A U K T I O Nover de
Redaktør Lindboem. fl. t i l hø re nd e
Antike Møbler — Antikviteter — Kunstgenstande Malerier - 16 gi. Mester-Violiner - En Samling gi. græske og romerske Mønter - En Samling
Kongo-Vaaben m. m.
i Dagene den 8., 9.10.11. December 1915 Kl. liv * Form. i GI Mønt 2 & 4 (Colosseum) København.
p f t n i , n i lM . Søndag d*n 5. Decbr. Kl. 11 -4 .tTterSyn. Mandag den 6. Decbr Kl. 11 -6 . ------------------- Tirsdag den 7. Decbr. Kl. 11 -4 .
Konditioner.
Alt sælges under Forbehold af næ rm ere Approbation i den Stand hvori det ved Ham merslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i enhver Henseende.
2.Udlevering af det Købte foregaar selve Auktionsdagen Kl. 3 6
fra Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum ).Dersom det Købte ikke afhentes til rette l i d , kan det uden
videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten underhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløst at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. E jendomsretten over det Solgte overgaar først til Køberen ved Købesum m ens fulde Erlæggelse. Den der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist til skadesløs Betaling. Dog kan mig personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 4 Ugers rentefri Kredit.
3.Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 pCt. af sam me i Auk
tionsomkostninger, erlægges til Undertegnede enten ved H am m erslaget eller paa Anfordring. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen til hvilken som helst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb straks forfalden til Betaling.
De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 % p. a. fra H am m erslagets Dato, indtil Betaling sker, samt alle Om kostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige — uden H ensyn til hvor de bo eller opholde sig — at give Møde for Københavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 § 1, Nr. 10 a, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger, derunder Sagfører og Inkassationssalær samt eventuelt Befordringsudgifter, uden Hensyn til Forordningen af 6. August 1824.
Tillægskonditioner forbeholdes.
K ø b e n h a v n , den 4. December 1915.
G. E. N ø h r m a n n .Gam mel Mønt 2 & 4, Stuen
(Colosseum ).
j&ntifte og moderne JKøbler, j&ntiluriteter, lyunstsager, i\obber-
og JRessingtøj, Uftre m. m.scelges Ønsdag den 8. ^December 3^1. I l 1/« Formiddag
°9 følgende 3)age.
Nr.I. 1 antikt Mahogni Skrin2. 4 antike hvidlakerede Mahogni Stole3 - 1 antik Andagtbog med Kobberstik4 - 1 ,, Mahogni Sekretær5- 1 antikt Ulhr (Mora)6. 1 antik Nøddetræs Buffet7 • 2 antike Egetræs Altersøjler (tildels Ilaandarb.)S. 1 antikt Egetræs Chatol
9 - 1 antik Mahogni Sofa & 6 Stole med IndlægningI o. 2 antike Sengehimle11. 1 antikt forgyldt Spejl12. 2 hvidlak. Rokoko Senge med Fjedermadratserr3 - 1 do. do. Sengeskab14. 1 antik Mahogni Skænk>5- 1 antikt Mahogni Søjlebord16. 1 antik Mahogni Servante med buet Døri 7- 1 antikt forgyldt Søjlebord, rigt udskaarett8. 1 ,, Mahogni Skrin19. 1 ,, Birketræs Sofa2 0 . 4 antike Birketræs Stole
«
— 4 —
Nr.21. 1 antik Birketræs Komode
22. * 5 1 do. Hjørneskab
23- * y ydo. Klapbord
24. * y ydo. Bord
25- * y ydo. Stol \
26. 1 y yMahogni Pillespejl med Konsol
