3
PROIECT DIDACTIC Data: 02.10.2014 Clasa: I Profesor: Turtă Ioana-Laura Domeniul operaţional: Muzică Specializarea: Pian Elev: Bouruc Ana Maria Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor Scopul lecţiei: consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime învățarea măsurii de 2 cântarea cu mâna dreaptă a cântecului ”Sus, jos” Obiective operaţionale: La sfarșitul orei, elevul va fi capabil: să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să recunoască și să reproducă măsura de 2 să reproducă cu mâna dreaptă cântecul ”Sus, jos” Metode şi procedee: conversația demonstrația jocul explicația

Proiect didactic - pian

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Model proiect didactic al lectiei de pian

Citation preview

Page 1: Proiect didactic - pian

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.10.2014

Clasa: I

Profesor: Turtă Ioana-Laura

Domeniul operaţional: Muzică

Specializarea: Pian

Elev: Bouruc Ana Maria

Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor

Scopul lecţiei:

consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime învățarea măsurii de 2 cântarea cu mâna dreaptă a cântecului ”Sus, jos”

Obiective operaţionale:

La sfarşitul orei, elevul va fi capabil:

să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să recunoască și să reproducă măsura de 2 să reproducă cu mâna dreaptă cântecul ”Sus, jos”

Metode şi procedee:

conversaţia demonstraţia jocul explicaţia exercițiul munca individuală

Resurse: Pianina, caietul de muzică, partitura – Maria Cernovodeanu (Mică metodă de pian)

Durata: 50 minute

Page 2: Proiect didactic - pian

Etapele lecţiei Obiectivele şi durata lecţiei

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didactice

Moment organizatoric.

- acomodarea elevului cu ambientul în care se va desfăşura ora, pentru asigurarea bunei dispoziţii la lecţie;-recapitularea noțiunilor învățate anterior – 10 min.

- mobilizarea elevului pentru oră;-captarea atenției elevului

- dialogul- demonstrația

Conținutul specific al orei.

-consolidarea deprinderilor privind poziția corectă în fața instrumentului;-consolidarea deprinderilor privind denumirea clapelor pianului;-consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;-învățarea măsurii de 2;-aplicarea noțiunilor învățate în piesă – 30 min.

- cunoașterea poziției corecte în fața instrumentului;- cunoașterea și reproducerea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;- cunoașterea și reproducerea măsurii de 2- Sus, jos – Maria Cernovodeanu

- dialogul- explicaţia- demonstraţia- exercițiul

Fixarea cunoștințelor -recapitularea cunoștințelor noi acumulare – 5 min.

- elevul va ști să aplice noile tehnici învățate

- demonstraţia- explicaţia- exerciţiul

Indicarea lecției pentru acasă

-evaluarea şi încurajarea elevului-stabilirea lecţiei viitoare – 5 min.

- elevul va trebui să poată executa şi explica cerinţele învăţate şi cerute în cadrul orei

- conversaţia- explicaţia