa: Kata nama am

Kosa Kata: timun, tomato, petola, cili, sawi, kangkung

Nama : Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )

Tahun 1 JauhariMasa 8.20 – 9.20 pagiHari RabuTema Mari BertaniTajuk Buah-buah TempatanFU SK 4.1

SP 4.1.2FS SK 1.5

SP 1.5.1Objektif Pada akhir P&P murid dapat:

1. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahaminya melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

2. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar.Pengisian Kurikulum

i) Ilmu : Kesihatanii) Nilai : Bersyukur, Kebersihaniii) KBT : Muzik, Menjana idea, kontekstual

Sistem Bahasa Tata Bahasa : Kata Nama AmMedia Seni Kata Lagu, gambar tunggal, kad perkataan dan lampiran.Aktiviti 1. Set Induksi.

2. Murid membaca dan menyanyi.3. Suaikan nama buah-buahan dan bercerita.4. Refleksi.

Pentaksiran Lembaran Kerja.Pemulihan Lembaran Kerja.Pengayaan Lembaran Kerja.

2

Nama : Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 1 (20 murid)

Masa: 7.30-8.30

Tema: Mari Bertani

Tajuk: Ternakan Ayam

Fokus Utama:

SK : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

SP:1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar dengan betul menggunakan ayat tunggal.

Fokus Sampingan:

SK: 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa, dan ayat dengan betul.

SP: 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

EMK : Keusahawanan

Objektif: Pada akhir P&P, murid dapat :

1.Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam.

2. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.

Pengisian Kurikulum :

Nilai : Berdikari,rajin,

Ilmu: Sains,Pendidikan moral

KBT: Menghubungkait, Membuat urutan

Sistem Bahasa:

Tatabahasa,Kata Kerja

Media : Gambar,Kad Perkataan,buku teks, lembaran kerja.

3

Aktiviti:

1.Set Induksi: Melihat gambar

2.Langkah 1: Menyebut kad Perkataan yang dilihat

3.Langkah 2: Melihat buku teks muka surat 106

4.Langkah 3: Membuat latihan

5.Pentaksiran : 1.Murid Mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja

Pemulihan:1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.

Pengayaan: 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi.

Nama : Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )

TEMA MARI BERTANI

TAJUK Menanam Pokok Bunga

FOKUS UTAMA Standard Kandungan

2.5 M membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan.

Standard Pembelajaran

2.5.3 Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN

Standard Kandungan

1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara dengan tepat menggunkan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.

Standard Pembelajaran

1..5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagi sumber.

4

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. murid dapat memahami dan menakul gambar yang diberiii. bercerita tentang gambar yang diberi dengan tepat menggunakan ayat tunggal.

PENGISIAN KURIKULUM

i. Ilmu : Kajian Tempatan

ii. KBT : KB – menghubungkaitkan KP – Verbal-linguistik

SISTEM BAHASA

Imbuhan ber……

MEDIAGambar tunggal, petikan lagu, latihan dalam buku teks m/s 111, kad perkataan kata kerja, buku aktiviti jilid 2 m/s 53.Lembaran kerja pemulihan dan pengayaan.

RACANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1Mawar

Bilangan murid : 25 orang

Tema : Mari Bertani

Tajuk : Menanam Pokok Bunga

Tarikh : 2.5.2011

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

i Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul. ii Menyatakan langkah- langkah yang betul untuk menanam pokok bunga. Iii Melengkapkan ayat cara- cara menanam pokjok bunga.

Hasil Pembelajaran :

5

Fokus Utama

i. Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafikkepadabentuk bukan grafik dengan betul.

Fokus Sampingan

ii. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagi sumber.

Kemahiran Bahasa :

Sistem Bahasa : 1) Imbuhan ber…. berkebun bersamaPengisian kurikulum : 1) Ilmu :Kemahiran Hidup, Pendidikan Sains 2) Nilai murni : menjaga alam sekitar

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):Kemahiran Berfikir : menerangkan , menghubungkait

Kecerdasan Pelbagai : Verbel ilngustik , visual, interpersonal, intrapersonal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam matpelajaran sains.

BBM : LCD dan computer – 1 unit Buku teks Bahasa Melayu tahun 1 Gambar jenis- jenis bunga Lembaran kerja

Aktiviti Pengukuhan: Melukis gambar pokok bunga yang disukai.

Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

Aktiviti Guru Aktiuviti Murid

6

Permulaan/mencungkilidea(5minit )

Nyanyian Ku Tanam Pokok Bunga

Guru meminta murid- murid bersama- sama menyanyikan lagu Ku Tanam Pokok Bunga bersama- sama iringan muzik.Bertanya kepada murid jenis pokok bunga yang terdapat dan ditanam di sekeliling rumah. Kemudian guru mengaitkannya dengan isi pe-lajaran hari ini ( Set Induksi )

Murid memberi respon

Strategik / Teknik:Didik Hibur, Soal jawab secara lisan

KB: menghubungkaitkan

BCB:Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan / persekitaran murid- murid.

BBB: Komputer , CD, gambar bunga, buiku teks Bahasa Melayu Tahun 1

Membaca Petikan

( 15 minit )

Membaca dan menaakul gambar Cara- cara Menanam BungaMembaca dan menaakul gambar Cara- cara Menanam Bunga

Guru meminta murid membaca dan menaakul gambar cara- cara menanam pokok bunga di dalam buku teks.

Guru meminta murid menerangkan tentang gambar yang diberi.

Murid membaca petikan secara kuat bersama- sama, kemudian secara individu dengan kuat mengikut intonasi yang betul dengan bimbingan guru.Murid juga diminta meneliti teks sambil menaakul gambar.

