Upload
marymary82
View
50
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect de lectie cu fise de lucru
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MOGA”, DIȚEȘTI
PROFESOR : BURLACU MARIA
DATA: 5 NOIEMBRIE 2015
CLASA: a V-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Sfârșit de toamnă de Vasile Alecsandri.
TIPUL LECTIEI: comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
DURATA: 50'
SCOPUL: 1. cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în
domeniul literaturii;
2. stimularea gândirii autonome.
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată.
2. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/situaţii de comunicare diverse (de
dialog sau de monolog);
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare;
3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text;
4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. – să citească corect, fluent, expresiv şi conştient poezia Sfârşit de toamnă de Vasile
Alecsandri , respectând punctuaţia şi ortografia cerute de text;
2. să înţeleagă semnificaţia cuvintelor în text;
3. să sesizeze în poezie expresivitatea unor îmbinări de cuvinte;
4. - să extragă mesajul fiecărei strofe;
5. - să comenteze conținutul poeziei;
b) Afective:- să participe cu interes/activ la actul de învăţare/comunicare;
- să-și exprime liber propriile păreri, gânduri și sentimente față de frumusețile naturii în
anotimpul toamna;
- să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, munca în
echipă, lectura explicativă, dezbaterea, problematizarea, săculețul cu surprize, exercițiul oral și
scris;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, alternativ cu activitatea
independentă individuală și pe grupe;
Mijloace de învăţare: – manual pentru clasa a V-a de Alexandru Crișan, Sofia Dobra și Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas, București; fişe de lucru, schema, tabla, creta,
videoproiector, laptop.
Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor. Din punct de vedere al capacităţii de învăţare nivelul
clasei este mediu. Majoritatea elevilor dispun de o capacitate receptivă normală şi posedă resurse
suficiente pentru buna desfăşurare a activităţii didactice. Doi elevi au un ritm lent de învățare și cu
ei se va lucra separat.
Timp: 50 min
Bibliografie:
1. Vasile Alecsandri, Poezii, Editura „CARTEX2000”.
2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
„Polirom”, Iaşi, 1999
3. Sofia Dobra, Ghid de limba şi literatura română pentru clasele V-VII, Plus, Bucureşti,
2004;
4. Carmen Guguș, Ora de limba română, Ghid metodologic al profesorului de limba
română, Europolis, Constanța, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC:
Nr.
crt.
Secvenţeleinstruirii
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didacticăEvaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilorResurse procedura
Resurse materiale
Forme de organizare
1. Moment organizatoric
1 min
Profesorul asigură ordinea şi pregăteşte materialele necesare pentru lecţie. Notează absenţele.
Se pregătesc pentru ora de limba şi literatura română. Elevul de serviciu numeşte absenţii.
Conversaţia Frontal
2. Verificarea temei5 min
Profesorul verifică tema cantitativ şi calitativ, solicitând elevilor, prin sondaj, să citească exerciţiile, să facă observaţii şi corectările ce se impun. Profesorul face aprecieri asupra modului de realizare a temei.
Elevii citesc compunerile, fac observaţii, aprecieri, corectări.
Conversaţia Caietele de teme
FrontalIndividual
Aprecieri verbale
3. Captarea atenţiei/discuţii pregătitoare
6 min
Profesorul pune elevilor melodia „Plâns de toamnă” interpretată de Tudor Gheorghe, însoțită de imagini și le cere elevilor să-și exprime sentimentele inspirate de ceea ce au audiat și au văzut.
Elevii audiază melodia șiConversaţia Laptop,
videoproiector.
FrontalIndividual
Aprecieri verbale
4. Anunţarea subiectului şi obiectivelor
lecţiei2 min
Profesorul le spune elevilor că în lecția de astăzi vor vedea cum este reflectat anotimpul toamna în viziunea poetului Vasile Alecsandri. Anunță obiectivele lecției.Atenţionează elevii asupra corectitudinii scrisului. Solicită elevilor să facă preziceri despre conţinutul textului.
Ascultă, apoi scriu pe caiete data şi titlul lecţiei.Îşi exprimă opinia despre conţinutul textului.
ConversaţiaCaieteTabla
FrontalIndividual
5. Dirijarea învăţării
Profesorul realizează lectura model a
textului. După ce ascultă poezia, elevii
Elevii ascultă lectura
model, apoi citesc
FrontalIndividual Aprecieri
25 min vor citi și ei textul, respectând semnele
de ortografie, intonația specifică
acestuia. Elevii vor fi antrenați într-o
discuție de exprimare a impresiilor
create de poezia lui Vasile Alecsandri.
După ce elevii răspund întrebărilor,
profesorul prezintă acestora un acvariu
în care sunt trecute o serie de
sentimente umane și îi invită să extragă
de acolo câte un bilețel. Elevii vor avea
de asociat sentimenul scris pe biletul
extras, unei strofe sau unui vers din
textul suport.
