1 Kvalitetsauktion 276 Torsdag d. 2. marts 2017 kl. 18.00

Kvalitetsauktion 276Ejnar Larsen og Aksel Bender Madsen: Højrygget lænestol Betrukket med lys uld, med løs nakkepude. Runde ben af bøg. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen,

  • 1

    Kvalitetsauktion 276Torsdag d. 2. marts 2017 kl. 18.00

  • 2

    Kvalitetsauktion 276

    Torsdag d. 2. marts 2017 kl. 18.00

    Eftersyn:Søndag 26. februar kl. 12:00 - 16:00

    Mandag 27. februar kl. 10:00 - 17:00

    Tirsdag 28. februar kl. 10:00 - 17:00

    Onsdag 1. marts kl. 10:00 - 19:00

    Torsdag 2. marts kl. 10:00 - 12:00

    Bemærk venligst at der ikke er mulighed for eftersyn efter kl. 12.00 torsdag.

    International auction 276

    Thursday March 2nd 2017 at 6.00 pm

    Preview:

    Sunday 26. February, 12 am - 4 pm

    Monday 27. February, 10 am - 5 pm

    Tuesday 28. February, 10 am - 5 pm

    Wednesday 1. March, 10 am - 7 pm

    Thursday 2. March, 10 am - 12 pm

    Please note, no vieweing after 12 pm on Thursday.

  • 3

    3 CDHenry Heerup (1907-1993): Mor og barnTegning, farveblyant. Betitlet ”Mor og barn” og signeret Heerup. Lysmål 59 x 42,5 cm.

    dkk 6.000-8.000

    1Bjørn Wiinblad: Ottekantet fad med pige og troldSign. Bjørn Wiinblad og dateret 1975, H. 6 Ø 44,5 cm.

    dkk 4.500

    5Robert Storm Petersen (1882-1949): ”Borte i Taagen eller HVAD ER LIVET UDEN HØNS?”Tusch, sign. Storm P. Lysmål 34 x 27,5 cm. Papiret er lamineret.

    dkk 4.000-5.000

    4 CDHenry Heerup (1907-1993): Figurer og kringleDelvist koloreret blyantstegning. Sign. Heerup 52 -74. Papirmål 25 x 35 cm

    dkk 5.000

    2Bjørn Wiinblad: Stor stage i form af kentaur Kandelaber til tre lys, lertøj, dekoreret med sortbrun glasur med indstemplede blomstermotiv, sign. Bjørn Wiinblad og dateret 74. H. 50,5 L. 32 D. 16 cm

    dkk 5.000

  • 4

    7Siddende rygvendt kvinde i naturen, betegnet Otto MüellerKultegning, lysmål 26,5 x 19 cm. Betegnet Otto Müeller

    dkk 2.000

    6 CDWilhelm Freddie (1909-1995): Kærlighedens triumfAkvarel og gouache på papir. Påskrift med blyant ”Kostumeskitse til baletten: ”Kærlighedens Triumf” 1940”.Lysmål 27 x 17 cm. Udstillingsetiket ACORIS The Surrealist Art centre, London, no. 106.Købt af nuværende ejer i Kunsthallen.

    Balletten Kærlighedens Triumf, var en surrealistisk ballet, hvor hovedpersonerne Hovedløse Rosalia, 3² og en kat, bliver indviklet i et trekantsdrama. Freddie skrev balletten og tegnede scenografi og kostumer. Musikken var af ungaren László Lajtha. Balleten blev opført på Helsingør Sommerteaters revy i 1940.

    dkk 15.000

    8 CDHenry Heerup (1907-1993): Spøgelse og hjerteblomstOlie på pap, 41 x 49 cm. Sign. Heerup 64

    dkk 20.000-25.000

  • 5

    9Jens Adolf Jerichau (1890-1916): Landskab fra Spanien Olie på lærred. Usign. 33 x 46 cm. Betegnet to gange på bagsiden ”Jens Adolph Jerichau Landskab fra Spanien 1915”Udstillet Kunstforeningens udstilling ”Arbejder af Jens Adolph Jerichau”, kat.nr. 58, ”Landskab fra Spanien 1915”.Proveniens: Kunsthandler Falck Rasmussen.

    dkk 50.000

    10 CDOluf Høst (1884-1966): BognemarkOlie på lærred, 40 x 63 c. Sign. monogram OH 42

    dkk 60.000-80.000

    11 CDErik Hoppe (1896-1968): Parti fra Søndermarken med figurOlie på lærred. Sign. Hoppe. 49,5 x 69 cm

    dkk 12.000

  • 6

    13 CDErik Hoppe (1898-1968): Parti fra Søndermarken med figurerAkvarel. Usign. Betegnet på bagsiden E. Hoppe. Udstillet på Grønningen 1961. Bladmål 30 x 40 cm

    dkk 4.000-6.000

    14 CDErik Hoppe (1896-1968): Parti fra SøndermarkenOlie på lærred. Usign. Betegnet på bagsiden ”Erik Hoppe Sømdermarken 1949 Købt af kunstneren kr 800 Udstillet Grønningen 19...”. 57 x 66 cm

    dkk 25.000

    12 CDWilliam Scharff (1886-1959): Komposition med ænderOlie på lærred, 80 x 160 cm. Sign.

    dkk 15.000

    16 CDMark Chagall (1887-1985): Litografier (2)I een ramme. Rammemål 36 x 54 cm

    dkk 2.000

    15 CDMarc Chagall (1887-1985): Uden titelFarvelitografi. Sign. Marc Chagall ea. Lysmål 21 x 21 cm, plademål 11,5 x 7 cm

    dkk 2.500

  • 7

    17 CDWilhelm Freddie (1909-1995): Uden titelOlie på lærred. Sign. på bagsiden af Ellen Freddie efter Freddies død og betegnet Wilhelm Freddie Uden titel 1994-95. 41 x 33 cmUdstillet: ”Wilhelm Freddie. Værker 1957-1995” Arken , for Moderne Kunst og Nordjyllands Kunstmuseum 1996/97, kat. nr. 96. Afbilledet i katalog.

    dkk 30.000-40.000

    18 CDWilhelm Freddie (1909-1995): Uden titelOlie på lærred. Sign. på bagsiden af Ellen Freddie efter Freddies død og betegnet Wilhelm Freddie Uden titel 1994-95. 41 x 33 cmUdstillet: ”Wilhelm Freddie. Værker 1957-1995” Arken , for Moderne Kunst og Nordjyllands Kunstmuseum 1996/97, kat. nr. 95. Afbilledet i katalog.

    dkk 30.000-40.000

    20 CDGino Scarpa (1942-): ”Bianco I”Relief af træprofiler, hvidpigmenteret, ca. 1965-70. Sign. G. Scarpa. Gave fra kunstneren til familien Suenson. 67 x 130 cm

    dkk 12.000-15.000

    19 CDHenry Heerup (1907-1993): Heksen på kostenOlie på plade, 71 x 100 cm. Sign. Heerup 64

    dkk 75.000

  • 8

    22 CDWilliam Skotte Olsen (1945-2005): Komposition med personer, huse og fuglOlie på lærred. 80 x 100 cm. Sign. WSO 95

    dkk 10.000

    23 CDLeif Sylvester (f. 1940): ”Bister herre” Olie på lærred. Sign. på bagside: Leif Sylvester 1997, og på forside Sylvester 1997. 30 x 30 cm.