Strategi / Kaedah : membaca dan menaakul gambar

KB : membuat inferens

BCB:

i.membaca dengan intonasi yang betul

ii.menaakil gambar

BBM:

Komputer/ LCD, buku teks Bahasa Melayu Tahun 1

Menjana idea.Aktiviti Kumpulan

Cara- Cara Menanam Pokoki Bunga

Guru membahagikan murid kepada 5

Murid berada di dalam kumpulan yang ditetapkan.

Strategi/Kaedah :Perbincangan kumpulan diikuti

7

( 15minit ) kumpulan:

Kumpulan 1-Membina ayat berdasarkan gambar 1

Kumpulan 2-Membina ayat berdasarkan gambar 2

Kumpulan 3-Membina ayat berdasarkan gambar 4

Kumpulan 5-membina ayat berdasarkan gambar 5

Guru menulis ayat- ayat yang dibina oleh murid di papan hitam.

Guru memurnikan ayat yang kurang tepat.Kemudian meminta murid membaca beramai- ramai.

Murid berbincang di dalam kumpulan masing- masing

Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja dalam kumpulan masing- masing.Murid lain diminta mendengar dengan teliti sambil memahami maklumat.

Murid menulis ayat di dalam buku tulis

Murid membaca bersama- sama ayat di papan hitam

persembahan hasil perbincangan

KB: Menghubungkaitkan , menjana idea

BCB: Memproses maklumat dan melaporkan maklumat

BBM:Gambar- gambar Cara Menanam Pokok Bunga.

Mengaplikasikan Idea(20 minit )

Lembaran kerja.-melengkapkan ayat.

Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkannya berdasarkan maklumat yang telah dipelajari.

Aktiviti Pengukuhan:Murid yang telah sipa diminta melukis gambar pokok bunga yang

Strategi/Kaedah :Menulis/ melukis

KB: Menghubungkaitkan menjana idea

BCB: Memproses maklumat menjana idea

BBM:Lembaran kerja papan tulis

8

paling disukai.

Rumusan/ penutup(5 minit)

Rumusan / nilai murni daripada tajuk hari ini/ nyanyian “ Ku Tanam Pokok Bunga”

Guru merumus isi pelajaran dan meminta murid menyatakan nilai murni berdasarkan pelajaran

Guru meminta murid menyanyi bersama- sama

Mu rid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.

Murid menyanyi bersama - sama lagu “ Ku Tanam Pokok Bunga”

Strategi/Kaedah :Lisan/didik hibur

BBM:Komputer, LCD, papan tulis

Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia

Pecahan 2

SEMESTER 1 /2011

KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1

Tugasan Kumpulan

Group J-09

Nama Ahli Kumpulan

5. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )

9

6. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )7. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )

8. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli

NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817

NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB

NO. KAD PENGNEALAN : 730828016366

E-MEL : [email protected]

10

RACANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1 Mawar

Bilangan murid : 25 orang

Tema : Mari Bertani

Tajuk : Menanam Pokok Bunga

Tarikh : 2.5.2011

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

i Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada

bahan

grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.

ii Menyatakan langkah- langkah yang betul untuk menanam pokok

bunga.

Iii Melengkapkan ayat cara- cara menanam pokjok bunga.

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama

iii. Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada

bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.

Fokus Sampingan

iv. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada

pelbagi sumber.

Kemahiran Bahasa :

Sistem Bahasa : 1) Imbuhan ber….

berkebun

berdaun

berbunga

Pengisian kurikulum : 1) Ilmu :Kemahiran Hidup, Pendidikan Sains

2) Nilai murni : menjaga alam sekitar

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):

KBT : KB – menghubungkaitkan

KP – Verbal-linguistik

Kemahiran Berfikir : menerangkan , menghubungkait , menaakul

Kecerdasan Pelbagai : Verbel ilngustik , visual, interpersonal, intrapersonal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam

Matpelajaran Sains, pokok bunga mudah didapati / dilihat di

sekeliling halaman rumah.

BBM : LCD dan computer – 1 unit

Buku teks Bahasa Melayu tahun 1

Gambar jenis- jenis bunga

Lembaran kerja : Latihan Pengukuhan/ Pengayaan

Latihan Pemulihan ( untuk murid yang tidak

menguasai 3M.

Aktiviti Pengukuhan: Melukis dan mewarna gambar bunga yang disukai.

Aktiviti Pemulihan : Membaca mengikut sukata berwarna.

1

Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

Aktiviti Guru Aktiuviti murid

Permulaan/

mencungkil

idea

(5minit )

Nyanyian

Bunga Mawar

Guru meminta murid-

murid bersama- sama

menyanyikan lagu

Bunga Mawar ber-

sama-sama iringan

muzik.

Bertanya kepada

murid jenis pokok

bunga yang terdapat

dan ditanam di

sekeliling rumah.

Kemudian guru

menunjukkan kad

jenis- jenis bunga

yang biasa ditanam di

sekeliling rumah lalu

mengaitkannya

dengan isi pelajaran

hari ini . ( Set

Induksi )

Murid memberi

respon

-menyanyi

bersama-sama

Murid menyatakan

jenis bunga yang

ditanam

disekeliling rumah.

Strategik / Teknik:

Didik Hibur, Verbal-

linguistik

Soal jawab secara

lisan

KB:

menghubungkaitkan

BCB:Berbual tentang

perkara yang

berkaitan dengan

kehidupan /

persekitaran murid-

murid.

BBB: Komputer , CD,

kad gambar bunga,

buku teks Bahasa

Melayu Tahun 1

Membaca Membaca dan Guru meminta murid Murid membaca Strategi / Kaedah :

2

Petikan

( 15 minit )

menaakul

gambar Cara-

cara Menanam

Bunga

Membaca dan

menaakul

gambar Cara-

cara Menanam

Bunga

membaca dan

menaakul gambar

cara- cara menanam

pokok bunga di dalam

buku teks.

