8
SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL HT17 PENDIDIKAN DENGAN SAINS SOSIAL TH30603 KAEDAH PENGAJARAN SEJARAH LANJUTAN INOVASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENSYARAH: DR ROSY TALIN NAMA AHLI KUMPULAN NOMBOR MATRIK CONSTANCE DAVID ELLIH BT11110029 JOSEPHINE JELEMBAI ANAK MANCHA BT11110071 NORETY BINTI SITAN BT11110120 ZILA ANAK MARAWI BT11110183

Inovasi RPH (Latest!).pdf

Embed Size (px)

Citation preview

  • SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL

    HT17 PENDIDIKAN DENGAN SAINS SOSIAL

    TH30603 KAEDAH PENGAJARAN SEJARAH LANJUTAN

    INOVASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    PENSYARAH: DR ROSY TALIN

    NAMA AHLI KUMPULAN NOMBOR MATRIK

    CONSTANCE DAVID ELLIH BT11110029

    JOSEPHINE JELEMBAI ANAK MANCHA BT11110071

    NORETY BINTI SITAN BT11110120

    ZILA ANAK MARAWI BT11110183

  • Mata Pelajaran Sejarah

    Tarikh 22 April 2014 (Selasa)

    Masa 10.50 am - 11.50 am (1 jam)

    Kelas Tingkatan 4 UTM

    Bilangan Pelajar 26 orang ( 21 HADIR 5 TIDAK HADIR)

    Topik Tamadun Awal Asia Tenggara

    Sub Topik Bentuk-Bentuk Kerajaan Awal

    Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran pelajar dapat:

    Menyenaraikan 4 daripada 6 ciri-ciri kerajaan Agraria dan kerajaan

    Maritim selepas melakukan aktiviti Memory Tree.

    Menyatakan 3 daripada 4 aspek saling bergantung antara kerajaan

    Agraria dan kerajaan Maritim selepas melakukan aktiviti 5W1H

    Match.

    Penerapan Nilai/

    Patriotisme

    Berbangga dan menghargai aset dalam sesebuah negara.

    Kemahiran Berfikiran

    Sejarah

    Interpretasi

    Pengetahuan Sedia

    Ada

    Pelajar sudah mengetahui asas mengenai kerajaan Agraria dan

    kerajaan Maritim semasa belajar di Tingkatan 1.

  • Langkah Perkembangan/Isi

    Pelajaran

    Strategi Pengajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set Induksi (5 minit) Pizza Puzzle Di akhir pembelajaran pelajar dapat:

    Menyenaraikan 4 daripada 6 ciri-ciri kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    Menyatakan 3 daripada 4 aspek saling bergantung antara kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    1. Menerangkan aktiviti Pizza Puzzle.

    2. Mengaitkan aktiviti dengan tajuk pembelajaran.

    (rujuk Lampiran 1) 3. Menyatakan objektif

    pembelajaran.

    1. Melaksanakan aktiviti tersebut.

    2. Memberi perhatian kepada penerangan guru.

    (rujuk Lampiran 1)

    3. Mendengar objektif

    pembelajaran yang perlu dicapai pada hari ini.

    BBM

    Kepingan gambar

    Langkah 1 (10 Minit) Menyenaraikan 4 daripada 6 ciri-ciri kerajaan agraria dan kerajaan Maritim.

    Lokasi Kegiatan Ekonomi Contoh Kerajaan Aktiviti Masyarakat Peranan

    Kemahiran (rujuk Lampiran 2)

    1. Bersoal jawab tentang kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    2. Menerangkan ciri-ciri kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    3. Sesi Digestion (rujuk Lampiran 3).

    1. Memberi maklum balas kepada guru.

    2. Mendengar dan

    mencatat penerangan guru.

    3. Sesi Digestion (rujuk Lampiran 3).

    BBM o Lembaran Kerja o Model

  • Penilaian 4. Pembahagian pelajar kepada

    5 kumpulan untuk pelaksanaan aktiviti Memory Tree.

    5. Mengarahkan pelajar untuk membuat hasil pembentangan kumpulan.

    Penilaian 4. Pelajar membentuk

    kumpulan dan melaksanakan aktiviti Memory Tree.

    5. Pembentangan hasil

    aktiviti Memory Tree.

    Langkah 2 (35 Minit) Meyatakan 3 daripada 4 aspek saling bergantung antara kerajaan agraria dan kerajaan maritim. Agraria

    Membekalkan hasil pertanian dan sumber bahan mentah.

    Membekalkan tenaga buruh untuk kerja-kerja pembinaan.

    Membekalkan sumber makanan.

    Membekalkan kayu untuk pembinaan kapal.

    1. Menerangkan aspek-aspek saling bergantung antara kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    2. Sesi Digestion (rujuk Lampiran 4).

    3. Menerapkan nilai berbangga

    dan menghargai aset sesebuah dalam sesebuah negara dalam kalangan pelajar.

    Penilaian 4. Penerangan mengenai

    aktiviti 5W1H Match.

    1. Mendengar penerangan guru.

    2. Sesi Digestion (rujuk

    Lampiran 4).

    3. Pelajar memberi maklum balas.

    Penilaian 4. Pelaksanaan aktiviti

    5W1H Match.

    Nilai o Berbangga dan

    menghargai aset dalam sesebuah negara.

    BBM o Lembaran kertas

    kerja. o

  • Maritim

    Menyediakan pelabuhan entrepot.

    Membawa barangan mewah.

    Membekalkan sumber protein.

    Menjaga keselamatan perairan.

    Pengukuhan 5. Pembahagian dan

    penerangan kepada 2 kumpulan pelajar untuk aktiviti Mission Impposibble(Betomen+Treasure Hunt) (rujuk Lampiran 5).

