Upload
samra-amieyra
View
235
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
1/28
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
rancangan dan Persediaan Mengajar
1 Pengertian konsep pengajaran
Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk menyampaikan bahan yang hendak diajar. Hasildaripada pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal dalam tingkah laku atau pengetahuanhasil daripada pengalaman. Perubahan merupakan suatu penambahan yang baru, pengukuhandan pengubahansuaian yang berlaku terhadap anak dididik.
2 Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran
Perancangan perlu dilakukan untuk
memenuhi masa yang diperuntukan menepati kehendak objektif/matlamat berkesan sepanjang waktu pengajaran menarik perhatian dan tidak membosankan
3 Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk
Objektif implisito melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
memahami atau mengetahui atau menghargai
sesuatu yang telah diajar Objektif eksplisit
o melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti : menyenaraikan atau menjelaskan atau memberikan contoh atau menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
4 Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod
mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
Rancangan Pelajaran Tahunano Rancangan berdasarkan taqwim minggu persekolahan. Mengandungi isi ringkas
rancangan penjararan berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan.o Butiran yang perlu ada ialah :
Mata pelajaran Tingkatan Minggu Tajuk/isi Objektif Kemahiran Nilai dan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
2/28
bahan bantuan mengajar Rancangan Pelajaran Harian
o Rancangan berdasarkan rancangan Tahunano Butiran yang perlu ada ialah :
Hari dan tarikh Mata pelajaran dan tingkatan Masa Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin dicapai Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi
Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak
sekolah PPD JPN dan jemaah nazir sekolah
Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah sebelum cutisekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja tahunan untuk menilaiprestasi kerja tahunan guru.
Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuaii denganteknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan penyediaan rancanganpelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan serta merta apabila dikehendaki oleh pihak yangdiberi kuasa.
Rekod P&P boleh disimpan dalam bentuk data komputer
Kegagalan menyediakan BRP merupakan satu kesalahan dan jika disabitkan kesalahan, sesorangitu boleh didenda tidak kurang daripada RM500 - berdasarkan Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan (Kurikulum kebangsaan)1997 (P.U.A.531)
DENDA RM500
Jadual Waktu
Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada
Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid Setiap hari persekolahan Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar
http://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htm7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
3/28
Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan
Sukatan Pelajaran
Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar sebanjang tahun
persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK , Kementerian PelajaranMalaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila diminta oleh orang-orang yang diberi kuasaseperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan bolehdidenda.
Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P
Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah
1. Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam2. Memilih kemahiran-kemahiran dan dan isi pelajaran yang sesuai
3. Merancang pengajarannyao Set iduksio Perkembangan P&Po Penutup
4. Menentukan strategi P&P5. Menyediakan bahan bantu pengajaran6. Menyediakan penilaian
Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
Objektif pengajaran
Strategi pengajaran yang sesuai Bahan bantu pengajaran Maklum balas pelajar Penilaian
Fasa P&P
Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat
I. Pra perancangano Guru mempunyai gambaan mental mengenai
keseluruhan pengajaran pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain
isikandungan pelajaran
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
4/28
strategi bahan yang diperlukan dan boleh digunakan
II. Perancangan aktifo Guru perlulah
menulis rancangan mengajar menyediakan nota, membina transperansi/power point/model memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai digunakan menyediakan senarai semak
III. Perancangan semasao Guru perlu
mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas
IV. Pasca perancangano Guru perlu
menyedari kelemahan pengajaran mengesan kekuatan pengajarannya membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan
Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
buku teks buku rujukan buku latihan lampiran nota Alat audio visual
o LCDo komputero petao gambarajah dano TV
Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran
rlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
5/28
Proses P&P
1 Perlaksanaan P&P
Set Induksio Langkah permulaan dalam proses P&Po Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar agar
dapat memberi perhatian kepada pengajaran yang akan berlakuo Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajarano Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan,
gambar atau bunyiII. Perkembangan P&Po Bahagian keduao Penyampaian isi pelajaran
1. Teknik penyampaian guru disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang sukar, dari yang
konkrit kepada yang abstrak suara yang jelas dan terang menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil kira pengalaman
dan potensi murid berfokus kepada apa yang diajar mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep KMSM/KBSR Membuat penilian berterusan
2. Teknik Menyoal Soalan yang dikemukakan
3. Penggabungjalinan4. Penyerapan5. Pengukuhan
memberikan latih tubi memberikan tugasan / kerja rumah mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam aktiviti
pembelajaran6. Pengayaan
membimbing murid mencari maklumat tambahan menyediakan bahan maklumat tambahan menggalakkan murid belajar daripada maklum balas
membimbing murid membuat jangkaan masa depan7. Pemulihan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
6/28
membimbing murid secara individu menggunakan pelbagai bahan memberi latihan ulangan menggunakan pelbagai teknik pengajaran
8. Penilaian pemerhatian soal jawab perbincangan kerja bertulis kerja rumah
9. Hasil pembelajaran murid memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti pelajaran melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-directed) mengaplikasikan kemahiran mengambil nota mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber mengemukakan pendapat semasa perbincangan berdisplin
III. Penutupo Bahagian terakhiro Aktiviti yang dijalankan seperti :
susulani. folioii. pengayaaniii. membuat projek
penilaian objektif pengajaran
. pemerhatiani. teknik menyoalii. memeriksa kerja pelajar
membuat kesimpulan rumusan
. menegaskan isi-isi pentingi. memberi cadangan dan panduan untuk murid meningkatkan
kefahamanii. mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan
ilmuiii. mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian
iv. mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan pengubahsuaian pelajaran
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
7/28
Guru yang berkesan ...tidak membosankan
ngurusan Kelas
1 Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru (guru kelas) juga bertanggungjawab memastikan pengurusan kelasnya teratur dan baik.Guru bertanggungjawab :
menguruskan rutin kelaso menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
Rekod/buku daftar Jadual kedatangan kelas Rekod/buku/slip kemajuan pelajar Kad 001 dan 002 Rekod kutipan yuran
o menyedia dan melaksanakan rutin kelas
menanda kedatangan memastikan keceriaan kelas mengutip yuran memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
o menjalankan tugas-tugas lain mengurus pinjaman buku teks biasiswa
II. mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harianIII. mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi peraturan kelasIV. mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P
o Carta organisasi kelas
o Pelan kedudukan pelajaro Papan kenyataano Senarai tugas
m Bilik Darjah
1 Proses P&P yang berlaku di dalam bilik darjah amat bergantung kepada iklim bilik darjah iaitu
interaksi dan aktiviti antara guru dan pelajarnya. suasana yang tenteram suhu dan peredaran udara
Sebuah bilik darjah yang baik mengandungi lima ciri iaitu :
2
Hubungan yang baik dan saling hormat menghormati guru dan pelajarII. Kesanggupan pelajar menerima aspirasi dan peraturan bilik yang ditetapkan oleh pihak
sekolahIII. Memiliki semangat kekitaan (espirit de corp) . Guru dan pelajar bagaikan sebuah
keluarga yang besar, harmonis dan mesraIV. Wujud minat untuk melibatkan diri dalam aktiviti kelas dan sukarela dengan sopan
Adanya keterbukaan , demokratik, kemesraan dan kebebasan yang menggalakkaninteraksi antara pelajar dan guru mereka.
http://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htm7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
8/28
ategi Pengajaran dan Pembelajaran
Pembelajaran secara kontekstual
1 Maksud
Kaedah pembelajaran yang menggabungkan isi kandungan pelajaran dengan pengalaman hidup
harian individu, masyarakat dan alam pekerjaan. Ia menyediakan pembelajaran secara konkrit(nyata) yang melibatkan aktiviti 'hands-on' dan 'minds-on'
2 Teori pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran hanya berlaku apabila murid dapat memproses maklumat atau pengetahuanbaru dengan cara yang bermakna dalam rangka minda mereka
Pembelajaran akan lebih berkesan jika maklumat disampaikan dalam konteks yangpelbagai dan bermaksan kepada murid
Penekanan perlu diberikan kepada kepelbagian persekitaran pembelajaran seperti bilikdarjah, makmal, tempat kerja dan kehidupan harian untuk menghasilkan pembelajaran yangberkesan.
