Realizarea Paginii Web

Embed Size (px)

DESCRIPTION

HTML

Citation preview

Proiect didactic

Proiect didactic

Disciplina: Informatic

Clasa: a XII a AProfesorul: Negrilescu NicolaeData: 30.10.2010Unitatea de nvare: : Proiectarea interfetelor WebTema leciei: Realizarea de pagini WEB

Tipul leciei: Prezentare de proiecteLocul de desfurare: laboratorul de informatic

Nivelul iniial al clasei: elevii i-au nsuit noiunile de baza ale proiectarii paginilor web cu ajutorul aplicatiei Front Page elevii opereaz corect cu comenzile specifice acestei aplicaii.

elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului i un nivel de cunotine corespunztor programei;

Obiective educaionale: OBIECTIVE OPERATIONALE :la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: evalueze corect diferite proiecte in vederea imbunatatirii continutului acestora

sa se autoevalueze in mod obiectiv comparativ cu ceilalti elevi OBIECTIVE COGNITIVE:

- s utilizeze corect comenzile specifice aplicatiei - s identifice corect situaiile n care alegerea unei comenzi prezint avantaje n raport cu alt

comand;

- s dovedeasc trinicia noiunilor dobndite la disciplina respectiv;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

s-i formeze deprinderi de utilizare corect a opiunilor i comenzilor puse la dispoziia utilizatorului de aplicaia FrontPage

s-i dezvolte gndirea logic, capacitatea de generalizare i problematizare;

OBIECTIVE AFECTIVE:

s argumenteze avantajele utilizrii aplicatiei FrontPage in practica

s se implice cu plcere i interes la toate etapele leciei;

s se bucure de rezultatele muncii depuse;

- s aprecieze corect proiectele realizate de colegi;

Competena general:

utilizarea aplicaiilor pentru proiectarea paginilor webSTRATEGII DIDACTICE:

Principiile didactice:

principiul participrii i nvrii active

principiul asigurrii progresului gradat al performanei

principiul conexiunii inverse

Metode de nvmnt:

- metode de comunicare oral: conversaia, explicaia, expunerea- metode de aciune: prezentarea

Procedee de instruire:

-explicaia n etapa de comunicare;

-nvarea prin descoperire, prin realizarea de proiecte-problematizarea prin crearea situaiilor problem;

-conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor.

Forme de organizare:

- pe grupe (cte 2-3 elevi).

Forme de dirijare: dirijat de profesor sau independent Resurse materiale:

-calculator, proiector Metode de evaluare:

- evaluare sumativ;

- evaluare continu pe parcursul leciei ( calculator );

- observarea sistematic a elevilor ( evaluare formativ ).- Interevaluare( evaluare cu ajutorul unui grup de elevi constituiti intr-un juriu)- autoevaluareDesfurarea leciei

Moment organizatoric:

pregtirea leciei

ntocmirea proiectului didactic;

Structura leciei pe secvene de instruire:

Momentele lecieiActivitate desfurat de Strategii diacticeEvaluare

ProfesorElevA. B.

1.Organizare i pregtirea clasei (2min)

verificarea frecvenei elevilor;

verificarea strii reelei de calculatoare

raporteaz absenii i motivele absentrii

raporteaz eventualele defeciuni tehnice

Conversaia

euristic

2. Captarea ateniei elevilor(3min)

anunarea subiectului temei respective;

anunarea obiectivelor urmarite;

anunarea modului de desfurare a activitii. elevii ascult profesorulConversaia

3. Prezentarea proiectelor (35 min)Pune intrebari referitoare la modul de realizare a acestora in vederea consolidarii si evaluarii cunostintelor dobandite anteriorelevii raspund la intrebari, demonstrand practic raspunsurile la intrebariConversaiaExpunere proiecteOral Jurizarea de catre un grup de elevi

5. Evaluarea (10min)

Realizarea feedbackului. Se vor face aprecieri individuale i colective asupra activitii desfurate. elevii sunt ateni la aprecieri i la recomandrile fcute de profesorConversaia