3
PROIECT DIDACTIC Conţinutul: Resursele biosferei Unitatea de învăţare: Resursele naturale Tipul lecţiei: evaluare – comunicare şi transmitere de noi cunoştinţe Competenţe specifice: Analizarea resurselor biosferei Clasificarea resurselor biosferei Caracterizarea resurselor biosferei Explicarea importantei resurselor oferite de biosfera La sfârşitul lecţiei elevii vor avea competenţe: Să localizeze pe harta repartitia geografica a principalelor tipuri de paduri Să clasifice resursele biosferei după diverse criterii Să caracterizeze principalele tipuri de resurse biologice terestre si marine Să calculeze ponderea padurilor din Romania din totalul european. Activităţi de învăţare: Lucrul cu harta geografică Lectura textului/a documentului Utilizarea formulei de calcul a bilanţului migratoriu Resurse metodologice: conversaţia, explicaţia, problematizarea, expunerea, rezolvarea de probleme Resurse materiale: manual, analiza pe text, hărţi Desfăşurarea lecţiei 1. Moment organizatoric: Se asigură de buna desfăşurare a activităţii, face prezenţa elevilor, se pregătesc pentru activitate, anunţă elevii absenţi, se distribuie în patru grupe de lucru. 2. Reactualizarea cunoştinţelor: Se adresează întrebări de reactualizare a cunoştinţelor din lectia anterioară; elevii răspund la întrebările adresate. 3. Anunţarea temei şi a competenţelor: se precizează elevilor tema şi competenţele lecţiei; notează titlul şi structura conţinutului temei; ascultă explicaţiile profesorului. 4. Distribuirea fişelor de lucru celor patru grupe, astfel:

Proiect Didactic -Instruire Diferentiata

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic -Instruire Diferentiata

PROIECT DIDACTIC

Conţinutul: Resursele biosfereiUnitatea de învăţare: Resursele naturaleTipul lecţiei: evaluare – comunicare şi transmitere de noi cunoştinţe

Competenţe specifice: Analizarea resurselor biosferei Clasificarea resurselor biosferei Caracterizarea resurselor biosferei Explicarea importantei resurselor oferite de biosfera

La sfârşitul lecţiei elevii vor avea competenţe: Să localizeze pe harta repartitia geografica a principalelor tipuri de paduri Să clasifice resursele biosferei după diverse criterii Să caracterizeze principalele tipuri de resurse biologice terestre si marine Să calculeze ponderea padurilor din Romania din totalul european.

Activităţi de învăţare: Lucrul cu harta geografică Lectura textului/a documentului Utilizarea formulei de calcul a bilanţului migratoriu

Resurse metodologice: conversaţia, explicaţia, problematizarea, expunerea, rezolvarea de problemeResurse materiale: manual, analiza pe text, hărţi Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric: Se asigură de buna desfăşurare a activităţii, face prezenţa elevilor, se pregătesc pentru activitate, anunţă elevii absenţi, se distribuie în patru grupe de lucru.

2. Reactualizarea cunoştinţelor: Se adresează întrebări de reactualizare a cunoştinţelor din lectia anterioară; elevii răspund la întrebările adresate.

3. Anunţarea temei şi a competenţelor: se precizează elevilor tema şi competenţele lecţiei; notează titlul şi structura conţinutului temei; ascultă explicaţiile profesorului.

4. Distribuirea fişelor de lucru celor patru grupe, astfel: Grupa nr. 1 (stilul vizual) primeşte „Fisa nr. 1- harta biosferei”, având ca sarcină de lucru

să rezolve următoarele cerinţe : Care sunt paralele intre care se desfasoara padurile din zona temperata si cea

subpolara? Care emisfera se caracterizeaza prin extensia maxima a pdurii de conifere

(taigalei)? Unde se dezvolata pădurea ecuatorială ? Să localizeze pădurile tropicala pe harta si sa enumere tipurile care o alcătuiesc.

Grupa nr. 2 (stilul interpersonal) primeşte “Fişa de lucru nr. 3 – Tipuri de resurse ale biosferei”. Cerinţe: Grupaţi resursele biosferei în funcţie de mai multe criterii: după mediul de viaţă, în funcţie de zonalitatea climatică, după importanţa economică.

Resursele de vegetatie includ : padurile si pajistile.In functie de zonalitatea climatica se deosebesc:

Page 2: Proiect Didactic -Instruire Diferentiata

padurile din zona temperata si subpolara; padurile ecuatoriale; padurile tropicale.

Pajistile ocupa suprafete intinse la nivel mondial.Sunt constituite din pasuni si fanete naturale , care sunt utilizate pentru pasunatul ierbivorelor.Sunt reprezentate prin :

- pajistile de stepa din estul Europei si din Asia;- pajistile savanei din America de Sud, Africa, India si Australia;- pampasul din America de Sud;- preerie in America de Nord.La acestea se adauga pajistile montane si alpine.

Resurse faunistice au fost folosite de om, chiar inainte de a fi domesticite pentru hrana, pentru imbracaminte, pentru arme si unelte, pentru podoabe etc.Aici sunt incluse animale de interes cinegetic ( fond vanatoresc ) care se diferentiaza in functie de conditiile fito-climatice:

Grupa nr. 3 (stilul lingvistic) primeşte “Fişa de lucru nr. 4 – Studiu de caz: Cu cca 2000 de ani in urma, padurile ocupau 55% din suprafata uscatului. In present aceasta pondere a scazut la 26,6% annual, defrisandu-se aproximativ 11 milioane hectare de padure . Completaţi în tabelul următor cauzele şi consecinţele acestor defrişări. Cauzele defrişărilor Efectele defrişărilor

Grupa nr. 4 (logico-matematic) primeşte “Fişa de lucru nr. 5 – Pondrea pădurilor din România în cadrul celor europene” Repartiţia geografică a pădurilor pe mari regiuni, arată ca Europa deţine doar 150 milioane de hectare. Din acestea , România deţine doar 6,7 milioane de hectare. Calculaţi procentul de pădure pe care îl deţine ţara noastră , din cele 150 milioane de hectare

5. Evaluarea- elevii completează o fişă de autoevaluare6. Tema pentru acasă