8
Total Baschet magazin Se cunosc finalistele: BC Mureș - CSU Ploiești Interviu Virgil Stănescu pagina 6 Interviu Branko Cuic pagina 4 Foto: Răzvan Păsărică (www.rpressport.ro)

BC Mureș câștigă și se califică în finală

BC Mureș câștigă și Meciul 3 al seriei cu Gaz Metan, 84-92, și este prima echipă calificată în finala Ligii Naționale.

Primul atac al confruntării aparține lui Gaz Metan și este finalizat printr-o aruncare liberă înscrisă de Ivan Ivanovic. Cuic înscrie însă ambele libere și aduce Mureșul la conducere. Ivanovic marchează pentru 3-2 iar Cuic îi anulează imediat reușita. Ciric și Mitchell înscriu câte o aruncare din spatele semicercului și duc scorul la 6-7. Jocul continuă echilibrat, cu mari greșeli în atac reparate pe faza ofensivă de către medieșeni. Ivanovic și Mitchel vizitează linia de pedeapsă pentru câte 2 aruncări libere pe care le transformă și readuc Gazul la conducere, 12-11. Peciukas înscrie de la distanță însă Mitchell și Shiloh mențin Mediașul în avantaj. Barro și Navickas întorc scorul și stabilesc diferența de 3 puncte după 10 minute de joc, 16-19 în favoarea oaspeților.

Sfertul secund începe în favoarea elevilor lui Marcel Țenter, Shiloh și Mandache ducând scorul la 20-19. Three-point-play-ul reușit de Ciric este anulat de Mandache care punctează din spatele semicercului. Barro obține și el 3 puncte dintr-un coș și fault, scorul indicat de tabelă fiind 23-27. Medieșenii revin și egalează la 27 însă Branko Cuic punctează de la distanță, 27-30. Andrei Mandache răspunde cu aceași monedă și restabilește egalitatea. Shiloh de sub panou și Dumitrescu din spatele semicercului marchează pentru gazde și duc scorul la 35-30. Nicoară majorează diferența la 7 puncte. Avansul se menține în jurul acestei valori, BC Mureș fiind ținută în joc de reușitele de la distanță semnate de Navickas și Ciric. Cel din urmă stabilește și scorul la pauză, 43-38 pentru Gaz Metan.

A doua repriză demarează cu un duel în spatele semicercurilor. Trei reușite ale medieșenilor și una a mureșenilor duc scorul la 51-41. Tentativa oaspeților de a se apropia este dejucată iar Gazul conduce cu 57-46 la jumătatea sfertului 3. Navickas înscrie din nou de la distanță iar Cuic strânge scorul la 57-51. Krstanovic înscrie însă reușita de 3 a lui Cuic micșorează din nou avansul Mediașului. Mitchell punctează și el din spatele semicercului pentru 62-54. Marius Ciulin îl sancționează pe Ivanovic cu un fault tehnic contestat de medieșeni iar diferenșa scade la 3 lungimi. Lilov de la distanță și câte un coș de 2 puncte pentru fiecare formație duc scorul la 67-71. Nicoară primește fault pe ultima fază a secvenței iar Peciukas își apropie echipa la 4 puncte, 67-63, înainte de sfertul decisiv.

O aruncare de 3 marcată de Ciuc în debutul ultimelor 10 minute , urmată de un coș semnat de Navickas aduc BC Mureș în avantaj, 67-68. Diferența crește la 4 puncte în favoarea oaspeților iar Peciulas punctează pentru 69-75. Shiloh răspunde imediat și readuce dezavantajul la 4 puncte, Mureșenii înscriu 2 coșuri de 3 puncte și au un avantaj de 10 lungimi cu 5:19 minute până la ultima sirenă. Diferența rămâne de 10 puncte până când coșul lui Shiloh de la distanță apropie Mediașul la 7 lungimi. Răspunsul mureșenilor vine de la Peciukas care punctează pentru 76-85. Gaz Metan profită de greșelile oaspeților și se apropie la 81-85. Ciric transformă ambele aruncări libere dictate după faultul lui Guțoaia însă coșul cu fault primit de Shiloh strânge scorul la 84-87. Ciric nu are probleme la linia de pedeapsă și în-scrie pentru 84-89. BC Mureș învinge în cele din urmă cu 84-92 și se califică în finala LNBM.

Page 3: Program LNBM 09.05.2013

Mediaș se oprește în semifinale pentru a 4-a oară consecutiv

Gaz Metan Mediaș s-a oprit pentru a 4-a oară consecutiv în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. Echipa de pe Târnava Mare a fost eliminată cu scorul general de 3-0, de către BC Mureș.

În precedentele trei ediții de campionat, Gaz Metan a fost eliminată de două ori de către CSU Ploiești, în 2010 și 2012, respectiv o dată de U Mobitelco Cluj (chiar cu Țenter pe bancă), în 2011. Se întâm-plă pentru a doua oară consecutiv, respectiv a 3-a oară în patru ani, ca Mediaș să fie învinsă cu 3-0 în penultimul act al campionatului.

