Upload
others
View
1
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Magyar nyelv és irodalomOlvasás – szövegfeldolgozás
Írás – íráshasználat (dőltbetűs íráskép) 2. osztály
Készítette: Temesvári Miklós
1
Az óra célja: szövegfeldolgozás az írástechnika fejlesztése: hibajavítás, tempógyorsítás írástevékenységek gyakorlása: írás másolás, tollbamondás után
Időkeret: tanítási óra keretében kb. 3×45 perc a tanulócsoport fejlettségének, haladási ütemének megfelelően, egyéni fejlesztés, illetve kiscsoportos foglalkozások esetén 15-20 perc egységenként.
Ajánlott korosztály: 6–8 év (1–2. évfolyam)Megelőző ismeretek képességek, készségek, tevékenységek:
az analizáló, szintetizáló képesség megfelelő fejlettségi szintje; y betűk szabályos alakítása, kapcsolása biztos vonalvezetéssel; a hangok, hangkapcsolatok pontos olvasása, helyes ejtése; az életkori szintnek megfelelő olvasási képesség, írásképesség.
Ajánlott követő, fejlesztő tevékenységek: az írástechnika továbbfejlesztése; a tanulási igényeknek megfelelő és rendezett írásmód begyakorlása
A képességfejlesztés fókuszai Olvasás, írott szöveg megértése, befogadása:
a szövegértő olvasás fejlesztése verses mese rövid részletének tartalmi értelmezésével, a kifejező hangos olvasás gyakorlása rövid szövegek hangsúlyos, dallamos olvasásával.
Az eszközszintű íráshasználat fejlesztése: az életkornak megfelelő írástechnika, olvasható betűformák, esztétikus íráskép elősegítése, az írás lendületének fejlesztése a betűkapcsolások megfelelő technikájának gyakorlásával, alkalmazásával:
- betűk „egymáshoz ragasztása a kéz röptetésével”- folyamatos kapcsolásokkal a kéz felemelése nélkül.
Ismeretek az anyanyelvről és az irodalomról: a helyesírás fejlesztése hangkapcsolatok helyes ejtésével, betűkapcsolatok megfigyelésével, elemzésével, mondatalkotás, néhány mondat összekapcsolásával rövid szöveg alkotása.
A tanulási képesség fejlesztése: megismerési képességek; megfigyelési, kódolási, dekódolási, értelmezési képességek fejlesztése, differenciált feladatvégzés a tanulók egyéni sajátosságainak figyelembevételével.
Az ítélőképesség, erkölcsi érzék fejlesztése: egy-két mondatos vélemény megfogalmazása az olvasott szövegben megjelenő szereplők cselekedeteiről, magatartásáról.
2
Ajánlás
A tervezet részletes módszertani leírást tartalmaz, de természetesen nem szükséges minden lépést végigjárni az osztály egészével. A felkínált elemek közül választhat a tanító, illetve kihagyhatja azt, amelyiket a fejlesztés szempontjából túlhaladottnak ítél. A sokféleség lehetővé teszi, hogy a gyerekek egyéni haladási tempójához, érdeklődéséhez, képességeihez igazodva, differenciáltan válassza meg a kívánt fejlesztési céloknak megfelelő feladatokat.Az írás anyagát (szókészletét) úgy érdemes megválasztani, hogy abban fellelhetők legyenek azok az írástechnikai problémák (jelen esetben betűkapcsolások), melyek gyakoroltatását célul tűztük ki! Javasolt mindig valamilyen témában gondolkodni a fejlesztő munka során, egy aktuális eseményhez vagy meséhez kötni a tevékenységeket. Ha mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként is szolgálhat a munka során, mely a sokrétű fejlesztést teszi lehetővé. Így érvényesíthető az integrált anyanyelvi nevelés, valamint a funkcionális nyelvhasználat a foglalkozásokon. Fontos, hogy az egyes írástevékenységek változatosan kövessék egymást, a monotonitást és feszültséget pedig a közéjük iktatott izomlazító mozgásokkal, utánzásos játékokkal, drámapedagógiai elemekkel oldjuk.
