• Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011. Opracowanie : Wojciech Targosz – wrzesień 2010 Na podstawie opracowania wersji polskiej Mirosław Stando – wrzesień 2010 Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak Chareonpong. Spis treści:. Przed meczem Po losowaniu Początek meczu Zmiany - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

• INSTRUKCJA WYPENIANIA PROTOKOU

Sezon 2010/2011Opracowanie : Wojciech Targosz wrzesie 2010Na podstawie opracowania wersji polskiej Mirosaw Stando wrzesie 2010Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak Chareonpong

• Spis treci:Przed meczemPo losowaniuPocztek meczuZmianyPrzerwy na odpoczynekProby nieuzasadnioneSankcjeZakoczenie setaPity setKoniec meczuZalecenia do stosowania w zawodach krajowychMysowice 2010

• Przed meczem:Nazwa zawodw zgodnie komunikatem (prezentacja WGiD)Data i czas planowa godzina rozpoczcia zawodw (zgodnie z prezentacj WGiD)Miasto wpisujemy miasto, w ktrym odbywa si spotkanie i adres saliSala wpisujemy nazw SaliRodzaj i Kategoria X w odpowiednim polu w przypadku rozgrywek modziczek/modzikw zaznaczany KadetKADETKI, I ETAP, GRUPA 3113 10 1017 002BIELSKO-BIAA ul.Rychliskiego 193BKS4XX5Mysowice 2010

• Przed meczem:Faza zgodnie z prezentacj WGiD (ZAS, FIN, FINA)Mecz Nr numer meczu zgodny z komunikatem rozgrywek w danym etapieZespoy pena nazwa zespow zgodnie z komunikatem (gospodarz po lewej stronie)KadetkiKADETKI, I ETAP, GRUPA 3613 10 1017 008BIELSKO-BIAA ul.Rychliskiego 197BKSXXZAS1 5BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza WODZISAW LSKIMysowice 2010

• Przed meczem:Zespoy nazwy zespow (pene) zgodnie z komunikatemNazwiska zawodnikw z pierwsz liter imienia wg numerw w kolejnoci rosncejNumer kapitana otoczony kkiemNumer podstawowego libero TYLKO w wyznaczonym poluRezerwowy libero zapisywany w polu 12, a obok dopisane L IIPozostali czonkowie zespou:C trenerAC asystent treneraT masaystaM - lekarz

9BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza Wodzisaw lski2 XXX X.3 XXX X.4 XXX X. 5 XXX X. 6 XXX X. 7 XXX X. 8 XXX X. 9 XXX X. 10 XXX X. 11 XXX X.12 XXX X. 1 XXX X. 1 XXX X. 2 XXX X. 3 XXX X. 4 XXX X. 5 XXX X. 6 XXX X. 7 XXX X. 8 XXX X. 10 XXX X. 11 XXX X.12 XXX X. L II9 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. 1011121314Mysowice 2010

• Przed meczem:Nazwiska i imiona oraz klasy sdziowskie sdziego pierwszego, sdziego drugiego i sdziego sekretarza, Nazwiska sdziw liniowych (TYLKO!)XXXXXX YYYYYXXXXXX YYYYYXXXXXX YYYYYXXXXXXXXXXXXPZI15Mysowice 2010

• Po losowaniu:Po losowaniu sekretarz musi uzyska informacj od sdziego pierwszego o wyniku losowania. Wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania

Po losowaniu kapitanowie podpisuj protok.

Trener na podpisanie protokou ma czas do przekazania kartki z ustawieniem (12 min. przed meczem)KadetkiKADETKI, I ETAP, GRUPA 313 10 1017 00BIELSKO-BIAABKS ul.Rychliskiego 19XXZAS1 5BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza WODZISAW LSKIAB16Mysowice 2010

• Po losowaniu:Sekretarz wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania oraz uzupenia tabelk Wynik (pene nazwy zespow).BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza Wodzisaw lski22 XXX X. 3 XXX X. 4 XXX X. 5 XXX X. 6 XXX X. 7 XXX X. 8 XXX X. 9 XXX X. 10 XXX X. 11 XXX X.12 XXX X. 1 XXX X. 21 XXX X. 2 XXX X. 3 XXX X. 4 XXX X. 5 XXX X. 6 XXX X. 7 XXX X. 8 XXX X. 10 XXX X. 11 XXX X.12 XXX X. L II9 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. AB17BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza Wodzisaw lskiPodpis kapitana APodpis kapitana BPodpis trenera APodpis trenera BMysowice 2010

• Pocztek meczu:Sekretarz:Wpisuje nazwy (skrty) zespow zgodnie z wynikiem losowaniaZaznacza zesp zagrywajcy wpisuje X na polu (S)Zaznacza zesp przyjmujcy zagrywk wpisuje X w polu (R)Zaznacza na numerze 1 w kwadracie kolejnoci zagrywek w kolumnie I zespou zagrywajcego, co oznacza pierwsz zagrywk w secieZaznacza w kwadracie z numerem 1 w kolumnie I zespou odbierajcego, co oznacza, e ten zawodnik nie bdzie zagrywa w tej kolejce BKSMKSXXMysowice 2010

