7
PISMENA PRIPREMA IZ METODIKE UPOZNAVANJA OKOLINE 1. Naziv vrtića: “Labud Pejović”, Bečej 2. Uzrasna grupa: mlađa 3. Broj dece: 29 4.Datum: 23. 04. 2007. 5.Vreme i mesto održavanja: 09:00 – 09:15, radna soba 6. Ime i prezime studenta: Nataša Rakić TEMATSKA JEDINICA : Samopoštovanje; upoznajemo svoje telo – kako nam se zove koji prst. Ciljevi i zadaci Ciljevi: - Poznavanje građe čovekovog tela - Poznavanje sopstvenog tela - Razvijanje samopoštovanja kroz upoznavanje sopstvenog tela i njegovih mogućnosti Zadaci: - Unapređivanje dečjeg saznanja o čoveku kao živom biću. - Razvijanje samopoštovanja dece kroz situacije samoupoznavanja Oblici vaspitno-obrazovnog rada - U uvodno delu – frontalni - U glavnom delu – pojedinačni i frontalni - U završnom delu – frontalni

Pisana priprema upoznavanje okoline

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Pisana priprema za vaspitace

Citation preview

Page 1: Pisana priprema upoznavanje okoline

PISMENA PRIPREMA IZ METODIKE UPOZNAVANJA OKOLINE

1. Naziv vrtića: “Labud Pejović”, Bečej2. Uzrasna grupa: mlađa3. Broj dece: 294. Datum: 23. 04. 2007. 5. Vreme i mesto održavanja: 09:00 – 09:15, radna soba6. Ime i prezime studenta: Nataša Rakić

TEMATSKA JEDINICA: Samopoštovanje; upoznajemo svoje telo – kako nam se zove koji prst.

Ciljevi i zadaci Ciljevi:

- Poznavanje građe čovekovog tela- Poznavanje sopstvenog tela- Razvijanje samopoštovanja kroz upoznavanje sopstvenog tela i

njegovih mogućnosti

Zadaci:- Unapređivanje dečjeg saznanja o čoveku kao živom biću.- Razvijanje samopoštovanja dece kroz situacije

samoupoznavanja

Oblici vaspitno-obrazovnog rada- U uvodno delu – frontalni- U glavnom delu – pojedinačni i frontalni- U završnom delu – frontalni

Metode- U uvodno delu: verbalna (metoda pripovedanja i pevanja)- U glavnom delu: metoda demonstracije i verbalna (u vidu

komunikacije)- U završnom delu: pesma i adekvatni pokreti

Page 2: Pisana priprema upoznavanje okoline

Didaktički materijal:- Operativni deo: bojice i papir, plastelin, sitni konstruktori, puzzle

slagalice, lutke.- Uvodni i glavni deo (usmerenih aktivnosti): bez nekog posebnog

didaktičkog materijala- Završni deo (usmerenih aktivnosti): bez nekog posebnog

didaktičkog materijala

Sredstva:- auditivna sredstva: CD plejer, CD grupe Melodium

SLOBODNE AKTIVNOSTI

S obzirom da su tema prsti deci će biti ponuđeno više aktivnosti koje zahtevaju rad prstića: igra plastelinom, crtanje, građenje sitnim konstruktorom, igre lutkama, čarobne pertle.

U toku aktivnosti posmatraću koliko su vešti u igri i manipulaciji sa datim materijalima, tj. igračkama. Njihova umeća i veštine ću iskoristiti u usmerenim aktivnostima.

USMERENE AKTIVNOSTI

Ove aktivnosti preplitaće se sa aktivnostima iz metodike muzičkog.

Uvodni deo

Na početku ćemo se najpre osvrnuti na sve one rukotvorine koje su stvorile njihove vešte ruke u toku igre. Figure od plastelina, složene figure od konstruktora, crteže, upertlanepertle. Pohvaliću ručice i pitati ih šta ima svaka ruka. Kada deca odgovore da svaka ruka ima prste pozvaću ih da otpevamo: “Ruke”.

Glavni deo

Nakon pesme rećiću da svaki od prstiju ima svoje ime i pozvati ih da ih imenujemo. Najpre ću, da bih proverila njihovo predznanje, pitati ih kako se zove koji prst, s tim da ću pokazivati jedan po jedan. Nakon njihovih odgovora pohvali ću i

Page 3: Pisana priprema upoznavanje okoline

potvrditi njihov odgovor (npr. “Tako je, to je palac!”) ili ću samo pravilno imenovati (“Taj prst se zove domali!”).Zatim ćemo malo popričati o prstima: kažiprst nam nešto kaže, tj. pokazuje; srednjak je najveći; domali ili prstenjak nosi prstenje; palac stoji sam i pomaže nam u hvatanju; a mali je najmanji od svih prstiju. Potom ćemo zajedno, još jednom imenovati sve prste.

Kada imenujemo svaki prst pravilno pozivam ih da poslušaju pesmu koju ću im najpre sama otpevati. Dok pevam ruke su iza leđa i pojavljuju se samo sa podignutim onim prstom koji se u pesmi imenuje i potom se opet vraćaju iza leđa.

Pesma o prstima

Gde je palac?Gde je palac?

- Evo me, ovde sam!Kako ste gospodine?

- Vrlo dobro, hvala!Doviđenja, prijatno!

- Doviđenja, prijatno!

Gde je kažiprst?Gde je kažiprst?

- Evo me, ovde sam!Kako ste gospodine?

- Vrlo dobro, hvala!Doviđenja, prijatno!

- Doviđenja, prijatno!

Gde je srednjak?Gde je srednjak?

- Evo me, ovde sam!Kako ste gospodine?

- Vrlo dobro, hvala!Doviđenja, prijatno!

- Doviđenja, prijatno!

Gde je domali?Gde je domali?

- Evo me, ovde sam!Kako ste gospodine?

- Vrlo dobro, hvala!

Page 4: Pisana priprema upoznavanje okoline

Doviđenja, prijatno!- Doviđenja, prijatno!

Gde je mali?Gde je mali?

- Evo me, ovde sam!Kako ste gospodine?

- Vrlo dobro, hvala!Doviđenja, prijatno!

- Doviđenja, prijatno!

Nakon što im interpretiram pesmu puštam CD Melodiuma “Pesma o prstima” u vokalno-instrumentalnom izvođenju pesme, da je zajedno poslušamo i da pokušamo da je pratimo pokretima.

Završni deo

U završnom delu, s obzirom da su se preplitale dve aktivnosti koje se nisu mogle jasno razdvojiti a čiji je cilj izgradnja dečjeg samopoštovanja kroz upoznavanje sopstvenog tela, planiram pesmu sa pokretima u kojoj se imenuju i pokazuju određeni delovi tela: glava, ramena, stomak, kolena, oči, uši usta. Pesma se takođe nalazi na pomenutom CD-u i deca je od ranije znaju i rado igraju.

ZAPAŽANJA

Deca su veoma dobro reagovala na celokupnu aktivnost i rado u njoj učestvovala. To se primetilo po velikoj zainteresivanosti, kao i potome da su pokretima odgovarali vać na prvo izvođenje nove pesme.Kod dece koja govore mađarski primetili smo da slabije znaju kako se koji prst zove, na čemu ćemo raditi.

NAPOMENA

Realizaciju aktivnosti sam sprovodila u saradnji sa koleginicom sa kojom radim tako što je ona sa potpitanjima postavljenim na mađarskom jeziku proveravala koliko su deca koja govore mađarski razumela ono što se radi i na taj način ih automatski i usmeravala u željenom pravcu da bi adekvatno mogli učestvovati u aktivnostima i izvršiti zadatak.