    dkk 10.000

    24 CDGunleif Grube (f. 1947): LykkefuglOlie på lærred. Titel og signatur på bagsiden Lykkefugl, Grube 2004. 125 x 150 cm

    dkk 15.000

    21 CDHenry Heerup (1907-1993): UgleOlie på plade, 32,5 x 32,5 cm. Sign. bagside Heerup 65

    dkk 15.000-20.000

  • 9

    27 CDRomero Britto (f. 1963): ”Squeake van Britto”Serigrafi. Rammemål 119 x 37 cm. Signeret og nummereret 95/300. Certificate of Authenticity medfølger.

    dkk 5.000

    25 CDStanislas (Stacha) Halpern (1919-1969): Komposition: ”Jeg kan ikke gå videre”Olie på lærred. 100 x 100 cm. På blændramme mærkat ”Shipped by Wingate & Johnston, 8 Rue d'Énghien, Paris. Birch 44”. Rød tekst 106. Galerie Birch Copenhagen. Kat. No. 12. Udstillet Galerie Birch Marts-April 1962. Fotokopi medfølger

    dkk 8.000-10.000

    26 CDRomero Britto (f. 1963): ”Follow Me”Serigrafi. Signeret og nummereret 138/175. Certificate of Authenticity medfølger.Britto er brasiliansk født, amerikansk bosat popkunstner, aktivist, illustrator mm.

    dkk 5.000

    29 CDWallase Ting (1929-2010): Kvinde i blomsterflorLitografi, rammemål 115,5 x 147,5 cm. Sign. Wallase Ting E.A.

    dkk 10.000

    28 CDStanislas (Stacha) Halpern (1919-1969): KompositionOlie på lærred. ”Hommage a Rembrandt I” 65 x 50 cm. På blændramme: Mærkat ”shipped by Wingate & Johnston, 8 Rue d'Enghien Paris Birch 36”. I rødt No 8. I sort GB343. Sign Halpern 1961. Udstillet Galerie Birch Marts-April 1962. Fotokopi medfølger

    dkk 6.000-8.000

  • 10

    30Børge Mogensen (1914 - 1972): Jagtbord af teaktræ”Jagtbord”. Spisebord af teakræ, stel med krydssprosser af patineret messing. Udført hos Søborg Møbler. H. 72. L. 180. B. 89 cm.

    dkk 6.000-8.000

    33Kaare Klint (1888-1954): Tre personers sofaGræskstribet betræk med keder af skind. Model 6092. Fremstillet hos Rud. Rasmussen. L: 193 cm

    dkk 20.000

    32Jacob Kjær (1896-1957): Bord med klapperPlader og klapper af teaktræ, stel af eg. 110 x 85 cm, H: 72,5 cm. Klapper 45 cm. Mærkat. Udført 1952

    dkk 4.000

    31Søren Berg (1897-1978): Kgl. P. stor vase dekoreret i krystal glasurSmukt usign. låg af bronze. Bronzemontering på hals og fodrand. Sign. monogram 29-12-1925. H: 43 cm incl. lågknop

    dkk 30.000

    34Poul Henningsen: ”Vintergæk”Bordlampe med stel af bruneret messing. Bakelit fatning. Monteret med 2/2 ravfarvede skærme.Fuldt funktionsdygtig men senere afbryder, uoriginal fatning.

    dkk 18.000-20.000

  • 11

    35Nanna Ditzel (1923-2005): Skrivebord, palisanderModel 93-3. Tre skuffer. 145 x 75 cm, H: 72 cm. Cites certifikat medfølger

    dkk 30.000

    38Svend Langkilde: Skænk af palisanderTo døre med messingbeslag. Hylder. Købt Illums Bolighus i 1960erne, mrk. herfra. (Skuffer mangler). B. 100, D. 47, H. 66,5 cm. Cites certifikat medfølger

    dkk 10.000-12.000

    39Arne Jacobsen (1902-1971): ”Svanen”Lænestol model 3320. Betrukket med originalt cognacfarvet læder

    dkk 20.000

    40Arne Jacobsen (1902-1971): ”Svanen”Lænestol model 3320, betrukket med originalt cognacfarvet læder

    dkk 20.000

    37Ursula Munch-Petersen født 1937 CD: Aspargesskåle af keramik (2)To aflange skåle af keramik, dekoreret med grøn og blå glasur, begge usigneret, og H. 5 L. 28 B. 10 cm. (2)Proveniens: købt direkte af kunstner i 1990'erne. Lignende skåle var blevet produceret til Camilla Plum restaurant på Kunstindustrimuseum i 1984 til Udstilling 16+Litt: Teresa Nielsen: Ursula Munch-Petersen Rhodos: lign. Asparges skåle beskrevet og afb. s. 114-116

    dkk 3.000-4.000

    36Poul M. Volther: ”Corona” stol med skammel”Corona” drejestol samt tilhørende skammel med stel af matforkromet fjederstål betrukket med lyst skind. Model EJ 5. Designet 1964. Udført hos Erik Jørgensen

    dkk 15.000-20.000

  • 12

    41Arne Jacobsen (1902-1971): Skammel til ”Ægget”/”Svanen”Betrukket med originalt cognacfarvet læder

    dkk 10.000

    43Bjørn Wiinblad: SofabordPlade med mosaik af mindre fliser samt to større fliser med kvindemotiv, blåt på hvid glasur. Signeret Wiinblad 69. Malet stel af træ. L. 156, B. 63 H. 48

    dkk 6.000

    45C. B. Hansen: Skab, palisanderTofløjet skab med skuffer bag døre. Lige let tilspidsede ben. Håndtag af messing. 95 x 38 cm. H: 150 cm.Mærkat på bagbeklædning: Kongelig Hofmøbelfabrikant C. B. Hansens Etabl. København No: 444. 2700,00 samt svendeprøve tilkendt Ras........ udført hos Snedkermester C. B. Hansen Etabl. 17/5 København den 3/10 1963.

    dkk 5.000

    42Børge Mogensen: Tre-personers sofaBrunligt læder. Fredericia Furniture model nr. 2213.

    dkk 15.000-20.000

    46Martin Nyrop (1849-1921): Skab af fyrretræUdført hos Rud. Rasmussens fabrik for egetræsmøbler. Tegnet til Københavns Rådhus. H: 210 cm, B: 93 cm, D: 46 cm

    dkk 4.000

    44Bjørn Wiinblad: Flisebillede med kvindeansigtKvindeansigt på gul baggrund. Signeret Bjørn Wiinblad. Købt af nuværende ejer Illums Bolighus 1962. 63 x 35 cm

    dkk 6.000-8.000

  • 13

    48Bruno Mathsson/Dux (1907-1988): Hvilestol ”Jetson”Forkromet stel. Betræk af rødbrunt velpatineret læder. Nakkepude

    dkk 6.000-8.000

    47Bruno Mathsson/Dux (1907-1988): Hvilestol ”Jetson”Forkromet stel. Betræk af rødbrunt velpatineret læder. Nakkepude

    dkk 6.000-8.000

    49Bruno Mathsson/Dux (1907-1988): Hvilestol ”Jetson”Forkromet stel. Betræk af rødbrunt velpatineret læder. Nakkepude

    dkk 6.000-8.000

    52Børge Mogensen (1914-1972): Topersoners sofa, model 2212Fritstående sofa model ”2212” med ben af mahogni. Ryg, sider samt løse hynder betrukket med original sort læder, L. 158 cm. Udført hos Fredericia stolefabrik, etiket herfra under sæde.

    dkk 8.000-10.000

    50Kay Kørbing for Lyfa: Et par pendler (2)Sortlakeret metal, messing og indvendig glasskærm. H: 33 cm, Ø: 15,5 cm

    dkk 3.000

    51Bernt (1937-): Armstol, mahogniSæde og ryg betrukket med sort læder. Faktura fra Rud Rasmussens Snedkerier A/S (2006) medfølger

    dkk 5.000

    484947

  • 14

    53Børge Mogensen (1914-1972): Topersoners sofa, model 2212Fritstående sofa model ”2212” med ben af mahogni. Ryg, sider samt løse hynder betrukket med original sort læder, L. 158 cm. Udført hos Fredericia stolefabrik, etiket herfra under sæde.

