19
Şcoala: PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a IV-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea tematică: În lumea necuvântătoarelor Unitatea de învăţare: Textul – mijloc de cunoaştere Subiectul: ,,Toamna” (fragment), de Octavian Goga Forma de realizare: lecţie de predare – învăţare Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare Scopuri : Consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă, expresivă a textului respectând semnele de punctuaţie si pauzele Consolidarea noţiunilor de strofă, vers, rimă Dezvoltarea simţului estetic si critic Stimularea curiozităţii şi a imaginaţiei Obiective operaţionale:

Proiect Didactic Pagina 108

Embed Size (px)

DESCRIPTION

1

Citation preview

coala:

PROIECT DIDACTIC

Data: Clasa: a IV-a Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea tematic: n lumea necuvnttoarelorUnitatea de nvare: Textul mijloc de cunoatereSubiectul: ,,Toamna (fragment), de Octavian GogaForma de realizare: lecie de predare nvareTipul leciei: predare nvare evaluare Scopuri: Consolidarea deprinderilor de citire corect, contient, expresiv a textului respectnd semnele de punctuaie si pauzele Consolidarea noiunilor de strof, vers, rim Dezvoltarea simului estetic si critic Stimularea curiozitii i a imaginaiei

Obiective operaionale: Cognitive: OC1 - s prezinte, folosindu-se de imagini, aspectele specifice anotimpului toamna; OC2 - s citeasc fluent, corect, contient i expresiv poezia Toamna de Octavian Goga; OC3 - sa rein nelesul cuvintelor noi din poezie(usc, suri, plumb, ur, indril), introducndu-le n enunuri proprii; OC4 - s rezolve corect cerinele fielor de lucru; OC5 - s-i nsueasc elementele unei poezii (strof, vers, rim), dar i aezarea unui text liric n pagin; OC6 - s-i exprime tririle afective sugerate de textul poeziei Afectiv-atitudinale: OA1 - s manifeste iniiativ, plcere i o atitudine degajat n comunicarea oral, curaj de a solicita intervenirea n actul comunicrii; OA2 - s manifeste interes i plcere pentru citit i pentru rezolvarea sarcinilor lectiei; Psihomotorii: OP1- s adopte o poziie corect i comod a corpului pentru scris; OP2- s mnuiasc corect instrumentul de scrisResurse: Metodologice: metode i procedee: conversaia euristic, lectura explicativ, exerciiul, munca independent, jocul didactic,problematizarea, citirea selectiv, expunerea, cubul, turul galeriei materiale i mijloace: plane, manual, caiet de lucru, prezentare ppt, fie de lucru, cubul. moduri de organizare: individual, frontal, pe grupe. Umane: Temporale: Spaiale: sala de clas Bibliografice: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici, Suport de curs, 2012; Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn, aprobat prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013; Silvia Nu, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Editura Aramis, 2001; Carmen Iordachescu, S dezlegm tainele textelor literare, Editura Carminis, cls. a II-a; Colectiv de autori, Limba romn dictri, exerciii joc, compuneri, rebusuri, teste de evaluare, Ed. Paralela 45, 2009; Didactic.ro; Dicionarul colar

DESFURAREA ACTIVITILORORA IEtapele lecieiOb. lecieiConinutul instructiv- educativStrategii didactice Evaluare

Metode i procedeeMateriale i mijloaceForme de organizare

1.Moment organizatoric1 min Se asigur un climat educaional favorabildesfurrii leciei, se pregtete materialul didactic necesar.conversaia

manualulcaietele de aplicaiifrontal

2.Verificarea cunotinelor5 minOA2

Se verific lecia ,,Ciuboelele ogaruluidup Clin Gruia. Verificarea calitativ si cantitativ a temeipentru acas.

