Click here to load reader

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT - Concursurile · PDF file... DLC- Educarea limbajului ... este pornită copiii dansează prin clasă. La semnalul dat de oprirea ... tematice- Activitati

  • View
    236

  • Download
    3

Embed Size (px)

Text of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT - Concursurile · PDF file... DLC- Educarea limbajului ... este...

  • PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    NIVEL: I

    GRUPA MICA ,,A- GRUPA ALBINUTELOR

    TEMA: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

    SUBTEMA: n asteptarea Sfntului Nicolae

    TEMA ZILEI: Sfinte Nicolae, noi te asteptam cu drag

    DURATA: 1 zi

    ACTIVITI DE NVARE:

    Activitati de dezvoltare personala-ADP

    Activiti i jocuri la alegere-ALA

    Domenii experieniale: DLC- Educarea limbajului

    DOS-Activitate practica

    TIPUL ACTIVITII: Activitate integrat (DLC, DOS, ALA1, ALA2)

    FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal i individual

    LOC DE DESFURARE: sala de grup

    SCOPUL ACTIVITII: Cunoaterea obiceiurilor i tradiiilor specifice poporului romn

    legate de venirea lui Mo Nicolae; formarea virtuilor cretine i cultivarea unui comportament

    bazat pe generozitate i dragoste fa de semeni; stimularea creativitii, a inteligenelor multiple,

    a lucrului n echip, a cooperrii i toleranei; dezvoltarea capacitii de observare, descoperire,

    analiz i sintez.

    I. ACTIVTI PE CENTRE DE INTERES:

    a)Construcii:

    Casa lui Mo Nicolae

    Obiective operationale:

    -s comunice ntre ei pentru realizarea unui plan de construcie;

    -s construiasc o cas utiliznd toat trusa de construcii;

    -s coopereze n grup pentru realizarea machetei;

    Materiale: trusa de construcii, spiridui, jucrii, cadouri.

    b)Joc de masa :

    ,, Mos Nicolae (puzzle)

    Obiective operationale:

  • -s asambleze elemente de puzzle pentru reconstituirea imaginii iniiale;

    - sa colaboreze n timpul jocului pentru realizarea sarcinilor propuse.

    Strategii didactice:

    Metode si procedee: conversaia,observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea.

    Mijloace didactice: piese de puzzle, imagini suport.

    b) Arta:,,Barba lui Mos Nicolae(amprenta mainii)

    Obiective educationale:

    -s identifice materialele de lucru puse la dispozitie;

    -s aplice tehnica de lucru cunoscuta (amprentare);

    -s utilizeze corect materialele si ustensilele pentru realizarea temei.

    Strategii didactice:

    Metode si procedee : conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul

    Mijloace didactice : foi colorate, acuarele, pensule, recipient pentru apa.

    c) Activitati si jocuri recreative:

    -Joc distractiv: Cei mai harnici spiridusi Scop :Formarea unor deprinderi de conduita civilizata care sa permita desfasurarea jocului; Dezvoltarea atentiei, a spiritului de echipa si competitiv. Obiective operationale: -sa raspunda motric la o sarcina simpla data; -sa fie atenti la explicatia si demonstratia educatoarei; -sa respecte regulile jocului; -sa manifeste spirit de echipa, atitudini de cooperare, spirit de competitie si fair-play; Metode si procedee: explicatia, demonstratia, conversatia , jocul, exercitiul fizic. Tipuri de invatare: receptiv-reproductiva ,operationala. Forme de organizare: frontala, individuala. Metode de evaluare: Aprecieri verbale. Material bibliografic: 1 Curriculm pentru invatamantul prescolar 2.Eugenia Barcau Ticaliuc ,,1001 jocuri pentru copii 3.,,31 Jocuri in aer liber sau pe covor Editura Aramis 2006.

    - Joc de micare; ,,Cursa ghetuelor

    Obiective operaionale:

    - s rein regulile de desfurare a jocului; - s execute cu rapiditate micrile sugerate de joc; - s interacioneze cu ceilali copii, parteneri de joc; - s lucreze n echip.

    Materiale folosite: casetofon, gheat, cadou, cciul de spiridu.

  • Mod de desfurare: n timp ce melodia ,,Dansul ghetuelor este pornit copiii danseaz prin clas. La semnalul dat de oprirea muzicii, propuntoarea spune un cuvnt ( gheat, cadou sau cciul) copiii se ndreapt spre locul unde este aezat acel obiect.

    Forma de organizare : frontal, n grupuri mici, perechi, individual.

    Loc de desfurare : Sala de grup.

    II.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

    ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul zilei; tirea zilei: ,,Scrisoare de la

    Mos Nicolae;

    Rutine:n fiecare zi, o fapt bun-deprinderea de a oferi ajutorul celor l care solicit n

    orice mprejurare;

    Tranziii:,,Ghici la noapte cine vine?-cantec; versuri ritmice.

    III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):

    DLC-Mos Nicolae-memorizare

    DOS- ,,Chipul lui Mos Nicolae-aplicatie

    Obiective operaionale:

    DLC-Memorizare:

    -s-i exprime emoiile i sentimentele fa de Sfntul Nicolae;

    -s rein mesajul poeziei, acela de a fi darnici i buni asemenea Moului Nicolae;

    -s audieze cu atenie un text, s rein i s reproduc versurile acestuia;

    -sa recite clar ,corect ,expresiv versurile poeziei;

    -s-i mbogeasc vocabularul cu anumite cuvinte i expresii.