După această activitate, profesorul
împarte colectivul de elevi în patru
grupe de lucru și le cere acestora să
identifice semnele specifice sfârșitului
de toamnă, așa cum reies din poezia lui
Vasile Alecsandri (vezi Anexa 1).
Raportorii fiecărei grupe vor prezenta
răspunsurile care vor fi scrise pe tablă și
în caiete.
expresiv textul.
Răspund întrebărilor
adresate de profesor.
Vin și extrag bilete din
acvariu și formulează
răspunsuri.
Elevii receptează şi-şi
notează în caiete ideile
scrise pe tablă.
Conversaţia
Învăţarea prin descoperire
Conversaţia
CaieteAcvariul sentimentelor
Fişele de lucru
TablaTextul suportFișe de
FrontalIndividual
IndividualLucrul în echipă
verbale
Aprecieri verbale individuale şi de grup
Observare sistematică a comporta-mentului elevilor
Se împart fişe de lucru, elevii din
fiecare grupă trebuie să identifice
imaginile artistice (vizuale și auditive)
corespunzătoare strofei alocate și
elementele celor două planuri care apar
în text (planul cosmic și planul
terestru).
Apoi, pe baza răspunsurilor primite,
profesorul notează la tablă imaginile
specifice tabloului de toamnă (vei
Anexa 2).
Fiindcă au lucrat bine, profesorul le
spune că vor lua o pauză de pizza, dar,
fiindcă nu știe ce preferințe au, le cere
acestora să pună ingredientele după
propriul plac:
a)alt titlu pentru poezie
b)trei cuvinte-cheie din text
c)trei sentimente provocate de
poezia citită
d)un mesaj pentru autor
Ascultă sarcinile de lucru.
Solicită lămuriri dacă este
cazul.
Rezolvă, sarcinile
indicate, emit opinii
proprii, adresează
întrebări.
Lucrează în echipă
pentru realizarea sarcinii
de grup.
Învățarea prinDescoperire
lucru
Fișe de Lucrul în perechi
(vezi Anexa 3).
Pentru elevii cu ritm lent de învățare,
sunt pregătite fișe de lucru cu un grad
de dificulate scăzut, astfel încât aceștia
să ajungă să înțeleagă textul. Fiindcă
sunt doi elevi în această situație (Pană
Alice și Staicu Marian), se vor folosi
alternativ lucrul individual și în perechi.
La început, vor fi antrenați în activitatea
clasei, iar din momentul dirijării
învățării, aceștia primesc o fișă (vezi
Anexa 4) în care ideile din text sunt
amestecate, rolul lor fiind acela de a le
ordona, corespunzător strofelor. După
ce realizează această sarcină de lucru,
elevilor li se cere să-și aleagă din
poezie patru versuri care le-au plăcut
cel mai mult și să-și exprime părerea
despre mesajul transmis de acestea,
începând cu oricare dintre structurile:
Mi-a amintit de ...../M-a ipresionat... (se
va folosi metoda Jurnalul cu dublă
Lucrează în perechi,
adresează întrebări pentru
a lămuri eventualele
neînțelegeri.
Emit opinii proprii.
Învățarea prinDescoperire
lucru
Jurnalul cu dublă intrare.
Individual
intrare- vezi Anexa 5).
6. Asigurarea feedback-ului 8 min
Activitatea se va încheia cu un feedback, ce va consta în comletarea unei planşe afişate (Anexa 6) în clasā.Pentru cei doi se va folosi Harta poeziei (Anexa 7).
La solicitarea profesorului, elevii completează fișa afișată.
ConversaţiaPlanşeCaietele elevilor
FrontalIndividual
Aprecieri verbale din partea profesorului şi a colegilor
7. Evaluare formativă
Profesorul face aprecieri verbale în legătură cu activitatea elevilor la clasă. Acordă note acolo unde este cazul.
FrontalIndividual
8. Asigurarea retenției și a transferului(1 min)
Tema pentru acasă:- Redactează o scrisoare adresată poetului Vasile Alecsandri, autorul poeziei „Sfârşit de toamnă”, în care să-i împărtăşeşti emoţiile şi sentimentele pe care le-ai trăit pe parcursul lecturii.
Elevii notează tema şi reţin indicaţiile pe care le dă profesorul.
Explicația
Anexa 1 Sfârșit de toamnă
(Vasile Alecsandri)
1. Notaţi semnele sfârşitului de toamnă desprise din textul poeziei:
Sfârșit de toamnă
Anexa 3Ati lucrat bine până aici . Facem o pauză de pizza şi completăm, punându-i ingrediente
dupa plac:a)alt titlu pentru poezieb)trei cuvinte-cheie din textc)trei sentimente provocate de poezia citităd)un mesaj pentru autor
Anexa 6 Sfârșit de toamnă
de Vasile Alecsandri
Înțelegerea textului folosind metoda diamantului. 1.