    dkk 8.000-10.000

    55Ejnar Larsen og Aksel Bender Madsen: Højrygget lænestolBetrukket med lys uld, med løs nakkepude. Runde ben af bøg. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen, model 4401.

    dkk 3.000-4.000

    54Ejnar Larsen og Aksel Bender-Madsen: LænestolPå runde ben af poleret bøg, betrukket med lys uld, H. 82, B. 72, sædehøjde 42 cm. formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4402

    dkk 2.000

    57Hans J. Wegner: SofabordRunde skråtstillede ben, kehlet pladekant. Fremstillet hos Andreas Tuck. Brændemrk. 110 x 54,5, H. 51,5 cm

    dkk 4.500

    56Hvidglaseret vase, knoppet formKeramik. Sign. KW. H. 36 cm

    dkk 3.000

  • 15

    58Hans J. Wegner (1914-2007): Et par kinastole. Af kirsebærtræ, løs vendbar knapsyet hynde i sæde betrukket med rødbrunt skind. Udf. hos Fritz Hansen i 1991. Formgivet 1943. H. 80, B. 57, D. 46 cm. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s. 22-23.

    dkk 16.000

    62Serveringsbord, palisanderMed hylde samt klap og på hjul. Mrk. Danish Furnituremakers Control, Silkeborg. 71 x 44,5 cm, H: 56,5 cm. Klap 30 cm

    dkk 2.000

    61Ludvig Pontoppidan (1899-1965): SybordPalisander opsat på stel med messingsko. Beslag, håndtag og indlægninger af messing. Oplukkelig top hvorunder bakker, rum mm. 60 x 36 x 52 cm

    dkk 16.000

    60Jais Nielsen (1885-1961): Stor lågvase med okseblodsglasurKgl. Stentøj nr. 3301. Dekoreret med religiøse motiver i relief. H: 27 cm. Sign. Jais

    dkk 3.500

    59Hans J. Wegner (1914-2007): KinastolAf kirsebærtræ, løs vendbar knapsyet hynde i sæde betrukket med rødbrunt skind. Udf. hos Fritz Hansen i 1982. Formgivet 1943. H. 80, B. 57, D. 46 cm. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s. 22-23.

    dkk 8.000

  • 16

    67Fabricius og Kastholm for Walther Knoll: Lænestol model FK 86 Skal af bordeaux lakeret fiberglas, sort læderbetræk, stel af stål med drejeligt trepas fod. Armlæn med læderbevikling. Mærkat: Illums Bolighus København. 1970'erne.

    dkk 12.000

    66Frits Henningsen: SkrivebordMahogni, fem skuffer med messinggreb. Runde ben med sko. L. 150, B. 77, H. 77. Fremstillet hos Ludvig Pontoppidan

    dkk 8.000

    63Poul Henningsen: BombardementskroneFem-armet bombardementskrone af forkromet metal, 2/1 skærme af hvidt opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Ø 70 cm.

    dkk 15.000-20.000

    64Poul Kjærholm (1929-1980): Armstol model PK-11Stel af stål, ryglæn af ask. Sæde betrukket med hvidt skind. Formgivet 1957, ustemplet, produceret hos Fritz Hansen i 1980'erne

    dkk 10.000

    65Hovmand Olsen: Tolv spisestuestole model 71Design Hovmand Olsen for J.L. Møller. Stel af teak, sæde med sort læder.

    dkk 25.000

  • 17

    68Hans J. Wegner (1914-2007): Sofa AP 18Blåt uldbetræk, runde ben af bøg. Fremstillet hos AP stolen. L. 194 cm

    dkk 6.000-8.000

    70Sminkebord, palisander, Nærum MøbelfabrikOpklappelig plade med greb af messing. Spejl og rum under pladen. D. 46, H. 76. Stemplet Nærum Møbelfabrik

    dkk 6.000

    72Ubekendt arkitekt: Et sæt ens spisestuestole, teaktræ (4)Sæder betrukket med sort læder. Sæder med konvekse sider, rygge konkave

    dkk 5.000

    69Gunnar Nylund for Rörstrand: VaseStor vase med blårød harepelsglasur. Sign. monogram. H. 40 cm

    dkk 4.500

    71Børge Mogensen: ArbejdsbordPlade af teak, kant og stel med krydsben af bøgetræ, to skuffer i sargen, (nøgle medfølger), to klapper à 38 cm. Ant. udført hos Søborg møbler. H. 74 L. 142 B. 88 cm.

    dkk 15.000

  • 18

    75Kaare Klint: Bergère ”Den engelske stol”Stel af mahogni med indlægninger af palisander. Sider, sæde samt ryg med fransk flet. Løse hynder betrukket med cognacfarvet nigerskind. H. 90. D. 60. B. 61 cm. Formgivet 1931. Fremstillet af Rud. Rasmussens Snedkerier, model 4488. Etiketmrk.

    dkk 15.000-20.000

    73Henning Nørgaard: Kvadratisk sofabord af palisanderStel af palisander, plade af sort glas. Fremstillet hos "Komfort". 100 x 100, H. 36 cm

    Vurdering 4.000

    77Jacob Kjær?: Armstol, mahogniArmlæn med kehl. Lige, sprossede ben. Sort sømmet læderbetræk

    dkk 4.000

    76Hans J. Wegner (1914 - 2007): Spise/konferencebord, kirsebærtræPP Møbler. Udtræk med støtteben. Ø: 130 cm. Fire ilægsplader à 60 cm. Samlet længde 370 cm. H: 72 cm

    dkk 18.000

    74Kai Kristiansen: Sæt på fire stole af palisander, model 42Stel af palisander, sort læder på sæder

    dkk 12.000

  • 19

    80Skænk, palisanderFirfløjet med skydedøre. Lave runde tilspidsede ben. 200 x 46,5 cm, H: 83 cm. Cites certifikat medfølger

    Vurdering 5.000

    78Berndt Friberg for Rörstrand: SkålFirsidet skål på rund fod. Gul harepelsglasur. Sign. monogram. H. 7,6, B. 12,6 cm

    dkk 3.500

    79Palshus: Stor skål med harepelsglasurKeramik med lys brungrøn harepelsglasur. Sign. Palshus Denmark PL 9 1193/2. Dia. 27, H. 13 cm

    dkk 2.000

    81Stor dekorativ daybed af træ Udskåret af kinesisk Narra træ. L. 225, H. 122 cm

    dkk 25.000

  • 20

    82Georg Jensen: Halskæde af guld med jadeLang flettet kæde af 18k guld med indsatte cylindriske stykker af jade. Georg Jensen & Wendel. L. 107 cm. Vægt ca. 63g

    dkk 12.000

    84Armbånd, guld 18 KFlettet form med kassemontering af to brillanter, tilsammen ca. 0.30 ct. Vægt ca. 12,3 g

    dkk 4.000

    83Halskæde, guld 18 KVedhæng i form af kors monteret med 21 små brillanter, dette 8 K. Halskæde vægt 15,9 g, vedhæng vægt 3,4 g

    dkk 6.000

    85Herrearmbåndsur, mrk. Longines. Guld 18KModel/Ref. No. L 5.655.6 Case No. 33088742. Vægt ca. 117,8 g. Købt hos Stenstrup 25.08.07. Longines International Warranty

    dkk 35.000

    86Festina herrearmbåndsur, guld 18KSapphire Crystal. F665-A308. Water Resistant 3ATM, Incl. boks (ingen papirer)

    dkk 22.000

  • 21

    87Halskæde, guld 18 KLeddelt og monteret med 2 diamanter, samlet 0,20 ct. Vægt ca. 16,2 g. Certifikat medfølger

    dkk 6.000

    88DiamantringRing af 14k hvidguld med syv diamanter i roset omkranset af mindre diamanter. I alt 1,5 ct, TW/VS

