16
KUMPULAN 2 BIDANG A- CATAN BIDANG B- KALIGRAFI BIDANG D- BATIK NAMA AHLI KUMPULAN : PN.NORASHIKIN BT.MAJID PN.HJH .ZARINA BT.MOHD NOR EN.MAT MIZAT BIN YASIN KRISHNAVENY KRISHNAN LEE SIEW DIN

kumpln 2 rph.docx

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: kumpln 2 rph.docx

KUMPULAN 2

BIDANG A- CATANBIDANG B- KALIGRAFI BIDANG D- BATIK

NAMA AHLI KUMPULAN PNNORASHIKIN BTMAJIDPNHJH ZARINA BTMOHD NORENMAT MIZAT BIN YASINKRISHNAVENY KRISHNANLEE SIEW DIN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Alam Semula JadiBidang Menggambar Tajuk Pemandangan Dasar Laut

Aktiviti CatanStandard pembelajaran

11Persepsi estetik111Unsur seni111111121113

112 Prinsip rekaan112111221123

12 Aplikasi seni121 Media1211-Alat1212-Bahan

122 teknik dan proses1221Basah atas kering

13 Ekspresi kreatif131132133

14 Apresiasi seni141142143

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat1) Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat catan2) Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti catan dengan

teknik basah atas kering3) Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1) Murid ditunjukkan contoh gambar dan bersoal jawab dengan murid 2) Murid ditunjukkan cara menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan

mengaplikasikan catan dengan teknik basah atas kering 3) Murid menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan aktiviti catan4) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMKBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru dan video pemandangan dasar laut

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat catan berdasarkan empat standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia

Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi

Standard pembelajaran

21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121

22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi

2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab

2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi

3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru bahan bercetak

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 2: kumpln 2 rph.docx

Aktiviti CatanStandard pembelajaran

11Persepsi estetik111Unsur seni111111121113

112 Prinsip rekaan112111221123

12 Aplikasi seni121 Media1211-Alat1212-Bahan

122 teknik dan proses1221Basah atas kering

13 Ekspresi kreatif131132133

14 Apresiasi seni141142143

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat1) Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat catan2) Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti catan dengan

teknik basah atas kering3) Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1) Murid ditunjukkan contoh gambar dan bersoal jawab dengan murid 2) Murid ditunjukkan cara menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan

mengaplikasikan catan dengan teknik basah atas kering 3) Murid menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan aktiviti catan4) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMKBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru dan video pemandangan dasar laut

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat catan berdasarkan empat standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia

Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi

Standard pembelajaran

21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121

22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi

2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab

2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi

3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru bahan bercetak

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 3: kumpln 2 rph.docx

Langkah

Persepsi Estetik

10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia

Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi

Standard pembelajaran

21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121

22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi

2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab

2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi

3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru bahan bercetak

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 4: kumpln 2 rph.docx

10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia

Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi

Standard pembelajaran

21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121

22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi

2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab

2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi

3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru bahan bercetak

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 5: kumpln 2 rph.docx

Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi

Standard pembelajaran

21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121

22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi

2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab

2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi

3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar

contoh hasil karya guru bahan bercetak

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 6: kumpln 2 rph.docx

Persepsi Estetik

1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi

Aplikasi Seni

1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 7: kumpln 2 rph.docx

STANDARDPEMBELAJARAN

23 Ekspresi kreatif231232233

24 Apresiasi seni241242243

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi

BAHAN BANTU BELAJAR

contoh hasil karya guru bahan bercetak

PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan

REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

Langkah

Ekspresi Kreatif

1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 8: kumpln 2 rph.docx

1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar

Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit

Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 9: kumpln 2 rph.docx

Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga

Teknik Batik

Standard

pembelajaran

41 Persepsi Estetik

411 Unsur seni

4111

4112

4113

412 Prinsip rekaan

4121

4122

42 Aplikasi Seni

421 Media

4211

4212

422 Teknik amp Proses

4221

43 Ekspresi Kreatif

431

432

433

44 Apresiasi Seni

441

442

443

Objektif

pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat

4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik

5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis

6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid

6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik

resis

7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis

8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan

EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni

Bahan Bantu

Belajar

BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak

Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard

kandungan

Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan

_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi

pembentangan pada masa akan datang

BBM

1 Contoh fabric batik

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 10: kumpln 2 rph.docx

2 Bahan bercetak

MEDIA

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 11: kumpln 2 rph.docx

Langkah

Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik

Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik

Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing

Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip

Page 12: kumpln 2 rph.docx

SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip