14
INTERVENCIÓ EDUCATIVA Proposta d’intervenció : Grup: 1 Jéssica Muria, Laura Novell, Ana Pedrosa, Marta Poncelas, Lara Ruiz

Intervenció educativa

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Intervenció educativa. Jéssica Muria, Laura Novell, Ana Pedrosa, Marta Poncelas, Lara Ruiz. Grup :. Proposta d’intervenció :. Competències. Objectius. Continguts. ELS DINOSAURES. 3. Dibuixar a escala, pintar i retallar amb grups cooperatius. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

INTERVENCIÓ EDUCATIVA

Proposta d’intervenció :

Grup: 1 Jéssica Muria, Laura Novell, Ana Pedrosa, Marta Poncelas, Lara Ruiz

1. Unitat didàctica

ELS DINOSAURES

2. Àrees implicades

- Coneixement del medi natural, social i cultural- Educació Artística-Matemàtiques-Àmbit de llengües

3.Justificació

Els dinosaures és un projecte de treball, nosaltres presentarem tres activitats. Aquestes estan treballades a partir de l’exposició temporal de l’entitat educativa, el CosmoCaixa: “Dinosaures. Tresors del desert del Gobi”.

Les activitats escollides estan dirigides als alumnes de cicle superior de primària. Els infants en aquesta etapa passen d’un pensament concret a un hipotètic deductiu, per tant disposen de més habilitat per a inferir i relacionar els coneixements.

Tenen més facilitat a l’hora de classificar i organitzar, qualitats necessàries per a la realitzar un dibuix a escala.

Integren millor la informació que prové de l’exterior i per tant hi ha una adquisició significativa de coneixements nous.

2

Competències

Competències Subcompetències

Competència artística Percebre i representar

Competència matemàtica Mesurar

Competència en el coneixement i la interacció del món físic

Conèixer l’evolució dels éssers vius

Competència d’aprendre a aprendre Adquirir autonomia i Iniciativa

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Parlar, escriure i escoltar

3

Objectius didàctics Què diu el currículum?

1. Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu i ajudar aquells qui més ho necessitin, promovent la participació de tot el grup per a la realització de les activitats artístiques.

2. Aprendre les unitats de mesura per tal de poder-ho aplicar al moment de calcular les diferents dimensions dels dinosaures.

3. Saber parlar bé davant de tota classe i ser capaç d’escoltar la resta d’exposicions.

1. Plantejar-se, identificar i resoldre interrogants i problemes relacionats amb fenòmens i elements significatius de l’entorn natural, social i cultural, utilitzant estratègies de cerca i tractament de la informació, i analitzar els resultats i plantejar solucions alternatives als problemes.2. Valorar i gaudir de la interacció en grup i el cooperativisme, tot participant conjuntament en la planificació de les activitats i de la producció per crear un sentit de comunitat, desenvolupant una relació de confiança en la dinàmica de les activitats i compartint amb els companys i les companyes idees, valoracions i projectes.3. Expressar-se oralment, adequant les formes i el contingut els diferents contextos i situacions comunicatives, i mostrant una actitud respectuosa i de col·laboració.4. Comprendre les magnituds mesurables i el procés de mesurar, i aplicar les unitats d’ús habitual, les tècniques i els instruments de mesura adequats a cada situació.

4

OBJECTIUS

CONTINGUTS Continguts didàctics Què en diu el currículum?

Diferenciació dels diferents dinosaures i de les seves característiques.

Observació i descripció d’alguns éssers vius i de la seva interacció amb el medi. Identificació de la relació entre funcions vitals i estructura d’alguns animals, plantes i fongs. (Àrea del coneixement del medi natural, social i cultural)

Interpretació del procés de les diferents mesures a utilitzar.

Lectura d’escales i de taules de mesura en contextos reals. (Àrea matemàtiques)

Creació del dibuix d’una manera cooperativa en el grup classe.

Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica del treball cooperatiu, establir moments de revisió, respectar les aportacions dels/de les altres i resolent les discrepàncies amb arguments. (Àrea d’educació artística)

Cerca de la informació necessària, comprendre-la i exposar-la correctament.

Exposicions a partir d’un guió, esquema, imatge o bé utilitzant com a suport programaris de presentació. (Àrea de l’àmbit de llengües)

5

6

ELS DINOSAURES

1. Pluja d’idees del que saben i del que volen

saber.

2. Visita el CosmoCaixa i

recerca d’informació.

3. Dibuixar a escala, pintar i

retallar amb grups

cooperatius.

4. Organització i justificació de les preguntes

inicials.

5. Exposició de les preguntes

treballades per grups

cooperatius i construcció del trencaclosques.

CRITERIS D’AVALUACIÓCriteris Què en diu el currículum?

Criteri 1 Saber extreure la informació necessària sobre els dinosaures a partir de la visita.

Utilitzar diferents tipus de fonts documentals per obtenir informació sobre els trets significatius de la societat d’èpoques passades, situant els fets en línies de temps.

Criteri 2 Tenir la capacitat de dibuixar el dinosaure amb tot el material disponible de l’escola i amb la participació de tot el grup-classe.

Mostrar respecte, responsabilitat i valoració crítica en el treball cooperatiu i argumentar i resoldre les discrepàncies a l’hora de participar en projectes artístics col·lectius.

Criteri 3 Assolir el coneixement i la pràctica sobre les mesures (unitats de mesura, dibuix a escala).