    Vurdering 12.000-15.000

    89Et par diamant og perleørestikkerBlomsterfomet, diamantbesat roset af 14k hvidguld med stor hvid Southsea perle. Perle 17mm

    Vurdering 12.000-15.000

    90Rubin ørestikkerEt par ørestikker med facetslebet rubin indfattet i 14k hvidguld med diamanter. L. 11 mm

    Vurdering 12.000

    91Diamantring18k hvidguld med diamanter i firkantet fatning. TW/VS

    Vurdering 12.000

    92DiamantringTalrige diamanter i firkløverformet fatning, 14k hvidguld. TW/VS

    Vurdering 15.000

    93Fingerring, guld 18 KMed rubin 1.62 ct flankeret af 2 x 3 brillanter. Str. 55. Certifikat medfølger

    dkk 12.000

    94Fingerring, guld 18 KOvalsleben opal. Design John Rørvig. Str. 54

    dkk 4.000

  • 22

    95Toradet perlekædeKulturperler. Lås Georg Jensen dessin 1093, guld 18K

    dkk 6.000

    96Ole Lynggaard: Sweet Drops armbåndAf læder med 5 sweet drop charms, sterlingsølv og brillanter. Stemplet Ole L Sweet Drops armbånd. L: 39 cm

    dkk 7.000

    97Breitling Herrearmbåndsur af stålBreitling Flying "B". Breitling for Bentley. Certified Chronometer. Manifactured in Switzerland. A16362. 2286867

    dkk 22.000

    98Japansk bronzevase, 19. århGulvvase af bronze prydet med drager, fugle og planter i relief. Delvis forgyldning. Meiji, 19. årh. H. 62 cm.Med senere låg af kobber med lågknop i form af bulldog samt indvendigt to cylindriske ruminddelte beholdere.

    dkk 6.000

  • 23

    99Kinesisk tidlig akvarelVisende galoperende heste. Rammemål 47 x 100 cm

    dkk 6.000

    100Kinesisk maleri/lakarbejde: Tre karper i damBlomster og fugle samt inskription. Lakramme i sort og guld. 155 x 92 cm

    Vurdering 10.000

    101Kinesisk kop skåret i jadeCuppa hvilende på fod i form af løve. Hank i form af dragehovede. H: 10,5 cm

    dkk 2.500

    103Kinesisk akvarelForestillende kål, rodfrugt og blomster omgivet af sommerfugle og insekter. 54 x 48 cm. Sign.

    dkk 6.000

    102Kinesiske segl Det ene rundt og af sten. Prydet med drage. Ø: 5,5 cm, H: 2 cm. Det andet udskåret i ben og forestillende løve. H: 7 cm, B: 9,5 cm

    dkk 3.000

  • 24

    106Fire kinesiske 1700-tals akvareller Visende bygninger og landskaber med personer, krigere, vismand og troldmand. Lysmål 32,5 x 45,5 cm

    dkk 24.000

    107Kinesisk skål, SungTungede sider. Indvendig i bund blomst i relief. Grå/rød glasur. Ø: 17,5 cm, H: 8 cm

    dkk 2.500

    105Famille Rose tallerkenØ: 23 cm

    dkk 1.200

    108Et par små blomsterdekorerede porcelænsskåle Kina 1700/1800-tallet. Sign. Ø: 9 cm, H: 5 cm

    dkk 3.000

    104Siddende Buddha af forgyldt bronzeSiddende på lotustrone. Buddha flankeret af beskyttere. Bag Buddha flamme, ligeledes i bronze. 20. årh.s første halvdel. H: 170 cm

    dkk 30.000-35.000

  • 25

    109Kinesisk grønglaseret vaseDekoreret med blomster og traner. H: 17 cm

    dkk 3.000

    110Kinesisk skål, SungTunget og dekoreret med fisk i relief indvendig i bund. Ø: 16,5 cm, H: 4 cm

    dkk 3.000

    114Kinesiske blådekorerede skåle, Ming Ø: 14 cm og 15 cm, H: 6,5 cm

    dkk 3.600

    112Kinesisk ottesidet vaseDekoreret i blåt med blomster, fugle, sommerfugle med mere. Sign. H: 33,5 cm

    dkk 4.000

    113Kinesisk Ming fadBlådekoreret og tunget. Sign. Ø: 26 cm

    dkk 3.000

    111Kinesisk kugleformet vase med lang halsBlå krakeléglasur. H: 26,5 cm

    dkk 4.000

  • 26

    115Kinesisk fadDekoreret i grønt med drage. Ø: 29,5 cm

    dkk 3.000

    119Et par kinesiske blådekorerede skåle (2)1400-tallet. Ø: 12,5 og 14,5 cm. H: 6 cm og 6,5 cm. Vragfund

    dkk 3.600

    117Kinesiske blådekorerede skåle (2)Ø: 12 cm og 12,5 cm, H: 6 cm og 6,5 cm. Vragfund

    dkk 2.500

    118Kinesisk blådekoreret skålØ: 20,5 cm, H: 9 cm. Vragfund

    dkk 2.500

    116Thangka, Tibet18. århundrede. 57,5 x 43,5 cm

    dkk 25.000

  • 27

    120Georg Jensen, design Tias Eckhoff ”Cypres nr. 99”, sterlingsølv: Bestik (88)12 middagsgafler, 12 middagsknive, 3 middagsskeer, 12 frokostgafler, 12 frokostknive, 11 bouillonskeer, steggaffel, serveringsske, 3 pålægsgafler, 9 kaffeskeer samt 12 kagegafler. Vægt ca. 2171 g, dele med stål ej medvejede

    dkk 12.000

    121Bestik ”Dobbeltriflet”, sølv (106)12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 middagsskeer, 12 frokostgafler, 12 frokostknive, 12 frokostskeer, 12 kaffeskeer, 12 kagegafler, potageske, stegegaffel, kartoffelske, sauceske, 2 ens serveringsskeer, spade, lagkageknive samt 2 pålægsgafler. Vægt ca. 3287 g, dele med stål ej medvejede

    dkk 10.000

    122P. Hertz: Bestik, sølv (65)6 middagsgafler, 16 frokostgafler, 5 middagsskeer, 12 frokostskeer, spade, kartoffelske, sauceske, kompotske, 8 frokostknive, sukkerske, 11 kaffeskeer samt 2 mokkaskeer. Vægt ca. 2751 g, knive ej medvejet

    dkk 7.000

    124Kay Bojesen: ”Grand Prix” ServeringsskeerTo større og en mindre serveringsske, marmeladeske og isske

    dkk 2.000-3.000

    123Rundt fad, sølvMrk. 94. Våbenskjold og inskription ”Sursum Corda”. Ø: 30 cm, H: 5,5 cm. Vægt ca. 837 g

    dkk 3.000

  • 28

    125Et par kandelabre, sølv (2)Sølv 800. Hver til 5 lys. Ligeknækkede. Sign. P. Jurgensen.Inskription på fodrand: Jacob Clausen Møller Dorthea Møller geb. Kernchen zur Silberhochzeit 21. Oktober 1928 von Ihren Kindern. H: 35 cm, vægt ca. 2201 g.

