6
PROIECT DIDACTIC DATA: 17.03.2005 CLASA: a VI-a UNITATEA: Şcoala cu clasele I-VIII “Leonida Marineanu” PROFESOR: RADUŢ VIORICA OBIECTUL: Istorie SUBIECTUL: REFORMA RELIGIOASA SI CONSECINTELE SALE TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare SCOPUL LECTIEI: aprofundarea cunostintelor referitoare la aparitia Reformei si contrareformei, imbogatirea limbajului istoric cuu termenii specifici istoriei bisericii OBIECTIVELE CADRU: intelegerea timpului si spatiului istoric; cunoasterea si interpretarea surselor istorice; investigarea si interpretarea faptelor si a proceselor istorice. OBIECTIVE DE REFERINTA: sa observe si sa compare faptele istorice punand in evidenta schimbarile survenite; sa aprecieze intelesurile diferite ape care le dau oamenii evenimentelor istorice;

reformareligioasasiconsecinteleei_508

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: reformareligioasasiconsecinteleei_508

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.03.2005CLASA: a VI-aUNITATEA: Şcoala cu clasele I-VIII “Leonida Marineanu”PROFESOR: RADUŢ VIORICAOBIECTUL: IstorieSUBIECTUL: REFORMA RELIGIOASA SI CONSECINTELE SALETIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizareSCOPUL LECTIEI:

aprofundarea cunostintelor referitoare la aparitia Reformei si contrareformei, imbogatirea limbajului istoric cuu termenii specifici istoriei bisericii

OBIECTIVELE CADRU: intelegerea timpului si spatiului istoric; cunoasterea si interpretarea surselor istorice; investigarea si interpretarea faptelor si a proceselor istorice.

OBIECTIVE DE REFERINTA: sa observe si sa compare faptele istorice punand in evidenta

schimbarile survenite; sa aprecieze intelesurile diferite ape care le dau oamenii

evenimentelor istorice; sa foloseasca corect termenii istorici.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa evidentieze cauzele religioase, intelectuale si

economico-sociale ale Reformei; O2- sa numeasca precursorii Teformei sis a evidentieze

schimbaril propuse de acestia; O3- sa descrie modul de raspandire a Reformei in Germania; O4- sa faca o schita biografica a lui Martin Luther; O5- sa descopere cauzele Contrareformei; O6- sa prezinte principalele directii de actiune ale

Contrareformei;

Page 2: reformareligioasasiconsecinteleei_508

O7- sa defineasca sis a utilizeze corect termenii: celibate, conciliu, indulgenta, reforma

O8- sa participe afectiv la lectie; O9- sa faca un portret moral al personalitatilor implicate in

Reforma si Contrareforma; O10- sa evidentieze lipsa de toleranta in cazurile de

condamnare la moarte prin ardere pe rug; O11- sa formuleze aprecieri asupra practicii interzicerii unor

carti socotite periculoase sau pedepsirii asa numitilor eretici; O12- sa localizeze in timp istoric evenimentele sis a indice

pe harta locul desfasurarii lor; O13- sa utilizeze manualul si atlasul.

STRATEGIE DIDACTICA: mixtaRESURSE PROCEDUALE: conversatia, dialogul dirijat, problematizarea, descrierea, munca cu atlasulMIJLOACE DE INVATARE: harta istorica, tabloul istoricFORMA DE ORGANIZARE: frontala si individualaEVALUAREA CONTINUADURATA: 50 minuteLOCUL DE DESFASURARE: sala de clasaBIOGRAFIE:

Manualul de istorie clasa a VI-a ALL Atlas scolar de istorie universala, Angela Balan si Ovidiu

Ionita, ed. Dp Enciclopedia istorie lumii in date de Jean Chishlom

ORGANIZAREA CLASEI Pregatesc materialele didactice; Stabilesc ordinea si disciplina;

CAPTAREA ATENTIEI Le vorbesc de importanta spiritului de toleranta in general si

de toleranta religioasa in special;ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELORAstazi la ora de istorie vom recapitula “REFORMA RELIGIOASA SI CONSECINTELE SALE” , pentru ca voi sa

Page 3: reformareligioasasiconsecinteleei_508

cunoasteti lupta de idei din sanul Bisericii catolice, care a determinat aparitia Reformei si a Contrareformei, sa cunoasteti notiunile de celibate, conciliu, indulgenta.DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A LECTIEIScriu pe tabla titlul lectiei, apoi trec la completarea tabelului recapitulativ.SCHEMA RECAPITULATIVAREFORMA RELIGIOASA SI CONSECINTELE SALE

1. PREMISELE - sociale si politice - ideologice ale Reformei 2. REZBOAIELE DIN GERMANIA – Reforma populara3. REFORMA – definitie

- initiatorul Reformei- raspandirea Reformei in Europa

4. REFORME PROTESTANTE- luteranismul- calvinismul- anglicanismul

5. REFERATE- Reforma religioasa In Franta- Reforma in Anglia si Scotia- Martin Luther- Ulrich Zwingli- Jean Calvin- Henric al VIII-lea

6. REFORMA CATOLICA SI CONTRAREFORMA- definitie- ordine calugaresti- Conciliul de la Trento

7. REFERATE- Contrareforma- Campania lui Isus

SE RASPUNDE LA URMATOARELE INTREBARI:1. Care au foat cauzele ideologice ale Reformei?

Page 4: reformareligioasasiconsecinteleei_508

2. Ce erau indulgentele?3. Ce efecte a avut vanzarea indulgentelor asupra declansarii

Reformei?4. Care au fost motivele sociale ale revoltei taranilor germani?5. Ce effect a avut Reforma populara in Germania?6. Ce imprejurari politice au favorizat aparitia Reformei?7. Definiti reforma.8. Cine a fost initiatorul Reformei populara in Germania?9. Cine i-a oferit protectie lui Luther? (se citesc referate)

10. Unde s-a raspandit protestantismul si calvinismul?11. Cum e reactionat papalitatea fata de Reforma?12. Definiti Contrareforma.13. Care sunt ordinele calugaresti menite sa apere Reforma

Catolica?14. Care au fost deciziile Conciliului de la Trento?15. Care sunt principalele deosebiri de credinta intre catolici si

protestanti? (se citesc referate)INCHEIEREA LECTIEIComunic nivelul la care au ajuns elevii, fac aprecieri asupra comportamentului lor la lectie. Notez elevii care au participat la lectie. frontala si individuala