9
Општи подаци Школа: Разред и одељење: II Датум одржавања часа: Час по реду: Преда вач: Мирослав Живковић Општи методички подаци Наставни предмет: Ликовна култура Ликовна целина: Природни и вештачки облици Наставна јединица: Природни и вештачки облици – Новогодишња јел Тип часа: Обрада новог градива Корелација: У уводном делу часа корелација се остварује са наставом природе и друштва кроз разговор о различитим природним и вештачким облицима (Природни - каменчићи, кора дрвета, шишарке, жиреви, орах, пасуљ, кукуруз; Вештачки – метални новац, дугмад, конац – вуница, различите врсте тестенина, украсни папир, колаж папир, затварачи флаша, фолија за печење, вата, сламчице за напитке, пластичне чаше), народним обичајима и празницима, разлозима због којих људи славе Нову годину и украшавају јелку. У главном делу часа корелација се остварује са наставом музичке културе кроз слушање композиција о снегу – зими, предстојећем празнику – Новој Години и

Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Општи подаци Школа: Разред и одељење: II

Датум одржавања часа: Час по реду: Предавач: Мирослав Живковић

Општи методички подаци Наставни предмет: Ликовна култура Ликовна целина: Природни и вештачки облици Наставна јединица: Природни и вештачки облици – Новогодишња јелка

Тип часа: Обрада новог градива

Корелација:

У уводном делу часа корелација се остварује са наставом природе и друштва кроз разговор о различитим природним и вештачким облицима (Природни - каменчићи, кора дрвета, шишарке, жиреви, орах, пасуљ, кукуруз; Вештачки – метални новац, дугмад, конац – вуница, различите врсте тестенина, украсни папир, колаж папир, затварачи флаша, фолија за печење, вата, сламчице за напитке, пластичне чаше), народним обичајима и празницима, разлозима због којих људи славе Нову годину и украшавају јелку. У главном делу часа корелација се остварује са наставом музичке културе кроз слушање композиција о снегу – зими, предстојећем празнику – Новој Години и Деда Мразу.

Мотивациони садржај:

У уводном делу часа мотивација ће бити остварена на тај начин што ћу ученицима показати поклон који сам добио од Деда Мраза и показивати им садржај мог поклона (у поклону се налази раличите врсте природних и вештачких облика), о којима ћемо разговарати, а о којима они већ имају чулно и физичко искуство. У главном делу часа, музика, која прати ученички рад, представља иницијатора дечје ликовне активности. Она је ту да их подстакне, мотивише, пружи помоћ у проналажењу идеје приликом рада. Музика коју ученици слушају: „Писмо Деда Мразу“; „Деда Мраз“; „Зимска песма“; „Први снег“;

Page 2: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

У циљу побољшања мотивације ученика делим им већ направљене моделе јелки на којима ће испунити данашњи задатак.

Циљ часа:

Изграђивање смисла за креативно изражавање кроз коришћење различитих природних и вештачких облика.Потребно је да ученици техником колаж, на што оригиналнији начин украсе новогодишњу јелку.Циљ часа је и да се код ученика подстиче стваралачко изражавање, развија перцепција.

Оперативни задаци часа

Васпитно-образовни задаци:Проширивање знања о природним и вештачким облицима. Усвајање нових и проширивање постојећих знања о празнику Нова година; развијање правилног односа према раду; подстицати ученике да своју замисао изразе на што оригиналнији и маштовитији начин; оспособљавање ученика за правилно коришћење посредног и непосредног искуства; неговати креативност, подстицати стваралаштво и израђивати естетске критеријуме.

Ликовно-естетски задаци:

Развијање осећаја за улепшавање и украшавање новогодишње јелке употребом различитих облика (природних и вештачких); Упознавање ученика са особинама технике колаж и обучавање за правилну примену ове технике; развијање оригиналности, маште, слободе израза и богатства идеја; развијање естетских критеријума и оспособљавање за естетску анализу радова.

Облици рада: Фронтални, групни

Наставне методе:Монолошка, дијалошка, демонстративна, метода заснована на посматрању

Ликовно подручје Колаж Наставна средства: Природни и вештачки елементи (каменчићи, шишарке,

жиреви, пластичне чаше, конац, дугмад итд.), диск са песмама за децу (новогодишње песме), маказе, лепак;

Структура и ток часа

Page 3: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Уводни део часа:

Представљам се ученицима и позивам их на сарадњу. Разговор почињем причом о томе како сам се шетао градом по снегу, јер ја много волим снег. Разговарамо мало о снегу. Затим им говорим да сам тако шетајући градом наишао на једног буцкастог деку у црвеном оделу са огромном белом брадом који је делио неке пакетиће деци на улици.Ко је био тај дека? (Деда Мраз)Пошто ја обожавам поклоне замолио сам га да и мени поклони неки пакетић, јер са увек радујем пакетићима и поклонима. Показујем им кутију са машном која личи на пакетић, и говорим им да ћемо сада заједно да отворимо тај пакетић, да видимо шта сам ја то добио. (У пакетићу се налазе природни и вештачки облици које ја вадим из кутије и разговарам са ученцима о њима)Показујем им природне облике (каменчићи, кора дрвета, шишарке, жиреви, орах, пасуљ, кукуруз), и питам: - Где све ове облике можемо пронаћи?- Ко је њих створио?- Чему нам они служе?Долазимо до закључка да су то природни облици јер настају у природи и природа брине о њима.Затим показујем вештачке облике (метални новац, дугмад, конац – вуница, различите врсте тестенина, украсни папир, колаж папир, затварачи флаша, фолија за печење, вата, сламчице за напитке, пластичне чаше).- Где све ове облике можемо пронаћи ?(у радњама,

