Upload
angelarutioru
View
111
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect lecţie
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Profesor :Ruştioru Angela Şcoala Gimnazială ,,Iustin Pîrvu ‘’Poiana TeiuluiClasa: a V-aDisciplina: BiologieUnitatea de învăţare :Angiosperme dicotiledonateTema lecţiei: Angiosperme dicotiledonate-Mărul şi alţi pomi fructiferiTipul lectiei: mixtă
Scopul lectiei : Cunoaşterea principalilor reprezentanţi ai angiospermelor dicotiledonate-pomi fructiferi şi importanta lor.
Competente derivate C1- explicarea denumirii de angiosperme şi pomi fructiferi dată acestui grup de plante;
C2- descrierea părţilor componente ale mărului prin comparaţie cu alţi pomi fructiferi;C3- identificarea superiorităţii angiospermelor faţă de gimnosperme;
C4- recunoaşterea principalilor reprezentanţi ai pomilor fructiferi;prezentarea importanţei lorStrategia didactică
Metode si procedee : observarea, explozia stelară , descrierea, conversaţia, învăţarea prin descoperire, explicaţia, modelarea, argumentarea , bula dublă
Mijloace de învăţământ: atlas botanic, cretă colorată, manuale, videoproiector , prezentare power-point Forme de organizare : individuală, frontală, pe grupe
Bibliografie:
1.Dobran Floarea - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucureşti 2004;2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecţia forma de bază a organizarii procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;3.Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţieiDurata
CS. Conţinutul ştinţific al lecţiei Strategia didactică Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Moment organizatoric(1 min)
Pregătesc materialul didactic. Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
conversaţia atenţionări aprecieri
Reactualizarea cunoştinţelor(10 min)
Prin chestionare orală verific lecţia: Gimnospermele - Coniferele.Folosesc întrebări de tipul:
Care este mediul de viaţă al coniferele? De ce se numesc gimnosperme ? Care este alcătuirea coniferelor? Cum se realizează înmulţirea la gimnosperme? Ce importanţă prezintă coniferele?
Răspund la întrebări:- Gimnospermele sunt răspândite în regiunile de munte.- Coniferele cele mai cunoscute sunt:molidul, bradul, pinul, jneapănul, ienupărul, zada,tuia, tisa.- Sunt alcătuite din:1. rădăcina lemnoasă sau rămuroasă;2.tulpina formată din : trunchi şi coroană;3.frunzele au formă de ace ceruite şi cu o singură nervură, rămân verzi pe timpul iernii.-Înmulţirea se realizează prin celule sexuate bărbăteşti(conuri bărbăteşti) şi celule sexuate femeieşti (conuri femeiesti) care contin grăuncioare de polen şi respectiv ovule.Lemnul – materie primă în construcţii, tâmplărie, instrumente muzicale.
Conversaţia
Explicaţia
Descrierea
Atlas
Manual
Flip-chart
Fişe de lucru
orală
- Taninul- tăbăcărie.- Răşina – terebentina de pictori ca diluant al vopselelor, colofoniu pt. dansatori şi gimnaşti împiedică alunecarea
Explicaţia conversaţia
Captarea atenţiei (2min)
Cu ajutorul planşei şi a videoproiectorului prezint elevilor imagini cu alcătuirea externă a mărului şi îi încurajez să spună ce observă.
