10
KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK PROGRAM AISAH BINTI ISMAIL D20112052441 A 142 PJJ PENSYARAH/PENYELIA:PROFESOR MADYA DR ABDUL RAHMAN B. NAPIAH Tarikh :28 MAC 2015 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1 PEMARKAHAN

RPH 1

  • Upload
    abah73

  • View
    221

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

d

Citation preview

Page 1: RPH 1

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

KPR 3974

LATIHAN MENGAJAR

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK PROGRAM

AISAH BINTI ISMAIL D20112052441 A 142 PJJ

PENSYARAH/PENYELIA:PROFESOR MADYA DR ABDUL RAHMAN B. NAPIAH

Tarikh :28 MAC 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 1

PEMARKAHAN

Page 2: RPH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru Pelatih : Aisah Binti Ismail

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Bilangan Murid : 16 orang

Darjah : 2 Bestari

Tarikh : 25 Mac 2015

Masa : 8.45-9.45

Tema : Sihat dan Cerdas

Tajuk : Bersenam Menyihatkan Badan

Standard Kandungan : 2.5 Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang

terdapat dalam pelbagai bahan.

Standard Pembelajaran : 2.5.2 Membaca,memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan

bahan grafik dengan betul

Objektif / Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

i. Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan    betul mengikut konteks.

ii. Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan membina ayat dengan betul

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata Adjektif

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Jasmani, Pendidikan Kesihatan

Nilai : Hormat-menghormati,mengamalkan gaya hidup sihat

EMK : Keusahawanan, Celik Kewangan

KBT : Kontekstual- menghubungkaitkan

Alat Bantu Mengajar : petikan,lembaran kerja, grafik

Pengetahuan Sedia Ada : i.   Murid pernah melakukan aktiviti senaman dan berjoging.                                      ii.   Murid telah belajar kata adjektif dalam pelajaran yang lepas.

1

Page 3: RPH 1

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi(5 minit)

       Kata adjektif pancaindera

       Menunjukkan gambar dan benda maujud kepada murid.

Menyatakan kata adjektif pancaindera pada gambar dan  benda maujud yang ditunjukan oleh guru.

 BBM:-Minyak wangi-Gula-gula-Meja Murid-Gambar

   Strategi:-Perbincangan seluruh kelas

PerkembanganLangkah 1(15 minit)

Membaca petikan teks “Senamrobik”

Meminta murid membaca petikan teks serta meminta murid melengkapkan tempat kosong.

Murid membaca petikan teks serta melengkapkan tempat kosong dalam teks.

Strategi:-Bercerita secara didik hibur.

Langkah 2(5 minit)

Membaca petikan teks dengan intonasi yang betul

Meminta murid membaca kembali petikan teks yang telah lengkap dengan intonasi yang betul.

Murid membaca petikan teks dengan intonasi yang betul.

Strategi:-bacaan lancar

Langkah 3(20 minit)

Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat

Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.

Secara berkumpulan murid mencari kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.

BBM:-Petikan teksStrategi:-Cari kata adjektif-Bina ayat

Langkah 4(10 minit)

Melengkapkan ayat.

Meminta murid melengkapkan cerita dengan perkataan yang betul.

Melengkapkan cerita dengan perkataan yang betul.

BBM:-Lembaran kerjaStrategi:-Membuat latihan bertulis

2

Page 4: RPH 1

Penutup(5 minit)

Penilaian Taksir kefahaman murid dengan menyoal apakah kata adjektif pancaindera

Menyatakan apa itu kata adjektif pancaindera

Strategi:-Penyoalan secara keseluruhan kelas.

3

Page 5: RPH 1

LAMPIRAN

PETIKAN TEKS

Baca dan lengkapkan tempat ko song dengan kata ajektif pancaindera yang sesuai.

Kamal ialah seorang pelajar Tahun 2.Hobinya ialah dia suka makan

makanan yang _________ seperti gula-gula dan aiskrim sahaja.Kamal

tidak suka bersenam malah hanya makan makanan yang ________dan

lazat sahaja.Ibunya menyuruh Kamal membeli buah mangga

dikedai.Ibunya memesan agar merasa dahulu buah mangga agar tidak

membeli buah mangga yang _________ di kedai.Kamal pun pergi

membeli buah mangga dengan berjalan kaki.Dalam perjalanan pulang

Kamal terdengar bunyi bising dari arah semak.Setelah dilihat rupanya

ada seekor kucing yang sedang kesakitan dan berlumuran

darah.Kucing itu dibawa pulang dan dimandikan. Setelah dimandikan

barulah ia berbau ________ dan tidak busuk lagi. Kamal pun

mengubati kucing tadi .Setelah beberapa hari kucing Kamal kelihatan

________ malah bulunya halus dan____________.Kamal sangat

sayangkan kucingnya.

Manis sedap masam

Wangi lembut cantik

4

Page 6: RPH 1

Bina 5 ayat daripada perkataan kata adjektif berdasarkan petikan berikut.

1. ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

2. ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

3. ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

4. ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

5. ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

5

Page 7: RPH 1

 LEMBARAN KERJA

Nama : __________________________________       Tarikh  :_________________

Latihan tatabahasaIsi tempat kosong dengan kata adjektif pancaindera yang sesuai.

lebat licin mendung sedap gembira

rancak kuat basah kecil kencang

1. Kamil  kelihatan ___________________  selepas diumum sebagai pemenang dalam    acara bercerita.

2. Cuaca pada petang kelmarin agak  ____________________ tetapi hujan tidak turun.

3. Muzik yang ___________________  dimainkan semasa senamrobik dilakukan.

4. Angin bertiup  _________________   menyebabkan pokok-pokok tumbang.

5. Banjir telah menimpa kampung itu kerana hujan ________________ turun semalam.

6. Orang  itu sangat  ____________________  walau pun sudah tua.

7. Nenek tua itu tinggal di dalam sebuah rumah yang ________________.

8. Setelah hujan, jalan itu menjadi  _______________  dan  _______________.

9. Lauk-pauk di kedai itu sangat  __________________.

6