    dkk 7.000

    126Kay Bojesen: Lille sølvæske med lappedykkerSølvæske med lågknop i form af lappedykker. Stemplet monogram Kay Bojesen. Stemplet monogram og KBS samt 830S. Længde 5,5 højde 6,5 cm. Vægt ca. 77g

    dkk 2.000

    127Diverse dele russisk sølvIkon prydet med helgen, der plukker druer, 20 x 14 cm; æske af træ med sølvmontering visende krigssceneri incl. den russiske dobbeltørn, 13 x 15,5 x 2,5 cm; lille rund æske med sølvmontering på låg visende Sct. Georg i kamp med dragen, Ø: 8,5 cm, H: 3,5 cm samt lille rund æske med sløvmontering på låg i form af præst med hellige skrifter, Ø: 9 cm, H: 5,5 cm

    dkk 12.000

    129Gundorph Albertus for Georg Jensen: ”Kaktus” bestik (42)Seks middagsgafler, seks middagsknive, seks suppeskeer, seks dessertskeer, seks kagegafler, seks kaffeskeer, kagespade, sovseske, lagkagekniv, marmeladeske og to pålægsgafler.

    dkk 12.000

    128Zacharias Jonsen: Et par sølvstagerEt par empire sølvstager på rund, hvælvet fod, balusterformet stamme. Stemplet mester Zacharias Jonsen, borgerskab København 1773, død 1788. Københavnerstempel 1787, Skyttens tegn. H. 24 cm, vægt ca. 902 g

    dkk 15.000

  • 29

    131Sølvbestik ”Lotus”, 106 deleBestående af 12 middags- og 16 frokostknive, 12 middags- og 16 frokostgafler, 12 dessertskeer, 10 bouillonskeer, 8+2 smøreknive, 2 sauceskeer, fiskesæt (2 dele), stegegaffel, 3 sildegafler, 2 pålægsgafler, kagespade, 3 diverse potageskeer, salatsæt (2 dele) samt sildesæt (2 dele). I alt 106 dele. Vægt ca. 2.714 g, knive og dele med stål ej medvejede

    dkk 12.000

    130Holger Rasmussen: Kaffeservice, sterling sølv med greb af benLet hammerslået med lågknop i form af frugt og blade. Greb af ben. Stemplede monogram og Sterling 925S Denmark. 1950erne.Kandens højde 18 cm. Samlet vægt 953 g

    dkk 6.000-8.000

    134Johann Baptist Homann (1664-1724): Urbis Romæ Veteris: Kort over RomHåndkoloreret stik. Urbis Romæ Veteris ac Modernæ Acurata Delineation Edita A Ioh: Babt: Homanno S.C.M. Geographo Norimbergæ. 50 x 59 cm

    dkk 2.000

    132Ubekendt efter Pierre Puvis de Chavannes (1824-1898): ”L'Enfance de Sainte Geneviève”Akvarel. Kopi efter fresko, påbegyndt 1874, af Puvis de Chavannes i Pantheon i Paris. Usign. Lysmål 57 x 111 cm.

    dkk 6.000-8.000

    133Mario Segantini (1885-1916): Den hellige familie i bådPastel, sign. Mario Segantini, lysmål 28 x 22 cm

    dkk 3.000

  • 30

    136Ubekendt kunstner 19 årh. Sydlandsk terrasseSydlandsk terrasse med fontæne, blomster i vase og frugter. Olie på lærred, usigneret, 33 x 55 cm. Etiket ”Sagførernes kunstauktioner” på bagsiden

    dkk 3.000

    135Ubekendt kunstner: Landskab med brønde og vejalter i bjergrigt landskab. Der bedes og samtalesOlie på lærred, 76,5 x 63,5 cm. Usign.

    dkk 8.000-12.000

    138Carl Frederik Sørensen (1818-1879): Skibe ud for Norges kystOlie på lærred. Sign. C.F.S -73. P åbagsiden etiket ”Prof. C.F.Sørensen: Norsk Fjordparti”. 28 x 45 cm

    dkk 6.000

    137Adam Müller (1811-1844): Asger Rygs hjemkomst til sine tvillinger Absalon og Esbern SnareOlie på lærred. Sign. monogram AM 1831. 47 x 56

    dkk 8.000

  • 31

    139Christian Andreas Schleisner (1810-1882): Fiskerkoner i samtale på stranden ved optrukken jolleOlie på lærred, 20 x 26 cm. Sign. C. Schleisner 1869. I Kleis ramme

    dkk 5.000-7.000140Christian Andreas Schleisner (1810-1882): Fisker der bøder garn i samtale med fiskerkone i læ af optrukken jolleOlie på lærred, 29 x 24 cm. Sign. C. Schleisner. I Kleis ramme

    dkk 5.000-7.000

    142Janus la Cour (1837-1909): Hytte på bakketop - måneskinsnatOlie på lærred, 56 x 85 cm. Sign. J. la Cour 1884

    dkk 6.000-8.000

    143Niels Simonsen: Zuaver og arabere i kampSign. NS 28 x 37 cm. Olie på lærred.

    dkk 8.000-10.000

    141Gerhard Heilmann (1859-1946): Hulvej bag ØresundskystenOlie på lærred, 58 x 71 cm, Sign. monogram 1897

    dkk 3.000-4.000

    144Otto Balle (1865-1916): Blomstrende tjørn ved Skovgaard ved ElbedalOlie på lærred, 56,5 x 83 cm. Sign. Otto Balle. På blændramme: "Er malt i Naturen i 1911 og 1912. Der er senere foretaget nogle Ændringer"

    dkk 5.000-7.000

  • 32

    147Valdemar Kornerup (1865-1924): En hyggestund - Mor læser højt og Bedstemor strikkerOlie på lærred,54,5 x 71 cm. Sign. Vald. Kornerup 1891

    dkk 5.000-7.000

    145Carl Locher (1851-1915): Redningsbåden på vejOlie på lærred, 87 x 132 cm. Sign.

    dkk 30.000-40.000

    146H. A. Brendekilde (1857-11942): Hønseflok foran stråtækt hvidkalket husOlie på lærred, 29 x 35,5 cm. Sign. I Kleis ramme

    dkk 8.000

    148Cilius Andersen (1865-1913): Tre søstreOlie på lærred, 127 x 184 cm. Sign. Cilius Andersen 1896

    dkk 12.000

  • 33

    151Frederik Christian Kiærskou (1805-1891): Bakket landskab, i baggrunden en fjordOlie på malepap. Usign. På bagsiden tilskrevet F. C. Kiærschou. 13,5 x 18 cm

    dkk 1.500-2.000

    150Frederik Christian Kiærskou (1805-1891): Landskab med udsigt mod et skovbrynOlie på lærred opsat på malepap. Usign. Betegnet på bagsiden F.C. Kjærskou. 14 x 22,5 cm

    dkk 2.000

    153Ubekendt maler: Skibe i høj sø. Usign. 19. årh. Olie på lærred. 35 x 42 cm

    dkk 3.000

    149Georg Emil Libert (1820-1908): Bjerglandskab med søOlie på lærred, 35 x 51 cm. Sign. monogram

    dkk 4.000-6.000

    152Michael Therkildsen (1850-1925): Kærreheste ved SeinenOlie på lærred. Sign. monogram. 48 x 63 cm.Therkildsen var i Paris 1880-82 og blev i et vist omfang inspireret af fransk kunst. Herværende motiv er typisk for hans interesse for genremalerier, hvor mennesker og dyr mødes.