27. I 5) Uhr (1726)28. * y y
Mahogni Sekretær29. 1 Egetræs Renæssance Sybord
30- i antikt Vækkeuhr
3 ‘ • A 5 > Mahogni Spejl
32- 1 * 5 forgyldt Rokoko U hr32a, * > J hollandsk Mahogni Linnedskab
32b. * 5 > Timeglas, 4-delt, meget sjældent, fra enKirke i Smaaland
32c. * > 5 Mahogni Chr. VIII Pillespejl m. Konso
v 5 v 5 * * y y Egetræs Chatol med Indlægning
34- * y y Mahogni Skab med Broncefigurer
35- ̂ y y — Chatol36. * y y
Armstole og 2 smaa Stole36a. *■ y y Sengehimmel
37 • 1 Rokoko Bord med Marmor38. 1 antikt Egetræs Skab, udskaaret
39- * y y Mahogni Sekretær40. A y y — Bogskab
4 i- 6 Mahogni Spisestuestole (engelsk Louis XVD42. 1 antikt Mahogni Spisebord
43- 1 lille hvidlakeret Rokoko Bord
44- 1 hvidlakeret Rokoko Stol
45- 1 antik Panelsofa (Kannikestol, signeret 1634,udsk. Englehoveder i Eg, orig. Udskæringer)
46. 1 antikt Rokoko Bord med Krone47- * y y hvidlakeret Stol48. * y y Uhr ( 1795)49- * y y Nøddetræs Dameskrivebord5 ° - * y y do. Komode med buede Skuffer og
Sider
— 5 —
Nr.50a. Diverse Silke Møbelbetræk og Agramaner
51. 1 forgyldt Louis X I 7 Salnomøblement,bestaaende a f :
1 Kanapé2 Airmstole ' 2 Stole
51a. 2 Kopier i Egetræs Ramme af det gamle danskeMag fra Erik af Pommerns l id; efter Originalen i Mariekirken i Lybæk
62. 1 venetiansk Spejl53- 1 antikt forgyldt Rokoko Bord med Marmor54- 1 ,, Dragkiste med stærkt buede Skuffer55- 1 ,, hvidlakeret Stol
2 ,, Mah. Pillespejie m. Konsolskabe (sep.)57- 1 ,, Palisandertræs Buffet med Opsats5^- 1 >> Mah. Empire Sofa m. Broncekapitæler59- 1 M Stolpeskab60. 1 laburet med Gryde (bemalet)61. 1 antik Skænk m. udsk. Pilastre (Bladornamenter)^2 ■ 1 >> Mahogni Sofa m. udsk. Løvehoveder^3 • 1 Skab m. udsk. Døre (fra 17. Aarhundrede)64- 1 ,, do. do.64a- 1 ,, Palisandertræs Buffet m. Opsats og Udsk.64b- 1 ,, Mahogni Lænestol
64c- 1 >> Nøddetræs Servante med Søjler^5- 1 ff Mah. Chatol m. Opsats og Messing Indl.66- i Piano i Palisandertræs Kasse
67■ 1 Egetræs Renæssance Spisestuemøblement(rigt udskaaret), bestaaende af:
1 Buffet 1 Linnedskab 1 Spisebord 1 Anretterbord1 Thebord med Fajanceplade 8 højryggede Stole
— b —
Nr.68. i antikt forgyldt Pillespejlt ø x n Sekretær med Opsats, Pragtstykke i yst
Træ med Indlægning70. i }, hvidlakeret engelsk Uhr
71. 1 Marmor Skrivetøj72. 1 antikt engelsk , , birdcage“ Uhr, sign. Mich. Bud,'
London (ca. 1682) ; paa den ene Laage findes en gi. Inskription, der fortæller, at Uhret er repareiel 1735 ai Paul Kogger, London; Uhret har staael
paa Nykøbing Slot73. 1 antikt Mahogni Empire Skabsmøbel m. Bflonce-
kapitæler74. 1 antik udsk. Egetræs Seng75. 1 ,, Mahogni Hjørneskab, indl. med Aarer76. x „ sort Skab med Elfenbens Indlægning
77. 1 ,, Mahogni Chatol78. 1 ,, Kamin-Uhr, sort Marmor79. 1 hvidlakeret Bornholmeruhr80. 1 antikt Egetræs Chatol81. 1 ,, Skab med udsk. Døre (1673)82. 1 ,, Mahogni Spisebord med holl. Rigler83. 1 ,, forgyldt Bronce-Uhr med Figurer84. 1 ,, Egetræs Vægbræt (Den hellige Nadver)
85. 1 „ — do.86. 1 ,, — do.87. 1 ,, Amagerhylde88. 1 ,, do.89. 1 lille sort Stander-Bord90. 1 antikt Mahogni Pillespejl91. 1 „ — do.92. 1 Skakband med Søjlefod93. 1 antikt Mahogni Pillespejl
©nsdag den 8. fDecember 3 1̂. 2 ' 2 sælges
- 109 16 gi. JResler-fKoliner(tilhort en jmbat (Samling og sælges cnkelttois).
