4
 1 Pravilnik malonogometne lige Begov Han Opće odredbe -  Naziv natjecanja je malonogometna liga Begov Han - Malonogometnom ligom rukovodi Asocijacija mladih SDA Begov Han - U ligi mogu nastupati ekipe sa područja MZ Begov Han, MZ Donja Golubinja, MZ Kovanići i MZ Pepelari - Pravo učća u ligi imaju svi igrači čija je starosna dob od 15 do 55 godina  - Utakmice se igraju petkom i nedjeljom od 19:00h Sistem natjecanja -  Natjecanje će se odvija ti po „liga sistemu“, po p rincipu „svako s a svakim“ u kompletnoj sezoni - Prvenstvo u ligi se boduje, pobjeda nosi 3 boda, neriješen ishod 1 bod i poraz 0 bodova  - U slučaju jednakog broja bodova dvije ekipe, poredak će se odrediti tako da prednost ima ekipa: 1. Koja je bila bolja u međusobnim duelima 2. Koja ima bolju gol razliku 3. K oja je postigla više golova  4. Koja je postigla više pobjeda  - U slučaju da više ekipa o stvari jednak broj bodova, tada će se primijeniti pomoćna tablica njihovih međusobnih duela po gore navedenim pravilima  - Raspored odigravanja utakmica je JAVNI i nema promjena termina z a odigravanje utakmica izuzev elementarnih nepogoda - Prelaznog roka ili transfera nema tokom sezone - Ekipa koja se dva puta ne pojavi na redovno kolo se diskvalifikuje i njeni rezultati se brišu  Pravilo 1   Teren za igru - Sve utakmice malonogometne lige Begov Han igraju se na poligonu OŠ „Begov Han“ u Begovom Hanu socijacija mladih SD Begov Han

Pravilnik Malonogometne Lige Begov Han

Embed Size (px)

Citation preview

• 1

Pravilnik malonogometne lige Begov Han

Ope odredbe

- Naziv natjecanja je malonogometna liga Begov Han - Malonogometnom ligom rukovodi Asocijacija mladih SDA Begov Han - U ligi mogu nastupati ekipe sa podruja MZ Begov Han, MZ Donja Golubinja, MZ Kovanii

i MZ Pepelari

- Pravo uea u ligi imaju svi igrai ija je starosna dob od 15 do 55 godina - Utakmice se igraju petkom i nedjeljom od 19:00h

Sistem natjecanja

- Natjecanje e se odvija ti po liga sistemu, po principu svako sa svakim u kompletnoj sezoni

- Prvenstvo u ligi se boduje, pobjeda nosi 3 boda, nerijeen ishod 1 bod i poraz 0 bodova - U sluaju jednakog broja bodova dvije ekipe, poredak e se odrediti tako da prednost ima

ekipa:

1. Koja je bila bolja u meusobnim duelima 2. Koja ima bolju gol razliku 3. Koja je postigla vie golova 4. Koja je postigla vie pobjeda - U sluaju da vie ekipa ostvari jednak broj bodova, tada e se primijeniti pomona tablica

njihovih meusobnih duela po gore navedenim pravilima - Raspored odigravanja utakmica je JAVNI i nema promjena termina za odigravanje utakmica

Pravilo 3 Broj igraa

- Svaka ekipa za sezonu prijavljuje minimalno 6, a maksimalno 10 igraa - Utakmice se igraju po sistemu 4+1 - Izmjene su letee i vre se samo na mjestu koje je odreeno za to - Broj leteih izmjena nije ogranien - Golman moe zamijeniti svoju poziciju sa bilo kojim drugim igraem u ekipi - Utakmica ne moe poeti ako jedna od ekipa nema dovoljan broj igraa za igru (5) i u takvim

situacijama odreuje se slubeni rezultat u korist ekipe koja je kompletna, a strijelci se ne evidentiraju

- Ako u toku igre ekipa ostane sa tri igraa ( crveni kartoni, povrede i sl.), sudija prekida utakmicu i u tom sluaju utakmica se registruje slubenim rezultatom 3:0 u korist ekipe koja je kompletna. I u ovom sluaju strijelci se ne evidentiraju.