Conversaţia Planşa videoproiector
Anunţarea temei şi a competenţelor(1min )
Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint competenţele pe care elevii trebuie să le dobândească la terminarea lecţiei. Notează în caiete titlul lecţieiAngiosperme dicotiledonate –Mărul şi alţi pomi fructiferi
conversaţia Planşă Videoproiector manual
Orală
Insuşirea noului conţinut(25min) C1
C2
C3
Folosesc explozia stelară(Anexa1) şi fac apel la cunoştintele lor despre pomii fructiferi . Cu ajutorul planşei şi a videoproiectorului descoperă alcătuirea unui pom fructifer şi caracterele de recunoaştere. Cum este rădăcina?- Cum este trunchiul mărului?- Dar coroana?- Cum sunt frunzele?- Când aţi observat primele flori: înainte sau după înfrunzire ?- Ce se întâmplă cu sepalele, petalele, staminele după fecundaţie?- Dar cu receptaculul?-Completez schema lecţiei.Urmăresc planşele şi descoperă că, mărul este alcătuit din:-rădăcină adânc înfiptă în pământ şi mult ramificata fixând, bine plantă.- Trunchiul mărului este înalt (2-3m)- Coroana cu ramuri pe care cresc frunzele.- Frunzele sunt ovale lucioase, uşor dinţate pe margini.- Mărul înfloreşte primăvara, înainte de a înfrunzii.- Se usucă şi cad.
Conversaţia Explozia stelarăÎnvăţarea prin descoperire
Explicaţia
Descrierea modelarea
Manual
Planşa
Atlase
Videoproiector
Prezentare pps
formativă
C3
- Se îngroaşă devine fructul fals, fructul este o poamă.- Cotorul este fructul adevărat pentru că provine din ovar.-Completează schema lecţiei.
6.Obţinerea performanţei ( 4 min).
C4
Solicită elevilor să dea exemple de alţi pomi fructiferi şi să stabilească importanţa economică.
Importanţă economică Fructele sunt bogate în substanţe dulci, hrănitoare şi vitamine. Ele se consumă proaspete sau conservate sub formă de dulceaţă, gem, jeleu, compot. Unele pot fi uscate şi afumate.
ConversaţiaExplicaţia
Argumentarea
Manual PlanşaPrezentare
Orală formativă
7. Evaluareacunoştinţelor(5min.)
Aplicarea unei fişe de evaluare -Bula Dublă 2 aspecte specifice molidului ,2 aspecte specifice mărului şi 2 aspecte comune celor 2 specii
Asemănări
Fişă de evaluare
scrisă
SCHEMA LEC Ţ IEI Angiosperme dicotiledonate
Mărul şi alţi pomi fructiferi
Molidul Mărul
Angiospermele cuprind plantele cele mai evoluate şi cele mai numeroase; cuprind plante care au sămânţa închisă în fruct.Clasificarea angiospermelor:
- monocotiledonate= seminţele au un singur cotiledon;- dicotiledonate=seminţele au două cotiledoane.
MĂRUL:1.Mediul de viaţă: în livezi, grădini - pom fructifer- strămoş: mărul pădureţ
2. Alcătuire - rădăcina lemnoasă sau rămuroasă; - tulpina – trunchi+ coroană cu formă care se dirijează; -frunzele- simple, lucioase cu marginea zimţată; - florile- pe tipul 5/5 -5 sepale ,5 petale ,receptacul,gineceu - polenizarea - insecte - fructul- o poamă;3.Plante î nrudite cu mărul : pomi fructiferi: - cu fructul o poamă: părul, gutuiul.
-cu fructul o drupă: prunul, cireşul, caisul, visinul, piersicul. Arbuşti : măceşul,trandafirul, zmeurul. plante ierboase: fragul, căpşunul4. Importanţa pomilor fructiferi: fructele lor conţin vitamine si zaharuri; se consumă proaspete şi conservate; sunt folosite în gemuri, dulceţuri, compoturi,etc.
Pomicultura -ramura agriculturii care se ocupă cu cultivarea pomilor fructiferi.
EXPLOZIA STELARĂ
MĂRUL ŞI ALŢI POMI FRUCTIFERI
UNDE?
DE CE
CE?CARE?
CUM?
Unde se întâlnesc Pomii fructiferi?
De ce se numesc angiosperme?
Ce pomi fructiferi din zona noastră mai cunoaşteţi?Ce importanţă prezintă?
Care este alcătuirea Mărului ?
Cum se realizează înmulţirea?
ANGIOSPERMEDICOTILEDONATE
MĂRUL