Óratervezet
A sokféle felkínált tevékenység célja, hogy a feldolgozás menete különböző szempontokhoz illeszkedhessék. Az óratervezet egyes lépései a szükségleteknek megfelelően alakíthatók, illetve megváltoztathatók. Az A, B, C…betűvel jelölt variánsok a gyerekek haladási tempójához igazodó, egymással párhuzamosan végezhető, differenciált tevékenykedtetési lehetőségeket jelenítik meg. A vázlatpontokat követő részletes leírások egyfajta mintát mutatnak be. Nem kell kötelező jellegű előírásnak tekinteni. A tanító a legjobb belátása szerint dönthet a részletek felhasználásáról, módosításáról, vagy újabb variációk kidolgozásáról. A zárójelben található kis számok a tervezet utáni részben és az értékelésben olvasható kiegészítésekre utalnak.
Lépések,tevékenységek Instrukciók
Fejlesztendő készségek, képességek
Célcsoport,a differenciálás
lehetőségeiMunkaformák Módszerek Eszközök
3
I. Előkészítés, motiváció(Az osztály érdeklődésének, motiváltságának megfelelően választható tevékenységek)1. Találós kérdés olvasása, megfejtése Nyelvi találékonyság,
ötletesség, játékosságSzövegértő olvasás
Pontos, kifejező olvasás
Az osztály érdeklődésének, motiváltságának megfelelően választható tevékenységek
Az érdeklődés felkeltése, motiváció
Ráhangolódás a témára, feladatra
Szöveg1. melléklet
1.A
Ismerkedés a szöveggel néma olvasással A szövegértő olvasásban jártas tanulók számára
A mai óránk főszereplőiről olvashattok a következő találós kérdésben. Találjátok ki, mely állatokról szólhatnak!
1.B
A szöveg hangos olvasása A szövegértő olvasásban gyengébb szinten álló tanulók számára
A mai óránk főszereplőiről olvasunk a következő találós kérdésben. Ügyeljetek a pontos olvasásra, a hangok tiszta ejtésére!
2. Beszélgetés-játék Gondolati, érzelmi reakciók kifejezéseMetakommunikáció, kifejezőképesség, kreativitás
Kezdeményezőbb, szívesen szereplő gyerekek helyzetbe hozása
Frontális munka
Egyéni, esetleg páros, illetve csoportmunka
MegbeszélésDrámajáték
Felvételről a gólya kelepelése, a róka ugatása
Milyen tulajdonságait ismerhettük meg a szereplőknek? Fejezd ki jellegzetes mozdulatokkal: „büszke rája, ólálkodik, vízbe gázol, eltöpreng! Fejezd ki hanggal: kelepelget, ugat!
4
2.A
A „róka és a gólya” szavak megfigyelése, összehasonlítása:
A rész és egész értelmezése,Fonémahallás fejlesztéseIrodalmi ismeretek: rímek felismerése
Helyesírási nehézségekkel küszködő tanulók részére
Kiscsoportban végzett frontális munka
Felfedeztetés
Mondjuk ki a két állat nevét egymás után! Tisztán, pontosan ejtsük a hangokat! Csak a magánhangzókat ejtsük! Mit hallasz? (az ó – a magánhangzók rímelnek)
2.B
Szógyűjtés
Nyelvi találékonyság, ötletesség SzókincsfejlesztésGondolati kapcsolatok, összefüggések felismerése
Jó anyanyelvi képességekkel rendelkező tanulók részére
Kiscsoportos munka Kutatás,
felfedeztetés Helyesírási szótár
Gyűjtsünk hasonlóan csengő szavakat! (fóka, móka, hóra, sóra, szóra, tóra, óra, Móra, Dóra, pólya… stb.)
Csoportosítsuk valamilyen szempont szerint a gyűjtött szavakat! (állatok nevei, tárgy, toldalékos szavak, valakinek a saját neve)
II. Betűkapcsolások megfigyelése, javítása, vázolása1.A
Hibajavítás feladatlap segítségével Figyelem fejlesztése
Az önellenőrzés képességének fejlesztése, az önértékelés igényének alakítása
Az írásképesség fejletlenebb szintjén lévő tanulók részére:- alakítási, vonalvezetési problémákkal küzdők
Kiscsoportos munka
Megfigyelés, összehasonlítás
Megbeszélés
Feladatlap(2. melléklet)
5
Húzd alá a hibás kapcsolásokat! Jelöld csillaggal a szabályost! Beszéljük meg a hibatípusokat: (a zárt kanyarítással írt betűk hibás alakítása, kapcsolása) Adjatok tanácsokat, hogyan kerülhetnénk el ezeket a hibákat a jövőben!
