6
Şcoala: Şcoala gimnazială „Grigore Ghica Voievod” Nr.30 Profesor: Barabaș Veronica Isabela Data: 03.06.2013 Ora:15:00 Clasa: a VI-a D Proiect Didactic Obiectul: Educaţie plastică Tema plastică: Dominanta cromatică Subiectul: Renașterea în Italia Tipul activităţii: Mixtă, de predare a cunoștinţelor noi și de formare a priceperilor și deprinderilor Scopul: Educativ, educaţie prin artă Obiective de referinţă: Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică, acumularea informaţiilor cu privire la curentul renascentist. Obiective operaţionale: a) informativ cognitive: pe parcursul și la sfârșitul activităţii, elevii vor avea noţiuni despre curentul renascentist apărut în Italia secolului al XV-lea, noţiuni despre viaţa și operele artiștilor renascentiști,cât și despre dominanta,armonia și gama cromatică existente în operele de artă renumite . b) formativ cognitive: la sfârșitul activităţii elevii vor fi capabili să realizeze o compoziţie plastică în care să folosească corect dominanta cromatică.

Proiect Didactic Renasterea

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Renasterea in Italia - Proiect de lectie

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Renasterea

Şcoala: Școala gimnazială „Grigore Ghica Voievod” Nr.30Profesor: Barabaș Veronica IsabelaData: 03.06.2013Ora:15:00Clasa: a VI-a D

Proiect Didactic

Obiectul:                                Educaţie plasticăTema plastică:                       Dominanta cromaticăSubiectul:                               Renașterea în ItaliaTipul activităţii:                     Mixtă, de predare a cunoştinţelor noi şi de  formare                                               a priceperilor şi deprinderilorScopul:                                   Educativ, educaţie prin artăObiective de referinţă:      Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică, acumularea informațiilor cu privire la curentul renascentist.Obiective operaţionale:         a) informativ cognitive: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii,                                                  elevii vor avea noţiuni despre curentul renascentist apărut în Italia secolului al XV-lea, noțiuni despre viața și operele artiștilor

renascentiști,cât și despre dominanta,armonia și gama cromatică existente în operele de artă renumite .

b) formativ cognitive: la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să realizeze o compoziţie plastică în care să

folosească corect dominanta cromatică.Resurse: materiale şi instrumente de lucru.-       bloc de desen

- culori, pensule, paletă, creioane, gumă de șters,pahar cu apăResurse umane:            Colectivul clasei de eleviResurse de timp:                    50 minute -10-15 min. predare 25 min. elaborarea temei 8 min. evaluareStrategii didactice:                 a) metode: expunere, explicaţie, conversaţie, dialog dirijat, exerciţiu plastic b) procedee: documentaţie, comentariu pe imagini c) tehnici de lucru: tratare picturalăMijloace de învăţământ:         reproduceri, planşe demonstrativeEvaluare, tipuri de evaluare:   formativă, finală, autoevaluareCriterii de evaluare:                - respectarea temei - finalizarea lucrării

Page 2: Proiect Didactic Renasterea

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII CLASEI A VI-A DDOMINANTA DE CULOARE

Etapele activităţii TimpActivitatea de predare -

învăţare Conţinutul învăţării

Organizarea clasei 1-2’Prezenţa,verificarea materialelor de lucru

Captarea atenţiei şi a participării la activitate

1-2’Provocarea unui dialog privind noţiunile acumulate anterior

Reactualizarea cunoştinţelor,evaluare, eventual notare

3’Întrebări referitoare la grupele de culori din cercul cromatic(recapitulare din lecția anterioară)

Elevii vor preciza care sunt culorile calde şi reci,culorile complementare

Enunţarea temei plastice şi a subiectului

1-2’Tema plastică: dominanta cromaticăSubiectul: Renașterea în Italia

Prezentarea noului conţinut al activităţii 10’

Prezentarea conţinutului lecţiei.Exemplificare cu materiale didactice(imagini,reproduceri,planșe demonstrative).

Renașterea este denumirea curentului de înnoire socială și culturală apărut în Europa la sfârșitul Evului Mediu, în secolele al XV-lea și al XVI-lea, înnoire caracterizată prin reînviorarea interesului pentru cultura și arta antichității  clasice. Renașterea a apărut mai devreme în Italia decât în celelalte țări ale Europei din cauza dezvoltării timpurii a orașelor din nord-estul peninsulei.

Declanşarea activităţii practice 25’

Recomandări Începuturile Renașterii italiene sunt de obicei legate de Francisc din Assisi, un călugar care susținea în predicile sale dragostea pentru natură, folosind un limbaj aceesibil și pentru omul de rând, ușurând orientarea spre o cultură și o artă apropiate de realitate.Apariția mai timpurie a Renașterii în Italia se datorează și faptului că pe acest teritoriu s-au păstrat un număr foarte mare de monumente antice, care au servit ca bază noii orientări umaniste și i-au furnizat argumente trainice pentru susținerea ei .

Evaluarea activităţii8’

Tipuri de evaluare: formativă Indici de evaluare:I.1 stabilirea unei game cromaticeI.2 folosirea corectă a culorii dominanteI.3 expresivitate şi creativitateI.4 gradul de finalizare a lucrării

Încheierea activităţii1’

Aprecieri privind modul de participare la activitate şi nivelul performanţei atinse.Recomandări privind activitatea în următoarele ore.

Curăţarea locului de muncă

Page 3: Proiect Didactic Renasterea

Şcoala: Școala gimnazială „Grigore Ghica Voievod” Nr.30Profesor: Barabaș Veronica IsabelaData: 03.06.2013Ora:15:00Clasa: a VI-a D

Proiect Didactic

Obiectul:                                  Educaţie plasticăTema plastică:                         Contraste de culoare (recapitulare)Subiectul:                                Natură statică (grup de obiecte)Tipul activităţii:                      -de învăţare; formarea unor deprinderi ale elevilor de a aprofunda studiul contrastelor şi implicarea lor în crearea                                                 de imagini noi, expresive

  - de consolidare - de evaluareScopuri:                                 - formarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o natură   statică cu 1-3 elemente - dezvoltarea capacităţii de a observa natura, stimularea  creativităţii, a capacităţii de a folosi unul dintre  contrastele învăţate - educarea voinţei, a gândirii, îmbogăţirea vocabularului  plasticObiective operaţionale:         O1 – să înţeleagă organizarea spaţiului compoziţional,       proporţia obiectelor şi încadrarea lor în pagină O2 – să compună un spaţiu plastic echilibrat cu subiectul dat O3 – să folosească unul dintre contrastele cromatice                     urmărind aceleaşi etape ca în cazul valoraţiei O4 – să recunoască contrastele cromatice O5 – să evalueze şi autoevaluezeMetode didactice:                    - problematizare  - demonstraţie  - conversaţie şi analiză  - instruirea pe bază de exemple a modalităţii de organizare   a spaţiului plastic  - activitate plastică  - exemplificări cu reproduceri de artă şi cu lucrări realizate   de alţi eleviMateriale:          - reproduceri de artă (albume) - manuale - obiectele naturii staticeBibliografie: Liviu Lăzărescu – Culoarea în artă, ed. Polirom, Iaşi, 2009 Johannes Itten – Arta culorii, trad. UNAB

Page 4: Proiect Didactic Renasterea

Criterii de evaluare:                - respectarea temei - finalizarea lucrării