M A L E R IE RDansft X unst
sælges T orsd ag den 9. ©ecember ( t ø H ' j a
0 3 Fredag den 10. ^December I
Prof. VILH. R O S E N S T A N D :
F ra I I o rn b æ k . 1863.
Prof. C A R L T HO M SE N:D am e ved et V indue . S tud ie .
LUP L A U JA N S S E N :T re D am er p aa en V eran d a .
So lsk in i H a v e n . 1897.
H A N S DALL:S tra n d p a r t i ved A ssens .
L OUI SE R A V N - H A N S E N :L a n d sk a b ved R y . — U d sti l le t paa C h a r lo tten b o r
C A R L N E U M A N N :T id l ig S o m m erm o rg en ved K ro n b o rg . 1849.
Prof. JUL. P A U L S E N :H oved af en gam m el K o n e . 1900.
S o ld is . T isv ildeleje .
Prof. F-. C. K I Æ R S K O U :S jæ lla n d sk L a n d sk a b . 1S77.
Prof. CHR. ZACHO:F ra B ré tag n e . 1885.
— 9
Nr.121. K a ra M olla.
122. F ra S æ b y A a .123. A f ten s tem n in g . P e r s t ru p ved G renaa
124. N orsk Indsø . 1878.
125. T a le ren , M øens K lin t . 1874.
126. B lom strende T jø rn .
127. P a r t i fra S i lk ebo rgsøe rne . 8. O k to b e r 1877
W E N T Z E L T OR N ØE :128. S k o p u d s e re n .
129. E n M u n k .
V. G E R T N E R :130. P o r t ræ t .
T H O R V A L D NISS:131. M arine . 1890.
S. F R I ED L Æ N D ER:132. E t F iskerle je .
Prof. CHR. D A L S G A A R D :133. O laf P a a s ’ G ildehal.
A. T H O R E N V E L D T :134. O p træ k k e n d e T o rd e n v e jr . M otiv fra S y d s jæ lla n d .
— U dstil le t p aa C h a r lo t ten b o rg .
H A N S S M I D T H :J35- V estjysk L a n d sb y . 1903.
136. Jy sk L an d sk a b .
137. G a t te n -H im m e r la n d , L ø g s tø r .138. S tudekøre tø j paa H ed en . 1892.
!3 9 - J y sk L an d sk a b .140. H ede i G raave jr .
141. In te riø r .
142. N a tm a n d s B ry llup , K æ p k a s tn in g . Anton G aardbo ,
H im m e r la n d s R ak k e re .
— ro —
Nr.143. Figurstudie. Smeden.144. Paa Hønsejagt.145. Solnedgang ved Limfjorden.
M I C H A E L A N C H E R :146. To Fiskere. Thomas Svendsen og Søren Thve.147. Bornholmsk Fisker.148. Portræt af en ung Pige.
Praj. A U G. S C H I Ø T T :149. Dansk Fisker.149a. Æ gypterinde og Nubierinde.149b. Fiskerdreng.