продавницама)- Ко је њих створио?Природни облици настају у природи, а вештачке облике ствара човек тако што интервенцијом над природним облицима ствара вештачке. На пример:Човек из природе узима дрво, даљом обрадом он добија неке нове облике као на пример клупа у парку.- Чему нам све ови облици могу послужити?Шта мислите зашто ми је Деда Мраз поклонио све ове облике?Шта можемо да урадимо са њима?Можемо ли од њих да направимо новогодишње украсе?Који празник нам се ближи па ми украшавамо јелку?Када се слави Нова година?

Page 4: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Говорим ученицима да се Нова година слави последњег дана у години ( 31. децембра). За нас тај дан представља крај старог и почетак новог годишњег круга. Сваки човек се нада да ће му Нова година бити боља од претходне, да ће му донети више среће, успеха, здравља, љубави.Људи тог дана, када сат откуца поноћ, могу пожелети себи и другима много среће, здравља, љубави, успеха, него што су имали у претходној години.- Шта сваки човек ради у својој кући пред дочек Нове године?- Да ли неко зна зашто се украшава јелка?Говорим ученицима да јелка представља симбол живота и да су људи од давнина почели да ките јелку и да се тај обичај задржао и до данас. Људи су на јелку стављали украсе различитих боја, облика. Сваки украс који се ставља на јелку има неко значење. Украс у облику звончића представља срећу, звездице радост, шишарке родну годину. Украси црвене боје представљају љубав, жуте боје представљају радост, плаве боје сигурност. Ученике делим у пет различитих група. Свака група добија по један модел јелке.Њихов задатак је да украсе новогодишњу јелку комбинацијом природних и вештачких облика, примењујући технику која се зове колаж. Колаж је техника у којој се осим разнобојних и украсних папира, користе и различити други материјали: крпице, суво лишће, пасуљ, исечци из часописа, старих календара, каталога, разгледнице итд.То значи да ће те на ове моделе јелки лепити различите облике тако да наша јелка изгледа што лепше и веселије.Захтевам од неког ученика да понови задатак данашњег часа и на који начин га треба реализовати.У случају да нешто није јасно дајем додатно објашњење. Говорим ученицима да ће док буду радили слушати композиције о зими, снегу, Новој години и Деда Мразу.

Ликовни задатак решавамо кроз партнерски однос кроз

три фазе:

Page 5: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Главни део часа: 1. ФОРМИРАЊЕ ЛИКОВНИХ ИДЕЈА – на основу претходне ситуације кроз коју сам одредио ликовно – личну карту односно ликовни тип ученика и наградњу постојећег типа ученика заједно са уеницима сагледавамо ликовну тему или ликовни задатак. Украшавање новогодишње јелке применом природних и вештачких облика. Сагледавам њихове идеје у погледу облика које ће користити сугеришем шта још може да се уради. Дајем им техничко – психолошка упутства како би лакше савладали задатак на часу. Кроз разговор будим имагинацију и ликовну креативност.

2. ФАЗА СПРОВОЂЕЊА ЛИКОВНИХ ИДЕЈА У ЛИКОВНО ДЕЛО – кроз разговор са сваком групом ученика помажем им да представе различите начине украшавања јелке користећи колаж технику, уколико у томе нису успели. Помажем им да схвате смисао и одлику ликовне теме. Ова фаза одликује се оригиналношћу одређеног ликовног типа уз надградњу и мотивацију се потенцира особеност стила.

3. ФИНАЛИЗОВАЊЕ КРЕАТИВНИХ ИДЕЈА КРОЗ ЗАВРШНО ЛИКОВНО ДЕЛО – разговарам са сваком групом ученика о томе шта је урађено и како су представили новогодишњу јелку користећи различите облике и шта се још може урадити, усмеравам их ка правом путу износећи на шта још треба да обрате пажњу и како да исправе одређене недостатке враћајући их на прави пут. Своје мишљење не износим јер ученици морају да формирају свој ликовни суд. Сваки ученик је свет за себе и мера ликовне лепоте.

Page 6: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka

Завршни део часа:

У завршном делу часа вршимо естетску анализу радова.Прикупљам радове група. Новогодишње јелке постављам на стиропор који нам у овом случају служи као подлога за јелку (јелку полажем на стиропор и причвршћујем је чиодама), да би она могла да им послужи као украс за учионицу.- Шта су природни, а шта вештачки облици?- Како добијамо вештачке облике?

Естетску анализу вршим кроз следећа питања:1. Ученици размишљју о свом раду, шта је урађено,

а шта се још могло урадити.2. Ученици вреднују радове својих другова.

(износе критичка мишљења о тим радовима): - Који је био наш данашњи задатак? - Којом техником смо радили? - На шта је требало обратити пажњу?

- Који рад по вашем мишљењу је најбоље одговорио на данашњи задатак?

- Постоји ли рад коме треба нешто додати или исправити?

3. Процењујем радове ученика, говорим који је рад испунио данашњи задатак, а зашто неки рад треба поправити или допунити.

Page 7: Prirodni Materijali - Novogodisnja Jelka