    dkk 10.000

  • 34

    155Christian Eckardt (1832-1914): Marine med skibe og jolleOlie på lærred. Sign. C. Eckardt. 24 x 38 cm

    dkk 5.000

    156Axel Lind: Sneklædt fjeldOlie på lærred, 129 x 156 cm. Sign. Axel Lind

    dkk 5.000

    158Ubekendt kunstner (russisk?): Portræt af ung kvindeOlie på pap. Anden side: Kvinde omgivet af engle. 26,5 x 22 cm

    dkk 3.000

    157Johan Behrens (1904-1967): "Slæbebåd"Olie på lærred. 76 x 98 cm. Sign. Johan Behrens 1948. I pragtramme

    Vurdering 6.000-8.000

    154I. T. Hansen: "Dogana del Mare, Venezia 1884". Sign. IT Hansen. Toldboden i Venedig. Olie på lærred. 29 x 23. Tidl. ABR 33/105

    dkk 8.000

  • 35

    162Et par klassiske Queen Anne øreklapstole (2)Knappet og sømbeslået cognacfarvet læderbetræk. Ca. 1900

    dkk 10.000-15.000

    163Antikt vippebord, Salome præsenteres for Johannes Døberens hovede 18. årh.Antik malet plade med fliget kant, dekoreret med Johannes Døberens halshugning. På senere understel med trepasfod. 108 x 80, H. 77 cm

    dkk 6.000-8.000

    161SkønvirkestolStel af mahogni med udskåret sarg og ben i form af kvindefigurer. Lyst knappet og sømbeslået læderbetræk. Ca. 1910 - 20.

    dkk 8.000

    160Skrivebord, mahogni, med jalouislukke og udskårne kvindefigurerStel af mahogni. Plade med lav kehlet liste på tre sider, skuffe med skæringer i front. Front med rumopdelte reolsektioner. Rundgående jalousilukke. Ben i form af kvindekroppe. Ca. 1910-20. D. 79,5, B. 143,5, H. 74 cm

    dkk 8.000

    159Ubekendt kunstner: Adskillige skibe udfor KronborgOlie på lærred, 33 x 48 cm. Usign.

    dkk 3.000

  • 36

    164Engelsk ”kneehole desk”Mahogni. Konveks front med en stor og to gange tre mindre skuffer. B.106 cm. D. 48 cm. H. 77,5 cm.

    dkk 6.000

    168Chesterfield sofaBrunt knappet læderbetræk. L: 195 cmProveniens: Ahlefeldt Laurvig. Hammelmose, Lille Vildmose, cirka 1880'erne

    Vurdering 6.000-8.000

    165Afroamerikansk dreng, malet metalIklædt jakke med tværgående striber, knæbenklæder med lodrette striber samt sorte snøresko. I hænderne holder han en skål beregnet eksempelvis til drikkepenge. H: 113 cm

    dkk 6.000-8.000

    167Barok vægspejl i sort ramme med profileringSpejlglas med slebet dekoration i form af ramme prydet med fugle, blomster og frugtkurve med mere. 46 x 37 cm

    dkk 5.000

    169Orientalsk bord og stolBord fritstående, rigt udskårne ben og sarg. To skuffer. Dekoration for bag bag i form af kugler og mellemværk af træ. 149 x 85 cm, H: 79 cm. Ene flet defekt og reservedele medfølger. Kurolstol ligeledes rigt udskåret og med samme trækugleflet. Læder i sæde incl. løs pude. Inskription i kopstykke: ”Han der tager på Pilgrimsrejse har Succes i Livet”, H: 127 cm

    dkk 6.000

    166RejsekisteTræbånd, præget læder og metalbeslag. Indvendigt ruminddelt. England 19. århundrede. L: 82 cm, B: 48 cm, H: 65 cm

    dkk 1.500-2.000

  • 37

    170Prismelysekrone, 19 årh.Sækformet, med stamme af bronze til seks lysholdere til stearinlys H. 100 Ø 60 cm.

    dkk 5.000

    171Gustaviansk rigt udskåret og forgyldt vægspejlBagsides venstre side mrk. IÅ for Johan Åkerblad og AÖI for Anders Öberg, begge aktive spejlmagere i Stockholm 1780'erne og 90'erne. Endvidere på højre side af ramme mrk. med Stockholms Hall Stempel 1787

    dkk 20.000-25.000

    172Louis XVI armstolHvidmalet med guldstafferinger. kanelleringer på armlænsstøtter og ben

    dkk 3.000

    175Engelsk sekretær af mahogni, ca. 1820Plade med tandsnitfrise, front med fire skuffer den øverste med nedfældelig klap beklædt med guldpræget læder bag hvilke talrige rum og små skuffer. H. 107 B. 107 D. 55 cm.

    dkk 6.000

    173Louis XVI bord med fliser Hvismalet stel med skuffe og lige tilspidsede ben med kannelleringer. 35 fliser med religiøse motiver. Enkelt fliser beskadiget. 97 x 71 cm. H. 75 cm.

    dkk 5.000

    174Japy Frères, Paris: Konsolur af rødbroget marmorEmajleret urskive med romertal, urhus med bronzemontering i form af prydvase og blomsterguirlander. Urværk stemplet Bouquet Paris samt Japy Fréres Médaille d'honneur H: 41 cm. Nøgle og pendul medfølger.

    dkk 4.000-6.000

  • 38

    176Bord, plade af rødbroget marmorStel af patineret træ med sprossede balusterben. 210 x 95 cm, H: 73 cm

    dkk 10.000

    177Barok kommode, nødTre skuffer, ligeknækket, nøglebeslag, greb og bæregreb i siderne af messing, 18. årh.B. 112, D. 56, H. 96 cm

    dkk 6.000

    179Et par svenske kunstnerstole Bejdset fyr. Runde rygge og lige front. Hjerteformede udskårne og bemalede dekorationer i ryg. Sprossede ben. B: 56 cm, H: 76,5 cm

    dkk 3.000

    178Renæssance alterskab, 15.-16. årh.Rigt udskåret tofløjet skab af eg opsat på højt understel. Lågerne med skæringer i form af Peter, Paulus og evangelistsymboler. Midterpartiet med Skt. Georg og dragen i højt relief. Siderne profilerede. Åben underdel med gennembrudte skæringer i gotisk stil. B. 119, D. 54, H. 135 cm

    dkk 25.000

  • 39

    180Gustaviansk spejlCa. 1800. Topprydelse i form af sløjfe og guirlande med kvaster. Malet og forgyldt. H: 107 cm, B: 42 cm

    dkk 6.000-8.000

    181Konsolur, bronzePrydet med ung kvinde, der beskyttende omfavner sin yngre bror. H: 39 cm

    dkk 3.500

    184Tedåse, MeissenDekoreret i farver med figurer i landskaber. Top og låg med ornamentik i guld. 18./19. årh. H. 12,2 cm

    dkk 5.000

    183Krus af glas med tinmonteringI låg ejerinitialer A.C.K. og datering 1809. På glas sleben dekoration i form af fugl og hjerte omkranset af blomsterranker. Inskription ”Lebe Wohl Mein Hertz”. H: 25 cm incl. gæk

    dkk 4.500

    186Loftbelysning af smedejernFem lysarme med bagved monterede slebne spejle. H: 120 cm

    dkk 5.000

    185Konsolur, bronzeTopprydelse i form af bedende kvinde. Hjørneornamenter i form af engle. Centerdekoration kriger. H: 41 cm

    dkk 4.000

    182Franske vægspejle (3)Identiske. Ca. 1800. 50 x 39 cm

    dkk 5.000

  • 40

    188Conservation Coin Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Bank of Mauritius. Certifikater.1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 25,31 g henholdsvis 31,65 g, finhed .500

    dkk 7.000

    189Conservation Coin Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Democratic Republic of the Sudan. 1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 35 g henholdsvis 28,28 g, finhed .925Certifikater

    dkk 7.000

    190Conservation Coin Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Kingdom of Nepal. Certifikater1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 25,31 g henholdsvis 31,65 g, finhed .500

    dkk 7.000

    191Conservation Coin Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Republic of Gambia1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 35 g henholdsvis 28,28 g, finhed .925Certifikater

    dkk 7.000

    192Conservation Coins Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Government of Botswana1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 35 g henholdsvis 28,28 g, finhed .925. Certifikater

    dkk 7.000

    193Conservation Coins Collection (3)Issued by Royal Mint on behalf of The Mongolian Peoples Republic1 guld: Vægt 33,437 g, finhed .9002 sølv: Vægt 35 g henholdsvis 28,28 g, finhed .925. Certifikater.