• Pocztek meczu:Wpisuje numery zawodnikw podstawowych zgodnie z kartkami z ustawieniem pozycja I to prawy zawodnik drugiej liniiWpisuje faktyczny czas rozpoczcia seta w polu StartBKSMKSXXBKSMKS10124586Trener zespolu ATrener zespolu B43618710 12 4 5 8 64 3 6 1 8 71700Mysowice 2010

• Pocztek meczu:Przekrela zdobyte punkty w kolumnie PUNKTY odpowiedniego zespou.Kiedy zesp zagrywajcy straci zagrywk zapisuje punkty ktre zesp mia w momencie utraty zagrywki w wierszu KOLEJNO ZAGRYWEK pod numerem zagrywajcegoPrzekrela zdobyty punkt w zespole odbierajcym i zaznacza na numerze 1 w kwadracie zawodnika z pozycji II (ktry bdzie zagrywa).BKSMKSXX5810 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/1700Mysowice 2010

• Zmiany:Przykad: Zawodnik zespou A nr 12 bdzie zmieniony przez nr 7 przy stanie 7:10Sekretarz zapisuje numer zawodnika zmieniajcego w polu poniej numeru zawodnika opuszczajcego boisko i wynik obu zespow w momencie zmiany (Pierwsza cyfra jest wynikiem zespou dokonujcego zmian). Sekretarz informuje sdziego drugiego jeli zesp wykona 5-t i 6-t zmian.BKSMKSXX510 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/57/////////////48//77 101700Mysowice 2010

• Zmiana powrotna:Przykad: Zawodnik zespou A nr 12 wraca na boisko przy stanie 8:14Sekretarz zapisuje wynik obu zespow w momencie zmiany w polu poniej poprzedniego zapisu i otacza kkiem numer zawodnika opuszczajcego boisko.BKSMKSXX5810 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/57/////////////48//77 108/10////8 141700Mysowice 2010

• Przerwa na odpoczynek:Sekretarz zapisuje wynik w momencie proby o przerw w polu poniej kolumny PUNKTY Informuje sdziego drugiego jeli zesp poprosi o drug przerw na odpoczynekBKSMKSXX5810 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/57/////////////48//77 108/10////8 148 14Jeli zesp A prosi o przerw zapisz 8:14Jeli zesp B prosi o przerw zapisz 14:81700Mysowice 2010

• Proby nieuzasadnione:W przypadku pierwszej proby nieuzasadnionej sekretarz stawia X w odpowiednim polu A lub BJeli protok nie zawiera pl dla prb nieuzasadnionych sekretarz dorysowuje kratki przed spotkaniem58A BMysowice 2010

• Sankcje:Przykad: zawodnik zespou A, nr 5 ukarany (ta kartka) w 1 secie przy stanie 8:14Przykad 2: zesp B sankcjonowany upomnieniem za opnianie w 1 secie przy stanie 15:858A BBKSMKSXX10 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/57/////////////48//77 108/10////8 148 145 A 1 8 14 D B 1 15 8/Punkt zdobyty dziki tej kartce otoczony kkiem

• Zakoczenie seta:Sekretarz wpisuje dokadny czas zakoczenia seta w polu Koniec.Wykrela punkty nie zdobyte przez oba zespoy w kolumnach PUNKTY. Ostatnie punkty kadego zespou powinny by otoczone kkiem w czci KOLEJNO ZAGRYWEKA BBKSMKSXX10 12 4 5 8 64 3 6 1 8 7/1/57/////////////48//77 108/10////8 148 14121822241621232426////////////////////////////1724170012 2016 1124 23Mysowice 2010

• Pity setPo losowaniu sekretarz zbiera nastpujce informacje:a) Strony po ktrych zagraj zespoy.b) Zesp zagrywajcy

Zapisuje takie samo ustawienie zespou rozpoczynajcego po lewej stronie w prawej czci.MKSBKSABB4 3 6 1 8 710 12 4 5 8 64 3 6 1 8 71848Mysowice 2010

• Pity setGdy zesp prowadzcy zdobywa 8-my punkt:Sekretarz zapisuje punkty zdobyte przez zesp grajcy po lewej stronie do momentu zmiany stron w polu punkty przy zmianie i wykrela po prawej stronie punkty ktre ten zesp zdoby.MKSBKSABB4 3 6 1 8 710 12 4 5 8 64 3 6 1 8 718484579 79 836912141512 912 1259 121312812135Po zmianie stron punkty zdobywane przez zesp grajcy po prawej stronie zapisywane s tylko w kolumnie PUNKTY po prawej stronie.Sekretarz kontynuuje zapis do koca 5-go setaPo zakoczeniu zapisuje czas zakoczenia meczu.1900Mysowice 2010

• Koniec meczuSekretarz zapisuje wszystkie dane obu zespow w odpowiednich polach tabeli WYNIKI:T : Przerwy na odpoczynek w kadym secieS : Zmiany w zespoach w kadym secie (take zmiany narzucone, jeli byy)W : Zesp, ktry wygra w kadym secieP : Wynik w kadym secieBKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza Wodzisaw lski220242426102220242626122231252521012261252123042221151213022Czas trwania : Czas kadego seta w minutachMysowice 2010

