4
Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : 5 Mulia Tarikh : 10 september 2008 Masa : 8.00 – 9.00 pagi Bilangan pelajar : Tajuk : Reka Bentuk dan Teknologi Sub Tajuk : Mereka Bentuk dan Menghasilkan Projek Berasaskan Logam dan Bahan Kitar Semula Kemahiran : mengenal, aplikasi Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui apa itu bahan logam dan bahan-bahan yang boleh dikitar semula. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Menentukan projek berpandukan kad kerja yang diberikan dengan bantuan guru. 2. Membaca lukisan projek yang dihasilkan dengan bantuan guru. 3. Mengenal pasti alatan tangan yang digunakan dengan betul tanpa bantuan guru. Nilai-nilai Murni : keselamatan, keprihatinan, tolong menolong, cintakan alam sekitar Kemahiran Berfikir : Membuat Inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun ikut keutamaan dan membuat rumusan. Bahan Bantu Mengajar : power point, nota edaran dan kertas soalan. Kajian Masa Depan : Membuat kajian dan soal selidik cara- cara yang sesuai dalam menangani masalah ini.

RPH-EDU 3105

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH-EDU 3105

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 5 Mulia

Tarikh : 10 september 2008

Masa : 8.00 – 9.00 pagi

Bilangan pelajar :

Tajuk : Reka Bentuk dan Teknologi

Sub Tajuk : Mereka Bentuk dan Menghasilkan Projek Berasaskan Logam dan Bahan Kitar Semula

Kemahiran : mengenal, aplikasi

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui apa itu bahan logam dan bahan-bahan yang boleh dikitar semula.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1. Menentukan projek berpandukan kad kerja yang diberikan dengan bantuan guru.

2. Membaca lukisan projek yang dihasilkan dengan bantuan guru.

3. Mengenal pasti alatan tangan yang digunakan dengan betul tanpa bantuan guru.

Nilai-nilai Murni : keselamatan, keprihatinan, tolong menolong, cintakan alam sekitar

Kemahiran Berfikir: Membuat Inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun ikut keutamaan dan membuat rumusan.

Bahan Bantu Mengajar : power point, nota edaran dan kertas soalan.

Kajian Masa Depan : Membuat kajian dan soal selidik cara-cara yang sesuai dalam menangani masalah ini.

Page 2: RPH-EDU 3105

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

Pengenalan kepada tajuk Reka Bentuk dan Penghasilan Projek

1. Guru menayangkan video klip lagu yang mempunyai lirik kepada murid.

2. Murid-murid menyanyikan mengikut lirik yang terdapat pada klip video

3. Guru menerangkan tajuk pengajaran hari ini :

“Reka Bentuk dan Penghasilan Projek Berasaskan Logam dan

Bahan Kitar Semula”

BBM:

Power point

KBKK:

Membuat inferens, menjana idea

Nilai-nilai Murni:

Fokus

Teliti

Menghargai

Kesedaran

Cintakan Alam

Langkah 1

( 25 minit )

1. Menerang projek dan alatan tangan dan bahan

Alatan tangan Pensel Pembaris

keluli Sesiku L Gandin getah Gergaji

puting Tukul

Warrington Ragum meja Apit G Gunting

logam Penggarit Kikir rata Kikir parut

1. Bahan Paku kepala

rata Kertas las

1. guru menerangkan tentang projek tempat memo.

2. Guru menerangkan alatan tangan dan bahan yang digunakan untuk membuat projek ini. Penerangan dibuat menggunakan slaid dan alatan asal yang terdapat di dalam bengkel Kemahiran Hidup.

3. Seterusnya, guru menerangkan dan menunjukkan kaedah langkah kerja menggunakan alatan-alatan dengan betul.

4. murid diminta untuk melakonkan simulasi menggunakan alatan-alatan tersebut dalam kumpulan

BBM:

Power point

KBKK:

Membuat gambaran mental, mengingat kembali

Nilai :

Peka

Kreatif

Page 3: RPH-EDU 3105

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Cat sembur Skru

Glu getahLangkah 2

(20 minit)

membuat lukisan kerja

Lakaran Kerja2. Rupa projek3. Lukisan

berdimensiLukisan terlerai

1. Guru meminta murid melakarkan rupa bentuk projek, membuat lukisan berdimensi dan lukisan terlerai.

2. Guru meminta murid menghantar lukisan kerja yang dibuat untuk dinilai.

KBKK:

Membuat gambaran mental, mengaplikasi

Nilai:

kreatif

Penutup

(10 minit)

Rumusan:

1. Lukisan kerja

2. Alatan tangan, bahan yang digunakan dan langkah kerja membuat tempat memo

1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai alatan dan bahan yang digunakan serta langkah kerja membuat tempat memo.

2. Guru menayangkan video klip “recycle” kepada murid-murid.

Tugasan susulan:

Bersedia untuk membuat amali projek membuat tempat memo menggunakan bahan logam dan bahan kitar semula

Kemahiran Berfikir:

membuat rumusan

Kajian Masa Depan:

Kajian secara ilmiah berkaitan cara membina tempat memo yang lebih canggih

Refleksi :