7
scenariusz 1 Z Kongo do kosza? Droga twojego telefonu Główna teza: Cykl życia produktu, w tym telefonu komórkowego, obejmuje (w uproszczeniu) wydobycie surowców, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i utylizację. W wypadku telefonu komórkowego, każdy z tych etapów wiąże się z pewnymi wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi, szczególnie wydobycie surowców, produkcja i utylizacja. Czas trwania: Cele ćwiczenia: Po zakończeniu ćwiczenia uczennice i uczniowie potrafią: opisują złożoność cyklu życia i produkcji telefonu komórkowego, rozważają wybrane społeczne i ekologiczne aspekty związane z wydobyciem metali niezbędnych do produkcji telefonów komórkowych oraz ich utylizacją. Przedmiot główny, na którym można realizować ćwiczenie (podstawa programowa): Wiedza o społeczsńtwie III etap edukacyjny 6. Środki masowego przekazu 6.3. Wyszukuje w mediach wiadomości na wskazany temat; wskazuje różnice między przekazami i odróżnia informacje od komentarzy; krytycznie analizuje przekaz reklamowy. 23. Problemy współczesnego świata 23.1. Uczeń porównuje sytuację w krajach biednego Południa i bogatej Północy i wyjaśnia na przykładach, na czym polega ich współzależność. 23.4. Uczeń rozważa, jak jego zachowania mogą wpłynąć na życie innych ludzi na świecie (np. oszczędzanie wody i energii, przemyślane zakupy). 45 minut

Główna teza: Czas trwania - globalna.ceo.org.pl · Po zakończeniu ćwiczenia uczennice i ... mieć telefon ze złota?” i „IT na zielono” do ściągnięcia ze strony ... sprzętu

  • Upload
    ledung

  • View
    225

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

scenariusz

1

Z K o n g o d o k o s z a ? D r o g a t w o j e g o t e l e f o n u

Główna teza:Cykl życia produktu, w tym telefonu komórkowego, obejmuje (w uproszczeniu) wydobycie surowców, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i utylizację.

W wypadku telefonu komórkowego, każdy z tych etapów wiąże się z pewnymi wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi, szczególnie wydobycie

surowców, produkcja i utylizacja.

Czas trwania:

Cele ćwiczenia: P o z a k o ń c z e n i u ć w i c z e n i a u c z e n n i c e i u c z n i o w i e p o t r a f i ą :

opisują złożoność cyklu życia i produkcji telefonu komórkowego, rozważają wybrane społeczne i ekologiczne aspekty związane z wydobyciem metali niezbędnych do produkcji telefonów komórkowych

oraz ich utylizacją.

Przedmiot główny, na którym można realizować ćwiczenie (podstawa programowa):

Wiedza o społeczsńtwie I I I e ta p e d u k a c y j n y

6. Środki masowego przekazu

6.3. Wyszukuje w mediach wiadomości na wskazany temat; wskazuje różnice między przekazami i odróżnia informacje od komentarzy;

krytycznie analizuje przekaz reklamowy.

23. Problemy współczesnego świata

23.1. Uczeń porównuje sytuację w krajach biednego Południa i bogatej Północy i wyjaśnia na przykładach, na czym polega ich współzależność.

23.4. Uczeń rozważa, jak jego zachowania mogą wpłynąć na życie innych ludzi na świecie (np. oszczędzanie wody i energii, przemyślane zakupy).

45 m i n u t

2

Inne przedmioty, na których można realizować ćwiczenie (podstawa programowa):

Geografia I I I e ta p e d u k a c y j n y

C e l e k s z ta ł c e n i a – w y m a g a n i a o g ó l n eI. Korzystanie z różnych źródeł informacji geograficznej

Uczeń dokonuje pomiarów w terenie; potrafi korzystać z planów, map, fotografii, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów

źródłowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu gromadzenia, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych.

III. Stosowanie wiedzy i umiejętności geograficznych w praktyce

Uczeń wykorzystuje wiedzę i umiejętności geograficzne w celu lepszego rozumienia współczesnego świata i swojego w nim miejsca;

stosuje wiadomości i umiejętności geograficzne w życiu codziennym, m.in. w racjonalnym wykorzystaniu zasobów środowiska.

Biologia I I I e ta p e d u k a c y j n y

X. Globalne i lokalne problemy środowiska

2. Uczeń uzasadnia konieczność segregowania odpadów w gospodarstwie domowym oraz konieczność specjalnego postępowania ze

zużytymi bateriami, świetlówkami i przeterminowanymi lekami.

Miejsce realizacji: s a l a l e k c y j n a

Wykorzystywane metody: d y s k u s j a , p r a ca w g r u pa c h

Wykorzystywane materiały: p r e z e n ta c j a m u l t i m e d i a l n a „ Z K o n g o d o k o s z a ? ” p o l i t y c z n a m a pa ś w i a ta m a t e r i a ł p o m o c n i c z y o p r a c o w a n y n a p o d s ta w i e u l o t k i M a k e I T f a i r „ C z y c h c i e l i b y ś c i e m i e ć t e l e f o n z e

z ł o ta ? ” h t t p : / / m a k e i t f a i r . o r g / e n / t h e - f a c t s / l e a f l e t s / c o n s u m e r - g u i d e s / M a k e I T f a i r - C G 2 - P L . p d f

3

Przebieg ćwiczenia: 1 Poproś uczniów i uczennice, aby ci, którzy mają przy sobie telefony komórkowe, wyjęli je (ale ich nie włączali) i w ciszy się im przyj-

rzeli. Jeśli ktoś nie ma przy sobie telefonu komórkowego, może dołączyć do koleżanki lub kolegi obok. Powiedz uczniom, że jeśli

chcą, mogą spróbować wyjąć baterię i zajrzeć do środka telefonu.

