Upload
waves-roll
View
217
Download
20
Embed Size (px)
DESCRIPTION
navel chitecture
Citation preview
Simpson rules for
3 co-ordinate= 1-4-1
4 co-ordinate= 1-3-3-1
5 co-ordinate= 1-4-2-4-1
6 co-ordinate= 1-3-3-2-4-1
8 co-ordinate=1-3-3-2-4-2-4-1
How came for 6 co-ordinate
By spilt that co-ordinate in firat 4 and last 3
Ex 1-2-3-4-5-6 co ordinates are there
Simpson rule come by splitting is
1-2-3-4-5-6 section
1-3-3-1 first 4
1-2-1 last three
1-3-3-2-2-1 by adding it (Simpson coordinates)
For 8
1-2-3-4-5-6-7-8 section
1-3-3-1
1-4-2-4-1
1-3-3-2-4-2-4-1 Simpson coordinates
Find the TPC when offset of water plane is as follows:
Station AP 2 3 4 5 FP
?? breadth (m) 0.9 1.5 2.1 1.6 0.9 0.1 Length of water plane is 15 meters.
A. 0.2 t/cm
B. 0.3 t/cm
C. 0.4 t/cm
D. 0.5 t/cm
Soln:
0.9 1 = 0.9
1.5 3 = 4.5
2.1 3 = 6.3
1.6 2 = 3.2
0.9 4 = 3.6
0.1 1 = 0.1
---------------------------------
18.6
H= length of waterplane/(no of coordinates -1)
H=15/(6-1)
H= 3
Aw=H/3*18.6*2 ---------------(*2 is for its half section)
Aw=37.2
Tpc=(Aw*ro)/100= (37.2*1.025)/100=0.38=0.4
Find CWP and TPC of a vessel whose ?? breadths of the water plane as follows:
Station: AP 1 2 3 4 FP
?? Breadths (M) 1.0 1.44 1.55 1.33 0.89 0.2
Length between perpendiculars is 14 meters.Consider the nearest value.
A. 0.56 tonnes/cm
B. 0.34 tonnes/cm
C. 0.43 tonnes/cm
D. 0.65 tonnes/cm
Soln:
H= 14/(6-1)= 2.8
1.0 1 = 1.0
1.44 3 = 4.32
1.55 3 = 4.65
1.33 2 = 2.66
0.89 4 = 3.56
0.2 1 = 0.2
-------------------------------
16.39
Aw=(2.8/3)*16.39*2
=30.53
Tpc= (30.53*1.025)/100
=0.31 = 0.34
Find the TPC of the water plane. Length between perpendiculars is 15 m.
Station: AP 2 3 4 FP?? breadth (m): 0.6 1.1 1.6 0.9 0.1
A. 0.5 tonnes/cm
B. 0.4 tonnes/cm
C. 0.3 tonnes/cm
D. 0.2 tonnes/cm.
Soln:
H=15/4=3.75
0.6 1 =0.6
1.1 4 =4.4
1.6 2 =3.2
0.9 4 =3.6
0.1 1 =0.1
----------------------------
11.9
Aw=(3.75/3)*11.9*2
Aw= 29.75
Tpc=(29.75*1.025)/100
=0.3
Find the Cw of the following
AP-2-3-4-Fp
0.6-1.1-1.6-0.9-0.1
Breadth is 15
a) 0.82 b)0.72 c)0.62 d)0.52
Soln:
0.6 1 =0.6
1.1 4 =4.4
1.6 2 =3.2
0.9 4 =3.6
0.1 1 =0.1
----------------------------
11.9
Here ½ section is not given
AW=H/3*11.9 = 14.87
Cw=Aw/(l*b)=14.87(15*1.6) --------------------------(biggest coordinate)= 0.62
A vessel loaded to summer load line. Summer load line Displacement= 15,000 t, TPC=26.2, ship’s mean draft= 6.2 m. Ship is going in Winter Region…what is the New Displacement?
a) 14112.3
b) 14878.8
c) 14655.1
Soln :
Tpc=26.2
Draft= 6.2
So, tpc=Aw*ro/100
Change in draft =mass added /tpc
So,
Mass added =(6.2/48)*100*26.2
=338.4
New disp=totoal disp –chamge in disp
= 1500-338.4
=14655.1
(Note: summer load line is 1/48 of winter load line so we divided to 48)
A box barge length =35, B=7m, d=3m, in brackish water of density=1.012t/m3 , the length of mid ship compartment is 10m and full depth. the compartment is bilged, find new draft ?
a) 4.2 b)4.4 c) 4.3 d)4.1
Soln :
Increase in draft=(volume of lost bouncy/area of intact water plane)
Volume of lost bouncy=L*B*D
=10*7*3
= 210
Now area of intact waterplane= (35-10)*7
= 175
Increase in draft=(volume of lost bouncy/area of intact water plane)
=(210/175)
=1.2
New draft = 3+1.2 = 4.2
The main dimension of a vessel is 150 m long, 30 m beam and is floating at draft 10 m. The block coefficient and mid-ship section coefficients are 0.86 and 0.95 respectively. A constant section, length 30 m, is added at mid-ship. Find the new block coefficient.
A. 0.925
B. 0.900
C. 0.875
0.85
Cb=dV/l*b*h0.86=dV/150*30*10
dV= 38700
Cm=Am/b*dAm=0.95*30*10Am=285
Am=285
*30= 8550New Displacement =38700+8550=47250
New Cb= d
V/l*b*d=47250/(150+30)*30*10
=0.875
A barge of length 6.5 m beam 10.2 m and draft 4m in even keel condition the ship is in water of density 1.006t/m^3 find the bodily sincage of the mean draft if the displacement is constant
a) 0.086 b)0.076 c)0.095 d)0.075
Soln:
L=6.5M
B=10.2M
D=4M
Ro=1.006
Disp in sea water= Disp in brackish water
6.5*10.2*4*1.025=6.5*10.2*d*1.006
D=4.0755
D=4.0755-4=0.0755=0.76
The RD solid block of wood is 0.75. All sides are equal to 1.0m. The block is floating in mercury. The RD of mercury is 13.4. What will be weight of a steel block just to submerge the block?
A. 12.6 tonnes;
B. 13.5 tonnes;
C. 14.2 tonnes;
Soln
Density of wood = 0.75*1000------- (multiply water density)
= 750
Density = mass/volume
Mass =750*1*1*1
mass =750 kg
Density of mercury= 13.4*1000
=13400
Weight= 13400-750
=12650
=12.65tonn
Transverse areas at different stations are given as follows:
AP 1 3 4 FP
3.4 m2 4.1 m2 5.8 m2 2.8 m2 1.4 m2
Length of the vessel is 24m. Find the Displacement of vessel
A. 360.1 tonnes
B. 345.2 tonnes
C. 382.8 tonnes
D. 350.0 tonnes
Don’t hav soln but answer is right
D. Filling them with water up to maximum head, which will come on them, i.e. to the top of the air pipe or 2.45 above the crown of the tank which ever is lower.
Table 1
Station
AP 1 2 3 4 5
FP
?? Breadths
2.5 4.73 5.88 6.0 5.09 3.11 0.0
Table 2
Station
AP -1 -2 -3
?? Breadths
2.5 1.88 1.25 0.63
The tables 1 and 2 of a vessel are ??breadths of water plane between perpendiculars and appendage respectively. The lengths between perpendiculars and appendages are 60m and 7.5m respectively. Find the LCF of the water plane from mid ship.
A. 4.87 m towards ford
B. 4.23 m towards ford
C. Midship
D. 4.04 m towards aft
(don’t know the ans also)