    6. Meminta pelajar membuat interpretasi mengenai aktiviti yang dilaksanakan.

    Pengukuhan 5. Melaksanakan aktiviti

    Mission Impossible (rujuk Lampiran 5).

    6. Membuat interpretasi

    (rujuk Lampiran 6).

    BBM o Sampul surat

    KPS o Membuat

    Interpretasi

    Rumusan (5 Minit) 1. Meminta pelajar untuk membuat rumusan melalui pemahaman tentang pelajaran pada hari berkenaan.

    (rujuk Lampiran 7)

    2. Merumuskan hasil pelajaran.

    1. Membuat rumusan. (rujuk Lampiran 7) 2. Mendengar hasil

    rumusan yang diberikan oleh guru.

    BBM o Model

  • LAMPIRAN 1 (Pelaksanaan Aktiviti Set Induksi Pizza Puzzle)

    1. Mengarahkan pelajar untuk mencari kepingan gambar yang tersembunyi di sekitar kelas dan

    mencantumkan di tempat yang sesuai untuk membentuk satu bulatan gambar yang

    lengkap.

    2. Gambar tersebut adalah gambaran ciri-ciri kerajaan agraria dan kerajaan maritim.

    3. Apakah yang kamu lihat di gambar ini? Mengadakan soal jawab mengenai gambar tersebut

    dan menerangkan topik pembelajaran yang akan diajar.

    LAMPIRAN 2 (Isi Pelajaran Langkah 1)

    Ciri-ciri kerajaan agraria:

    Lokasi di lembah sungai dan pedalaman

    Kegiatan ekonomi berasaskan pertanian, penternakan, dan pemungutan hasil hutan.

    Contoh kerajaan: Angkor, Sailendra dan Sukhotai

    Aktiviti masyarakat: menanam padi

    Peranan: membekalkan hasil pertanian untuk kerajaan maritim beras, hasil hutan

    Kemahiran: membina sistem pengairan untuk mengairi kawasan pertanian

    Ciri-ciri kerajaan maritim:

    Lokasi berhampiran kawasan pesisiran pantai, lembah sungai dan kepulauan

    Kegiatan ekonomi berasaskan perdagangan & kelautan

    Contoh kerajaan: Srivijaya dan Kedah Tua

    Aktiviti masyarakat: perdagangan

    Peranan: menjadi pelabuhan enterpot untuk persinggahan kapal

    Kemahiran: membina kapal untuk tujuan perdagangan jarak dekat dan jarak jauh

    LAMPIRAN 3 (Sesi Digestion Langkah 1)

    1. Apakah ciri-ciri kerajaan agraria?

    2. Apakah ciri-ciri kerajaan maritim?

  • LAMPIRAN 4 (Sesi Digestion Langkah 2 dan Nilai)

    1. Berapakah aspek kebergantungan kedua-dua kerajaan yang cikgu telah terangkan sebentar

    tadi?

    2. Nyatakan aspek-aspek saling bergantung antara kerajaan agraria dan kerajaan maritim

    tersebut?

    3. Bagaimanakah cara anda berbangga dan menghargai aset dalam sesebuah negara?

    LAMPIRAN 5 (Pelaksanaan Aktiviti Pengukuhan Langkah 2)

    Aktiviti 1: Treasure Hunt

    1. Arahan: Pelajar-pelajar akan dibahagikan kepada 2 kumpulan yang mewakili kerajaan

    Maritim dan Kerajaan Agraria.

    Agraria Hijau

    Maritim Biru

    2. Melalui dua sampul yang telah dicabut, pelajar perlu mencari 6 lagi sampul surat yang

    mempunyai warna yang sama dan sampul surat tersebut mengandungi ciri-ciri kerajaan

    Agraria dan Kerajaan Maritim.

    3. Setelah selesai, setiap kumpulan perlu menyenaraikan ciri-ciri yang terkandung dalam

    sampul surat berkenaan dan kemudiannya setiap kumpulan perlu membentangkan kepada

    rakan-rakan sekelas.

    Aktiviti 2 : Betomen

    1. Arahan: Melalui ciri-ciri yang telah ditemui dan dibentangkan, setiap kumpulan perlu

    membuat satu lakonan bisu (Betomen) dan akan diteka oleh kumpulan lain.

    2. Contohnya:

    Kumpulan Agraria akan meneka lakonan yang dilakonkan oleh kumpulan Maritim

    3. Setiap kumpulan perlu meneka sekurang-kurangnya 4 daripada 6 ciri yang telah dinyatakan

    4. Sekiranya gagal, kumpulan yang kalah perlu berjumpa fasilitator dan akan diberikan soalan

    bonus dan perlu dijawab dengan betul.

    Aktiviti 3: Pertukaran

    1. Setelah selesai aktiviti yang kedua, pelajar perlu memilih kawasan untuk dijadikan kerajaan

    Agraria dan kerajaan Maritim

  • 2. Setelah kedua-dua kerajaan selesai (Kibaran bahan), satu pertukaran bahan perlu dilakukan

    di antara kerajaan agraria dan maritim.

    LAMPIRAN 6 (KPS)

    1. Hasil daripada semua aktiviti yang telah kita laksanakan, cikgu mahu kamu membuat

    interpretasi saling kaitan di antara kedua-dua kerajaan?

    LAMPIRAN 7 (Rumusan)

    1. Senaraikan 4 daripada 6 ciri-ciri kerajaan agraria dan kerajaan maritim?

    2. Nyatakan 3 daripada 4 aspek saling bergantung antara kerajaan agraria dan kerajaan

    maritim?

    3. Sila rumuskan apa yang telah kamu pelajari hari ini?