    dkk 7.000

    187Kinesisk pengeseddel i rammeMing-dynastiet, 1 Kuan (1000 Cash), 1368 - 1399, trykt på papir fremstillet af morbærbark og påtrykt kejser Hung Wus røde segl. 343 x 226 mm. Fundet i hul buddafigur. Dansk oversættelse af tekst på bagside af ramme.

    Vurd. DKK 15.000

  • 41

    KØBSKONDITIONER§ 1. BudgivningKøber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet.På opfordring fra Auktionshuset A/S (herefter benævnt Auktionshuset), skal alle bydere, hvadenten de øn-sker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev, fax eller hjemmeside eller byde direkte pr. telefon eller hjemmeside, kunne dok-umentere deres betal-ingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Auktionshuset er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted.Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission enten pr. brev, fax eller hjemmeside. På net-auktioner afgives bud direkte fra hjemmesiden. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Auktionshuset. Auktionshuset påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius be-stemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen.For at kunne byde på Auktionshusets auktioner kræves forudgående registrering.§ 2. BetalingVed køb på alle net-auktioner tillægges hammerslagsprisen 25%, der dækker salær på 20% samt moms af salæret.Ved køb på alle traditionelle auktioner tillægges hammerslagsprisen 25% der dækker salær på 20% samt moms af salæret.Visse numre handles efter særlige regler i fuldmoms, så udover salær på 20%, beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær. Disse numre er mærket med en stjerne (*).Danske momsregistrerede købere skal overfor Auktionshuset oplyse deres SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms.For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 4. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter.Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK 50.000 eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale.Betaling kan også finde sted via bankoverførsel.  På de traditionelle auktioner skal betaling af købte emner finde sted under eller umiddelbart efter auk-tionen og under alle omstændigheder senest 8 dage efter fakturadatoen. På net-auktionerne tilsendes køber faktura.Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned.Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Auktionshuset har afsendt påkrav herom til køber, er Auktionshuset berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Auktionshuset eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion.Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Auktionshuset, er Auktionshuset berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning.Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Auktionshuset berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Auktionshuset uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter ind-leveret til salg, så længe forfalden gæld til Auktionshuset ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne ef-fekter må anses at overstige forfalden gæld.Auktionshuset er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalings-forpligtelser over for Auktionshuset eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Auktionshuset er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud.§ 3. FortrydelsesretFor privatkøb af emner på en net-auktion gælder loven om fjernsalg, herunder også 14 dages fortry-delsesret. Eventuelle omkostninger forbundet med transport af købte emner retur fra køber, betales af køber selv.Såfremt køber benytter sig af sin fortrydelsesret, refunderer Auktionshuset betalingen umiddelbart efter, at varen er sendt retur og modtaget af Auktionshuset. Auktionshuset gør opmærksom på, at det herefter er op til bankerne/kreditkortselskaberne, hvornår refusionen indgår på købers konto.§ 4 MomsfritagelseUdenlandske købere, der opfylder en af nedenstående betingelser, betaler de gældende salærsatser jf. ovenstående, men bliver ikke belastet af dansk moms. Den danske moms deponeres dog hos Auktionshuset, indtil eksporten er gennemført på dokumenteret lovpligtig vis.Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, kan fritages for at betale dansk moms, når det kan dokumenteres, at købet er transporteret til den adresse, som køber har angivet over for Auktionshuset og som er anført på fakturaen. I sådanne tilfælde skal der afregnes moms i henhold til de gældende regler i det land, hvor virksomheden er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myn-digheder.Købere med bopæl uden for EU kan fritages for dansk moms, når det kan dokumenteres, at købet er transporteret ud af EU. Auktionshuset udsteder så vidt muligt de fornødne eksportpapirer, som skal frem-vises ved toldmyndighederne, og forbeholder sig ret til at opkræve et gebyr herfor. Foretages eksporten af en af Auktionshuset godkendt speditør skal momsen ikke deponeres. § 5 MomsbetalingMomsregistrerede virksomheder i andre EU-lande kan undlade at gøre brug af muligheden for momsfrit-agelse og i stedet betale dansk brugtmoms/fuldmoms. Dette skal meddeles Auktionshuset inden kl. 10 dagen efter købet.Momsregistrerede virksomheder i Danmark kan vælge at betale fuldmoms jf. ovenstående. Dette skal meddeles Auktionshuset inden kl. 10 dagen efter købet.§ 6. UdleveringKøbesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra ham-merslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke afhentes ifølge aftale efter hammerslaget, vil blive kørt på fjernlager på købers regning og risiko. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden.

    § 7. ForsendelseSåfremt Auktionshuset påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Auktionshuset kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser.§ 8. Kunstnerafgift til CopydanIfølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller ikke har været døde i mere end 70 år. Følgeretsvederlaget opkræves af Auktionshuset på vegne af kunstnernes organisation Copydan. Disse værker er mærket (CD) for Copydan ud for katalognummeret.Den såkaldte Copydan-afgift tillægges hammerslagsprisen inkl. salær, når beløbet overstiger 300 euro. Copydan-afgiften er: • 5% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der udgør indtil 50.000 euro. • 3% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem 50.000 euro og

    200.000 euro. • 1% af den del af hammerslagsprisen og salæret (ekskl. moms), der ligger mellem 200.000 euro og

    350.000 euro. • 0,5% af den del af hammerslagsslagsprisen (ekskl. moms), der ligger mellem 350.000 euro og 500.000

    euro. • 0,25% af den del af hammerslagsprisen (ekskl. moms), der ligger over 500.000 euro.Copydan-afgiften kan ikke overstige 12.500 euro for det enkelte kunstværk.Euro-kursen er fastsat af Copydan i 2015 til kurs 744,01 (7,4401 kr. pr. euro).§ 9. EksporttilladelseKulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivn-ing om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenland-ske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Auktionshuset igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber.§ 10. Beskrivelse af emnerAlt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i katalog eller hjemmeside med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer.Beskrivelsen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiserings-principper.De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, man-gler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i katalog eller på hjemmesiden. Afb-ildninger i katalog eller på hjemmesiden er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand.Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand.Beskrivelsen er udtryk for den på salgstidspunktet blandt lærde og eksperter herskende opfattelse.Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med beskrivelsen, skal dette straks meddeles til Auktionshuset.Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt beskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt beskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber.Væsentlige fejl i beskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen.Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Auktionshuset og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Auktionshuset inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Auk-tionshuset i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet.Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller ber-ettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket.Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt:a. beskrivelsen i katalog eller på hjemmesiden på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den

    på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter.b. den eneste måde til på salgstidspunktet at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige

    processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter salgstidspunktet, eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt.