Pembelajaran Masteri
1 Maksud
Pendekatan pembelajaran yang memfokuskan kejayaan pelajar menguasai sesuatu perkara yangdiajar. Semua pelajar perlu dipastikan menguasai hasil pembelajaran dalam satu unit sebelumberpindah ke unit pembelajaran seterusnya.
2 Pembelajaran Masteri memerlukan
masa yang mencukupi proses P&P yang berkualiti guru menyedari bahawa :
o pelajar mempunyai kebolehan dan keperluan yang berbezao pelajar perlukan pendekatan yang sesuaio pelajar perlu pengetahuan , kemahiran dan sikap yang di ajarkan
Pelajar perlu berpengetahuan, memiliki kemahiran asas
sebelum beralih kepada kemahiran berikutnya.
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
9/28
3 Prinsip asas Pembelajaran Masteri
Pelajar normal boleh menguasi apa yang diajar oleh guru Proses P&P akan menjadi lebih berkesan jika pelajar dipecahkan kepada kumpulan yang
kecil Pelajar memerlukan masa yang menguasai pengetuahuan dan kemahiran Arahan P&P bagi setiap kumpulan dan proses mestilah jelas
4 Ciri-ciri Pembelajaran masteri
Hasil pembelajaran mestilah ditentukan Hasil pembelajaran mestilah berurutan mengikut hiraki atau dari unit ke unit Aktiviti P&P mestilah menarik, menyeronokkan dan berkesan
Pembelajaran Kolaboratif
1 Maksud
Pembelajaran Koperatif.
1 Maksud
Pelajar-pelajar bekerjasama, berinteraksi dan saling membantu dalam aktiviti pembelajaran
2 Kriteria
Semangat saling perlu-memerlukan yang positif Akauntabiliti individu Penglibatan yang sama
Penglibatan yang serentak Penglibatan yang bersemuka
Pembelajaran konstruktivisme
1 Maksud
Pembelajaran Melalui Pengalaman
1 Maksud
Pembelajaran Melalui Rakan Sebaya
1 Maksud
edah Pengajaran
Simulasi
1 Maksud
Situasi pembelajaran dalam keadaan terkawal dan sengaja diwujudkan sama dengan situasi
sebenar2 Jenis simulasi
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
10/28
Sosiodramamenggunakan skrip dan mengandungi konflik
Main perananLakonan spontan tiada skrip diperlukan, tidak menggunakan skrip. Mengandungiketerangan ringkas dan pelajar memikirkan sendiri penyelesaian
3 Persediaan
Guru merancangii. Guru menjelaskan secara ringkas mengenai situasi , masalah , peranan dan tempoh
lakonaniii. Pilih pelajar yang sesuai untuk melakonkan watak - suara yang jelasiv. Guru menyediakan skrip lakonan
Guru membimbing pelajar membuat keputusan
4 Kelebihan
Pelajar berpeluang memikirkan jalan penyelesaian masalah dengan cepat Kemahiran pertuturan pelajara dapat ditingkatkan Pelajar dapat belajar dalam situasi yang menyeronokkan dan menarik Pelajar dapat menghayati nilai-nilai yang baik dalam lakonan Pelajar dapat menonjol bakat lakonan mereka
Tunjuk Cara (Demostrasi)
1 Maksud
Situasi pembelararan dengan guru menunjukkan cara melakukan sesuatu aktiviti atau memilih
pelajar yang berpengalaman untuk melakukan aktiviti yang dikehendaki2 Langkah-langkah tunjuk cara
Perancangan Perlaksanaan tunjuk cara Latihan Rumusan
3 Perlaksanaan tunjuk cara
menyediakan peralatan yang diperlukan memandang ke arah pelajar semasa tunjuk cara
menggunakan teknik untuk menarik perhatian pelajaro tenik menyoal
i. Soalan mestilah jelas dan mudah difahamiii. Menyusun aras soalan daripada yang mudah kepada sukariii. Soalan dikemukakan dahulu sebelum memanggil nama muridiv. Berusaha mencungkil jawapan daripada pelajarv. Memberi masa secukupnya sebelum menjawabvi. Memeri peluang kepada lebih daripada seorang pelajar untuk menjawab
membuat penegasan kepada bahagian yang penting dalam tunjuk cara
Syarahan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
11/28
Permainan
Hafazan
Akhbar Dalam Darjah
Melawat Sambil Belajar
1 Maksud
Membawa sekumpulan pelajar ke tempat sebenar . Ia adalah aktiviti sokongan pembelajaran
2 Tempat lawatan
Muzium tempat bersejarah tempat pengeluaran - kilang dan ladang, pusat kreatif
3. Tujuan lawatan
membolehkan pelajar mendapat pengalaman sebenar dalam lawatan Membolehkan pelajar membandingkan situasi sebenar dengan perkara yang dipelajari di
dalam kelas Mempelbagaikan aktiviti agar pelajar tidak mudah bosan Mengeratkan hubungan pelajar dengan masyarakat
4. Persediaan
Memilih tempat lawatan yang berkaitan dengan topik pelajaran Memohon kebenaran sekolah dan pejabat pendidikan daerah Menghubungi dan mendapat kebenaran lawatan daripada pihak yang ingin dilawati Menguruskan pengangkutan dan penginapan pelajar untuk lawatan Memberi taklimat kepada pelajar mengenai
o tujuan lawatano keselamatan dirio dislplino makan dan minumo peralatan
Menyediakan peralatan yang diperlukan Membahagikan pelajar kepada kumpulan kecil mengikut topik Memastikan pelajar terlibat aktif dalam aktiviti kajian Memberi bimbingan kepada pelajar yang kurang faham Mengadakan sesi perbincangan mengenai aktiviti yang dilakukan semasa lawatan Aktiviti susulan seperti membuat model dan melukis rencana atau poster
5. Garis panduan lawatan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
12/28
Pekeliling SPI Bil 5/2002 (Lawatan pada hari Persekolahan) menggariskan
Ia tidak melebihi dua kali dalam setahun Setiap kali lawatan, ia tidak boleh melebihi empat hari berturut-turut termasuk hari
perjalanan Bagi sekolah yang kurang pelajar digalakkan bergabung dengan sekolah lain Aktiviti pelajar sebelum dan, semasa dan selepas lawatan mesti dirancang terlebih dahulu. Laporan lawatan yang dibuat pelajar perlu dikaitkan denngan pembelajaran di dalam kelas
Pembelajaran Akses kendiri
1 Maksud
Suatu pendekatan pemelajaran yang memberi ruang dan peluang pelajar belajar secara kendiri.Pelajar menggunakan dan mengendalikan sendiri bahan-bahan pembelajaran
2 Keperluan
Hanya pelajar sendiri dapat melakukan pembelajaran secara optimum Terdapat ruang tiada guru yang dapat melakukannya untuk pelajar Setiap pelajar mempunyai minat, keperluan, sikap dan tahap kecerdasan dan kebolehan
yang berbeza Pelajar lebih tepat menentukan sendiri strategi pembelajaran terbaik untuknya
3 Ciri-ciri
Guru adalah berperanan sebagai fasilitator, jurulatih dan kaunselor Suasana pembelajaran fleksible, selesa dan tanpa tekanan Bahan PAK dan bahan fasilitator meudah diakses Pemilihan bahan dan akvititi pembelajaran yang luas Kemudahan yang membolehkan pelajar belajar secara sendiri atau kumpulan Membolehkan pembelajaran mengikut kadar dan kemampuan pelajar