1.B
Hibátlan betűalakítás(„a” és „o” betűk alakítása drótból, fonalból),
Hibátlan betűkapcsolás(kivágható, mozgatható íráselemek egymáshoz illesztése)
Finommozgások fejlesztése
Formafelismerés, megkülönböztetés, formaalkotás
Írásnehézségekkel,a betűk szabályos alakításával küszködők részére
Kiscsoportos munka, esetleg egyéni fejlesztés
Megfigyelés, összehasonlí-tás,manuális tevékenyked-tetés
Drótok, fonalak, kivágható, mozgatható íráselemek
1.C
Vázolás nagy alakban lendületes írásmozgással
- zsemlemorzsával behintett asztallapon,- palatáblán vizes ujjal, krétával,
- feladatlapon színes ceruzával
Írásmozgás, lendületes vonalvezetés alakítása
Lassú, görcsös vonalvezetésű tanulók részére
Egyéni fejlesztés Manuális tevékenység
Palatábla, kréta,Feladatlap(2. melléklet)
III. Szóírás1. Szempontadás
- alakítás- kapcsolás- lendületes írás
Az önellenőrzés képességének fejlesztése
Valamennyi tanuló esetében nagyon fontos!
Frontális Megbeszélés,Szempontvá-lasztás
Írásfüzet
Jelezd a szempontokat a margón kívül! Írd le a kezdőbetűjüket!2.A
Másolás tábláról Lendületes vonalvezetés, dinamikus írástempó, helyesírásAnalógiák felismerése
Csapongó figyelmű tanulók fejlesztésére
Csoportban végzett egyéni munka
Gyakorlás Füzetmunka(3. melléklet)
Írd le a füzetedbe a róka és a gólya nevét! Válassz a tábláról hasonló csengésű szavakat! Másold le azokat is!
6
2.B
Másolás, szóalkotás Nyelvi találékonyság, szókincs fejlesztése
Problémamegoldás
Az íráshasználat magasabb szintjén álló tanulók részére
Csoportban végzett egyéni
Gyakorlás, alkotó alkalmazás
Írd le a füzetedbe a róka és a gólya nevét! Alkoss a két állat nevével összecsengő szavakat! Gyűjts minél többet!
3. Önellenőrzés, önértékelés a megadott szempontok szerint
Ítélőképesség, önértékelés fejlesztése
Valamennyi tanuló aktív részvételét ösztönözzük!
Frontális Megbeszélés,Összehasonlítás
Jelöld ponttal a szépen sikerült szavakat! Húzd alá azt, amit nem találsz szabályosnak, tetszetősnek! Pipáld a margón kívül annak a szempontnak a kezdőbetűjét, amelyiknek megfeleltél! Tegyél felkiáltójelet a mellé, amelyiken még javítanod kell!
4. Egymás munkájának értékelése Együttműködési képesség, toleranciaÉrvelés, vitakultúra
Páros munka Vita
Cseréljétek ki egymással a füzeteteket! Mondjatok véleményt egymás munkájáról: dicsérjétek meg társatokat a legszebben írt szavakért; mutassatok rá az esetleges hibákra! Adjatok tanácsot a javítás módjára, lehetőségeire!
IV. Verses mese rövid részletének feldolgozása1.A
Néma áttekintés Szövegértő olvasás fejlesztése
A szövegértő olvasásban jártas tanulók részére
Egyéni Olvasás Szöveg(4. melléklet)
Figyeld meg a szövegrészletben, hogyan ravaszkodott a róka!1.B
Bemutató olvasás Beszédértés fejlesztése Olvasási nehézségekkel küzdő tanulók részére
Frontális Bemutatás
Mi a véleményed a róka cselekedetéről?