Guru meminta murid

menerangkan tentang

gambar yang diberi.

petikan secara kuat

bersama- sama,

kemudian secara

individu dengan

kuat mengikut

intonasi yang betul

dengan bimbingan

guru.Murid juga

diminta meneliti

teks sambil

menaakul gambar.

membaca dan

menaakul gambar

KB : membuat

inferens

BCB:

i.membaca dengan

intonasi yang betul

ii.menaakil gambar

BBM:

Komputer/ LCD, buku

teks Bahasa Melayu

Tahun 1

Menjana idea.

Aktiviti

Kumpulan

( 15minit )

Cara- Cara

Menanam

Pokoki Bunga

Guru membahagikan

murid kepada 4

kumpulan:

Kumpulan 1

-Membina ayat

berdasarkan gambar 1

Kumpulan 2

-Membina ayat

berdasarkan gambar 2

Kumpulan 3

-Membina ayat

berdasarkan gambar 4

Guru menulis ayat-

Murid berada di

dalam kumpulan

yang ditetapkan.

Murid berbincang

di dalam kumpulan

masing- masing

Wakil setiap

kumpulan

membentangkan

hasil kerja dalam

kumpulan masing-

masing.Murid lain

diminta mendengar

dengan teliti sambil

memahami

maklumat.

Murid menulis ayat

Strategi/Kaedah :

Perbincangan

kumpulan diikuti

persembahan hasil

perbincangan

KB:

Menghubungkaitkan ,

menjana idea

BCB: Memproses

maklumat dan

melaporkan maklumat

BBM:Gambar-

gambar Cara

Menanam Pokok

3

ayat yang dibina oleh

murid di papan hitam.

Guru memurnikan

ayat yang kurang

tepat.Kemudian

meminta murid

membaca beramai-

ramai.

di dalam buku tulis

Murid membaca

bersama- sama ayat

di papan hitam

Bunga.

Mengaplikasi-

kan Idea

(20 minit )

Lembaran

kerja.

melengkapkan

ayat.

Guru mengedarkan

lembaran kerja dan

meminta murid

melengkapkannya

berdasarkan maklumat

yang telah dipelajari.

Aktiviti Pengukuhan:

Murid yang telah siap

diminta melukis

gambar pokok bunga

yang paling disukai.

Murid menjawab

latihan di lembaran

kerja.

Murid melukis dan

gambar pokok

bunga yang

disukai.

Strategi/Kaedah :

Menulis/ melukis

KB:

Menghubungkaitkan

menjana idea

BCB: Memproses

maklumat menjana

idea

BBM:Lembaran kerja

papan tulis

Rumusan/

penutup

(5 minit)

Rumusan /

nilai murni

daripada tajuk

hari ini/

nyanyian “

Bunga Mawar

Bunga”

Guru merumus isi

pelajaran dan meminta

murid menyatakan

nilai murni

berdasarkan pelajaran

Guru meminta murid

menyanyi bersama-

Murid menyatakan

nilai murni dengan

bimbingan guru.

Murid menyanyi

bersama - sama

Strategi/Kaedah :

Lisan/didik hibur

Verbal-linguistik

BBM:Komputer,

4

sama lagu “ Bunga

Mawar”

LCD, papan tulis

Latihan Pengukuhan/ Pengayaan.

Nama : Tarikh :

Tahun 1 Mawar

Bina ayat menggunakan perkataan berimbuhan ber…. yang diberikan.

berdaun berkembang berbau bersama berbagai

bersarung bertopi bergembira

1. Pokok bunga itu ………………………… lebar.

2. Bunga mawar itu …………………………… harum.

3. Pada waktu pagi , bunga- bunga sedang ………………………. di taman.

4. Kakak menyiram pokok bunga ……………………. ibu.

5. Ibu menanam ……………………. jenis pokok bunga.

6. Kakak dan ibu ………………… ketika menanam pokok bunga .

7. Mereka ……………………. tangan supaya tangan mereka tidak kotor.

8. Semua orang ……………………. melihat bunga- bungaan yang hidup

subur dan cantik dipandang.

5

6

7

8

BUNGA MAWAR

Kutanam pokok bunga

Bunga mawar namanya

Kusiram dan kujaga

Lama besar jadinya

Kupetik bunga mawar

Kuletak di kepala

Kujalan sini sana

Harum wangi baunya BUNGA RAYA

9

BUNGA ORKID

10

11

12

BUNGA PUKUL 10

BUNGA KEEMBONG

13

BUNGA KEMBANG PAGI

14

BUNGA BALUNG AYAM

15

BUNGA MATAHARI

16

BUNGA CEMPAKA

17

BUNGA MAWAR

18

BUNGA KIAMBANG

19

BUNGA KERTAS

20

BUNGA KEKTUS

21

BUNGA MELATI

22

Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)

23

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1 Jauhari

Bilangan murid : 28 orang

Tema : Mari Bertani

Tajuk : Buah-buahan Tempatan

Tarikh : 4.5.2011

Masa : 8.20 pagi – 9.20 pagi ( 60 minit )

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:

i. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahami melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

ii. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar dan lagu. Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama

v. Menyebut dan memahami unsure seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

vi. Menyebut dengan jelas dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

Fokus Sampingan:

i. Bercerita dan menceriii. takan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan

intonasi yang betul.iii. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul menggunakan ayat tunggal.

Kemahiran Bahasa :

Sistem Bahasa : 1) Tata Bahasa Kata Nama Am Pengisian kurikulum : 1) Ilmu : Pendidikan Kesihatan 2) Nilai murni : Bersyukur, kebersihan

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):1) Kemahiran Berfikir – menjana idea2) Kecerdasan Pelbagai – Verbal-linguistik, visual ruang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam

24

matpelajaran sains.

BBM : Buku teks Bahasa Melayu tahun 1 Gambar buah-buahan Lembaran kerja

Aktiviti Pengukuhan: mewarna gambar buah-buah yang disediakan.

Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

Aktiviti Guru Aktiuviti murid

Permulaan/mencungkilidea(5minit )

Nyanyian Musim Buah-buahan.

Guru memaparkan gambar tunggal pada papan tulis. (Set Induksi )

Murid menamakan buah-buahan yang terdapat dalam gambar tersebut dan membincangkan tentang buah-buahan tersebut.Contoh:Bentuk dan rasa buah.

Strategik / Teknik:Verbal-linguistik Soal jawab secara lisan

KB: menghubungkaitkan

BBB: gambar buah-buahan, buku teks Bahasa Melayu Tahun 1

Membaca dan menyanyi( 20 minit )

Membaca dan menyanyi Musim buah-buahan

Guru mempamerkan seni kata lagu Musim Buah-buahan dan membimbing murid membaca dan menyebut seni kata lagu tersebut.

Guru menyanyi bersama murid sambil melakukan aksi yang sesuai.

Murid dibimbing oleh guru untuk menyanyikan lagu tersebut sambil melakukan aksi yang sesuai.Murid menyanyikan lagu tersebut secara, individu, berkumpulan dan kelas dengan intonasi yang betul.

Strategi / Kaedah : membaca dan menyebut seni kata lagu

BCB: i.membaca dengan intonasi yang betulBBM:Buku teks Bahasa Melayu Tahun 1

Menjana idea.Aktiviti Kumpulan( 15minit )

Menamakan buah-buahan

Guru menyediakan 16 keping kad perkataan mengikut nama buah-buahan di dalam lagu Musim Buah-buahan.

Guru memilih 16

Murid melekatkan kad perkataan pada gambar yang sesuai di papan tulis.

Murid bercerita tentang buah-

Strategi/Kaedah :Kontekstual

BBM: Gambar buah-buahan

25

orang murid secara rawak.

buahan yang dilekatkan tadi menggunakan ayat tunggal.

Murid menyebut nama buah-buahan dengan sebutan yang betul.

Mengaplikasikan Idea(15 minit )

Lembaran kerja.melengkapkan ayat.

Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkannya berdasarkan maklumat yang telah dipelajari.

Aktiviti Pengukuhan:Murid yang telah siap diminta melukis gambar buah-buah yang digemari.

Murid melengkapkan seni kata lagu dengan nama buah yang sesuai.

Strategi/Kaedah :Menulis/ melukis

KB: Menghubungkaitkan menjana idea

BBM:Lembaran kerja papan tulis

Rumusan/ penutup(5 minit)

Rumusan nyanyian “Musim Buah-buahan”

Guru meminta murid menyanyi bersama- sama

Murid menyanyi bersama - sama lagu “ Musim Buah-buahan”

Strategi/Kaedah :Lisan/didik hiburVerbal-linguistik

BBM: papan tulis, Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 1

Seni kata lagu

26

Musim Buah-buahan

Buah duku, buah nangka

Buah manggis dan kelapa

Sama saja jambu dan mangga

Hai, sedap manis pula!

Pisang, langsat, buah rambai

Ciku, nanas dan rambutan

Lazat juga buah tembikai

Menambah zat di badan

Rasa limau manis

Belimbing, cempedak dan durian

Harga tidak mahal

Di kedai atau di pinggir jalan

Sungguh enak, hai rasanya

Sungguh kaya khasiatnya

Kalau makan buah-buahan

Sihat seluruh badan

27

Lembaran kerja

NAMA: _____________________________

TAHUN:_________

Buah-buahan

Buah durian, durian

Banyak durinya

Buah _______________bentuknya

Seperti bintang

Buahlah ____________ lah _____________

Isinya putih

Buah ______________, _______________

Merahlah isinya

Buah _____________, ______________

Banyak rambutnya

Duku dan _____________

Bentuknya seakan sama

Buah tempatan, sememang

Banyak khsiatnya

Sudah terkenal, terkenal

Seluruh dunia

28

Bahan Bantu Mengajar

Kad perkataan

Duku

jambu

nangka

kelapa

manggis ciku

29

mangga

nanas pisang

langsat

rambai limau

rambutan

tembikai

belimbing

30

cempedak

durian

jambu

31

nangka

belimbing

32

Tembikai

durian belanda

33

Durian

kelapa

34

duku

nanas

35

manggis

ciku

Limau36

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)

NAMA : RUHAIDA BINTI MOHAMAD ( D20102042082 )

Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 1 CempakaBilangan murid : 34 orangTema : Mari BertaniTajuk : Kebun Datuk AnasTarikh : 23 Mei 2011Masa : 08.00-09.00 pagi (60 minit)Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan betul

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama : Standard Kandungan : 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu

perkara daripada pelbagai sumber.

Standard Pembelajaran : 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan daripada pelbagai sumber.

Fokus Sampingan: Standard Kandungan : 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat

dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. Standard Pembelajaran : 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat daripada

37

pelbagai bahan bacaan untuk membuat klasifikasi dengan betul.

Sistem Bahasa : Tatabahasa - Kata nama am ( bendi, tomato, sawi, bendi, timun, petola, cili, kangkung )

Pengisian kurikulum :

Nilai : Kerajinan Ilmu : Matematik, Sains

EMK : Keusahawanan

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran Berfikir : Mengumpul dan mengelaskan, menghubungkaitkanKecerdasan Pelbagai : Logik-matematikBCB: Bacaan intensif

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah mengetahui beberapa jenis sayur-sayuran

Bahan Bantu Mengajar : Slaid gambar ( Power Point ) Buku teks ( bahan bacaan ) Lembaran kerja ICT(Komputer dan LCD)

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan / Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan / Mencungkil

Idea( 5 minit )

Guru menunjukkan gambar sayur-sayuran

1. Guru menunjukkan gambar sayur-sayuran melalui slaid (LCD)yang dipaparkan

2.Guru menguji pengetahun sedia ada murid berkaitan jenis sayur-sayuran yang mereka ketahui.