L. A. R I N G :150. Bedsteforældrenes Søndag. 1898. Skitse til Galleri
billedet.151. Optrækkende Tordenvejr. Karrebæksminde. 1897152. Landsbygade. 1891. Udstillet paa Charlottenborg
I. T. H A N S E N :153. Canale Grande, Venezia. 1885.
Prof. J A N U S la C O U R :154. Birketræer ved Juels Sø. 7/10 1873.r55- Bygevejr. 6. Juni 1880.
V I L H . K Y H N :156. Landskab.
H O L G E R L V B B E R S :157. Vesterhavet. Ebbetid.
VIG G O P E D E R S E N :158. Landskab. Markvej ved Sorø.159. Flommen ved Sorø.160. Bondepige med Kurv. 29/g 1879.161. Skitse til en Altertavle. 1895.
[117. Prof; JUL. POULSEN.
Hoved af eu gi. Kone. 1900.
128. W ENZELL TORNØE. Skopudser.
131. THORV. NISS. Marine. 1890.
135. HA NS SMID TIL Vestjysk Landskab. 1903.
— n —
Nr.162. Gærde med blomstrende Hyld. 1897.
H O L G E R R O E D :
163. Kristus og Martha.
D A N Q U A R D D R E Y E R :
164. Filipo den Fjerde.
Prof. C O N S T A N T I N H A N S E N :165. Portræt af Frk. Sophie Holten.
Sign. N. E. :166. En Romer. Rom 1887.
C. R . V O G E L S A N G :167. En ung Pige. — Udstillet paa Charlottenboirg.
Prof. E D V . P E T E R S E N :168. Bæk ved Langtved Færgekro. Udst. paa Charl.
N. P. M O L S :169. September-Morgen ved Lillebælt. i9° 7- Udstillet
paa Charlottenborg.170. Heste ved Seinen. 20/5 1908.171. Landskab med Køeir. Rørvig.
F. G. W E G E N E R :172. Studie til Marsk Stigs Døtre. 1850. Udstillet paa
Charlottenborg.
Prof. J E R N D O R F F :173. Studie til Syndfloden. 1877.
Prof . V. I R M I N G E R :174. En Tyr.
R E S E N - S T E E N S T R U P :
175. Heste ved et Skovbryn. 1904.176. Bissende Køer.
7. T. L U N D B Y E :Kæmpende Urhøns, itøflju
C é ^<V s V ® /« . v \ l ^ c t A « s 4 u E M I L I E M U N D T :
Børn i I stedgades Asyl.H ule rødmanden.
H A N S A G E R S N A P :Rimfrost.Snelandskab.
Prof. C A R L L O C H E R :Marine.
B E R T H A D O R P H :E.n gammel Kone. I dstillet paa Charlottenborg.
F. C. L U N D :Figur-Billede. 1882.
Prof. 1. L. J E N S E N :Sølvtøj og Frugter paa et Bord. 1853.
S O P H U S V E R M E H R E N :Interiør.Portrætstudie.
B E N J A M I N O L S E N :Baad i Sundet.Københavns Rhed.
A. M A C K E P R A N G :Et Æ sel. Narni.' G/7 1871.
TOM P E T E R S E N :Gadeparti. Faaborg Vesterport.
• C A R L B I L L E :Parti fra Kulien. 1 8 6 4 .
138. H A N S SMIDTH.
Studekøretøj paa Heden. 1892.
146. MICH. ANCHER. To Fiskere. Thomas Svendsen, Søren Thy.
150. L. A. RING. Bedsteforældrenes Søndag. 1878. Skitse til Galleribillede.
151. L. A. RING optrækkende Tordenvejr Karrebæksminde 1897.
I
i
§
163.kHOLGER ROED. Christus og Martha.