Astfel, pe plan intern, Mediaș a cucerit Cupa României la primul sezon cu Marcel Țenter pe bancă și va încerca să cucerească medaliile de bronz într-o serie după sistemul cel mai bun din trei meciuri, cu învinsa duelului Ploiești vs Oradea.

De notat că gruparea antrenată actualmente de către Marcel Țenter a avut un parcurs european sen-zațional reușind să avanseze din turul preliminar și să bată la porțile playoff-ului. Mediaș a învins echipe din Rusia, Franța, Ucraina, Turcia, Letonia sau Finlanda și a obținut șase victorii din tot atâtea partide disputate la Sala Sporturilor din Mediaș. Parcursul din FIBA EuroChallenge este cel mai bun din istoria baschetului românesc în această competiție și se încadrează în categoria rezultatelor obțin-ute de CSU Ploiești în FIBA Europe Cup (a doua competiție ca valoare sub egida FIBA Europe, una care nu se mai organizează), respectiv în Cupa ULEB.

de Adria Micinic Despre3

Page 4: Program LNBM 09.05.2013

Avancronică 4Interviu 4 de Claudia Trușcă, Cătălin Chirilă, Adrian Micinic

BC Mureş s-a calificat în finala Ligii Naţionale pentru prima oară în istoria clubului, învingând echipa antrenată de Marcel Ţenter, CS Gaz Metan Mediaş, scor 92-84. Despre această performantă am stat de vorbă cu Branko Ćuić, care se află la a 5-a finală de campionat.

“A fost un meci foarte greu, defapt toate cele trei meciuri, Mediaşul este o echipă foarte bună, care a câştigat Cupa României şi a reprezentat România în Europa, cu unul dintre cei mai buni antrenori, Mar-cel Ţenter, dar şi Perović. Cred că dorinţa noastră de victorie şi jocul colectiv, pe care le-am arătat încă din primul meci al campionatului a decis seria cu Me-diaşul. Am fost pregătiţi să jucăm şi 5 meciuri, însă din primul minut am intrat în teren cu o dorinţă foar-te mare de a câştiga şi de a ne califica pentru prima dată în istoria clubului BC Mureş. În cele din urmă Dumnezeu ne-a ajutat şi cred că am meritat să fim în finală, după tot ce am demonstrat în campionat. Eu sunt obişnuit să joc în finală, este pentru a 5-a oară, în 3 echipe diferite. Deşi foarte multă lume ne-a subesti-mat, nu există o motivaţie mai mare decât cea de a fi campion.”

Branko Ćuić: “Nu există o motivaţie mai mare decât cea de a fi campion.”

Branko Cuic a bifat cea de-a 5-a calificare în finala Ligii Naționale de baschet masculin având o contribuție majoră la victoria lui BC Mureș din Meciul 3 al seriei cu Gaz Metan Mediaș. Partida s-a încheiat cu scorul de 92-84.

În 40 minute de joc, Cuic nu s-a odihnit nicio secundă, sportivul cu numărul 55 a avut următoarea linie statistică: 4/8 la două puncte, 4/10 la trei puncte și 3/6 la linia de pedeapsă pentru 23 puncte. A bifat nouă recuperări (trei ofensive), două pase decisive și o intercepție cu patru posesii pierdute pentru un coeficient de 18 la eficiență.

Cuic a fost liderul echipei sale la recuperări, atât ofensive cât și defensivă. De asemenea, a stabilit recorduri perso-nale stagionale de aruncări efectuate din afara semicercului într-un meci, respectiv de reușite din acest procedeu. De notat că Cuic a terminat cu 40% la aruncările din afara semicercului, având încredere în propria aruncare în pofida faptului că are un procentaj mai modest în playoff (24%) față de cel din sezonul regulat (36%).

În șapte partide disputate în actualul playoff, Cuic are medii de 18.4 puncte, 7.6 recuperări, 5.1 pase decisive, 0.6 intercepții și 2.1 posesii pierdute pentru 21.9 la eficiență, respectiv 10.7 la +/-.

Page 5: Program LNBM 09.05.2013

3 Cronică5de Adrian Micinic

CSU Ploiești a învins pe CSM Oradea, scor 85-72, în Me-ciul 4 al semifinalelor Ligii Naționale de baschet mascu-lin - ediția 2012/13. Partida a avut loc la Sala Sporturilor din Brazi. Seria s-a încheiat cu scorul general de 3-1, iar prahovenii au avansat în finala campionatului pentru a 10-a oară consecutiv.