7
2. A tartalom megragadása
A szövegtartalom felfedezéseKritikai érzék fejlesztése
Valamennyi tanuló Frontális Megbeszélés
Állásfoglalásra késztetés
Mit tett egyszer a róka? Mivel vendégelte meg a gólyát? Hogyan tálalta a levest? Hogyan járt a gólya? Hogyan viselkedett eközben a róka?
3. A versrészlet hangos olvasása- Tanítói mintaadás: a hangsúlyos
részek, szünetek érzékeltetése, jelölése,- Olvasás helyes hangsúllyal,
hanglejtéssel, szünettartással
Mintaadás
Mintakövető olvasás
Frontális
Egyéni
Bemutatás
Hangos olvasás
Szöveg,írásvetítő
4.A
A tartalom átélése Érzelem, akarat
Kritikai érzék
Képzelet, kreativitás
Empátia
Kezdeményezőbb tanulók helyzetbe hozása.Visszahúzódó, nehezebben oldódó tanulók bevonása.
Kiscsoportokban, esetleg párokban
Drámajáték
Játsszátok el!- Hogyan hívhatta a róka a gólyát?- Hogyan fogadhatta a gólya a meghívást?- Milyen szavakkal, mozdulatokkal kínálhatta a róka a vendégét?- Milyen mozdulatai lehettek a gólyának az ebéd „elfogyasztása” közben?- Hogyan nézhette végig ezt a gólya?
V. „Lendületes betűkapcsolásokat” tartalmazó szavak kiemelése, megfigyelése, írása
8
1.A
Kiemelt szavak olvasása a szövegből Helyes ejtés a helyesírás szolgálatában
Helyesírási gondokkal küszködők részére
Frontális Válogató olvasás
Írásvetítő,fólián szavak, szópárok
Olvassuk a hosszú magánhangzós és mássalhangzós szavakat az időtartam érzékeltetésével!1.B
Rímelő szópárok keresése Irodalmi ismeretek Tehetségesebb tanulók számára
Kiscsoport Ismeretszerzés, tanulás
(5.melléklet)
Keressünk összecsengő szavakat!2.A
A szavakban található betűkapcsolások elemzése
Megfigyelőképesség,
Analizáló képesség Figyelmetlenül, felületesen dolgozó tanulók részére
Kiscsoportokban végzett munka
Megfigyelés,bemutatás,szemléltetés,analizálás
Írásvetítő, fólia
Feladatlap(6. melléklet)
Miben különböznek ezek a kapcsolások a korábban vizsgáltaktól? (folyamatos vonalvezetésűek, nem mindig emeljük a kezet…) Írd át színessel ezeket a kapcsolásokat! Ne emeld a kezed, lendületesen vezesd a vonalat! Jelöld ponttal, ahol „repül a kéz”! Húzd alá a helyesírási tudnivalókat!
2.B
Vázolás feladatlapon Írásmozgás fejlesztése, lendületes vonalvezetés
Fejletlenebb írásmozgású tanulók részére
Vázolás
Lendületesen vezesd a vonalakat!2.C
Írott betűs szavak másolása a füzetbe Írástechnika, helyesírás Helyesírási gondokkal küzdők részére
Másolás
Tempósan dolgozz!2.D
A rímelő szópárok másolása a nyomtatott betűs versből
Rendszerezés, logikai rend, összefüggések felismerése
Eszközszintű írás felé haladó tanulók részére
Azokat a szavakat másold le a füzetedbe, amelyek összecsengenek (rímelnek)!
9
2.E
Önálló mondatírás Anyanyelvi ismeretek alkalmazása, kreativitás
Az eszközszintű írás magasabb szintjén álló tanulók részére
Önálló írás
Írj a vers valamelyik gondolatáról egy-egy mondatot!3. Értékelés
(Lásd III/4. pontját!)Ítélőképesség, önértékelés
Az egész osztály, tanulócsoport részére fontos!
Egyéni vagy páros munkában
A III/ 1, 3, 4.pontban leírtak alapján
Írásfüzet, (3. melléklet)
VI. Az írástechnika és a helyesírás együttes gyakorlása1.A
A mese bemutatása prózai formában Beszédértés, mesehallgatás,
A szöveggel való ismerkedés módját a tanulócsoport fejlettségi szintjétől függően válasszuk meg!