165. Prof. CONSTANTIN HANSEN. Portræt af Frk. Sophie Holten.
168. Prof. EI)V. PETERSEN.
Bæ k ved Langtved Færgekro.(Udst. Charlottenborg).
169. N. P. MOLS.
September Morgen ved Lillebælt 1907. (Udst. Charlottenborg).
— 13
Nr.Proft G O D F R E D C H R I S T E N S E N :
193. Træfælde i Raadvad. (Med Forpligtelse for Købren til at lade det udstille paa en af Pro fessort eventuelt paatænkt Udstilling.)
H A N S F R I I S :194. Flommen ved Sorø. 1866.
W I L L I A M H A M M E R :195. Frugter. 1865.
A X E L L A S S E N :196. Hjørnet af Borups Allé og Fredei ikssundsvej.
S A L L Y P H I L I P S E N :197. (jadeparti. Køge. Udstillet paa Charlottenborg.198. Mandshoved. Havnø 1905. Udstillet paa Charl.
C A R L C A R L S E N : ujg. Skovparti. 1896. L dstillet paa Charlottenborg.
Sign. J. S . :200. En Bondepige.
C H R . C L A U S E N :201. Solnedgang.
B E N D T C A M M E R :202. Portræt.
A A G E G J Ø D E SE N :203. Taleren, Møen.
A L F R E D O L S E N :204. Vindstille.
T H O R A L D L Æ S S Ø E :2 05. Landskab,
— 14 —
P R A M HEN NI N G S E N : 205a. Han keder sig.
H A N S K N U D SE N :20b. Landskab.
Z E U T H E N :207. Interiør fra Roskilde Domkirke. 1859.
H. A. B R E N D E K 1LDE:208. Susaaen ved Herlufsholm.209. Landevej paa Fyn. Solskin.
C. B A R T S C H :210. Faar ved en Kæmpehøj.
A . RIIS-CA R S T E N S E N :211. Bugt ved Set. Jan. 1905.212. En Kutter.
Prof. S IMON SIM ON SEN :213. En irsk Sætter, ,,Rollo“. 1884.
FR II S N Y B O E :214. Dame ved Pianoet.215. Interiør. Lampelys.
L. G RU N D T VI G :216. En gammel Zigøjnerske. 1896.
NIELS S K O VGA A R D :217. Figurstudie.
Prof. C H R . BL AC H E:218. Marine. 1900.
AD. H E I N R I C H H A N S E N :219. Hoppe med Føl.
175. RESEN STEENSTllUP.
Heste ved et Skovbryn. 1904.
193. Prof. GODFRED CHRISTENSEN.
Træfælde i Raadvad.
— i 5 —
A R T H U R N I E L S E N :220. Graavejr paa Tøjreslaget, Dyrehaven.221. Vinterbillede. Taaget Vinterdag ved Fuglsangsøen.
222. Ordrup Krat.
G Y D E P E T E R S E N :
2 23. Foraar.224. Skovparti fra Ermelunden.
J E L V A V E R M E H R E N :224a. Tulipaner i en Krukke.
/ . L. T H O M S E N :
225. Hede. Aften.
Ubekendt :
226. Skovparti.
M E S S M A N N :227. Gammelt Traktørsted ved Kysten. 1873.228. Landskab.
Ubekendt:
229. Mandsportræt.230. Skovparti.
\
O L R I C H :
230a. Portræt af Fru Sørup.
Ubekendt :230b. Møens Klint.230c. Maaneskin.
E. F I S C H E R :23od. Strandparti.
16 —
Malerieraf franfke, cngelfke, hoUattbfke, italienfke m. JEiunftnere (heraf
enbel gi. kopier efter jjl. Jtteftre)
sælges Fredag den 10. 3)ecember.
