Upload
others
View
4
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
CELE OGÓLNE
• Zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi architektury okresu
średniowiecza.
• Przedstawienie wybranych aspektów średniowiecznej historii Polski.
• Zwrócenie uwagi na wybrane polskie zabytki i muzea.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Cele poznawcze
• Przedstawienie najważniejszych faktów związanych z powstaniem państwa polskiego.
• Omówienie wybranych zagadnień związanych z rozwojem architektury w średniowiecznej Polsce.
• Zapoznanie uczniów z następującymi pojęciami: styl romański, styl gotycki, archeologia.
Cele kształcące
• Doskonalenie umiejętności społecznych, w tym umiejętności współpracy w grupie oraz dyskusji.
• Doskonalenie umiejętności pracy z tekstem i czytania ze zrozumieniem.
Cele wychowawcze
• Rozwijanie aktywności umysłowej.
• Rozwijanie zainteresowania historią i umacnianie poczucia związku przeszłości z teraźniejszością.
METODY PRACY
rozmowa sterowana praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela praca w parach praca w grupach
burza mózgów praca z tekstem
NARZĘDZIA
komputer i rzutnik wydrukowane i pocięte zadania do lekcji w odpowiedniej liczbie tablica lub
flipchart wydrukowane reprodukcje
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
PRZEBIEG LEKCJI
Rekapitulacja wtórna
Powiedz uczniom, że podczas tej lekcji dowiedzą się, jak budowano w średniowiecznej Polsce. Powiedz, że będzie to możliwe dzięki przyjrzeniu się eksponatom z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zapytaj, czy pamiętają jaką datę uważa się za rok powstania państwa polskiego i co się wtedy wydarzyło. Wspólnie przypomnijcie sobie podstawowe informacje na temat chrztu Polski.
Lekcja właściwa
Poproś uczniów, aby dobrali się w pary i rozwiązali Zadanie 1. Sprawdźcie odpowiedzi. Wspólnie zastanówcie się, jak mógł wyglądać wczesnośredniowieczny gród (na przykładzie Gniezna w czasach chrztu). Swoje pomysły zapiszcie hasłowo na tablicy. Powiedz uczniom, że w Muzeum Początków Państwa Polskiego można obejrzeć makietę przedstawiającą gród gnieźnieński w XI wieku. Powiedz im, że zaraz wspólnie przekonacie się, czy udało Wam się dobrze ustalić, jak wyglądał średniowieczny gród. Uczniom, nadal pracującym w parach, daj do zrobienia Zadanie 2. Zapytaj, czy wszystkie podpisy są zrozumiałe dla uczniów, wyjaśnij niezrozumiałe słowa. Sprawdźcie odpowiedzi. Zapytaj uczniów z jakich materiałów wybudowano średniowieczny gród w Gnieźnie. Gdy ustalicie, że przede wszystkim z drewna zapytaj, czy znają jakieś drewniane zabytki z XI wieku, które przetrwały do naszych czasów. Ustalcie, że drewno jest nietrwałym budulcem. Następnie poproś o wykonanie Zadania 3. Powiedz uczniom, że wiele zabytków archeologicznych obejrzeć można w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Znajdują się tam także ciekawe przykłady wykonanych z kamienia zabytków architektury romańskiej. Zapytaj uczniów czy wiedzą, czym charakteryzuje się architektura romańska. Następnie podziel ich na 4 osobowe grupy, które wykonują Zadanie 4 i wyświetl film. Po obejrzeniu filmu sprawdźcie rozwiązanie zadania. Zapytaj uczniów czy wiedzą, jak nazywał się drugi ze średniowiecznych stylów w architekturze. Zadanie 5.
Rekapitulacja pierowtna – uczniowie wykonują Zadanie 6.
Zadanie domowe polega na wykonaniu Zadania 7. Wspólnie przeczytajcie polecenie, w razie potrzeby wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 1
Państwo pierwszych Piastów powstało w Wielkopolsce - krainie w środkowo-zachodniej Polsce. To tam
powstawały pierwsze grody. Największym miastem Wielkopolski jest Poznań. Czy potrafisz wskazać tę
krainę na mapie współczesnej Polski? A czy potrafisz znaleźć Gniezno? Zaznacz miasto i krainę na
mapie.
Wyk. MRN CC BY-SA 3.0
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 2
Na ilustracji poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądał wczesnośredniowieczny gród w Gnieźnie w XI wieku.
Co widzisz? Dopasuj podpisy do odpowiednich fragmentów zdjęcia. spróbuj też określić do czego
służyły poszczególne obiekty.
Fot. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
LITERA NAZWA OBIEKTU ZASTOSOWANIE
A
B
C
D
E
GŁÓWNA BRAMA PALATIUM WAŁ OBRONNY KATEDRA PODGRODZIE
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 3
Rozwiąż rebus!
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 4
Obejrzyj film, a następnie zdecyduj, które zdjęcia przedstawiają przykłady architektury romańskiej. Czy
wiesz, co to za budynki? Obok zdjęć wpisz nazwy znanych Ci zabytków.
1. 2.
3. 4.
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 5
Uzupełnij luki w tekście poniższymi słowami:
WITRAŻAMI GOTYCKIM WAWELU ŚREDNIOWIECZNEJ XIII WIEKU SMUKŁE
XVI WIEKU MARIACKIE ŻEBER OSTRE SKLEPIENIA
W ___________________ na ziemie dzisiejszej Polski dotarł nowy,
zdobywający coraz większą popularność w całej
_________________________ Europie styl architektoniczny.
Wznoszone w nim budynki miały zupełnie inne proporcje, były
bardziej___________________ i strzeliste niż kościoły romańskie.