4 Kelebihan
Pelajar mendapat kemahiran belajar untuk belajar Pelajar mendapat pengetahuan dan kemahiran secara berdikari Pelajar dapat belajar mengikut keperluan dan gaya mereka sendiri Pelejar memiliki kuasa otonomi dan tanggungjawab ke atas pembelajaran sendiri
5 Fungsi Pusat Akses Kendiri Menyediaken tempat persekitaran yang selesa dan menarik Menyimpan bahan dan peralatan pembelajaran Memberi peluang kepada pelajar untuk melalui pembelajaran yang berkualiti dan berkesan Mempamerkan carta maklumat dan hasil kerja pelajar Sebagai pusat pengajaran, kemahiran amali dan pembelajaran
6 Jenis-jenis Pusat Akses Kendiri - PAK
Bilik khaso Bilik seni
o Bilik bahasaRuang dan sudut pameran
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
13/28
o Papan kenyataano Sudut-sudut
Pusat Mudah Alih
ORI-TEORI PEMBELAJARAN
Teori kecerdasan pelbagai
1 Maksud
Kebolehan menyelesaikan masalah Kebolehan menjana masalah baru untuk diselesaikan
2 Keperluan
Menyokong pembelajaran bersepadu yang menyeluruh selaras dengan falsafah pendidikannegara dan keperluan pelajar
Mempelbagaikan cara penilaian Mewujudkan suasana kolaboratif di sekolah
3 Jenis kecerdasan
Kecerdasan Verbal Linguistiko Kebolehan menggunakan kata-kata (bahasa) dengan berkesano Kebolehan mengingat maklumat, meyakini orang lain, serta bercakap tentang
bahasa sendiriKecerdasan Logik Matematik
o Kebolehan menggunakan nombor secara berkesan dan berhujano Kebolehan menjangka
Kecerdasan Visual Ruango Kebolehan mengesan dan mengambarkan bentuko Kebolehan mempersembahkan idea visual dan ruang secara grafik
Kecerdasan Kinestetiko Kebolehan menggunakan badan untuk menyatakan idea, perasaan dan
penyelesaian masalaho Kebolehan menggunakan kemahiran fizikal seperti koodinasi, keanjalan, kepantasan
dan keseimbanganKecerdasan Muzik
o Kebolehan mengesan irama dan laguo Kebolehan mengenal lagu mudaho Kebolehan membeza dan mengubah rentak dan tempo dalam melodi yang mudah
Kecerdasan Interpersonalo Kebolehan memahami perasaan, motivasi, tabiat serta hasrat orang lain.o Kebolehan bertindak secara berkesan kepada orang lain
Kecerdasan Intrapersonalo Kebolehan memahami diri sendiri dari segi kekuatan, kelemahan , hasrat dan
kehendak.o Kebolehan menangani perasaan, mengawal kemarahan dan kesedihan dirio Kebolehan membantu diri lebih berdisplin , beradab dan bersopan.
Kecerdasan Naturaliso Kebolehan mengenali dan mengklasifikasi tumbuh-tumbuhan, galian, binatang.
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
14/28
o Kebolehan mengenali artifak budaya dari segi pakaian dan makanan
Teori Behaviourisme
1 Didokongi oleh Thorndike dan Skinner
2 Menyatakan
Pembelajaran belaku melalui pelaziman/kebiasaan Perubahan tingkah laku dapat dikekalkan dengan ransangan yang sesuai Pemberian rangsangan mendatangkan kepuasan , kepuasan akan membawa pengulangan
tingkah laku tersebut Rangsangan yang mendatangkan keadaan tidak selesa akan menyebabkan tingkah laku
tersebu diberhentikan Ganjaran, insentif dan peneguhan diberikan sebagai rangsangan dalam pembelajaran
supaya tingkah laku yang diingini diteruskan dan dikekalkan
Teori Konstruktif
1 Disokong oleh Von Glassefel, Piaget dan Vygotsky
2 Menyatakan
Ilmu pengetahuan terhasil daripada inisiatif seseorang individu itu sendiri Ilmu pengetahuan yang dibentuk oleh sesorang itu kerana ingin menyesuaikan dirinya
dengan alam sekitar Ilmu pengetahuan terbentuk hasil rasionalisasi pengalaman individu Ilmu pengetahuan terbina hasil penglibatan aktif individu yang menghubungkait maklumat
baru dengan pengalaman sedia ada Seseorang individu tidaklah menerima sesuatu ilmu secara pasif
Teori Kognitif
1 Didokong oleh Atkinson, McClelland and Bruner
2 Menyatakan
Tingkah laku manusia adalah dipengaruhi cara pengamatan seseorang Setiap individu berminit mengejar kejayaan Terdapat dua jenis dorongan yang bertentangan yang wujud semasa mengejar sesuatu
iaitu mengejar kejayaan atau mengelakkan kegagalan Kejayaan dan kegagalan seseorang individu adalah bergantung kepada kefahaman
terhadap sesuatu institusi dan keperibidaiannya
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
15/28
Hak Cipta Muhamad Khairi. 2008
SMK Bukit Jana, 34600 Kamunting
http://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htm 4/8/2012
Huraikan asas-asas perancangan dalam pengajaran yang berdasarkan persoalan:
What is planning? Approaches to planning? Additional Planning Consideratio
Pendahuluan
Cita-cita pucuk pimpinan kita, Dato Seri Abdullah Hj. Ahmad Badawi untuk
melahirkanmodal insan kelas pertama adalah suatu cita-cita yang sungguh murni dan disambut
baik oleh semua pihak. Namun begitu akhir-akhir ini masalah kegawatan tingkah laku
di kalangan para pelajar sering mendepani organisasi pendidikan kita. Sebagai
golongan yang berada di barisan paling hadapan dalam menjayakan wawasan
negara atau golongan pertama yang menyentuh masa depan anak didik kita,
peranan guru amat penting untuk memastikan nilai nasional dapat
disempurnakan.Tugas guru di dalam bilik darjah bukanlah semata-mata
menyampaikan isi pelajaran kepada pelajar, tetapi dalam masa yang sama
bertungkus-lumus berusaha untuk memastikan anak-anak didik dapat memperoleh
ilmu dalam suasana pembelajaran yang harmoni demi mencapai kejayaan yang
cemerlang. Kejayaan cemerlang yang akan dicapai para pelajar ini juga mestilah
seimbang dari segi Jasmani, Emosi, Rohani dan Intelek (JERI) sejajar dengan
kandungan Falsafah Pendidikan Negara (FPN) iaitu; Pendidikan di Malaysia adalah
suatu usaha yang berterusan ke arah lebih memperkembangkan potensi individu
secara menyeluruh dan bersepadu untuk melahirkan insan yang seimbang dan
harmonis dari segi intelek, rohani, emosi dan jasmani dan Misi Kementerian
Pendidikan. Malaysia ialah Membangunkan system pendidikan yang berkualiti dan
bertaraf dunia bagi memperkembangkan potensi individu sepenuhnya dan
memenuhi aspirasi Negara Malaysia,.