conversaia

citirea n lan citirea selectiv

manualul,caietele de aplicaii

frontal

evaluez capacitatea de a citi i de a nelege mesajul unui text

3.Captareaateniei3 minOC1OA1 Se realizeaz prin prezentarea, sub formde surpriz, a unei prezentri ppt cu aspecte specifice anotimpului de toamn. Pe baza acestor imagini se va conversa, iarcopiii vor completa cu alte schimbri ce au loc n natur, n acest anotimp.explicaia

conversaia euristic

prezentare ppt, calculator, plan

frontalevaluez capacitatea de a participa la dialog ntr-un context dat

4.Anunareatemei i aobiectivelor1 min

OA1 Copiii sunt anunai c vor nva poezia,,Toamna (fragment), scris de Octavian Goga, vor citi textul, i vor mbogi vocabularul cu cuvinte i expresii noi, vor alctui propoziii cu acestea,vor descoperi ce schimbri se produc n natur n anotimpul de toamn, iar pe baza acestei poezii se vor lucra diverse exerciii n a doua or.explicaiaplan cu anotimpul de toamn

frontalevaluez capacitatea de a recepta un mesaj

5.Dirijareanvrii17 min

6.Obinerea performanei5 min

7.Asigurarea reteniei i a transferului10 min

OA1

OC1OC5

OC2

OC3

OP1

OC6

OC3

OC2

OC1

OA1

OC5OP2

OP1

OC6OC5OA1

OC4 Se scriu pe tabl data, titlul, autorul Se face lectura model, n timp ce pecalculator va rula i varianta ilustrat a poeziei Vor avea loc apoi discuii despre autorulpoeziei, despre alte poezii scrise de acesta i tiute de copii, dar i analiza textului (text n versuri, alctuit din strofe). Elevii primesc sarcin s citeasc n gnd textul i s sublinieze cuvintele i expresiile noi. Citirea textului de ctre elevi (pe strofe) iscoaterea n eviden a cuvintelor necunoscute: vl, lmi, usc, cretet, suri, plumb, miaznoapte, ur, indril Explicarea cuvintelor noi cu ajutorulelevilor, scrierea lor la tabl i pe vocabular Pentru a nfia frumuseea naturii, poetula folosit cuvinte care alctuiesc tabloul acestui anotimp, numite expresii poetice: brum argintie, cretet de dumbrav, nori suri, podoaba zdrenuit, vnt fr mil. Se explic aceste expresii poetice i se noteaz n caiete. Elevii vor alctui oral propoziii cu noilecuvinte. Se citete poezia integral, pe strofe, decteva ori. Fiecare grup de elevi va primi o frunz cuo ntrebare, un elev va citi ntrebarea i va desemna un coleg din alt grup s-i rspund. Ce anotimp descrie poetul? Care este fenomenul care ne mpodobete grdina? Ce culoare au norii? Cu ce metal seamn culoarea norilor? De unde ne dm seama c vntul bate fr mil? Cine tremur pe cmp? De ce? Se analizeaz textul n versuri: ,,Toamna i se observ structura poeziei. Elevii vor lipi pe caiete o fi cu urmtoarele noiuni: Textul Toamna este o poezie scris de Octavian Goga. O poezie este scris cu rnduri scurte, numite versuri. Primul cuvnt din fiecare vers se ncepe cu liter mare. Mai multe versuri alctuiesc o strof. Propun elevilor s transcrie prima strof din poezie, observnd astfel aezarea unui text liric n pagin, scrierea fiecrui vers cu alineat i cu liter mare, spaiu ntre strofe. Orientez atenia elevilor spre a selecta dinpoezie versurile care corespund unor imagini date. (Anexa 1)

Citirea poeziei n ntregime . Propun elevilor s rezolve o parte dincerinele unei fie de lucru, ce reprezint harta poeziei studiate. (Anexa 2)

