5
Proiect didactic Data: 10.11.2015 Student: Chiriac Mihaela Laura Profesor coordonator: Afloroaei Lucia Şcoala: Colegiul Naţional Iaşi Disciplina: Logică Clasa: a IX-a E Conţinutul învăţării: Clasificarea Tipul activităţii:Lecţie de predare-învățare(transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi). Durata: 50 minute Scopul lecţiei: -Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la clasificare. COMPETENȚE GENERALE: 1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală; 2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare; 3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri. COMPETENTE SPECIFICE: La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să: -Utilizeze corect conceptele și instrumentele logice. -Identifice structura unui argument,a elementelor componente și a relațiilor dintre acestea. COMPONENTE DERIVATE: -Definirea clasificării; -Structura clasificării; -Regulile clasificării;

Proiect Didactic Clasificarea logica

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie logica,clasificarea

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Clasificarea  logica

Proiect didactic

Data: 10.11.2015 Student: Chiriac Mihaela Laura Profesor coordonator: Afloroaei Lucia Şcoala: Colegiul Naţional Iaşi Disciplina: Logică Clasa: a IX-a E Conţinutul învăţării: Clasificarea Tipul activităţii:Lecţie de predare-învățare(transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi). Durata: 50 minute

Scopul lecţiei: -Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la clasificare.

COMPETENȚE GENERALE:1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.

COMPETENTE SPECIFICE:

La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să: -Utilizeze corect conceptele și instrumentele logice.-Identifice structura unui argument,a elementelor componente și a relațiilor dintre acestea.

COMPONENTE DERIVATE:-Definirea clasificării;-Structura clasificării;-Regulile clasificării;-Tipuri de clasificare;-Diviziunea.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Page 2: Proiect Didactic Clasificarea  logica

Resursele procedurale: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exerciţiul, metoda „păianjenului”, problematizarea și operarea cu noțiunile.

Resurse materiale: manualul de logică pentru clasa a IX-a, tabla, caietele elevilor, Forme de organizare a clasei: individuală şi frontalăEvaluare: continuă, orală, scrisă.Locul de desfăşurare: sala de clasăDurata: 50 min

Bibliografie: Petre Bieltz,Logică-Manual pentru clasa a IX-a,Editura Didactică și pedagogică,București,1990.

Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţieiTimp Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor

I.Moment organizatoric

3 min.

-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.

-Răspund la salut;-Spun absenţii;-Se pregătesc pentru începerea lecţiei

II.Captarea atenţiei elevilor

4 min.

- Întrebări legate de tema lecției – „Clasificarea".- Elevii sunt puşi să găsescă răspuns la următoarele întrebări:

1. Definiți clasificarea din punct de vedere logic.

2. Care credeți că sunt regulile clasificării?.

-Elevii vor argumenta răspunsurile, demonstrând astfel cunoștințele dobândite anterior.

-Elevii se gândesc la posibile răspunsuri.

-Elevii răspund întrebărilor adresate.

III.Reactualizarea cunoştinţelor

5 min.

-Verific cunoştinţele dobândite anterior cu privire la subcapitolul "Definiția și importanța ei în cunoaștere„-structura definiției-regulile definiției-tipuri de definiție

- Elevii completează schema de pe tablă și îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.

Page 3: Proiect Didactic Clasificarea  logica

IV.Anunţarea subiectului şi a

conţinutului noii lecţii

1 min -Scriu pe tablă titlul noii lecţii:,,Clasificarea,,

-Scriu în caiete

Page 4: Proiect Didactic Clasificarea  logica

V. Predarea noului conţinut

30 min.

-Folosind teoria din manual, de la pagina 39, din manual, voi explica elevilor conținutul subcapitolului „Clasificarea”, argumentând noile noțiuni prin exemple.-Printr-o conversație dirijată, elevii vor spune ce ar mai dori să cunoască referitor la acest proces;-Răspund la cerințele elevilor:

I. Clasificarea1. Structura clasificării:elementele clasificării,clasele și fundamentul clasificării.2. Regulile clasificării;3. Tipuri de clasificare:artificială și naturală;4. Diviziunea

-Elevii răspund

-Elevii notează în caiete

VI.Evaluarea 5 min - Întrebări de verificare precum:1. Dați-mi un exemplu despre o clasificare2. Numiți structura clasificării,regulile clasificării și tipurile clasificării.

-Elevii răspund la întrebări pe baza cunoștințelor proaspăt însușite

Page 5: Proiect Didactic Clasificarea  logica

VII. Încheierea 2 min -Temă pentru acasă – Folosind exemple,arătați prin ce se deosebește clasificarea naturală de cea artificială(exercițiul nr2/pag43).-Notez elevii activi.

- Notează tema;

-Elevii sunt atenţi.