http://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htm7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
16/28
Untuk memastikan proses pengajaran dan pembelajaran (P&P) dapat berjalan lancar
tanpa gangguan, guru perlu merancang dalam pengajaran dengan baik. Hasil kajian
mendapati punca kegawatan tingkah laku pelajar, prestasi rendah pelajar di sekolah-
sekolah adalah berakar umbi daripada pengajaran tidak diselengara atau dirancang
dengan baik di dalam bilik darjah. Di sini kemahiran dan kecekapan guru dalam
perancangan menguruskan bilik darjah dikatakan dapat menghindari perkara yang
tidak efektif dalam sesuatu proses P&P . Pengurusan bilik darjah yang berkesan
adalah sebenar-benarnya pemangkin kecemerlangan anak-anak didik sebagaimana
yang diimpikan semua pihak untuk bersaing dalam pendidikan global masa kini
setearusnya hasrat melahirkan modal insan kelas pertama akan tercapai (Pelan
Induk Pembangunan PendidikanPIPP 2006-2010).
What is planning?
Plan (Rancang) : Semua aktiviti pengajaran mestilah dirancang dengan rapi. Elakkansekali-kali mentaliti ad-hoc, buat sesuatu secara tangkap muat, atau ikut sahaja
kerana ramai orang lain buat begitu.Sukatan Pelajaran ( SP ) sesuatu mata pelajaran
perlu dimahirkan oleh seseorang guru dan ianya tidak lengkap tanpa pengupasan
Huraian Sukatan Pelajaran ( HSP ) yang mana segala kemahiran yang wajib
dipelajari oleh seseorang pelajar dalam tempoh masa setahun perlu dihabiskan dan
kemahiran dalam HSP ini mesti dipastikan dapat dikuasai oleh setiap pelajar.
Do (Buat) : Semua yang telah dirancang mesti dilaksanakan sepenuhnya. Inilah
aspek paling penting dan kritikal kerana pada peringkat inilah yang menentukankejayaan setiap perancangan itu. Apa makna dan apa gunanya jika perancangan
tinggal perancangan sahaja? Soal balik diri sendiri apakah perancangan yang kita
buat telah semuanya dilaksanakan? Jujurlah kepada diri sendiri, dan jika belum, nah
inilah puncanya mengapa kita begitu sukar mengatasi kelemahan dan kemerosotan.
Check (Semak) : Semakan amat penting kerana setiap perancangan dan
pelaksanaan perlukan; penilaian bagi melihat keberkesanannya atau pun sebab-
sebab mengapa ianya tidak mencapai objektif yang ditentukan. Banyak kerja guru-
guru kita perlu disemak dengan teliti dan rapi seperti buku latihan murid diperiksa
atau tidak, pembetulan dibuat atau tidak, diagnosis mata pelajaran dibuat atau tidak
dan jika dibuat tindakan susulan dibuat atau tidak, keputusan mesyuarat guru atau
mesyuarat panitia mata pelajaran dibuat atau tidak, pencerapan pengajaran guru
dalam bilik darjah dibuat atau tidak; atau laporan-laporan berkala yang diminta oleh
JPNP dan PPD dibuat atau tidak, dan dihantar mengikut masanya atau tidak? Satu
cara berkesan memastikan sistem semakan yang praktikal ialah dengan
mewujudkan satu Senarai Semak Komprehensif yang melibatkan semua
perancangan aktiviti di sekolah.
Act (Bertindak) : Setelah semakan dibuat dan jawapannya diketahui sama ada ianyapositif atau sebaliknya, tindakan yang amat penting seterusnya ialah mengambil
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
17/28
tindakan. Cari puncanya, cari mana silapnya dan cari siapa culpritnya (afritnya).
Adakah puncanya kerana sikap manusia atau sistem dan prosedur atau tidak jelas
bidang tugas? Tindakan seterusnya memastikan tidak berulang lagi perkara-perkara
tidak memuaskan ini dan personel yang terlibat mestilah disedarkan melalui nasihat,
teguran, bimbingan dan kaunseling malah amaran dan tindakan selanjutnya sekali
pun jika sudah sampai kepada tahap yang serius dan kritikal.
Perancangan pengajaran dalam matematik (Sampel )
Setiap pendidik matematik amat memerlukan pengetahuan dan kemahiran dalam
menyampaikan sesuatu isi pelajaran kepada anak didiknya. Amat jarang kedapatan
di kalangan guru-guru yang dapat mengajar secara berkesan, jelas, tanpa sebarang
gangguan dengan hanya berbekalkan kebolehan semula jadi (D' Augustine, 1973 ).
Pengajaran matematik yang berkesan perlu memenuhi beberapa langkah penting
seperti berikut :
Penelitian terhadap konsep-konsep asas yang terlibat dalam sesuatu topik
Mengenalpasti serta menyenaraikan objektif pengajaran dan pembelajaran secaraeksplisit
Mengenalpasti kemahiran prasyarat yang diperlukan bagi sesuatu topik dan skim
matematik yang sedia ada dalam minda pelajar.
Memilih kaedah dan alat bantu mengajar yang sesuai untuk mengembangkan
sesuatu konsep
Mempertimbang dan menyediakan aktiviti latihan untuk menguasai sesuatu
kemahiran khususnya dalam penyelesaian masalah.
Mempertimbangkan kaedah serta instrumen untuk menilai keberkesanan proses
pengajaran dan pembelajaran. Melatih dan meningkatkan kemahiran berfikir secara kreatif dan kritis di kalangan
pelajar.
Menerapkan nilai-nilai murni dalam proses pengajaran dan pembelajaran serta
aktiviti luar kelas.
Selepas kita mengetahui topik serta konsep-konsep yang berkaitan untuk di ajar, kita
perlu menyenaraikan objektif tingkah laku yang bakal dipamirkan oleh setiap murid
apabila mereka benar-benar memahami atau menguasai isi pelajaran yang telah
disampaikan. Tingkah laku yang dipamirkan ini juga akan menunjukkan tahap
kefahaman pelajar. Sebagai contoh, katakan kita ingin mengetahui sama ada pelajar
memahami konsep segitiga. Kita boleh melibatkan beberapa objektif tingkahlaku
yang boleh menjadi bukti bahawa pelajar telah memahami konsep segitiga,
antaranya :
Melukis segitiga : Pelajar sepatutnya dapat melukis sebuah segitiga di atas se
keping kertas dengan menggunakan pensel dan pembaris.
Memilih bentuk : Pelajar sepatutnya dapat memilih bentuk segitiga daripada set
pelbagai bentuk yang dipamirkan kepada mereka.
Menyatakan definisi : Pelajar dapat menyatakan definisi segitiga dengan tepat
sama ada secara lisan atau bertulis.