3.Guru mengaitkannya dengan isi pelajaran

1. Murid menyebut sayur-sayuran yang ditayangkan oleh guru.

2. Contoh gambar : Gambar bendi, tomato, terung, sawi

3. Murid sebut bersama-sama

EMK: Keusahawanan

Media : i) Slaid gambar,ii) Komputeriii)LCDiv) Gambar tunggal sayur-sayuran melalui tayangan LCD(Lampiran 1)

Nilai :Bersyukur

Strategik/teknik:Teknik Soal Jawab

38

KB:Menghubungkait

Membaca petikan teks

dan menerang (15 minit)

Membaca teks petikan yang bertajuk “Gerai Datuk Saya”pada skrin LCD

1.Guru memaparkan teks yang bertajuk “Gerai Datuk Saya”pada skrin LCD

2.Guru membaca teks yang dipaparkan dan murid mengikut bacaan guru

3.Guru memberi penerangan tentang apa yang terkandung di dalam teks dan bersoal jawab

1.Murid membaca petikan teks mengikut bacaan guru

2. Murid membaca petikan secara individu dengan kuat dan intonasi yang betul

2.Beberapa orang murid mengetuai bacaan dan diikuti oleh rakan-rakan sekelas yang lain.

3. Murid-murid memahami teks petikan yang dibaca dan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan

Strategi/KaedahTeknik Soal Jawab dan Perbincangan

Media :i)Buku teks,ii)Komputeriii)LCD

KBT: Kemahiran BerfikirBCB-membaca dengan intonasi yang betul(bacaan intensif)

Petikan Teks”Gerai Datuk Anas”(Lampiran 2)

Menjana Idea

(20minit)

Menyenarai nama sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar

1.Guru meminta murid meneliti gambar tunggal yang terdapat dalam teks

2.Guru meminta murid mengenalpasti jenis sayur-sayuran

2.Guru mengedarkan lembaran kerja (borang klasifikasi)dan meminta murid menulis jenis sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar

1.Murid meneliti gambar tunggal di buku teks.

2.Murid mengenalpasti jenis-jenis sayur yang dapat dilihat dalam gambar

3.Murid menyenarai nama sayuran pada borang yang diedarkan.

Media :i)Buku Teks: Gambar Tunggalii) Borang klasifikasi (Lembaran Kerja 1)

KBT : KB: Mengumpul dan mengelaskanKP: Logik-matematik

Mengaplikasi Idea

Aktiviti Pentaksiran1.Guru mengedarkan

1.Murid menamakan seberapa banyak sayur-

39

(20 minit) pentaksiran, pemulihan dan pengayaan

borang kosong (murid menulis jenis sayur-sayuran yang mereka ketahui selain yang dinyatakan)

Pemulihan1.Guru meminta murid menyusun semula huruf yang tidak tersusun menjadi nama sayur-sayuran.

Pengayaan1.Guru meminta murid menyenaraikan kata nama am dari teks yang telah dibaca pada awal pengajaran dan pembelajaran dalam buku tulis masing-masing

sayuran lain yang mereka ketahui (pentaksiran)

2.Murid memadankan sukukata mengikut gambar(pemulihan)

3. Murid menyenaraikan kata nama am dalam buku tulis masing-masing

Lembaran Kerja 2(Pentaksiran)

Lembaran Kerja 3(Pemulihan)

LAMPIRAN 1 ( SLAID GAMBAR SAYUR-SAYURAN )

40

41

LAMPIRAN 2 (TAYANGAN SLAID TEKS PETIKAN GERAI DATUK SAYA)

Datuk Anas, Pak Amin, menjual sayur di gerai di hadapan rumahnya. Anas selalu membantu Amin di gerai. Pak Amin menjual pelbagai jenis sayur. Ada sayur jenis buah

42

seperti timun, tomato, petola dan cili. Selain itu, ada juga jenis sayur daun seperti sawi, bayam, kangkung dan pucuk ubi. Sayur yang dijual oleh Pak Amin segar dan murah. Seikat sawi dijual dengan harga RM2.50 sahaja. Harga sekilo timun pula hanya RM2.00.

LEMBARAN KERJA 1 ( BORANG KLASIFIKASI )

Senaraikan sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar pada buku teks.

BIL NAMA SAYUR-SAYURAN

1.

2.

3.

43

4.

5.

LEMBARAN KERJA 2 (PENTAKSIRAN)

Senaraikan nama sayur-sayuran lain yang anda ketahui

BIL NAMA SAYUR-SAYURAN

1.

2.

3.

4.

5.

6.

LEMBARAN KERJA 3 (PEMULIHAN)Padankan sukukata yang diberi berdasarkan gambar dengan betul

1.

44

2.

3.

4.

lo

ma

bak

di

to

ben

to

sa

wi

45

Nama : Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 1 (20 murid)

Masa: 7.30-8.30

Tema: Mari Bertani

Tajuk: Ternakan Ayam

Fokus Utama:

SK : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

SP:1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar dengan betul menggunakan ayat tunggal.

Fokus Sampingan:

SK: 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa, dan ayat dengan betul.

SP: 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

EMK : Keusahawanan

Objektif: Pada akhir P&P, murid dapat :

1.Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam.

2. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.

Pengisian Kurikulum :

Nilai : Berdikari,rajin,Bekerjasama

Ilmu: Sains,Pendidikan moral

KBT: Menghubungkait, Membuat urutan

Sistem Bahasa:

Tatabahasa,Kata Kerja

Media : Gambar,Kad Perkataan,buku teks, lembaran kerja.

Aktiviti:

1.Set Induksi: Melihat gambar

46

2.Langkah 1: Menyebut kad Perkataan yang dilihat

3.Langkah 2: Melihat buku teks muka surat 106

4.Langkah 3: Membuat latihan

5.Pentaksiran : 1.Murid Mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja

Pemulihan:1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.

Pengayaan: 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi.

LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN/IMPAK

SET INDUKSI 1. Guru bertanya mengenai “Ayam”a. Siapa ada bela

ayam dirumah?b. Bagaimana

bentuk telur ayam?

c. Bagaimana anak ayam berbunyi?

2. Guru menunjukkan carta kitaran ayam.(Mengaitkan dengan sains)

ILMU:

Pendidikan Sains

KBT: Membuat urutan

LAMPIRAN 1

CARTA

Murid dapat menjawab soalan

yang di ajukan oleh guru.

LANGKAH 1 1.Murid melihat kad gambar yang ditujukan oleh guru.

KBT : Menghubungkait

LAMPIRAN 2

KAD GAMBAR

47

2.Guru meminta murid mengeja gambar yang ditunjukkan kepada mereka.

3.Guru mengaitkan gambar dengan isi pelajaran.

LANGKAH 2 1.Murid diminta merujuk buku teks Halaman 1062.Secara berkumpulan, murid dikehendaki membaca petikan secara mekanis dengan sebutan yang betul3.Meminta murid membaca kata kerja yang dicetak dengan warna biru.

NILAI :

BerdikariBekerjasama

Buku Teksm/s 106

LANGKAH 3 1.Murid membuat latihan memadan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.

2.Membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi

LAMPIRAN 3

Lembaran kerja

PENTAKSIRAN 1. Murid mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja

NILAI :Bekerjasama

Buku teksMembaca secara

berkumpulan

PEMULIHAN 1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi

NILAI :Berdikari

LAMPIRAN 3Lembaran kerja

1

48

PENGAYAAN 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi

NILAI : Berdikari

LAMPIRAN 3Lembaran kerja

2

Kitaran Hidup Ayam (‘Life Cycle of a Chicken’)

49

LAMPIRAN 1

telur

LAMPIRAN 2 (kad gambar 1)

50

anak ayam

LAMPIRAN 2 (kad gambar 2)

51

ayam dewasa

LAMPIRAN 2 (kad gambar 3)

52

ARAHAN : Memadankan gambar dengan perkataan

o o

telur

o o

ayam dewasa

o

o anak ayam

LAMPIRAN 3 (lembaran kerja 1)

53

ARAHAN: Membina ayat berdasarkan perkataan berikut. (kata kerja)

1. Menternak

__________________________________________

2. Memberi

___________________________________________

3. Mencari

____________________________________________

LAMPIRAN 3 (Lembaran kerja 2)

54

ARNAB

KUCING

55

Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia

Pecahan 3

SEMESTER 1 /2011

KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1

Tugasan Kumpulan

Group J-09

Nama Ahli Kumpulan

1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )

3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli

NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817

NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB

NO. KAD PENGENALAN : 730828016366

E-MEL : [email protected]

56

NAMA PELAJAR : RUZIAH BINTI MUSTAJAB

NO. MATRIK : D20102042817

PECAHAN 3 – REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN

Minggu ini aku begitu tertekan dengan tugasan yang berlambak! Mana dengan

tugasan mengajar dan minggu hadapan minggu peperiksaan setengah tahun. Salah satu

tugasan yang perlu disiapkan ialah KPD3016 ! Aduh peningnya kepalaku! Aku sangat

tertekan kerana minggu ini talian internet di tempatku mengalami gangguan . Aku juga tidak

dapat menembusi web UPSI. Lebih memeningkan kepalaku apabila aku tersalah menghantar

Pecahan 2 .Aku cuba menenangkan diri sendiri tetapi tidak berjaya. Aku terfikir tentang

tugasan mengajar , Pecahan 2 yang tersalah hantar dan cara membahagikan masa dengan

sebaik mungkin supaya menjadi seorang guru yang berkesan.

Dalam menyiapkan tugasan KPD3016 , selepas sesi pengajaran dan pembelajaran,

saya telah dapat membuat satu refleksi tentang pengajaran saya di dalam kelas.

Kebaikan pertama yang saya kesan adalah murid mempunyai pengalaman sedia ada

iaitu murid –murid di sekolah ini tinggal di kawasan perkampungan yang sememangnya

terdapat banyak pokok- pokok bunga di halaman rumah masing – masing. Murid biasa dan

sedia maklum nama dan jenis bunga.Selain itu , murid juga mempunyai pengetahuan sedia

ada kerana tajuk ini terdapat dalam matapelajaran sains. Melalui aktiviti menamakan jenis

bunga menggunakan kad gambar bunga dapat dilihat bahawa murid sudah sedia mengenal

bunga- bunga hiasan yang ditanam di halaman rumah.

Kebaikan kedua pula adalah murid member respon yang baik iaitu tidak berasa malu

dan segan untuk menyanyikan lagu ‘Bunga Mawar’ bersama- sama dengan iringan muzik.

Murid juga seronok melalui pengajaran secara didik hibur dan pemerhatian gambar bunga

yang menarik dapat menarik minat murid bersedia memulakan sesi pembelajaran.

Kelemahan pertama yang di kesan di dalam sesi pengajaran ini adalah kekurangan

aktiviti yang menarik minat murid. Aktiviti murid boleh diperbaiki dengan memberi peluang

kepada semua murid menyediakan atau membawa gambar bunga yang disukai mengikut

kumpulan yang telah ditetapkan dari awal pembelajaran. Jika aktiviti ini dilaksanakan murid

lebih mengenali dan dapat bertukar –tukar gambar bentuk dan jenis bunga.

