Click here to load reader
Upload
andra-ioana
View
67
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza”Disciplina:Orientare si consiliere vocationalaUnitatea de invatare:Planificarea carierei Tema lectiei: Decizii si oportunitatiClasa: a XIII-a CDurata: 50 minProfesor: Maria Munteanu
Competenţe specifice:- să înţeleagă conceptul de „alternativă în luarea unei decizii”; -să conştientizeze importanţa evaluării alternativelor în procesul de luare a unei decizii; - să identifice avantajele şi dezavantajele unei alternative de decizie.
Obiective operaţionale: cunoaşterea şi exersarea unor modalităţi de evaluare a alternativelor în luarea unei decizii de carieră.Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: discuţii de grup, dezbateri, exerciţiu;
- forme de organizare: frontal, individual.● Resurse materiale: fişa de lucru „Ce să aleg?”
Bibliografie: Gabriela Lemeni, Anca Tarcău – Consiliere şi orientare, editura ASCR.
Scenariu didactic:
Continutul informational al lectiei Strategia didactică
Activitatea diriginteluiMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materiale
Moment organizatoric :- Consemnează absenţele.- Verifică existenţa resurselor materiale
conversaţia frontal
Motivarea elevilor:- sensibilizarea- captarea atenţiei Alegerile făcute până la aproximativ 30 de ani influenţează predominant restul vieţii. Chibzuirea alternativelor este importantă. „Cum îţi aşterni, aşa dormi.”
frontal
Comunicarea obiectivelor lecţiei : -cunoaşterea şi exersarea unor modalităţi de evaluare a alternativelor în luarea unei decizii de carieră.
frontal
Desfăşurarea dezbaterii:● Se prezintă elevilor aspectele fundamentale legate de modalităţile de evaluare a alternativelor în luarea deciziei (informaţii, presiunea părinţilor, influenţa
expunereaproblematizarea
individual
prietenilor, aspiraţii proprii, posibilităţi, avantaje, dezavantaje, înclinaţii, etc.). ●Se propune elevilor discutarea factorilor care pot fi luaţi în considerare la identificarea avantajelor şi dezavantajelor unei alternative de decizie. Se accentuează importanţa luării în considerare a opiniilor persoanelor importante în legătură cu alternativele posibile.● Se cere elevilor sa precizeze ce rol are evaluarea alternativelor în luarea unei decizii.● Profesorul alege împreună cu elevii o situaţie de decizie importantă pentru ei (alegerea unei facultăţi, alegerea unei anumite meserii, etc.)si identifică împreună cu elevii 3 alternative posibile.●Se imparte clasa în trei echipe si se alege pentru fiecare echipă un coordonator care va centraliza discuţiile membrilor.Se distribuie elevilor fişa de lucru şi li se cere să analizeze în grup,timp de 10 min, una dintre alternativele identificate anterior. Se cere elevilor să analizeze alternativele prin prisma factorilor care apar în fişa de lucru, dacă este cazul, echipele pot adăuga sau elimina anumiţi factori, în funcţie de alternativa pe care o analizează.●Timp de 5 min se cere coordonatorilor echipelor să prezinte în faţa clasei concluziile discuţiilor. Profesorul. impreuna cu elevii, identifică şi sumarizează pe tablă avantajele şi dezavantajele fiecărei alternative şi ii îndrumă să selecteze, pe baza concluziilor, varianta optimă, argumentând alegerea
dezbatereaconversaţia
frontal
pe grupe
fişă de lucru
Realizarea feed-back-ului:-Care este rolul evaluării alternativelor în luarea deciziilor?-De ce este important să identificăm avantajele şi dezavantajele alternativelor?-Care sunt factorii care pot fi luaţi în considerare când evaluăm o alternativă?-De ce este importantă analiza comparativă a alternativelor de decizie identificate?
conversaţia frontalindividual
Concluzii:În luarea unei decizii, este bine să ne informăm, să căutăm alternative, să cântărim avantajele şi dezavantajele alternativelor, să nu luăm în râs problemele şi situaţiile de răscruce pe care le întâlnim în viaţă.
prelegerea
Anunţarea temei pentru acasă :Se cere elevilor să-şi închipuie că vor să se angajeze şi pentru aceasta adună informaţii din diferite surse despre oferte de locuri de muncă.
Fişa de lucru
Ce să aleg?
Criterii de evaluare a opţiunilor de carieră
Opţiunea 1 Opţiunea 2 Opţiunea 3
A. Opţiunile mele1. 2.3.B. Valorile mele legate de muncă1.2.3.C. Deprinderile mele1.2.3.D. Caracteristicile mele personale1.2.3.E. Nivelul educaţional pe care intenţionez să-l ating
F. Stilul de viaţă dorit1.2.3.4.5.G. Alte nevoi/aşteptări1.2.3.Total
pentru fiecare criteriu din prima coloană se notează cu x în dreptul opţiunii care satisface criteriul. la sfârşit se realizează totalul pe fiecare opţiune, astfel încât să reiasă care din opţiunile luate în calcul satisfac mai multe din criteriile importante pentru elev.