Nr.231. Ecole anglaise: Marine.232. Collome: Landskab.233. Ubekendt: Blomster og Frugter.234. Horn: Venedig. (Guasch.)235. C. A . Dih: Sommerlandskab.236. P. Paschal: Havneparti. 1880. Akvarel.237. Laure Levy: Maleri. Porcellæn.238. Maurice Courant: Strandparti.239. E. Gigaux: Maanelandskab.240. Braquval: Madelainekirken. *241. A . Dejaux: Skovparti.242. Ubekendt: Mandsportræt.243. L. Lehone: Baadeleje. 1876.244. Axel Kulle (svensk Maler) : Gustav Adolphs Død
ved L ii tzen.245. Sir Godfried Keller (Kopi) : Partræt.246. David Teniers (Kopi) : Interiør.247. Fransk Skole: Slagscene.248. Bartolomee Schedone: Enkens Skærv.249. Italiensk Skole: Mytologisk Sujet.250. Ubekendt: Altertavle.251. Ubekendt: Kirkeruiner.252. P. P . Rubens (Kopi) : Salomons Dom.253- F. Lortes Giacano: Slagscene. 1650.254. Ubekendt: Gaard-Interiør.
255- / . F • Froome: Fiskerbaadens Hjemkomst.256. Lolonne: Landskab.
17 —
Nr.257. L. Hubert: Nature morte.258. Potter: Landskab.259. P. P a s c h a l : Havneparti. 1880. Akvarel.260. Ubekendt: Landskab.261. H uber: Landskab.262. Meyer: Dame ved Toilettet.262a. Ubekendt: GI. Kirkebillede. R e b e k k a ved Brønden
263. Ubekendt: Dameportræt.264. Ubekendt: Nøgen Dame.265. V . H . : Fiskere. Akvarel.266. A . de Becker: Nature morte.267. Kopi efter Rembrandt.268. Horn: Venedig. (Guasch.)269. Ber thy : Havneparti.270. Harter: Søstykke.271. Hollandsk Skole: Interiør.272. Ubekendt: Kristus.273. Horn: Venedig. (Guascli.)274. Horn: Venedig. (Guasch.)275. Ubekendt: Svævende Dame.276. V. H . : Fiskere. Akvarel.277. Laure L e v y : Porcellæn. Maleri.278. Ubekendt: Nature morte.279. Huber: Blomster.280. M unkasey: Kunstnere.281. L. Pershone: Flodparti. Akvarel.282. L. Hubert: Nature morte.283. Ubekendt: Bajersk Landskab.284. d o . : Dameportræt.285. do.: Portræt af en Pige.286. do.: Portræt af Frederik V og Dronning Louise.287. do.: Mandsportræt.288. do.: Dameportræt.
Glas, ‘Porcellcen, JKessing, jobber m. m.
sælges Lørdag den 11. ^December 2̂ 1. I l 1/2
Nr.301. 2 an tike 3-arm ede L y ses tag e r fra S o rø A kadem i
302. 1 K o b b e rs t ik : N apo leon
303. 1 do. do .
304. 2 an tike Porce llæ ns K affekander (sep .)305. 1 a n tik t S u k k e rsæ t
306. 1 P a r Kjopipeu* m ed H o ls te in L e d re b o rg s M o nogram
307. 1 P a rce llæ n s F i g u r : D am e
308. 2 R ø m e rg la s
309. 2 R ø m e rg la s m ed V aaben
310. 1 ind isk G udebillede (S ira s Søn , G am ish )
311. 3 an tike slebne K ry s ta lg la s
312. 1 an tik M alm L yses tage
3*3* 1 V a se : E r in d r in g om N orge314. 1 g i. L e r la a g
315. 1 Æ s k e an tik t Legetøj (u d s t . i K ø b e n h a v n )
316. 2 H y ld e r m ed broderede V aaben
317. 2 an tike B ræ n d ev in sg la s
318. 1 an tik T hedaase
319. 2 I e rrak o tta R eliefs (D r o n n . A lex an d ra , O le Buli)320. 1 an tik F laske (K a n o n )
321. 2 „ S ta g e r
322- 1 , , B ronces tage
323- 2 ,, A rm e til L am p e tte r
324. 2 ,, rom erske L y ses tag e r
325 - 1 rom ersk U h rh o ld e r
326. 1 ,, K ry s ta lsk aa l med S ø lv h an k
327. 1 ,, Sø lv S trø ske
- 19 -
328. 1 K am e lry t te r (B isq u i t )329. 1 a n t ik 9 -a rm e t S y n a g o g e -L yse s ta g e
330. 1 ,, T e r ra k o t ta K a n d e med æ g y p tisk e F igu rer
331. 1 gi- K a n d e
332. 1 do.3 3 3 . 1 d o .