Sesuatu objektif biasanya ditentukan bagi sesuatu tempoh pengajaran, sama adauntuk satu masa atau dua masa, bergantung kepada isi pelajaran dan peruntukan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
18/28
masa mengajar. Pemilihan objektif tidak hanya menentukan tahap kefahaman
seseorang pelajar, malah ia juga akan menentukan kaedah dan alatan yang sesuai
digunakan. Sebagai contoh, katakan objektif yang dipilih berbunyi : " murid dapat
menambah dua nombor satu digit dengan satu digit ". Jika tajuk berkenaan baru
mula diajar, guru perlu menyediakan aktiviti untuk membimbing murid memahami
konsep ' pengumpulan ' atau ' penyatuan ' antara dua set benda. Pengajaran
bermula dengan aktiviti konkrit di mana para pelajar akan terlibat secara aktif,
memanupulasi bahan-bahan maujud dan berakhir dengan proses pengabstrakan.
Setelah murid memahami konsep penambahan, mereka seterusnya akan dibimbing
untuk menguasai fakta asas tambah. Aktiviti untuk penguasaan kemahiran tidak
banyak melibatkan manipulasi bahan maujud berbanding dengan aktiviti semasa
penguasaan konsep.
Setelah mengenalpasti objektif pengajaran dan pembelajaran, para guru perlu
menyenaraikan pengetahuan dan kemahiran sedia ada yang perlu dikuasai oleh
setiap murid. Pengajaran sebaiknya bermula dengan mengingat semulapengetahuan sedia ada membuat pengukuhan jika perlu. Kemahiran dalam
matematik bersifat heirarki dan berkesinambungan (Ngean, 1984). Kegagalan
menguasai konsep dan kemahiran awal, akan menyebabkan kesukaran dalam
pembelajaran kemahiran berikutnya. Perancangan seterusnya ialah menentukan
teknik atau kaedah yang paling sesuai untuk digunakan dalam proses pengajaran
dan pembelajaran. Semua teknik atau kaedah adalah baik dan sesuai selagi mana
ianya dapat membantu pelajar mencapai objektif yang digariskan ( Shaharir, 1984).
Approaches to planning?
Fasa pertama - mengenalpasti keadaan ini bertujuan untuk membandingkan
keadaan sebenar dengan keadaan yang dikehendaki, menentukan keadaan-
keadaan yang berpotensi menimbulkan masalah dan menentukan langkah-langkah
pencegahan segera yang diperlukan.
Fasa Kedua - mengenalpasti kelakuan murid yang diingini guru pula adalah
bertujuan menentukan suasana ideal yang dikehendaki guru yang membolehkan
proses penyampaian pengajaran dapat dijalankan dengan berkesan . Perlu
ditegaskan di sini bahawa guru yang mempunyai pemahaman yang jelas mengenai
objektif pengurusannya, wawasan yang jelas mengenai kelakuan muridnya, akan
lebih berjaya dan berkesan daripada guru yang tidak memilikinya.
Fasa Ketiga - Memilih dan menggunakan strategi pengajaran Guru hendaklah
berkeupayaan, mahir dan cekap memahami dan memilih serta mengaplikasikan
strategi pengajaran yang paling sesuai, yang berpotensi tinggi untuk mencapai
matlamat yang diingini.
Fasa Keempat- Mengenalpasti keberkesanan pengajaran iaitu guru perlu membuatpenilaian terhadap keberkesanan strategi pengajaran guru yang digunakan dan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
19/28
menjadikan penilaian ini sebagai panduan kepada pemilihan strategi pengajaran
yang lebih berkesan pada masa akan datang. Penilaian dianggap sebagai
sebahagian daripada proses pengajaran dan pembelajaran. Penilaian merupakan
suatu aktiviti untuk mendapatkan maklumat yang berguna bagi menentukan
pencapaian sesuatu objektif pengajaran atau pembelajaran. Oleh itu, penilaian
perlulah dijalankan berterusan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Hanya
melalui proses penilaian berterusan dapat dipastikan jenis tindakan susulan yang
perlu diambil ke atas seseorang murid, sama ada untuk menjalankan pemulihan atau
pengayaan. Dan setelah itu barulah dapat dipastikan jenis aktiviti pemulihan atau
aktiviti pengayaan yang sesuai bagi murid. Dengan cara yang sedemikian, selain
mengetahui tahap pencapaian, kelemahan murid dapat dipulihkan sebelum
kelemahan-kelemahan pembelajaran terkumpul di tahap yang lebih tinggi
Additional Planning Considerations?
PENGGABUNGJALINAN
Penggabungjalinan memainkan peranan penting dalam proses pengajaran dan
pembelajaran. Melalui proses ini, beberapa kemahiran dapat dikuasai serentak. Cara
ini juga dapat mengelakkan kebosanan dalam proses pembelajaran. Kemahiran-
kemahiran boleh digabungjalinkan, sama ada kemahiran yang terdapat dalam
kemahiran berbahasa atau kemahiran daripada mata pelajaran lain.
PENYERAPAN
Dalam pengajaran bahasa Melayu, unsur-unsur ilmu dan nilai-nilai murni juga bolehdiserapkan. Penyerapan ini mengandungi pelbagai bidang ilmu seperti sains,
matematik, sejarah dan lain-lain.
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN
Program pengayaan perlu diberi penekanan dalam Kurikulum Bersepadu Sekolah
Rendah kerana keadaan murid yang berbeza dari segi kebolehan, keupayaan, bakat,
dan minat. Murid ini hendaklah diberikan bahan yang berbeza-beza untuk digunakan
secara bersendirian atau dengan bimbingan guru. Bahan-bahan seperti bahan
bacaan tambahan, kad-kad kerja, permainan, dan bahan-bahan aktiviti boleh
diberikan kepada murid yang telah menguasai kemahiran-kemahiran dalam jangka
masa yang ditetapkan atau lebih awal daripada jangka masa yang ditentukan.
Program pemulihan pula disediakan untuk membantu murid menguasai kemahiran-
kemahiran asas yang belum dapat dikuasai dalam tempoh masa yang ditetapkan.
Bahan-bahan untuk program ini terdiri daripada kad-kad, carta, bahan maujud, alat
permainan, dan lain-lain yang boleh digunakan berperingkat-peringkat daripada yang
mudah kepada yang lebih sukar. Pelaksanaan program ini adalah mengikut kadar
kemampuan murid menguasai sesuatu kemahiran. Ramai yang beranggapan
bahawa aktiviti pengayaan untuk kumpulan pelajar yang cerdas manakala aktiviti
pemulihan untuk kumpulan pelajar yang lemah. Sedangkan kedua-dua jenis aktiviti
tersebut adalah sesuai dan boleh dirancang untuk kedua-dua jenis kumpulan pelajar,sama ada yang cerdas atau lemah (D'Augustine, 1973; Nik Azis, 1996)). Aktiviti
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
20/28
pengayaan dan pemulihan merupakan kompenon yang penting dalam kurikulum
pendidikan matematik KBSR dan KBSM (PPK, 1989). Aktiviti pemulihan merupakan
aktiviti pengajaran yang berusaha menolong murid-murid untuk mengatasi masalah
pembelajaran. Manakala aktiviti pengayaan ialah sejenis aktiviti tambahan yang lebih
kompleks tetapi menarik dan mencabar (PPK, 1982). Aktiviti pengayaan juga sering
digunakan untuk mengesan pelajar pintar di samping dapat mengasah bakat dan
kreativiti. Kedua-dua aktiviti tersebut perlu dirancang dan dilaksanakan dengan teliti
supaya ianya tidak membeban dan membazirkan masa pelajar. Aktiviti-aktiviti
tersebut haruslah memenuhi kriteria-kriteria yang tertentu.