Frontális munka Bemutatás Szöveg(6. melléklet)
Kissé megváltoztattam a mese szövegét. Figyeljétek meg, miben különbözik az előző szövegétől!1.B
Néma, szövegértő olvasás Szövegértés Egyéni munka Olvasás
2.A
Az események sorrendje Gondolkodás, térbeli, időbeli tájékozódás
A szövegértő olvasás terén nehézségekkel küzdő tanulók
Kiscsoportos munka
Szemléltetés, magyarázat
Kiemeltem néhány szót a történetből, és a gyerekek asztalára tettem. Álljanak egymás mellé a gyerekek úgy, ahogyan a mesében következnek a szavak!
3. Az eseménysor eljátszása Szövegértelmezés
Gondolati, érzelmi reakciók kifejezése
Feszültségoldás céljából valamennyi tanulónak ajánlható
Szókártyák(7. melléklet)
10
Játsszátok el a szókártyán olvasható szavakat egymás után! Így megjelenik előttetek a történet. Testtartással játsszátok el a szókártyán olvasható szavakat! Így kialakul a mese „képregénye”.
4. Szóelemzés a szavak hangos olvasását követően
Helyes ejtés – helyesírás Frontális Analizálás,felfedezés
Hogyan halljuk a mássalhangzókat? Figyeld a helyesírásukat is! (Van köztük olyan, amelyet másképp hallunk, másképp írunk). Mi segíthet majd a helyesírásban? (A szótagolás, vagy a szótő megkeresése.)
5.A
Betűkapcsolások megfigyelése Megfigyelőképesség, Ld. V /2. A pont!
Írásfüzet3. melléklet)
6. Izomlazító torna Izomlazító torna,
Önkifejezés, kreativitás
Feszültségoldás céljából mindenkinek ajánlott
Utánzó mozgások, drámajáték,
Hogyan ébredhetett fel a róka? Nyújtózz! Hogyan hívogathatta a gólyát? Mutasd az ujjaddal!
7.A
Írás tollbamondás utánA szavak írása a begyakorolt betűkapcsolások, helyesírási tudnivalók alkalmazásával
Lendületes vonalvezetés, egyenletes, dinamikus írástempó, helyesírás
Kiegyensúlyozott tempóban haladó tanulók részére
Látó-halló tollbamondás
VII. Mondatalkotás, mondatírás a begyakorolt írástechnikai és helyesírási ismeretek alkalmazásával1. A történet továbbgondolása Problémamegoldás,
szóbeli szövegalkotás
Kreativitás
Vegyes összetételű csoportban, ahol a kezdeményezőbb tanulók bevonhatják a munkába a félrehúzódó társaikat is
Együttműködésen alapuló kiscsoportos munka
Motiváció
Bemutatás, drámajáték
Feladatlap(6. mell.)
11
Figyeljétek meg a feladatlap alján lévő képet! Olvassátok el a mellette található szókapcsolatokat! Fejezzétek be a mesét ezek segítségével! Mondjátok el! Játsszátok el! Meséljétek tovább!
2. Az írástevékenységek előkészítése:- szókapcsolatok pontos olvasása,- betűkapcsolások kiemelése,- helyesírási tudnivalók megbeszélése,- izomlazító torna (1)
Analizálóképesség,Helyes ejtés, helyesírás
Valamennyi tanulónak a képességük megfelelő szintjén
Frontális vagy kiscsoportban végzett frontális munkában
Megbeszélés, szemléltetésMozgás zenére
3.A
Hiányos szavak kiegészítése, javításaRész-egész viszonya, helyesírás
Gyengébb helyesírási képességgel bíró tanulók részére
Kiscsoport Megfigyelés, felfedezés
Figyeld a szavak helyesírását is! Javítsd, ahol szükséges!3.B
A kijavított szavak másolása helyesen Másolás Írásfüzet
3.C
Az 1. és/vagy a 2. mondat másolása írott szövegről
Írástempó gyorsítása
Gyengébb íráskészséggel rendelkező tanulók részére
Kiscsoport vagy egyéni fejlesztés
Másolás Írásfüzet
3.D
Az 1. mondat írása tollbamondás után Lassabb írástempóval bíró tanulók részére
Látó-halló tollbamondás
3.E
A 2. mondat írása emlékezetből A biztonságos írástechnika erősítése
A kevesebb egységet átfogni képes tanulók részére
Írás emlékezetből
12
3.F
Mondatkapcsolási, mondatfűzési gyakorlat Az írás eszközszintű alkalmazásának elősegítése
Az anyanyelvi képességek magasabb szintjén álló tanulók részére
Önálló írás
Írjatok önállóan 1-2 mondatot az előző mondatokhoz kapcsolva! Alkalmazzátok a megfigyelt szókapcsolatokat!