Relació de les mesures de superfície i de volum amb les potències. Anàlisi de les relacions entre la superfície i el volum d’una figura.

Criteri 4 Saber expressar-se correctament. Comprendre produccions orals (conferències, exposicions, explicacions), provinents de diferents mitjans. Tenir capacitat per fer-ne una síntesi també oral a partir de les idees principals que s’hi ha exposat.

7

INDICADORS DELS CRITERIS D’AVALUACIÓ

8

Criteris Indicadors

Criteri 1 • Extreu informació sobre els dinosaures a partir de la visita?

Criteri 2 • Utilitza el material?• Participa?• És creatiu?• Té l’habilitat de dibuixar?

Criteri 3 • Compren el concepte de mesura?• Utilitza les unitats de mesura?Multiplicació i divisió.

Criteri 4 • S’expressa correctament?Assolit: ús correcte del vocabulari, bona posició corporal, to de veu adequat.

8 .ACTIVITAT INICIALNom: Pluja d’idees i visita al CosmoCaixa.

Temporalització: Pluja d’idees ( 1h) i visita al CosmoCaixa ( 4h).

Grup: cicle superior Espai: Aula/ CosmoCaixa

Material:•Autorització dels pares•Llibreta i bolígraf

Capacitats/Competències Objectius:• Competència d’aprendre a aprendre.• Competència comunicativa lingüística i audiovisual.• Objectiu: 1

Desenvolupament:Començarem realitzant a l’aula una pluja d’idees per tenir en compte que és el què saben els alumnes i que és el què volen saber abans de realitzar la visita a l’entitat educativa. Posteriorment anirem al CosmoCaixa tenint en compte que els alumnes han de fer apunts de tot allò que els serveixi per contestar les preguntes inicials.

Avaluació :• S’expressa correctament?•Extreu informació sobre els dinosaures a partir de la visita?•Participa?

9

8 .ACTIVITAT DE DESENVOLUPAMENTNom: Dibuixem el dinosaure?

Temporalització: 6h Grup: cicle superior Espai: aula d’educació visual i plàstica

Material:•Cartolina•Pintures, retoladors, llapis i goma.•Vernís•Fotocòpia del dinosaure (A3)

Capacitats/Competències Objectius:•Competència artística.•Competència matemàtica.•Competència d’aprendre a aprendre.•Objectius: 1,2

Desenvolupament:Inicialment ens organitzarem per grups cooperatius tenint en compte les característiques de cada alumne i repartirem unes fotocòpies del dinosaure que dibuixarem posteriorment. Realitzarem el dibuix a escala del dinosaure emprant les mesures d’unitat(divisió i multiplicació), el pintarem i,el retallarem en forma de trencaclosques, on hi hauran les dues preguntes , que s’han realitzat a l’activitat inicial, les tindran que intentar contestar i justificar. Finalment, repartirem dos parts de trencaclosques a cada grup cooperatiu.

Avaluació :• Utilitza el material?• Participa?• És creatiu?• Té l’habilitat de dibuixar?

• Compren el concepte de mesura.?• Utilitza les unitats de mesura? (Multiplicar i dividir. )

8 .ACTIVITAT DE SÍNTESINom: reconstruïm

Temporalització: 4h Grup: cicle superior Espai: aula

Material:•Trencaclosques•Cola de barra•Cartró ploma

Capacitats/Competències Objectius:• Competència en el coneixement i la interacció del món físic• Competència d’aprendre a aprendre• Competència comunicativa lingüística i audiovisual.• Objectius: 1,3

Desenvolupament:• Un cop tenen les preguntes, que estan en les peces del trencaclosques, han de cercar la informació extreta de la visita i posar-la en comú en el grup cooperatiu. En el moment que s’han resolt totes les preguntes i els dubtes preparen l’exposició. Posteriorment, per grups, han de realitzar l’exposició davant la classe i, finalment, han de fer el trencaclosques.

Avaluació :•S’expressa correctament?

11

RECURSOS PERSONALS, MATERIALS, AMBIENTALS

Recursos personals:Mestre /a–tutor/aGuia entitat Cosmocaixa

Recursos materials:Cartró/ cartolina/ paperPintures, retoladors, llapis i goma.Cola de barraVernísTisores/ cúter

Recursos ambientals:AulaEntitat educativa: CosmoCaixa

12

COM ENS ORGANITZEM? Treballarem mitjançant la metodologia per projectes de treball, basat en l’interès dels alumnes pels dinosaures. Realitzarem activitats vinculades a aquest projecte.La classe s’organitzarà per grups cooperatius de quatre alumnes, grups heterogenis tenint en compte les característiques dels membres del grup.

Basant-nos en el Disseny Universal d’Aprenentatge, les fotocopies del dinosaures les farem en tamany Din-A3 i en color.

13

BIBLIOGRAFIA I FONTS DE DOCUMENTACIÓ

14

• Servei d’Ordenació Curricular. Currículum Educació Primària. Barcelona: Generalitat de Catalunya. Departament d’Educació. (juny de 2009), primera edició.

• Universal design for learning guidelines version 1.0. Wakefield, MA. (CAST 2008).

• Infants de les escoles de Reggio Emilia. Sabata i metre. Els infants i la mida. Barcelona, 2005. Col·lecció: Escoltem-los, 4. Ed. Associació de Mestre Rosa Sensat. ISBN: 9788495988508

• Apunts del mòdul.