Aktiviti pengayaan mestilah dapat:
Melatih pelajar meningkatkan kebolehan dalam penyelesaian masalah
Menggalakkan pelajar memahami sifat dan skop matematik yang luas lagi
menyeluruh
Mengembangkan daya kreativiti pelajar
Menggalakkan pelajar menggunakan pengetahuan dan kemahiran matematikdalam kehidupan seharian.
Aktiviti pemulihan pula adalah perlu dilakukan apabila pelajar :
Tidak menghadiri kelas beberapa waktu / hari
Tidak dapat memberi tumpuan kepada isi pelajaran yang sedang diajaratau yang
sebelumnya
Sering melakukan kesilapan ( khususnya dalam proses mengira )
Kurang menguasai konsep dan kemahiran asas yang diperlukan bagi sesuatu topik
/ konsep
Mempunyai masalah tidak tahu membaca atau kemahiran bahasa yang lain. Menghadapi masalah lain yang agak serius seperti masalah peribadi, masalah
mental (IQ yang rendah), masalah fizikal dan masalah gangguan emosi (psikologi).
Walau bagaimanapun masalah yang kronik dan kritikal seperti terencat akal, hilang
upaya penglihatan dan pendengaran perlu kepada kelas pemulihan khas.
Pengurusan bilik darjah
Sifat seorang pengurus yang mahir dan berkesan adalah penting bagi seseorang
pendidik. Pengajaran yang berkesan amat bergantung kepada pengurusan bilik
darjah yang cekap dan terpimpin. Pengurusan bilik darjah yang berkesan bergantung
kepada beberapa faktor :
Teknik kawalan kelas
Penjagaan dan penyusunan rekod
Komunikasi yang baik antara guru dan ibubapa
Etika dan perhubungan yang profesional
Aktiviti kumpulan yang berkesan
Situasi pembelajaran dalam bilik darjah
Masalah khusus berhubung dengan kemanusiaan
Bilik darjah yang sempurna akan mementingkan demokrasi dan disiplin sebagaiamalan dalam proses pengajaran dan pembelajaran (BPG, 1998). Amalan ini berlaku
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
21/28
menerusi beberapa kemahiran yang perlu dikuasai oleh para guru sebagai pengurus
bilik darjah yang baik:
Pengurusan pengajaran
Bahasa pengajaran
Perancangan strategi
Pengendalian aktiviti
Penggunaan teknologi
Membina iklim pembelajaran yang kondusif
Persekitaran bilik darjah
Suasana interaktif
Orientasi pelajar
Terhadap persekitaran
Terhadap keperluan sekolah dan bilik darjah
Terhadap kurikulum
Kemahiran IT
Bidang pendidikan sentiasa berkembang pesat dan mengalami perubahan mengikut
tuntutan zaman, perkembangan pesat percantuman teknologi. Teknologi
telekomunikasi dan internet serta globalisasi dunia telah banyak membawa cabaran
kepada kita, khasnya para guru. Perubahan mendadak ini banyak merubah cara
gaya proses P&P dalam dunia pendidikan, umpamanya muncul pembelajaran
online Apa-apa pun cara gaya dalam proses P&P di dalam bilik darjah, samada
daripada corak pengajaran chalk and talk hingga kepada corak pembelajaran
online semuanya memerlukan komitmen dan kemahiran yang tinggi daripada guru.Pendidik hari ini telah bersikap produktif, proaktif dan responsive terhadap
kecanggihan teknologi ini. Sebagai pemangkin pendidikan cemerlang dan berkualiti,
guru-guru hendak atau tidak, perlu menyiap dan melengkapkan diri mereka dengan
kemahiran IT kerana computer telah dijadikan sebagai kurikulum di
sekolah.Penubuhan sekolah bestari merupakasn satu bentuk kurikulum yang
memerlukan profesion keguruan tahu menguasai teknologi maklumat. Penubuhan
sekolah bestari ini merupakan salah satu projek Flagship Applications dalam Koridor
Raya Multimedia (MSC) iaitu pusat penyiaran antarabangsa dan serantau.Selain
daripada penubuhan sekolah bestari, projek SchoolNet juga satu proses
pembestarian sekolah . Melalui projek SchoolNet, sekolah-sekolah yang terlibat telah
dilengkapi dengan internet berteknologi tinggi dan jalur lebar samada menggunakan
teknologi ADSL, VSAT atau pun internet wireless.
How teachers really plan?
Seorang guru yang benar-benar merancang akan menjadikan pengajaran dan
pembelajaran yang amat menarik di mana ia dapat mengurus masa bagi setiap
langkah sama ada set induksi yang berkesan, isi pelajaran yang menarik, penutupyang meninggalkan kesan kepada pelajar, penggunaan bahan bantu belajar, bahan
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
22/28
bantu mengajar dan alat bantu mengajar dengan semaksimanya dan ianya berkaitan
dengan isi pelajaran yang di sampaikan serta pengajaran yang berpusatkan pelajar
yang menarik serta tidak membosankan.
Penutup
Sebagai kesimpulannnya seseorang guru perlu merancang pengajarannya dengan
baik agar pelajar yang akan dikeluarkan menjadi seorang yang berguna kepada
keluarga, masyarakatnya, bangsa dan nusa. Sesebuah sekolah bolehlah diibaratkan
sebuah kilang pengeluaran, yang mengeluarkan produk yang mampu bersaing
dengan produk-produk terbaik dipasaran iani murid, jatuh bangunnya produk yang
dihasilkan bergantung penuh kepada pengurusan yang membuat perancangan
penuh sebelum lagi produk tersebut dikeluarkan lagi. Seorang guru seharusnya
mahir membuat perancangan melalui pelbagai pendekatan dan strategi yang digarap
bersama set induksi, isi-isi pelajaran, penutup serta bahan bantu belajar, bahanbantu mengajar dan alat bantu mengajar. Perkara lain yang perlu diuli bersama
dengannya model-model pengajaran seperti model pemprosesan maklumat, model
system behavioral, model sosial dan model personel. Perkara lain yang mempunyai
nilai tambah yang baik perlu dimasukkan seperti pengabunganjalinan kemahiran,
penyerapan ilmu mata pelajaran lain, pengayaan pemulihan, pengurusan kelas dan
kemahiran it berkehendakkan pengajaran yang sedang dinilaitambah dalam proses
pengajaran dan pembelajaran ketika ini. Sebenarnya jatuh bangunnya hasil
pembelajaran seorang guru berkait rapat ketepatan beliau membuat perancangan
yang jitu berpandukan kepada pengalaman sedia ada pelajar beliau yang perluditeliti semasa membuat perancangan. Faktor budaya dalam konteks ini sangat
penting. Guru-guru dapat mambangun dalam persekitaran yang dirasakan selamat
dan ada cabaran, parancangan pengajaran tidak berkesan jika sokongan dan
bimbingan adalah mambebankan. Tahap prestasi pelajar-pelajar penting bagi
kejayaan sekolah oleh itu ianya perlu dikekalkan apabila sekolah mula maju ke
hadapan daan ianya sebagai satu isyarat sesebuah sekolah mempraktikkan budaya
perancangan dalam system pengajaran dan pengajarannya.