57

Kelemahan kedua yang diperolehi ialah tiada penggunaan bahan maujud atau pun

model secara praktikal . Contohnya , aktiviti menanam pokok bunga secara praktikal. Ini

disebabkan ada beberapa orang murid yang tidak pernah melakukan aktiviti menanam pokok

bunga dengan usahanya sendiri . Penggunaan bahan ini akan lebih menarik minat murid

apabila murid dapat memegang dan seterusnya dapat mengetahui cara- cara menanam pokok

bunga. Melalui pemerhatian, terdapat murid yang mengetahui bagaimana menanam pokok

bunga yang berbeza.Contonhnya cara menanam pokok bunga orkid adalah berbeza dengan

menanam pokok bunga mawar. Ini kerana pokok orkid lebih sesuai menggunakan sabut dan

arang berbanding tanah tanih dan cara menanamnya boleh digantung atau ditanam diatas

tanah.bentuk buah apabila dikupas. kulitnya. Di sini guru perlu lebih kreatif untuk

menunjukkan perbezaan menanam pokok bunga mengikut jenis. Contohnya membawa

pokok bunga orkid dan pokok bunga mawar supaya murid dapat melihat perbezaan cara

menanamnya ataupun menggalakkan murid mencari di laman web yang berkaitan dengan

cara menanam pokok bunga. Penggunaan internet akan memudahkan guru dan dapat menarik

minat murid untuk terus meneroka berkaitan cara menanam pokok bunga.

Melalui pemerhatian didapati masih ada murid yang tidak melibatkan diri dengan aktiviti yang diberikan. Oleh itu guru perlu memberikan aktiviti yang memastikan setiap murid dapat melaksanakan aktiviti yang dirancang oleh guru. Terutama murid yang mengalami masalah 3 M agak lambat kerrana kelemahan menguasai membaca.Kumpulan ini perlu dibimbing dan dibantu agar tidak tercicir.

Kelemahan ketiga yang diperolehi ialah tidak semua murid tahun 1 mempunyai

kemahiran melukis gambar bunga. Ada baiknya guru menyediakan gambar dan murid

mewarnakannya.Saya dapati murid tahun 1 ini akan merasa kecewa dan ada yang menangis

sekiranya tidak dapat melukis bunga seperti yang terdapat dalam aktiviti .

58

NAMA PELAJAR : NORASHIKIN BINTI ISMAIL

NO. MATRIK : D20102043330

PECAHAN 3 – REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN

Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, saya telah dapat membuat satu refleksi

tentang pengajaran saya di dalam kelas.

Kebaikan pertama yang saya kesan adalah murid dapat mengenal pelbagai jenis buah-

buahan tempatan. Melalui aktiviti melekatkan kad-kad perkataan pada gambar buah yang

betul dan seterusnya bercerita tentang buah tersebut dapat menunjukkan bahawa murid sudah

sedia mengenal buah-buahan tempatan.

Kebaikan kedua pula adalah murid tidak berasa malu dan segan untuk menyanyikan

lagu ‘Musim Buah-buahan’ secara berkumpulan, kelas ataupun individu. Murid juga sedia

melakukan aksi apabila diminta oleh guru. Aktiviti memyebabkan semua murid berasa

gembira dan seronok ketika sesi pembelajaran.

Kelemahan pertama yang di kesan di dalam sesi pengajaran ini adalah kekurangan

aktiviti yang menarik minat murid. Aktiviti murid boleh diperbaiki dengan memberi peluang

kepada semua murid melekatkan kad perkataan buah-buahan mengikut kumpulan yang telah

ditetapkan dari awal pembelajaran. Jika aktiviti ini dilaksanakan murid tidak akan berasa

diketepikan atau dipinggirkan. Melalui pemerhatian didapati masih ada murid yang tidak

melibatkan diri dengan aktiviti yang diberikan. Oleh itu guru perlu memberikan aktiviti yang

memastikan setiap murid dapat melaksanakan aktiviti. Contohnya mencantumkan huruf-

huruf bagi membentuk perkataan ataupun nama buah-buahan.

Kelemahan kedua yang diperolehi ialah tiada penggunaan bahan maujud atau pun

model. Ini disebabkan ada beberapa orang murid yang tidak pernah melihat bentuk rupa

buah-buahan yang jarang ditemui. Penggunaan bahan ini akan lebih menarik minat murid

apabila murid dapat memegang dan seterusnya dapat mengenal bentuk sebenar buah-buahan

tersebut. Melalui pemerhatian, masih ada murid yang ingin mengetahui bagaimana bentuk

59

buah apabila dikupas. kulitnya. Di sini guru perlu lebih kreatif untuk menunjukkan bentuk

sebenar dan juga apabila dikupas. Contohnya membawa isi buah sebenar ataupun

menggalakkan murid mencari di laman web yang berkaitan dengan buah-buahan.

Penggunaan internet akan memudahkan guru dan dapat menarik minat murid untuk terus

meneroka berkaitan buah-buahan.

PENSYARAH:DR. ABD. RAHIM BIN RAZALISOALAN: PECAHAN 3

TAJUK TUGASAN:

NAMA:RUHAIDA BINTI MOHAMAD

KPD3016

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

GROUP : EL-J09

TAJUK : REFLEKSI PENGAJARAN

60

NO. MATRIK:D20102042082

REFLEKSI PENGAJARAN

Minggu ini merupakan minggu yang sarat dengan pelaksanaan tugasan yang perlu dihantar

mengikut tempoh yang ditetapkan. Fikiran mula berserabut namun aku cuba mengawal emosi

dan fikiran untuk terus menyiapkan segala tugasan yang diberi.

Dalam menyiapkan tugasan Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian, terdapat

beberapa impak positif yang saya telah kenalpasti. Antaranya ialah saya telah

mempelbagaikan teknik pengajaran daripada berbentuk “talk and chalk” kepada yang lebih

sistematik. Ini kerana, dalam pengajaran yang saya sampaikan, saya menggunakan medium

teknologi seperti komputer dan penggunaan LCD secara meluas. Secara tidak langsung,

murid dapat melihat penggunaan bahan teknologi yang boleh mereka aplikasikan untuk

pembelajaran akan datang.