2. 3.
4.
4. 3. 2. 2. 1.
1.
1. Un cuvânt pentru anotimpul descris de poezie. 2.Două forme de relief ( din text)3.Trei cuvinte care denumesc animale domestice. 4. Patru verbe care semnifică pustiirea naturii.3. Trei substantive, nume de păsări călătoare . 2. Două substantive care definesc stări sufletești. 1. Un substantiv care definește un sentiment sugerat de versurile poeziei.
Variante de răpunsuri așteptate:1. toamna2.câmpie, luncă3. boi, cai, câini4.părăsit-au, au fugit, pribegit-au, șuieră 3. cocostârci, rândunele, cucoare.2. dor, gând1. tistețe
...................
...........................................
.........................................................
.......................................................................................
.........................................................
.............................................
...................
..
Titlul lecturii este.............................................. ...................................
Autorul este ………………..……………………………
Fiecare strofă are patru .......................
Identificaţi cel puţin cinci semne ale sfârşitului de toamnă din poezia scrisă de Vasile Alecsandri.
Anexa 7HARTA POEZIEISfârşit de toamnă
Poezia are ………… strofe.
Identificaţi cel puţin trei expresii frumoase în poezia “Sfârşit de toamnă” de V. Alecsandri.
Descoperiţi semnificaţia următoarelor cuvinte: oaspete-.......................... a pribegi-........................ veştejit-.......................... iluzie-............................. rănchează-......................
Schema tablei
Strofa I: - Imaginea de ansamblu – exodul păsărilor călătoare; - Elemente de detaliu – terestre: cocostârci, rândunele, cârduri de cocori, cuiburi; - Imagini artistice – predominant dinamice; - Sentimente – tristeţe. Strofa a II-a: - Imaginea de ansamblu - transformările din natură; - Elemente de detaliu – terestre: câmpia, lunca, frunzele; - Imagini artistice – vizuale - dinamice; - Sentimente – melancolie.Strofa a III-a: - Imaginea de ansamblu – atmosfera agitată şi întunecată a toamnei; - Elemente de detaliu – cosmice: nouri, soare - terestre: corbi; - Imagini artistice – vizuale - dinamice - auditive; - Sentimente – nelinişte,tristeţe, teamă, regret;Strofa a IV-a: - Imaginea de ansamblu – apariţia iernii; - Elemente de detaliu – cosmice: vântul, crivăţul - terestre: boii, câinii, caii, omul; - Imagini artistice – auditive; - dinamice; - Sentimente – nelinişte, spaimă;Concluzia: În poezia „Sfârşit de toamnă”, Vasile Alecsandri a realizat un impunător tablou de toamnă ce reflectă sentimentele poetului faţă de forţele naturii, capabile să schimbe viaţa omului şi a tuturor vieţuitoarelor.
Anexa 2
Sfârşit de toamnă (Vasile Alecsandri)
Grupa 1
Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din prima strofă.
Imagini vizuale Imagini auditive
Grupa 2
Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din a doua strofă.
Imagini vizuale Imagini auditive
Anexa 2
Sfârşit de toamnă (Vasile Alecsandri)
Grupa 3
Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din strofa a treia.
Imagini vizuale Imagini auditive
Grupa 4
Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din strofa a patra.
Imagini vizuale Imagini auditive
Anexa 4Sfârșit de toamnă
(Vasile Alecsandri)
Ordonați ideile din puzzle-ul următor așa cum pot fi ele desprinse din text.
- lunca e bătută de brumă şi ruginită
Anexa 5Sfârșit de toamnă
- păsările călătoare au plecat- câmpia este veştejită şi tristă
- omul se apropie de foc - soarele se ascunde printre nori
- ziua scade, vântul şuieră - frunzele copacilor se dezlipesc de crengi
şi cad
- se apropie iarna călare pe crivăţ
- norii sunt negri şi ameninţători
- animalele sunt la adăpost
(Vasile Alecsandri)
Jurnal cu dublă intrare
Alege din poezia „Sfârșit de toamnă” patru versuri care ți-au plăcut ce mai mult și notează impresia care ți-acreat-o, folosind oricare dintre structurile „M-a impresionat...Mi-a amintit de...”
Universul operei (versul preferat) Universul eu (ce îmi sugerează)
Acvariul sentimentelor
TRIETEȚE
NOSTALGIE
MELANCOLIE
DOR
DURERE
TEAMĂ
FRICĂ
REGRET
VESELIE
NEPĂSARE
ÎNȚELEGERE
IUBIRE
REVOLTĂ
FERICIRE
AGITAȚIE
DEPRIMARE
ÎNSINGURARE
ABANDONARE