Ich ściany przepruwano ogromnymi oknami, które zdobiono
kolorowymi ___________________. Okna i drzwi wieńczyły
zazwyczaj łuki ___________________ . Uwagę zwracały także
___________________, zdobione skomplikowaną konstrukcją
___________________ podtrzymujących ich ciężar.
Dziś nazywamy ten styl stylem ___________________ , lub po
prostu gotykiem. Był on popularny w całej Polsce aż do
___________________! Znane zabytki gotyckie to na przykład
Katedra na _________________ i kościoły ___________________
w Krakowie oraz w Gdańsku.
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 6
Czy po tej lekcji potrafisz już rozpoznać romańskie zabytki? Oceń, które zdania są prawdziwe (P), a które
fałszywe (F).
LP P/F
1 Romańskie budowle wznoszono w Polsce między V a X wiekiem
2 Dzieła romańskie powstawały w Polsce między XÎ a XII wiekiem
3 Architektura romańska wyróżnia się prostotą formy - budynki
wydają się złożone z podstawowych brył geometrycznych
4 Romańskie kościoły łatwo rozpoznać - mają bardzo
skomplikowane, niegeometryczne formy
5 Kolejną ważną cechą charakterystyczną jest grubość murów: są
to masywne, kamienne ściany, przeprute tylko niewielkimi oknami
6 Romańskie zabytki wznoszono z betonu, a ich ściany zdobiono
ogromnymi oknami
7 Warto zwrócić uwagę na wykończenia okien i portali -
charakterystyczną cechą romanizmu jest wykorzystanie w tym miejscu łuków ostrych
8 Warto zwrócić uwagę na wykończenia okien i portali -
charakterystyczną cechą stylu romańskiego jest wykorzystanie w tym miejscu łuków pełnych (półkolistych)
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
Zadanie 7
Przyjrzyj się ilustracjom, przedstawiającym przykłady architektury romańskiej w Polsce. Co to za zabytki
i gdzie się znajdują? Dopasuj odpowiednie podpisy do fotografii. Naucz się wskazywać je na mapie
Polski.
1. 2.
3. 4.
Kolegiata w Tumie Rotunda św. Prokopa w Strzelnie Kościół św. Andrzeja w Krakowie Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Gieczu
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
SŁOWNICZEK
WIELKOPOLSKA - kraina w środkowo-zachodniej Polsce
PALATIUM - siedziba władcy we wczesnośredniowiecznym grodzie
KATEDRA - najważniejszy kościół w diecezji, kościół biskupi
KOLEGIATA - rodzaj kościoła
ROTUNDA - budynek na planie okręgu (okrągły)
ARCHIWOLTA - zdobione wykończenie łuku.
STYL ROMAŃSKI (ROMANIZM) - styl w sztuce średniowiecznej, popularny w Europie od X wieku.
PORTAL - ozdobne, architektoniczne obramienie drzwi wejściowych.
ARCHEOLOGIA - dziedzina wiedzy, w której przeszłość człowieka poznawana jest na podstawie materiałów odkrywanych na ziemi, pod ziemią i w wodzie.
TYMPANON - pole pomiędzy drzwiami a archiwoltą portalu, wypełnione dekoracją rzeźbiarską.
SAKRALNY - związany z kultem religijnym.
STYL GOTYCKI (GOTYK) - styl w sztuce późnego średniowiecza, popularny w Europie od XIII wieku.
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
POLECANE MATERIAŁY
O Muzeum Początków Państwa Polskiego: http://www.muzeumgniezno.pl/
O historii średniowiecznej Polski: http://www.muzeumgniezno.pl/pl/materialy-edukacyjne/254 O architekturze romańskiej: https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,architektura,106,architektura_romanska_-_cechy_stylu.html https://albumromanski.pl/
O Gnieźnie: https://www.historiaposzukaj.pl/miejsca,1,gniezno.html?b=wiedza%2Carchitektura%2C106%2Carchitektura_romanska_-_cechy_stylu.html O życiu w średniowiecznym grodzie w Gnieźnie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rrrstudio.GnieznoMakieta https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,architektura,949,architektura_kosciol_w_lubiechowej.html https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,architektura,860,architektura_zamek_wlen.html https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,architektura,102,architektura_gotycka_-_cechy_stylu.html O katedrze w Poznaniu: https://www.historiaposzukaj.pl/miejsca,1,gniezno.html?b=miejsca%2C78%2Cpoznan.html
Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Scenariusz dla nauczyciela przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI DO ZADAŃ
Zadanie 2 A – PALATIUM (SIEDZIBA WŁADCY) B – KATEDRA (KOŚCIÓŁ BISKUPI) C – WAŁ OBRONNY
(OCHRONA GRODU ) D – GŁÓWNA BRAMA (STRZEŻONY WJAZD DO GRODU) E – PODGRODZIE (TU
MIESZKALI KUPCY I RZEMIEŚLNICY PRACUJĄCY NA RZECZ GRODU)
Zadanie 3 ARCHEOLOGIA
Zadanie 4 1 - Zamek Królewski w Warszawie 2 - Kolegiata w Tumie 3 - Rotunda w Cieszynie;
4 - Kamienica Kopernika w Toruniu Zabytki romańskie: 2 i 3.
Zadanie 5 XIII wieku średniowiecznej smukłe witrażami ostre sklepienia żeber gotyckim
XVI wieku Wawelu mariackie
Zadanie 6 Prawda: 2; 3; 5; 8
Zadanie 7 Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Gieczu – 1 Kolegiata w
Tumie – 2 Rotunda św. Prokopa w Strzelnie – 3 Kościół św. Andrzeja w Krakowie - 4