3 3 4 . 1 do.335. 2 danske V aab en . (æ g te fo rgy ld te )
336. 2 d o . (M e ss in g )
337. 2 kinesiske L y ses tag e r
338. 5 sm aa Billeder i g i. R a m m e r339. 2 A k vare lle r : B røchner 1770
^40. 5 tegnede Billeder i G las ram m er
341. 3 Billeder i R a m m e r : F ra ITorenz342. 2 gam le L y ses tag e r
343. 1 g i. M ah o g n i P ib eb ræ t
344. 1 g i. M aleri uden R a m m e
345- 1 g 1- Puinchebolle m ed Ske346. 1 an tik G las S u k k ersk aa l
347. 1 ,, V æ v eb ræ t
348. 1 ,, K l uikflaske
349. 5 „ G las350. 1 ,, G las med M o n o g ram351. 2 F ad e (K ø b e n h a v n s P a rce l læ n )
352. 2 an tike F lø d ek an d e r353. 1 an tik F lø d ek an d e med b laa D ekora t ion
354. 1 P a r K o p p e r (sachs isk Porce liæ n)
355. 1 ostind isk F a d
356. 1 g i. F a d m ed b laa B lom ster
357- 1 g 1- b laa P o rce llæ ns T a lle rken358. 2 g i. b laa F a jan ce T a lle rkener
359- 1 g '- F a jan ce T a lle rken360. 1 g i. M ale r i : A a rh u s set fra R iis Skov
361. 1 gi- B anketæ rske l
362. 1 M a n g le b ræ t ( t 742 )
363- 1 do . ( 1773)364. 1 do . ( i 797) .
— 20 —
Nr.365- 1 M anglebræt (1837)3 66. 1 do. (1838)
3b7. 1 Lampefod (M ælkeglas)368. 1 kinesisk Tallerken med Blondekant
369- GI. Billeder & Kobberstik
37°. GI. Lotterisedler
37i - GI. Billeder
372- 1 M aleri: S tudie fra Tyrol.
373* 1 do. Hjør'næs ved Frederikssund
373a - 1 do. Søbred
374* 2 smaa Malerier
375* 3 kinesiske F igurer
376. 2 M essing K roner
377 • 1 Vase
C*J 00 1 Tavlet
*
— 21 —
Lørdag d. 11. fDecbr. 2̂ 1. 1 sxlgcs:
Nr
3379. i Møntsamling, best. af ca. goo gamle grccske og romerske Mønter med Fortegnelse samt et M ønt
skab i Palisandertræ med 140 Skuffer
380. / Sam ling Kongovaaben,
bestaaende a f :1 Spyd med Anførerklokke
24 Spyd7 bladformede K:j;ve med 1 ræskafter
6 Dolke med Kobberskafter2 Dolke med Elfenbensskafter2 Knive med Træskafter3 Økser med Træskafter 3 H øvdinge-Økser
1 Skjold1 Elfensbens Horn 3 Pilekoggere med Pile
31 store Pile1 Tallerken
3 8 1 . t }'aabensamling,bestaaende a f :
to Sabler2 K ru d th o m1 D ragonhjæ lm
382. 1 Yaabensamling
■— 2 2 —
Nr.383- 4 Fajance Tallerkener3 8 4 - 1 Kop (kgl. Porcellæn)
3®5 • 1 Kande (K ong Oscar og Christian IX)386. 1 hvid Fajance Skaal387- 4 PorceUæns Tallerkener388. 1 Fad3 8 9 . 1 Fajance Thepotte390. 1 Fad (Christian IV)39i- 1 Flødekande, 1 Sukkerskaal392 • 2 Kander393- 1 Kande med Blomsterdekoration394- 1 Messing Ildstativ med Ildtøj395 • 1 y y Fyrfad396. 1 y y Bakke397- y y Strygejærn398. 1 y y Laag399- 1 y y Spand400.