lectura explicativcitirea n oapt

explicaiaexerciiul

explicaia

citirea n ntregime,citirea selectiv

conversaia euristicexplicaia

explicaiaexerciiul

demonstraia

conversaiaexerciiul

observaiaexerciiul

conversaiaexerciiulplan cu autorul

ppt cu poezia ilustrat

manualul,vocabularul

manualul

frunze

caiet de lucru

tablouri ilustratefi de lucru

fi de lucru

frontal

frontal

pe grupe

n perechi

frontal

frontal

individualevaluezcapacitatea de a citi n ritm propriu

evaluezcapacitatea de a selecta i nsui cuvinte noi

evaluez capacitatea de a formula enunuri cu cuvintele noi

evaluezcapacitatea de a citi n ritm propriu

evaluezcapacitatea de a formula rspunsuri

observarea sistematic

evaluezcapacitatea de a scrie corect, caligrafic

evaluez capacitatea de asociere

evaluezcapacitatea de a citi n ritm propriu i a rezolva cerinele fiei

8.ncheierea activitii3 minOC6 Cu ajutorul calculatorului, le voi prezentacopiilor versurile poeziei interpretate de artistul Tudor Gheorghe i ilustrarea acestora. Se fac aprecieri individuale si colectiveasupra modului n care elevii au participat la lecie.

audiie muzical

conversaia

material pptfrontal

evaluezcapacitatea de a asculta i a aprecia momentul muzical

ORA a II-a

Etapele lecieiCompspecif.Coninutul instructiv- educativStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMateriale i mijloaceForme de organizare

1.Moment organizatoric1 min Se creeaz condiii optime necesare buneidesfurri a leciei; pregtirea materialelor necesare.manualul, caietul de lucru, fiefrontal

2.Reactuali- zareacunotinelor5 minOC2

OC1OA2 Se citete poezia nvat ora precedent. Se completeaz petalele unei flori de nufrcu elemente caracteristice anotimpului de toamn, ce apar n poezie, de ctre fiecare grup. Fia va trece, pe rnd, pe la fiecare grup pentru a aduga noi informaii.conversaiaexerciiulturul galerieimanualulfifrontalevaluezcapacitatea de a citi n ritm propriu

3.Captarea ateniei3 minOA1

OA2 Elevii sunt informai c au primit oscrisoare de la Zna Toamn, prin care aceasta le prezint admiraia dnsei pentru munca lor de cnd a nceput coala. Textul mesajului este urmtorul:Dragii mei copii, M aflu spre sfritul cltoriei mele de anul acesta pe meleagurile romnesti. nc de la nceputul lunii septembrie strbat ara n lung i-n lat, aducnd oamenilor roade bogate n hambare. V-am vzut bucurndu-v de nceputul anului colar, de frunzele armii pe care le-am scuturat din pomi, de strugurii zemoi i parfumai, culei din vii. Am trecut pe la geamul clasei voastre si v-am vzut desenndu-m cum v-ai priceput mai bine, citind texte literare n care eram descris, scriind propoziii n care m-ai prezentat aa de frumos, lucrnd cu frunze i semine la orele de AVAP. Pentru toate acestea v mulumesc, v felicit i v rog s-mi trimitei ca rspuns un e-mail la care sa ataai produsele activiii voastre. Le voi folosi pentru a ctiga ntrecerea pe care am ponit-o cu surorile mele, celelalte anotimpuri ale anului. V mulumesc frumos! Zna Toamnconversaia

lectura activ

conversaia

scrisoare

scrisoare

Frontal

frontalevaluezcapacitatea de a recepta un mesaj

evaluezcapacitatea de a recepta un mesaj

evaluezcapacitatea de nelegere a semnificaiei globale a unui text

4.Anunareatemei i aobiectivelor1 min

OA1 Copiii sunt anunai c vor recapitulainformaiile despre textul n versuri, vor lucra n perechi/ pe grupe pentru a realiza sarcinile propuse; vor fi ateni si activi la explicaiile doamnei nvtoare.explicaiafrontalevaluezcapacitatea de a recepta un mesaj