Mohammed pătrunde și marchează primul coș al partidei. Bihorenii pierd posesia mingii la prima acțiune ofensivă. Oaspeții comit trei faulturi în primele două minute de joc, perioadă în care au ratat o dată și pierdut mingea de trei ori. Dillon comite a doua greșeală personală, iar Ploiești-ul se desprinde la 6-0. Oradea intră în penalizare. Primul coș al oaspeților este semnat de Țibîrnă, prin slam dunk după mai bine de trei minute de joc. Vlahovic înscrie din afara semicercului. Oradea comite al 7-lea fault de echipă în vreme ce gazdele nu au comis niciunul. Achim cere timp de odihnă la scorul de 13-4. După reluarea jocului Mohammed transformă din afara semicercului și oferă gazdelor primul avantaj de peste zece lungimi. Urmează un coș al lui Franklin și prima greșeală personală a gazde-lor. Urmează tripla fundașului american și Oradea vine la 16-10, moment în care Arnautovic cere timp de odihnă. După reluare Pesic marchează cu panoul. Stănescu este invitat să arunce și el transformă. Pesic îi pasează lui Maric la interior și acesta înscrie. Comagic comite a 3-a greșeală personală în minutul 7 al meciului! Stefanovic este trimis la schimb. Timermanis înscrie două libere, iar Franklin răspunde din afara semicercului. Tica înscrie de pe pivot, iar Țibîrnă comite abatere de pași. Tica comite fault ofensiv, pe un blocaj în mișcare. Franklin transformă de la mare distanță și strânge handicapul oaspeților la o posesie. Turod transformă de la mare distanță și sfertul

CSU Ploiești învinge în Meciul 4 și este în finală

inaugural se termină cu reușita lui Tica din serviciul ex-celent al lui Mohammed, scor 27-20.

Tica înscrie primul coș al secvenței a doua. Oaspeții au iarăși probleme pe faza ofensivă, aruncările de la dis-tanță, deschise ale lui Stefanovic și Franklin, fiind impre-cise. Mohammed înscrie pe pătrundere. Jucătorii echipei orădene ratează absolut tot ce aruncă la coș în debutul secvenței a doua, similar celei anterioare. Oradea joacă fără pivot, iar Ploieștiul cu Tica și Stănescu pe parchet. Diferența urcă la 14 lungimi după alte două ratări de la distanță semnate Pesic. Oradea este sancționată cu fault tehnic după ce Stefanovic a fost sancționat cu abatere de pași, iar Stănescu nu. Diferența trece de 20 de punc-te după slam dunk-ul lui Stănescu. Franklin pătrunde și înscrie primele puncte ale bihorenilor în sfertul al doilea după cinci minute de joc. Mohammed înscrie, iar Comag-ic răspunde. Stănescu comite a 3-a greșeală personală. Pesic înscrie două libere, Tica le împarte, iar Comagic marchează de sus. Tica comite fault în atac pentru ca pe faza următoare Dillon să înscrie din afara semicercului. Repriza se termină cu scorul de 48-33.

Timermanis înscrie primele puncte ale reprizei a doua, pe pătrundere. Oradea răspunde cu Țibîrnă. Tica și Moham-med finalizează din spațiul de trei secunde. Dillon înscrie din afara semicercului. Mohammed împarte liberele, iar Maric și Dillon transformă de la distanță. Bihorenii in-tră în penalizare la jumătatea sfertului al 3-lea. Franklin este lovit în ochi și are probleme în a continua jocul, fiind înlocuit. Țibîrnă comite a 4-a greșeală personală. Lazar împarte două libere, în vreme ce echipa gazdă face multe vizite la linia de pedeapsă reușind să mențnă un avantaj

85-72

Page 6: Program LNBM 09.05.2013

Avancronică 6Cronică 6 de Adrian Micinic

mare pe tabela de marcaj. Gazdele măresc diferența la 20 de puncte pe contraatac. Oradea marchează ultimele două coșuri ale sfertului al 3-lea, încheiat cu scorul de 64-48.

Miletic înscrie primul coș al secvenței decisive, iar orădenii forțează aruncări de la distanță în condițiile în care pe pătrundere nu au reușit să evite ciocnirile sau contactele fizice cu adversarul. Dillon reușește un coș cu fault. Lupusacei transformă din zero grade, iar Comagic pe contraatac și scorul devine 66-56. Szijarto înscrie primul său coș, unul de trei puncte. Comagic explodează pentru un coș de senzație, iar Dillon marchează la rândul său de sus pentru a strânge scorul la 71-62, cu cinci minute înainte de final. Arnautovic cere timp de odihnă. După reluare gazdele greșesc de două ori și nu reușesc să treacă mingea de mijlocul terenului. Oaspeții irosesc șansa de a se apropia la două posesii, iar Lazar este descalificat pentru cinci greșeli personale. Pesic comite două greșeli pe aceeași posesia și Oradea mai pierde o șansă. Pesic joacă unu l aunu cu Stănescu și marchează. Tudor împarte liberele. Pesic comite a 5-a greșeală personală, iar diferența urcă la nouă puncte. Dillon aduce cinci puncte de la linia de pedeapsă. Tudor răspunde cu două libere. Tica înscrie împotriva presingului orădean. După timp de odihnă orădenii nu reușesc să elibereze omul pentru aruncare, prahovenii interceptează și marchează pe contraatac. Partida se termină cu scorul de 85-72.