Pravilo 4 Oprema igraa

- Svaka ekipa mora biti jednoobrazno obuena u odgovarajuu sportsku opremu, koja se sastoji od dresa, orca i patika, u suprotnom igra koji ne bude imao odgovarajuu opremu nee moi igrati trenutno kolo

- Golman mora nositi dres koji se po boji jasno razlikuje od boje dresa saigraa i protivnika - Golman moe nositi donji dio trenerke - Igra ne smije da nosi bilo ta to moe da bude opasno po druge igrae, ukljuujui svaku

vrstu nakita

Pravilo 5 Sudija, drugi sudija i zapisniar

- glavni sudija za kompletnu sezonu malonogometne lige je Adnel Kapetanovi a njegov pomonik je Hajrudin Memi, a u odsustvu jednog ili oba sudije, utakmice e suditi lanovi komisije za malonogometnu ligu

- Zapisniar je takoer jedan od lanova komisije

Pravilo 6 Trajanje igre

- Utakmice se igraju 2 x po 10 minuta - Dozvoljeno je koritenje Time out-a za svaku ekipu od po 1 minut u toku poluvremena, s

tim da se neiskoriteni Time-out u prvom poluvremenu, ne prenosi u drugo poluvrijeme - Time-out moe traiti samo kapiten ekipe i to u sluaju kad je lopta van terena - Vrijeme za zamjenu strana tokom poluvremena je 2 minute

• 3

Pravilo 7 Poetak i nastavak igre

- Izbor strana i poetnu loptu dogovaraju kapiteni dvije ekipe, a ukoliko se ne mogu dogovoriti glavni sudija baca novi za odabir strana i poetni udarac

- Poetni udarac se izvodi tako to igra ija ekipa izvodi poetni udarac dodaje loptu protivnikom igrau, a isti igra vraa loptu u posjed ekipi koja je izvela poetni udarac

- Nakon postignutog pogotka, igra ponovo poinje sa centra igralita, s tim da se ne primjenjuje gore navedeno pravilo

Pravilo 8 Prekraji i nesportsko ponaanje

Prekaji i nesportsko ponaanje kanjavat e se utim ili crvenim kartonom u sljedeim sluajevima: uti karton:

- povlaenje protivnika za dres - nedozvoljeno otra igra - klizei start - namjerno igranje rukom - zadravanje ponovnog nastavka igre - pogrena letea izmjena ( karton za oba igraa) - saplitanje ili pokuaj saplitanja protivnika - kada igra svojim gestom, odnosno negodovanjem pokazuje neslaganje sa sudijskom odlukom

Crveni katon:

- ako igra pljune na protivnika ili bilo koju drugu osobu - ako igra sprijei oigledno postizanje pogotka prekrajem ili rukom - ako igra udari ili pokua da udari igraa protivnike ekipe - ako se koristi drskim ili pogrdnim izrazima ili rjeima - ako dobije drugi uti karton

Napomena:

- Ako igra tokom jednog dijela sezone dobije trei uti karton, isti igra nema pravo nastupa u sljedeem kolu

- Ako igra dobije u jednoj utakmici dva uta, odnosno crveni karton nee imati pravo nastupa jednu utakmicu

- U sluaju direktnog crvenog kartona, igra pauzira dvije utakmice - Ako doe do veih prekraja, koji nisu predvieni ovim pravilnikom, disciplinska komisija e

odluivati o nainu kanjavanja i sankcionisanja ekipa ili igraa.

Pravilo 9 Slobodni udarci

- Udaljenost ivog zida prilikom izvoenja slobodnih udaraca je 5m - Prekraji se zbrajaju i ako jedna ekipa napravi est prekraja tokom jednog poluvremena, tada

e se izvriti slobodan udarac sa 9 metara, bez ivog zida i svaki naredni prekraj do

• 4

kraja poluvremena sankcionisat e se slobodnim udaracem sa 9 metara - Prilikom izvoenja ovog udarca golman mora biti udaljen minimalno 5 m od lopte i svi igrai

moraju biti takoer iza linije predviene za izvoenje slobodnog udarca - Igranje rukom i indirektni udarci ne spadaju u grupu prekraja koji se zbrajaju za izvoenje