http://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-
dalam.html
published on: march 2012
Tuaran,Sabah,Malaysia
http://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.html7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
23/28
CIRI-CIRI YANG PERLU DIMILIKI OLEH SEORANG GURU BAGI MEMBANTUMENGHASILKAN SISTEM PENDIDIKAN BERTARAF DUNIA
1 PENDAHULUAN
Keguruan ialah satu jawatan professional seperti mana kerjaya-kerjaya lain
dalam masyarakat dunia. Sebagai guru yang profesional, guru perlu
melaksanakan kerjayanya dengan sepenuh hati, bersedia menanggung semua
konsekuen yang sesuai dengan nilai profesion ini. (Dr Ragbir Kaur a/p Joginder
Sigh, 2007) Salah satu agenda penting dalam matlamat perancangan
pembangunan pendidikan bagi RMK-9 ialah membangunkan istem pendidikan
bertaraf dunia. Dalam agenda ini kerajaan akan memperkukuhkan kurikulum
sekolah yang seimbang dari segi jasmani, emosi, rohani dan intelek, mempunyai
disipin yang tinggi, bersikap kerjasama, dan mampu memainkan peranan dalam
masyarkat, serta melahirkan sejumlah sekolah yang baik dan cemerlang untuk
dijadikan show case kepada negara-negara lain di dunia. (Ucapan menteri
Pendidikan Malaysia dalam Perhimpunan Bulanan Kementerian Pelajaran
Malaysia). Dr Ismail Zain, dalam kertas kerjanya yang bertajuk Pendidikan
Bertaraf Dunia Kearah Pembestarian Dalam Proses Pengajaran dan
Pembelajaran (selepas ini di tulis p&p) menjelaskan pendidikan bertaraf dunia
sebagai wacana dalam dasar pendidikan negara yang meletakkan proses
pendidikan sebagai satu bidang yang penting dalam kehidupan seharian
khususnya di sekolah-sekolah yang berfungsi sebagai institut perkembanganilmu.
http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.html7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
24/28
2.0 CIRI-CIRI GURU BERKUALITI
Ciri dalam Kamus Dewan 2007 didefinisikan sebagai sifat (unsure,tanda) yang
khusus pada sesuatu atau membezakannya daripada yang lain. John Macdovalo
(1993) menyatakan kualiti sebagai memenuhi keperluan atau kehendak
pelanggan. Jemaah Nazir Sekolah pula mendefinisikan kualiti sebagai ciri-ciri
atau sifat kecemerlangan yang dikehendaki oleh sesuatu barang, alat perkakas,
dan perkhidmatan (ISO8402). Maka, dapatlah dikatakan untuk menghasilkan
pendidikan bertaraf dunia, ciri-ciri guru yang berkualiti ialah guru yang memenuhi
keperluan pelajar dalam pelbagai aspek sama ada dari segi p&p, sahsiah,
kemahiran, kepakaran dan pengurusan. Oleh itu antara ciri-ciri yang perlu ada
pada guru berkualiti bagi menghasilkan pendidikan bertaraf dunia, guru perlulah:
2.1 Bertindak sebagai penyebar ilmuMenurut Ragbir Kaur (2007), fungsi guru ialah mendidik murid dalam pelbagai
ilmu pengetahuan dan kemahiran daripada pelbagai disiplin dalam kurikulum
sekolah. Para guru haruslah memiliki sifat-sifat amanah, dedikasi, komited pada
tugas, ikhlas, sanggup berkorban masa dan tenaga dan mempunyai sikap
membantu dan menyampaikan seberapa banyak ilmu kepada murid-muridnya.
Penekanan di sini ialah mengenai sikap dan penampilan guru itu sendiri terhadap
konsep ilmu. Guru harus mendalami ilmu sebanyak mungkin supaya dapat
menyebarkan ilmu kepada para pelajar bagi melahirkan insan dan warganegara
yang berilmu. Dalam era transformasi pendidikan guru hendaklah menghasilkan
pelajar yang mampu berfikir secara kreatif dan kritis serta memperkembangkan
potensi pelajar dalam semua aspek JERIS (Jasmani, Emosi, Rohani, Intelek dan
Sosial) bagi mencapai pendidikan bertaraf antarabangsa.
2.2 Bertindak sebagai Pembentukan Nilai / Role Model
Nilai merupakan kriteria penting bagi mengukur mutu sesuatu benda. Menurut
Ragbir Kour (2007) guru harus membentuk murid-murid untuk memiliki akhlak
yang mulia dan mempunyai nilai-nilai murni yang tinggi. Nilai-nilai yang perlu
diterapkan ialah moral, agama, terminal dan instrumental. Jadi, guru seharusnya
mempunyai sifat dan kualiti peribadi, profesional, dan sosial yang baik dan murni
supaya dapat menjalankan tugas sebagai pendidik dengan sempurna. Sebagai
ibu bapa kedua kepada murid-murid, segala nilai dan tingkah laku guru menjadi
contoh teladan kepada para pelajar. Nilai-nilai murni yang ditonjolkan oleh guru
di sekolah secara tidak langsung akan diterapkan dalam jiwa pelajar. Menurut Ee
Ah Meng (2003) guru yang beriltizam akan menjadi role model kepada para
pelajarnya. Secara tidak langsung, guru berkenaan akan dapat memupuk
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
25/28
beberapa ciri peribadi yang positif melalui amalan-amalannya di dalam bilik
darjah.
2.3 Bertindak Sebagai Pengamal Budaya Ilmu
Menurut Mok Soon Sang 2007, Profesor Syed Muhammad al-Altas menyatakan
ilmu merupakan sesuatu yang bermakna dan membawa penyuburan serta
semangat kepada jiwa manusia. Hal ini menunjukkan ilmu merangkumi semua
aspek kehidupan luaran dan dalam jiwa manusia. Guru sebagai pengamal ilmu
perlu mempraktikkan budaya ilmu seperti membaca, berfikir, memerhati,
berkarya, bersumbangsaran, dan bertukar fikiran serta mencari pengalaman baru
(Ragbir Kour (2007)). Dalam p&p, guru akan memindahkan ilmu yang baik,
meninggikan adab murid, serta memberi petunjuk ke arah kebenaran sebagai
seorang pengamal ilmu. Sebagai seorang guru, budaya ilmu harus menjadikriteria utama dan harus dipupuk dalam diri supaya menjadi teladan bagi para
pelajar mencontohinya. Budaya ilmu di kalangan guru dan pelajar adalah sejajar
dengan salah satu matlamat yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan
Kebangsaan iaitu melahirkan generasi yang mencintai ilmu pengetahuan dan
seterusnya menjadi teras dan tunjang dalam amalan pendidikan seumur hidup.
2.4 Mengamalkan kemahiran profesional
Guru merupakan tenaga ikhtisas di dalam bidang perguruan yang
dipertanggungjawabkan untuk mendidik murid-murid di seklah. Oleh itu, guru
yang mempunyai kemahiran profesional serta kecerdasan emosi yang tinggi
memainkan peranan besar dalam menghasilkan generasi yang berpendidikan,
berkemahiran, berbudaya ilmu dan berakhlak selaras dengan Falsafah
Pendidikan Negara. Peranan ini penting bagi membawa pendidikan negara
Malaysia ke arah pendidikan yang bertaraf dunia (Dr. Ragbir Kaur, 2007). Antara
kemahiran yang perlu ditekankan ialah kemahiran berfikir dan pemikiran
konstruktif. Para pelajar mestilah dididik menggunakan daya fikir tinggi dan
minda untuk melahirkan pelajar-pelajar untuk belajar sepanjang hayat dan
mempunyai modal intelektual tinggi menghadapi era globalisasi. Kemahiran
berfikir dan pemikiran konstruktif perlu juga terarah kepada pandangan jauh dan
luar biasa (Mohamad bin Muda, Ketua Penolong Pengarah Bahagian Pendidikan
Guru Kementerian Pendidikan Malaysia).