Selain itu, saya juga menggunakan slaid gambar yang berwarna serta perkataan-perkataan

yang besar dan jelas yang dapat menarik minat murid untuk terus mengikuti sesi

pembelajaran. Dalam pengajaran yang saya sampaikan, murid dapat memberi sepenuh

perhatian apabila paparan dipertontonkan kerana bahan bantu menggunakan bahan teknologi

lebih sistematik dan mampu menjana idea serta pemikiran murid.

Namun, terdapat juga beberapa kelemahan yang boleh diperbaiki dalam pengajaran dan

pembelajaran yang saya sampaikan. Antaranya ialah kekurangan aktiviti murid yang

menggunakan bahan teknologi seperti aktiviti pemulihan iaitu mencantumkan suku kata

berdasarkan gambar. Aktiviti ini boleh diperbaiki dengan memberi peluang murid

mencantumkan suku kata dengan menggunakan komputer. Dengan itu, murid yang tidak

memiliki bahan teknologi di rumah mampu mempelajarinya semasa sesi pengajaran dan

pembelajaran di sekolah.

Kelemahan kedua yang saya dapati dalam pengajaran ialah tiada bahan maujud yang mampu

merangsang pengetahuan sedia ada murid. Penggunaan bahan maujud mampu menarik

perhatian murid kerana ianya lebih fokus kepada tajuk pembelajaran. Dalam tajuk “Mari

61

Bertani” ini, penggunaan bahan maujud seperti sayur-sayuran jenis buah dan berdaun hijau

akan lebih memberi fahaman yang mendalam kepada murid.

Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )

Tema yang diajar pada minggu ini adalah tema Mari Bertani. Saya telah memilih

tajuk ternakan ayam untuk diajar pada hari ini. Tema ini nampak mudah tetapi perlu ilmu yang lebih

untuk menerangkan kepada murid tahun 1 . Ini kerana mereka suka bertanya dan sentiasa berfikir

mengenai sesuatu perkara yang baru mereka ketahui.

Tajuk yang telah saya ajar merupakan tajuk ternakan ayam. Murid disekolah saya

merupakan murid yang duduk dikawasan kampung. Ini memudahkan saya untuk menerangkan

mengenai tajuk ini ,kerana mereka sudah mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai ayam.

Apabila saya bertanya keseluruhan murid dapat menjawab dengan betul. Ayam merupakan haiwan

ternakan penduduk kampung.Oleh itu, ayam sangat mudah untuk diterangkan kepada mereka.

Murid yang saya ajar mudah memberi respon bagi setiap soalan yang dikemukakan. Mereka juga

menunjukkan minat untuk mengetahui kitaran hidup ayam. Saya menggunakan carta sains untuk

menerangkan kitaran hidup ayam kepada murid-murid saya. Selain itu, kad bergambar juga saya

gunakan untuk menyoal murid. Murid-murid sangat tertarik dengan kad gambar yang berwarna-

warni. Bagi setiap soalan yang disoal saya akan sentiasa mengaitkan perkara tersebut P&P yang saya

jalankan. Soalan berbentuk pemulihan iaitu memadankan gambar dengan perkataan merupakan

soalan yang mudah menarik minat murid untuk menjawab.

Walaubagaimana pun ada seorang murid kurang memberi tumpuan kerana murid ini

tidak fokus semasa sesi P&P dijalankan didalam kelas. Semasa menyoal secara rawak, saya dapati

murid ini tidak dapat memahami soalan yang diberi walhal soalan tersebut adalah soalan mudah

iaitu seperti telur ayam berbentuk apa? Selain itu, saya juga dapati penggunaan kad bergambar

62

yang kecil menyukarkan murid-murid untuk memberi fokus terhadap apa yang diajar.

Secara keseluruhannya pengajaran saya pada kali ini berjaya memberi pengetahui

secara terperinci kepada murid. Murid juga memberi respon yang baik semasa P&P berjalan.

Walaubagaimana pun, terdapat perkara yang perlu saya perbaiki iaitu saya harus menukarkan kad

bergambar kepada penggunaan LCD yang lebih besar dan jelas serta penggunaan bunyi-bunyi yang

menarik semasa LCD ditayangkan.

Keluarga berasal dari bahasa Sansekerta: kula dan warga "kulawarga" yang berarti "anggota" "kelompok kerabat". Keluarga adalah lingkungan di mana beberapa orang yang masih memiliki hubungan darah, bersatu.

Keluarga juga di definisikan sebagai unit terkecil dari masyarakat yang terdiri atas Kepala Keluarga dan beberapa orang yang berkumpul dan tinggal di suatu tempat dibawah suatu atap dalam keadaan saling kebergantungan (Depkes RI, 1998). Anggota rumah tangga yang saling berhubungan melalui pertalian darah adaptasi atau perkawinan (WHO, 1969).Keluarga adalah sekelompok manusia yang tinggal dalam suatu rumahtangga.

Menurut Kamus Dewan edisi keempat, keluarga bermaksud sesi rumahtangga yang terdiri daripada suami dan isteri atau berserta anak-anak. Menurut Kamus Dewan edisi keempat, bahagia bermaksud suasana senang dan aman,aman damai serta gembira.

Dari pengertian di atas dapat diambil kesimpulan bahwa keluarga adalah unit terkecil dari masyarakat.Terdiri daripada 2 orang atau lebih.Adanya ikatan perkawinan atau pertalian darah. Hidup dalam satu rumah tangga.Di bawah asuhan seseorang ketua rumahtangga. Berinteraksi di antara sesama anggota keluarga. Setiap anggota keluarga mempunyai peranan dan tanggungjawab masing-masing

http://rohana-skps.blogspot.com/2011/11/normal-0-false-false-false-en-us-x-none.html.

http://www.slideshare.net/aisyasensei/tapak-pembelajarab-bm-tahun-4

http://www.slideshare.net/nitiyah/buah-tempatan-10528654

http://sktembak.com/pdffiles/hsp_bm_sk_y4b.pdf

http://rujuknotapismp.blogspot.com/2011/12/kemahiran-membaca.html

63