y y Sukkervase med Laag40 r .
y y Olielampe402.
y y Lysesaks403- y y Spyd404.' * y y Strygejærn4 0 5 . ' 1 ? Potte med Hanke406.
1 y y Spand med Kobberbund407. i Kobber Kedel408.
1 y y Pandekagevender409. 1 Messing Tændstiketui410.
1 y y Skaal411.
1 y y Morter412.
y y Kanebjælder413- 1 y y Klemme414.
A y y Kaffemaskine med Spritapparat4 15 - 1 y y Fyrfad416.
1 y y Thedaase4 T7- y y Æ ggebæger418.
1 y y Strygejærn4 r9 - 1 y y Lysesaks
— 2 3 —
i Messing Lygte i ,, Spand i ,, Laag i ,, Daase
i ,, Vasei ,, Lysestage i Tinstativi Messing Brødbakke i „ Fyrfad i Kobber Potte i Messing Lysestage i ,, Spand i Kobber Thekande i Messing Spritlampe i ,, Vandkande i ,, Lysestage i Fyrfadi Kobber Themaskine med Fyrfadi ,, Pottei ,, Skaali Messing Stagei ,, Kedel m. Laag, i Laag, i Kobber Kransi ,, Stage, i Sukkertangi Kobber Iskøleri guddpl. Antinkti Guldnakke i do.i Skildpadde Skjold i Manglebræt i Banketræ, i Haandtag i Gevir i Hjortetaki Kobber Kaffemaskine i ,, Kedel1 ,, Kaffekande med Fyrfad2 Malm Lysestageri japansk Flødekande og Sukkerskaal
— 24 —
N r.
457. 1 Messing Varmebækken458. 1 ,, Kaffekedel med Fyrt ad459. 1 Kobber Kaffekande med Fyrfad400. 1 Messing Thepotte461. 1 ,, Svingkedel med Fyrfad462. 1 Sølv Puncheske463. 1 Vase (kgh Porcellæn)464. 1 Vase (engelsk)405. 1 Mangletræ466. 2 do.467. 1 do. (1819)468. 1 Banketærskel (1814)469. 1 Æ ske med Skydelaag, helskaaren (Jylland)470. 1 do. do. (Sjælland)471. 1 Spejl (malet Træramme)472. 1 Mangletræ (1835, Sjælland)473. 1 do. (1817)474. 1 Vindepind475. 4 Lysesakse476. 1 Æske med islandsk Inskription for Strikkepinde477. 1 Smørdaase (Island)478. 1 Mangletræ (1764)479. 2 do. (1741 & 1779, Sjælland)480. 1 do. (1708, Norge)481. 1 Baandvæv (1815, Sjælland)482. 1 Bronce Lysesaks483. 1 Banketærskel (1789)484. 1 Mangletræ (1752)4^5 - 2 do. (1778 & 1790, Sjælland)486. 1 Trækande med Hank (Norge)487. 1 Barberæske med Skydelaag, helskaaren488. 1 Mangletræ (1880)489. 1 Lysesaks med Bakke490. 1 Mangletræ (16 ?)491> 1 do.
Henrik Erbs Bogtrykkeri København.