2.5 Bersifat profesional dan peka dengan segala perkembangan pendidikan
Craft (2002) menyarankan bahawa untuk menjadi pendidik yang profesional,
seorang guru perlu peka terhadap inisiatif pendidikan yang terkini.. Guru yang
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
26/28
profesional juga sentiasa mengikuti perkembangan terhadap kajian-kajian
lampau dan terkini bagi mengemaskinikan pengetahuan dan kemahiran p&p
guru. Mak Soon Sang (2007), menegaskan guru hendaklah melengkapkan diri
dengan menguasai kemahiran menggunakan internet untuk memperolehi
maklumat tentang perkembangan matematik dan pedagogi pengajaran masa kini
di samping membimbing murid-murid menggunakan internet sebagai p&p. Selain
itu guru perlu mengaplikasikan teknologi maklumat (ICT) di dalam bilik darjah
melalui program SLE (Smart Learning Environment) yang bertujuan
meningkatkan pengetahuan guru terhadap penggunaan ICT. Antaranya aplikasi
word processing, spreadsheet, database, desktop publishing, dan graphing (Dr
Ranbir Kaur a/p Joginder Sigh, 2007).
2.6 Mengamalkan pengajaran efektifMak Soon Sang (2007) mengenalpasti ciri-ciri pengajaran efektif dari segi
perancangan, pelaksanaan, dan penilaian pengajaran.
2.5.1 Perancangan pengajaran
Clarke dan Cutler (1990) menyatakan keberkesanan pengajaran bergantung
kepada perancangan, pelaksanaan, penilaian terhadap proses dan objektif
pembelajaran. Oleh itu, mengenalpasti objektif pengajaran merupakan salah satu
ciri kualiti pengajaran yang diperlukan dalam perancangan. Cohn et al, (1987)
selanjutnya menyokong pendapat ini dengan menyatakan guru harus membuat
refleksi kendiri untuk menilai objektif pengajarannya setelah selesai
melaksanakan pengajaran. Oleh itu guru harus mempunyai kemahiran dalam
memilih strategi p&p yang sesuai kerana ia merupakan suatu rancangan untuk
melaksanakan aktiviti p&p juga mahir dalam penggunaan kaedah dan teknik
mengajar untuk menyampaikan isi pelajaran dengan cara yang berkesan, kerana
pemilihan kaedah dan teknik mengajar yang sesuai akan menjamin
keberkesanan pengajaran serta pencapaian objektifnya secara optimum.
2.5.2 Pelaksanaan pengajaran
Mok Soon Sang (2002), mengatakan peranan guru dalam pelaksanaan dan
kejayaan proses pengajaran dan pembelajaran meliputi tugas-tugas seperti
menganalisis objektif dan isi kandungannya, menentukan keperluan pelaksanaan
seperti melengkapkan diri dengan kemahiran mengajar dan penyediaan bahan-
bahan pelajaran, merancang dan melaksanakan pengajaran, membuat penilaian
untuk mengenalpasti kelemahan dengan tujuan meningkatkan keberkesanan
dalam pelaksanaan pengajaran dengan membuat pengubahsuaian dalam
rancangan mengajar.
7/31/2019 Info Tambahan Sce3108
27/28
2.5.3 Penilaian pengajaran
Yap, Wan, dan Ismail (1985) dalam Kertas Kerja oleh Profesor Dr. Saedah Siraj
mentakrifkan penilaian dalam pendidikan dan pembelajaran sebagai satu aktiviti
untuk mendapatkan maklumat yang berguna bagi menentukan pencapaian
sesuatu objektif p&p. Ingham (dalam Saedah Siraj, 2000) menyarankan supaya
pendidik membuat penilaian dan menghargai perbezaan setiap individu kerana
setiap perbezaan itulah yang akan menentukan cara setiap individu itu belajar
dan juga boleh memberi pengalaman pembelajaran kepada masing-masing.
3.0 KESIMPULAN
Oleh itu dalam menuju pendidikan bertaraf dunia, guru adalah agen terpenting
dalam merealisasikan pendidikan anak bangsa Malaysia dalam mengharung
cabaran di tahap yang lebih tinggi. Pengisian guru yang berkualiti seperti yang dibentangkan iaitu guru perlulah bertindak sebagai penyebar ilmu, pengamal
budaya ilmu, guru sebagai role-model, mengamalkan pengajaran efektif, peka
dengan segala perkembangan pendidikan, dan mengamalkan kemahiran
profesional mampu meyediakan generasi muda untuk menghadapi
kemungkinan-kemungkinan yang berupa masyarakat industri, ekonomi yang
global, kebanjiran teknologi tinggi dan sentiasa bertambah canggih, penggunaan
komputer sebagai keperluan urusan harian dan limpahan maklumat sejagat.
Sebagaimana yang ditegaskan oleh Mohamad bin Muda, Ketua Penolong
Pengarah Bahagian Pendidikan Guru Kementerian Pendidikan Malaysia dalam
ucapannya, para pendidik adalah wahana yang boleh menentukan corak
manusia yang mampu menghadapi alaf baru, abad ke-21.
BIBILIOGRAFI
Kamus Dewan, Edisi Keempat. Dewan Bahasa Dan Pustaka Kuala Lumpur
2007. Dr. Ragbir Kaur a/p Joginder Singh (2007). Panduan Ulangkaji Pendidikan
Untuk KPLI Sekolah Menengah dan Sekolah Rendah. Kumpulan Budiman Sdn.
Bhd. Kuala Lumpur. Dr Wan Shamsuddin Bn Wan Mamat (Disember 1998).
Pengisian Wawasan Pendidikan Negara Menuju Abad
21.http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/200
8. Dr Ismail Zain, Pendidikan Bertaraf Dunia Ke Arah Pembestarian Dalam
Proses Pengajaran Dan Pembelajaran.http://www.tutor.com.my/online on
http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/20087/31/2019 Info Tambahan Sce3108
28/28
24/02/2008 Mak Soon Sang (2007). Ilmu Pendidikan Untuk KPLI (Komponen 3:
Profesional Keguruan) Sekolah Rendah. Kumpulan Budiman Sdn. Bhd., Subang
Jaya. Mohamad Bin Muda (1991), Ketua Penolong Pengarah Bahagian
Pendidikan Guru Kementerian Pendidikan Malaysia. Cabaran Dan Harapan
dalam Pendidikan Menghadapi Alaf Baru. Professor Dr Saedah Siraj dan
Nurhayati Ishak (26-28 Disember 2006). Peningkatan Kualiti Pengajaran Di
Institut Pengajian Tinggi Di Aceh, Prosiding Persidangan Antarabangsa
Pembangunan Aceh, UKM Bangi. http://pkukmweb.ukm.my online on 24/02/2008
Source: http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-
oleh.html
http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.html