• Koniec meczuSekretarz podsumowuje dane w ostatnim wierszu.Zapisuje czas rozpoczcia, zakoczenia oraz cakowity czas trwania meczu. Wpisuje zwycizc pena nazwa zespoo.Za cyfr 3: wpisuje liczb przegranych setw przez zwycizc.BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAAMKS Zorza Wodzisaw lski22024242610222024262612223125252101226125212304222115121302210153113108109291017 0019 002 00BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAA2Mysowice 2010

• Koniec meczuKompletnie wypeniony protok musi by podpisany przez:Asystenta sekretarza (jeli jest)SekretarzaKapitanw zespowSdziw liniowychSdziego drugiego (po sprawdzeniu razem z S1)Sdziego pierwszego (po sprawdzeniu razem z S2)XXXXXX YYYYYXXXXXX YYYYYXXXXXX YYYYYXXXXXXXXXXXXPZIPodpis S1Podpis S2Podpis SekretarzaPodpis kapitana APodpis kapitana BPodpis SL1Podpis SL2Mysowice 2010

• Protok jest dokumentem z zawodw. Przed podpisami kapitanw po zakoczonym meczu w protokle musz by :skrelone wszystkie zdobyte punkty w kolumnach PUNKTY,otoczone kkami ostatnie zdobyte punkty w czciach Kolejno zagrywek,wpisany wynik oraz ZWYCIZCA.

Po podpisach kapitanw nie mona korygowa dokonanych zapisw!

Jeli w dokonanych zapisach zauwaone zostan niezgodnoci, naley je opisa w rubryce UWAGIZalecenia do stosowania w zawodach krajowychMysowice 2010

• Zalecenia do stosowania w zawodach krajowychRezerwowy Libero w dotychczas stosowanym protokole z jedn rubryk dla Libero wpisywany jest w polu 12 w rubryce przeznaczonej do wpisu skadu zespou, a obok dopisuje si L II

Libero wpisywani s do protokou tylko raz w wyznaczonych do tego liniach.

W przypadku gdy w tym samym zespole wystpuj zawodnicy o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia, naley wpisa pene imi kadego z nich.

W dotychczasowym wzorze protokou sdzia sekretarz przed meczem dorysowuje dwie kratki z literami A i B przeznaczone do zaznaczania pierwszej proby nieuzasadnionej w kadym zespole (punkt szsty Instrukcji).Mysowice 2010

• Zalecenia do stosowania w zawodach krajowychW przypadku koniecznoci anulowania punktw, punkty zdobyte po anulowaniu zaznacza si w kolumnie PUNKTY w odwrotn stron \ rozpoczynajc od najniszego punktu, ktry zosta anulowany. Punkt ten oddziela si poziom lini od punktw zdobytych prawidowo.

Zmiana narzucona w wyniku kontuzji zawodnika, wymiana podstawowego Libero na rezerwowego, ponowne wyznaczenie Libero po kontuzji grajcego Libero musz zosta opisane w rubryce UWAGI.

Zmiana narzucona powinna by ponadto zaznaczona w kolumnie kolejno zagrywek przez wpisanie numeru zawodnika wchodzcego na boisko obok numerw zawodnika podstawowego i rezerwowego w pozycji ktrej dotyczy zmiana.Mysowice 2010

• Zalecenia do stosowania w zawodach krajowychW zawodach krajowych sdzia drugi rwnie sprawdza protok zawodw i odpowiada wsplnie z sdzi pierwszym za jego prawidowe wypenienie, a sdziowie liniowi podpisuj protok po kapitanach zespow.

Sekretarz zawodw musi dopilnowa podpisania protokou przed meczem przez trenerw i kapitanw obu zespow, sprawdzi przed kadym setem, czy numery wszystkich zawodnikw wpisane na otrzymanych kartkach z ustawieniem znajduj si w wykazie zespou w protokole zawodw oraz dopilnowa podpisania protokou przez kapitanw po meczu.

Sekretarz kontroluje podczas caego meczu kolejno rotacji w kadym zespole. Stwierdzajc pomyk sygnalizuje tak sytuacj natychmiast po wykonaniu zagrywki (nie przed).Mysowice 2010

• Zalecenia do stosowania w zawodach krajowychSekretarz po wejciu w stref zmian zawodnika zmieniajcego daje sygna dwikowy a nastpnie sprawdza, czy zmiana jest regulaminowa. Podniesieniem rki potwierdza moliwo zmiany regulaminowej lub informuje sdziego drugiego, e zmiana nie jest regulaminowa.

Sekretarz musi zapisywa sankcje i kary nakadane przez sdziego pierwszego i informowa sdziego drugiego o ewentualnych niezgodnociach z Oficjalnymi Przepisami Gry w zakresie skali kar.

Protok wypeniany jest w trzech egzemplarzach, orygina dla organizatora rozgrywek, pierwsza kopia dla zespou goci, druga kopia dla zespou gospodarza.Mysowice 2010