5.Dirijareanvrii18 min

OA1

OC4

OC3

OC4

OP1

OP2

OC4

OA1

OP2

OC4

OC6

OC1 Pentru a vedea ct de ateni ai fost nprima or, vom organiza un joc. Elevii sunt mprii n trei grupe. Ctig echipa care adun cele mai multe elemente pentru Zna Toamn i formeaz tabloul acestui anotimp! Zna Toamn a vrut s nvee i ea poeziapentru c i-a plcut foarte mult cntecul ascultat ora precedent, dar a uitat cuvintele din unele versuri ale poeziei. S-o ajutm s le potriveasc.Elevii vor completa versurile lacunare cu cuvinte potrivite din text. Pentru rspunsuri corecte, fiecare echip primete trei psrele ce vor fi lipite pe plan. Folosindu-v i de expresiile frumoase pecare le-ai nvat n aceast poezie gsii nsuiri pentru: nori, frunze, vnt. Fiecare echip va aduga cte trei nsuiri pentru cuvintele date. Acestea vor constitui elemente ale tabloului de toamn. Un vnt de toamn a vrut s i ajutestpna, dar a amestecat cuvintele din unele enunuri. S-o ajutm s le potriveasc. Firelor se usc lmi de rdcina li; Cu tremur zdrenuit podoaba porumbul; Norii plumbul i suri poart; Propoziiile corect ordonate vor fi scrise la tabl i pe caiete. Echipele vor fi recompensate cu decorul verde al tabloului. Rostogolind, pe rnd, cubul vei descoperiurmtoarele cerine, pe care trebuie s le rezolvai, pentru a ajuta Toamna: 1.DESCRIE Cum este prezentat anotimpul de toamn n poezie? 2.COMPAR toamna vara 3.ASOCIAZ Gsete cuvinte cu sens asemntor pentru: usuc = ur = suri = cretet = 4.ANALIZEAZ Scrie n casete numrul de silabe:dumbrav argintie plumb fire 5.ARGUMENTEAZ Despre ce lun de toamn este vorba n poezie? De ce? 6.APLIC Red prin desen a treia strof din poezie Echipele vor fi recompensate cu crizanteme. Eu scriu una tu scrii mai multe Elevii scriu pe copcelul din hrtie primit. nor cenuiu creang uscat - frunz aurie - Tabloul de toamn Copiii vor lipi toate simbolurile primite (frunze, nori, vnt, crizanteme, copcel i iarb) pe o coal de hrtie. Cu siguran Zna Toamn s-ar simi foarte bine i ar putea ctiga ntrecerea cu surorile ei. S-i cntm cntecelul Am privit spre cer.jocul didacticexplicaia

conversaia

exerciiul

exerciiul

explicaiamunca independent

explicaiaexerciiulmunca independent

explicaia

citirea n oaptcitirea selectiv

munca independent

conversaiaexerciiul

conversaia

exerciiul

manualul

prezentare pptcalculator

imagini ale cuvintelor

caiete de lucru

fie de lucru

cubul

fie de lucru

fie cu copcei

panou cu elemente de toamn

individual frontal

n perechi

pe grupe

individual

pe grupe

individual

pe grupe

individual

n perechi

pe grupe

frontalevaluezcapacitatea de a completa un text lacunar

evaluezcapacitatea de a gsi nsuiri unor cuvinte

evaluezcapacitatea de a ordona corect cuvintele dintr-un enun

evaluezcapacitatea de a lucra n echipe

evaluezcapacitatea de a rezolva corect cerinele cubului

evaluezcapacitatea de a completa corect o fi

evaluez capacitatea de exprimare vizual i plastic

6. Obinerea performanei8 minOC1

OC4

OA2 Deseneaz o felicitare, pe care s i-oadresezi unui copil dintr-o ar exotic, n care e var mereu. Realizeaz un peisaj de toamn, folosind elemente din poezie.explicaia

exerciiul

felicitareculoriindividual

evaluez capacitatea de a asocia elemente de exprimare vizual i plastice

7.Asigurarea reteniei i a transferului6 minOC4

OC5OP2 Elevii vor alctui propoziii cu expresiileartistice identificate n prima or. n limita timpului disponibil, elevii vorlucra celelalte exerciii de pe fia de lucru. (Anexa 2).exerciiul

fia de lucrun perechievaluezcapacitatea de a alctui enunuri cu expesii date

8.Activitide ncheiere3 min Elevii vor avea ca tem pentru acas dememorat i transcris poezia . Se fac aprecieri asupra modului cum aulucrat i se pun calificative.explicaia

conversaiafrontal

Cine tremur pe cmp? De ce?