    I tillæg til ovenstående frist gælder de almindelige forældelsesregler i forældelsesloven, efter hvilke køber ikke under nogen omstændigheder kan gøre noget krav gældende over for Auktionshuset, når der er forløbet mere end 5 år fra købsdagen.Auktionshuset A/S KommissionerAuktionshuset påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissioner indleveret pr. brev eller fax er Auktionshuset i hænde i 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Via hjemmesiden er det muligt at afgive kommissionsbud helt frem til auktionsstart. Auktionshuset påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service.KonditionsrapporterAuktionshuset påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om numrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til beskrivelsen.Fritagelse for dansk fuldmomsKøbere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i katalog eller på hjemmesiden er markeret med stjerne (*).Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Auktionshuset og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den uden-landske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.

  • 42

    CONDITIONS OF PURCHASE§ 1. BiddingThe buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale.At the request of Auktionshuset A/S (hereinafter called Auktonshuset), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by letter, fax or the homepage direct te-lephone bids or the homepage, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Auktionshuset is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered.Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission by letter, fax or the homepage. For online auctions alle bids are submitted via the homepage. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Auktionshuset. Auktionshuset is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the in-crement of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding.Buyer must be registered with Auktionshuset before bids can be submitted.§ 2. PaymentPurchases made at all Auktionshuset’s online auctions are subject to a 25% fee, which covers 20% buyer’s premium and VAT of the premium.Purchases made at all Auktionshuset’s traditional salesroom auctions are subject to a 25% fee, which covers 20% buyer’s premium plus VAT of the premium.Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called nor-mal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 24% (for online auctions, wi-ne, coins and stamps 20%) in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue and on the homepage with an asterisk (*).Danish VAT registered buyers shall provide Auktionshuset with documentation of their SE-/CVR -number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT.For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Spe-cial VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors’items and Antiques by Public Auction).The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash up to DKK 50,000, by Dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master- or Euro-card. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement.Payment can also be made by bank transfer.  At traditional auctions payment for purchased items must be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the in-voice. With online auctions an invoice will be sent to the purchaser.Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged.If the purchase price and interest are not paid within eight days after Auktionshuset has sent its demand to the buyer, Auktionshuset shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Auktionshuset auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the person who had deposited the goods for sale by auction.If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Auktionshuset, Auktionshuset shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer.If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Auktionshuset shall be entitled to sell such goods at an Auktionshuset auction without being bound by the reserve stipulated by the defaulting buyer. The defaulting buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Auktionshuset has not been discharged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable.Auktionshuset shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations to Auktionshuset, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Auktionshuset shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser.§ 3. Return rightsOnline purchase of items by private individuals is subject to Danish consumer law, which extends 14 days of money-back guarantee. The purchaser is liable for any costs related to the transport of returned items.Should a purchaser seek to avail himself or herself of the money-back guarantee, Auktionshuset will re-fund the payment on receiving the returned items. Please note that the date on which accounts are debi-ted is subject to the policy of the purchaser’s bank/credit card company.§ 4. VAT ExemptionForeign buyers who meet the following conditions pay the applicable auction fees, cf. above, but are not charged Danish VAT. However, the Danish VAT must be deposited at Auktionshuset until documentation has been provided to show that the goods have been exported as required by law.Buyers who are VAT-registered in another EU country are exempt from paying Danish VAT when it can be documented that the item purchased has been transported to the address declared by the buyer to Auktionshuset and specified on the invoice. In such cases, VAT must be settled in accordance with the rules in force in the country where the company is VAT-registered. It is advisable to check with the relevant local authorities.Buyers domiciled outside the EU may be exempt from Danish VAT when it can be documented that the purchase has been transported out of the EU. As far as possible, Auktionshuset issues the necessary export documents to be presented to the customs authorities, and reserves the right to charge a fee for doing so.If the goods are being exported by a freight forwarder authorised by Auktionshuset, the VAT need not be deposited. § 5. VAT PaymentVAT-registered businesses in other EU Member States may opt out of exercising the option of VAT exemp-tion and instead pay Danish VAT on second-hand goods/full VAT. Auktionshuset must be informed of this before 10 am on the day after the purchase.VAT-registered businesses in Denmark may choose to pay full VAT, cf. above. Auktionshuset must be infor-med of this before 10 am on the day after the purchase.§ 6. Collection of purchasesThe purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk.A storage fee will be charged for lots which have not been collected according to agreement. Lots which have been paid for but not collected will be storaged at buyers expense. Lots not collected within 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense.§ 7. DispatchShould Auktionshuset undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s own expense and risk. Auktionshuset shall thus not be held liable neither for any damage cau-sed to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments.

    § 8. Droit de SuiteIn accordance with Danish copyright law, an additional royalty fee is to be paid for the purchase of works by contemporary Danish artist and some international artists who are either still alive or who have been dead for less than 70 years. The additional royalty fee will be collected by Auktionshuset on behalf of Copy-dan, which is a Danish-based joint collecting society. Such works are marked with (CD) for Copydan next to the lot number.The Copydan royalty fee is added to the auction price including the buyer’s premium when the total exce-eds €300.Copydan royalty fees: • 5% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) totalling up to €50,000. • 3% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) of totals between €50,000 and €200,000. • 1% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) of totals between €200,000 and €350,000. • 0.5% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) of totals between €350,000 and

    €500,000. • 0.25% of the auction price and buyer’s premium (excluding VAT) of totals above €500,000.Copydan royalties must not exceed €12,500 for an individual artwork.The euro exchange rate has been set by Copydan for 2015 at DKK 744,01 per €100.§ 9. Export licenceApplications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Den-mark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immedia-tely after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the Danish Cultural Assets Committee by Auktionshuset on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to acqui-re the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase.§ 10. Description of lotsAll lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the cata-logue and on the homepage with subsequently published changes and modifications. Description is done according to the best of Auktionshuset’s knowledge and on the cataloguing principles stated.The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain de-fects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the cata-logue and on the homepage. Pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods.Any person who wishes to bid at an auction should therefore satisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The description is an indication of the prevailing opinion of scholars and expert at the time of the sale. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the description, Auktionshuset should immediately be informed thereof.Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the description contains material errors which le-ad to a considerably higher hammer price than that which a correct description would presumably result in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the to-tal purchase price paid plus buyer's premium and VAT, when applicable.For material errors in the description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference.The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Auktionshuset and shall be subject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Auktionshuset within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Auktionshuset in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer.In the event of cancelation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase pri-ce nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling.It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if:a. the description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then ge-

    nerally accepted opinion of scholars and experts;b. the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the sale was the implementation

    of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of the sale, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry out without damaging the lot in question.

    In addition to the time-limits stated above, all purchases are subject to the Statute of Limitations stipulated by danish law by which Auktionshuset is under no circumstance liable for purchases after 5 years from the date of purchase.Auktionshuset A/S

    CommissionAuktionshuset undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Auktionshuset receives the commissions by letter, fax or telephone 24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Commission bids by the homepage are possible until the auction starts. Auktionshuset is not to be held responsible for any err-ors that may occur using this service.Condition reportsAuktionshuset undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if pos-sible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Auktionshuset stresses that the information given cannot be used as the basis for com-plaints; complaints can only be based on the description.Exemption from VATBuyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with an asterisk (*).No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Auktionshuset and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local aut-horities.The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Auktionshuset is valid.

  • 43

    Tekst og registrering:Ole Steen ChristensenBirgitte de RoepstorffEva BundgaardDorthe HäggblomAnne Marie Siersted

    Foto og billedbehandling:Jesper Schwarz-NielsenNiels EmmersenZadine Boulekbache

    Layout og databehandling:Birgitte de RoepstorffNiels Emmersen

    Auktionshuset, 2017