4. Írásmunkák ellenőrzése, értékelése- helyesírási szempontból,- írástechnikai szempontból (2)
Önellenőrzés, önértékelés, hibajavítás
Valamennyi tanuló a maga feladatának javításában aktívan vegyen részt!
Kiscsoportban végzett frontális munka
Ellenőrzés, értékelés
Írásvetítő, fólia
(1) Az izomlazító tornát szöveg nélküli (instrumentális) zenére végeztetjük, hogy a gyerekek ne a zene szövegére figyeljenek, hanem a mozgásos gyakorlatsorra. Mozgásnál a következő sorrendet tartjuk: a nyak megmozgatása (fejkörzés); a vállak emelése, ejtése, vállkörzés; a karok mozgatása, nyújtása; csuklókörzés; ujjak mozgatása (hangszeren való játék imitációjaként); törzskörzés, törzshajlítás; lábak megmozgatása (helyben járás, -futás); végül a testrészek ellazítása, „lerázása” laza mozdulatokkal. Amikor ezt a sorrendet már jól begyakoroltuk a gyerekekkel, esetleg rábízhatjuk a gyakorlatsor vezetését a fegyelmezett, jó mozgású tanulókra (természetesen a mi felügyeletünk, esetleges korrekciónk mellett). Rendkívüli módon motiválja a tanulókat, ha kortársaik mozgását utánozhatják. A gyakorlatsort ritmusos, „pattogós” zenére, míg a lazítást, relaxálást nyugodt zenére szervezzük!
(2) Az értékelés szempontjai: órai aktivitás, a feladat pontos végrehajtása, munkafegyelemÍrástechnikai szempontból egyszerre csak két, legfeljebb három szempontot adhatunk. Jelen esetben ezek lehetnek: külalak, az írásmunka
elhelyezése, elrendezése (esztétikus íráskép), illetve a lendületes tempójú írás. Csak az adott szempontok kérhetők számon a gyerekektől az óra végén!
13
A szükséges eszközök részletes leírása:
1. Találós kérdések 2. Hibajavítás:
„Vörös szőrme a bundája, „Vízbe gázol hosszú lábán,
Nem csoda, ha büszke rája. Eltöpreng a vacsoráján.
Őkelme nagy csirkefogó, Kelepelget fészkén állva:
Tyúkól körül ólálkodó.” Béka kéne vacsorára.” (róka) (gólya)
3. Füzetmunka:
14
4. Verses mese
A róka és a gólya(részlet)
Meghívta a gólyát a róka egyszerebédre,s egy lapos tányért tett, színig levessel,elébe.A gólya éhes volt, de hosszú csőremiatt egy jóízű kortyot belőlenem ehetett.A róka nézte, falt és nevetett.
5. Szópárok olvasása: ebédre – elébe; csőre – belőle; ehetett – nevetett
6. Feladatlap:
6.1. Szöveg: Felébredt a róka. Kinézett a rókalyukból. Meglátta a gólyát. Meghívta ebédre. Könnyen evett a tányérból. A gólya éhen maradt.
6.2. Feladatok:
Húzd alá a szövegben azokat a szavakat, amelyekben hosszú mássalhangzót hallasz! Karikázd be azokat, amelyeket másképp hallunk és másképp írunk! Pótold a következő mondatban a hiányzó betűket!
15
Rónay György
Fejezd be a mesét a következő szókapcsolatok segítségével: jól megleckéztette; hoppon maradt; bosszúsan kullogott haza; végül pórul járt!
7. Szókártyák: felébredt, kinézett, meglátta, meghívta, könnyen evett, éhen maradt
16