5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 ASPEK TATABAHASA Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh/ Hari : 14 Februari 2014 (Jumaat) Tahun : 4 Amanah Bil. Murid : 36 Orang Masa : 8.50 pagi   9.50 pagi (1 Jam) Tema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Makanan Sihat Standard Kandungan Standard Pembelaj aran 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat mengikut konteks. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Membaca dengan lancar petikan dialog yang diberikan. ii. Mengenal pasti sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata adjektif dan kata  penguat berdasarkan petikan dialog. iii. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat mudah dengan menggunakan kata  penguat dan kata adjektif.

Rph Bm Kata Adjektif Dan Kata Penguat

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bahasa melayu

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA TAHUN 4ASPEK TATABAHASA

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTarikh/ Hari : 14 Februari 2014 (Jumaat)Tahun : 4 AmanahBil. Murid : 36 OrangMasa : 8.50 pagi 9.50 pagi (1 Jam)Tema : Amalan Kesihatan dan KebersihanTajuk : Makanan Sihat

Standard KandunganStandard Pembelajaran

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat mengikut konteks.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :i. Membaca dengan lancar petikan dialog yang diberikan.ii. Mengenal pasti sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata adjektif dan kata penguat berdasarkan petikan dialog.iii. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat mudah dengan menggunakan kata penguat dan kata adjektif.

Sistem Bahasa : Tatabahasa Kata adjektif dan kata penguatKosa Kata : Saluran darah, lemak, pengaliran darahPengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Kesihatan, Sains Nilai : Kebersihan mental dan fizikal EMK : Sains dan TeknologiKepelbagaian kaedah dan teknik KB : Penyoalan, menghubungkait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan KP : Verbal linguistik BCB : Mencari maklumat Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan dalam kehidupan seharian Pembelajaran konstruktivisme : Menghubung kaitBahan Bantu MengajarBil.JenisJumlah

1.Baling ajaib2

2.Peta minda1

3.Petikan dialog36

4.Lembaran kerja36

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui jenis makanan yang seimbang

Langkah /MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set induksi

8.50 pagi 8.55 pagi

(5 minit)Balang ajaib Gula-gula Buah epalSoalan Manakah makanan yang menyihatkan?1. Guru memilih beberapa orang murid datang ke hadapan untuk melihat benda yang ada di dalam baling ajaib.2. Murid yang dipilih tadi diminta menyatakan apa yang mereka lihat.3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.BBB : Balang ajaib

Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkait dengan amalan pemakanan dalam kehidupan seharian

Langkah 1

8.55 pagi 9.10 pagi

(5 minit)Petikan dialog Pemakanan yang seimbang

Kata adjektif Kata yang menerangkan keadaan atau sifat sesuatu kata nama atau frasa namaKata penguat Kata tugas yang menguatkan maksud kata adjektif1. Guru mengedarkan petikan dialog kepada murid.2. Murid diberikan masa membaca petikan dialog secara senyap.3. Beberapa orang murid diminta membaca petikan dialog.4. Guru memberikan penerangan mengenai kata adjektif dan kata penguat.

BBB : Petikan dialog, peta minda

Nilai : Menjaga kesihatan

Langkah 2

9.10 pagi 9.25 pagi

(5 minit)Kata adjektif dan kata penguat Enak sekali Sedap sungguh Paling lazat Sangat tebal Agak kurus1. Murid menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat yang terdapat dalam petikan dialog.2. Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk menulis kata adjektif dan kata penguat pada papan tulis.3. Guru menyemak jawapan bersama-sama murid.BCB : Mencari maklumat

Nilai : Berdikari

Langkah 3

9.25 pagi 9.45 pagi

(20 minit)Ayat mudah Buah manggis itu enak sekali. Air laici itu sedap sungguh. Masakan ibu adalah paling lazat. Isi rambutan itu sangat tebal.1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.2. Murid diminta membina ayat mudah berdasarkan kata adjektif dan kata penguat yang diberikan.

Pengayaan 1. Murid diminta membina ayat majmuk dengan menggunakan kata adjektif dan kata penguat yang diberikan.

Pemulihan1. Murid diminta menggariskan kata adjektif dan kata penguat yang sesuai pada ayat yang diberikan.

Penutup

9.45 pagi - 9.50 pagi

(5 minit)

Penutup sosial

Penutup kognitif Berikan satu contoh kata adjektif? Berikan satu contoh kata penguat?1. Guru memberikan pujian kepada murid yang menunjukkan tingkah laku yang baik.2. Guru merumuskan isi pelajaran dengan bersoal jawab dengan murid.