    DLC-Activitate practica:

    - s denumeasc materialele necesare realizrii temei

    - s elaboreze creaii individuale pe tema dat;

    - s utilizeze corespunztor instrumentele de lucru;

  • - s evalueze lucrrile proprii i pe ale colegilor prin folosirea turului galeriei;

    -sa descrie plansa prezentata drept model;

    -sa participe activ, constient si afectiv n activitatea desfasurata;

    Strategii didactice:

    Metode i procedee: nvarea prin cooperare, explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea,

    turul galeriei.

    Mijloace de nvmnt: imagini ale Sfntului Nicolae, CD, hartie colorata, ,planse pentru

    poezie, carioci, lipici, panou, toate produsele finale.

    Resurse umane: copiii, educatoarea,

    Finalitatea zilei: amenajarea unui col dedicat Sntului Nicolae cu lucrrile realizate n aceast zi

    .

    NTLNIREA DE DIMINEA :

    Mo Nicolae, prietenul copiilor

    TIPUL ACTIVITII : formare de priceperi i deprinderi

    OBIECTIVE OPERAIONALE :

    -s utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

    -s sesizeze absena sau prezena unui coleg;

    -s identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei ( vreme, anotimp, lun, poziia n

    succesiunea zilelor sptmnii);

    -colaborarea cu cei din jur n realizarea activitilor de grup.

    STRATEGII DIDACTICE

    METODE I PROCEDEE : conversaie, explicaie, joc, problematizare,

    MIJLOACE DIDACTICE : Panoul Grupei, simboluri ghetute ,Mos Nicolae-silueta ,

    Calendarul Naturii

    FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

    ETAPELE ACTIVITII :

    a ) Salutul

    La ntlnirea n sala de grup, fiecare copil ia o ghetuta pe care o vor ataa langa Mos

    Nicolae.

    Salutul pornete de la educatoare i se continu de toi membrii grupei:

    ,,Bun dimineaa,Albinutelor!

    M bucur c ne rentlnim

  • A-nceput o nou zi.

    Dup ce ne-am adunat

    i frumos ne-am salutat

    Colegii ne-am ntlnit;

    Cine oare n-a venit? (se verific copiii abseni)

    b) Calendarul naturii

    Se va completa calendarul naturii cu date calendaristice (anotimpul, anul, luna, ziua) i starea

    vremii.

    c)Mesajul zilei este:

    ,,S fim cumini i-asculttori/C vin multe srbtori !

    e) Noutatea zilei: ,,Astazi vom avea musafiri

    RUTINA

    Se va servi masa.

    Bibliografie: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6./7 ani)-M.E.C.T. 2008 Ghid pentru proiecte tematice- Editura Humanitas,- 2005. Ghid pentru proiecte tematice- Activitati integrate pentru prescolari(3-5 ani)- Editura : Didactica Publishing House, 2008.

    EVENIMENTUL

    DIDACTIC

    CONINUTUL TIINIFIC

    STRATEGII

    DIDACTICE

    Metode si

    procedee

    EVALUARE

    I.Moment

    organizatoric

    Pregtirea materialului pentru fiecare

    centru de activitate.

    ntlnirea de diminea: salutul,

    completarea calendarului naturii, a

    datei; tirea zilei

    Conversaia

    Problematizarea

    Evaluare oral

    Evaluare acional

    Plasarea corect a

    elementelor la

    calendarul naturii

    II.

    Captarea ateniei

    Va intra in sala de grupa elementul surpriza -postasul care le va aduce copiilor o scrisoare primita de la Mos Nicolae ,acesta cerandu-le sa fie cuminti,buni, ascultatori si activi la activitate iar daca acestia asculta cele zise, la sfarsitul activitatii mosul are o surpriza pentru ei.

    Conversaia

    Atenia cu care

    ascult i pun

    ntrebri

  • ,,Scrisoare de la Mos Nicolae

    Dragi copii

    Eu am aflat lucruri bune despre voi i m-am gndit ca pe lng surprizele pe care le-ai primit de la mine sptmna aceasta ,astzi s v fac o surpriz i mai mare,dar pentru aceasta voi trebuie s-mi artai ce ai mai nvat la grdini,cum v pregtii pentru srbtorile de iarn.

    Dac m vei mulumi cu rspunsurile i participarea voastr de astzi, vei avea parte de multe surprize dulci la sfritul zilei.De asemenea o s-i povestesc i lui Mo Crciun ce copii sunt la aceast grup pentru ca i el s tie ce cadouri s pregteasc pentru fiecare copil.

    Cu drag si dor,

    Mos Nicolae

    Explicaia

    expunerea

    Stimularea

    interesului pentru

    activitate

    III.Anunarea

    temei i a

    obiectivelor

    Se prezint copiilor tema zilei. Se vor anuna obiectivele, modul de desfurare a activitii.Se face intuirea materialelor din fiecare centru. Vor fi anuntate centrele pe care vor lucra: -Constructii:Construim casuta lui Mos Nicolae -Arta-,,Barba lui Mos Nicolae ( amprenta mainii) -Joc de masa- ,,Mos Nicolae-puzzle La terminarea activitilor pe centre

    se vor observa produsele realizate i se

    va aprecia modul de