2 Wyświetl slajd z cyklem życia telefonu (bez podpisów!) i poproś, aby uczniowie spróbowali nazwać kolejne etapy życia telefonu. Na

koniec wyświetl slajd z podpisami i omów krótko każdy z etapów. Powiedz, że każdy z tych etapów wiąże się pewnymi wyzwaniami

społecznymi i ekologicznymi, a na tych zajęciach skupicie się na wydobyciu surowców i utylizacji.

3 Zapytaj uczniów i uczennice, czy wiedzą, z czego zrobione są ich telefony komórkowe. Jeśli będzie trzeba, zwróć uwagę uczniów na to, że

telefony składają się z wielu różnych części i materiałów (układów scalonych, baterii, obudowy etc.) Zapytaj, z czego zrobione są te części.

Podsumuj, zwracając uwagę na to, że do produkcji telefonów używa się plastiku i innych tworzyw sztucznych (wykonanych głównie z ropy

naftowej) oraz nawet 30 różnych metali (m.in. tantal, kobalt, miedź, złoto, nikiel, cyna, platyna, metale ziem rzadkich).

4 Podziel uczniów i uczennice na 8 grup. Każdej grupie daj inny fragment Karty pracy opracowanej na podstawie ulotki Make IT Fair „Czy

chcielibyście mieć telefon ze złota?”. Poproś, aby w grupach wspólnie przeczytali i przedyskutowali fragment, a następnie wybrali

osobę, która wskaże wspomniany we fragmencie kraj na mapie oraz przedstawi zawarte w tekście informacje własnymi słowami.

Możesz wyświetlić w tym czasie slajd z listą metali.

5 Poproś, aby grupy po kolei dokonały krótkich prezentacji.

6 Przedstaw slajd „Od wydobycia do utylizacji - fakty”. (2 min)

7 Poproś uczniów, aby zastanowili się, co stało się z niepotrzebnymi telefonami w ich rodzinie. Poproś, aby wymienili, co można zrobić

z niepotrzebnym telefonem (sprawnym lub niesprawnym). Odpowiedzi zapisuj na tablicy lub flipcharcie w formie burzy mózgów. (10

min) W razie potrzeby, naprowadź uczniów na możliwe odpowiedzi: - zachować w domu (np. na wypadek, gdyby inny się zepsuł) -

oddać komuś w rodzinie/znajomemu - oddać do serwisu, aby został naprawiony (jeśli jest zepsuty) - sprzedać na aukcji internetowej

(lub w innym podobnym systemie) - wyrzucić do kosza - oddać do gminnego punktu zbierania odpadów elektronicznych - oddać

w sklepie, w którym kupowany jest nowy telefon komórkowy - oddać lub sprzedać firmie skupującej sprzęt elektroniczny - oddać

lub sprzedać firmie skupującej odpady elektroniczne lub: jeśli telefon jest sprawny,używać go aż do momentu, kiedy nie będzie się

już nadawał do używania ani do naprawy.

8 Możesz na zakończenie wyświetlić slajd „Drugie życie telefonu”.

9 Podsumuj zajęcia, zwracając uwagę na to, że wydobycie metali niezbędnych do produkcji telefonów komórkowych wiąże się często

z wieloma wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi oraz że istnieje wiele inicjatyw mających na celu poprawę tej sytuacji. Możesz

2 min

3 min

3 min

10 min

15 min

2 min

4

wyświetlić slajd o kampanii Make IT Fair oraz pokazać uczniom ulotki „Czy chcielibyście mieć telefon ze złota?” i „IT na zielono” do

ściągnięcia ze strony makeitfair.org.

10 Podziel uczniów na cztery zespoły badawcze i przydziel im następujące tematy (po jednym temacie dla zespołu). (5 min)

• Jakie problemy wiążą się z wydobyciem koltanu i cyny w Demokratycznej Republice Konga?

• W jaki sposób wydobycie złota i miedzi w Andach oddziałuje na tamtejsze środowisko naturalne i społeczność?

• Dlaczego powinniśmy prowadzić recykling elektrośmieci? Jakie warunki powinien spełniać prawidłowy i bezpieczny odzysk?

• Gdzie i na jakich zasadach w naszej okolicy można bezpiecznie oddać zużyte urządzenia elektryczne?

Wytłumacz, że zadaniem podgrup jest dokonanie przeglądu informacji na wybrany temat, które znajdą w internecie oraz przygotowanie

plakatu prezentującego w skrótowej formie najważniejsze i najciekawsze zagadnienia. Zapowiedz, że na kolejnych zajęciach podgrupy

zaprezentują sobie nawzajem wyniki swojego badania i przejdą do dalszego etapu realizacji projektu –zastanawiać się będą, co – jako

osoby używające sprzętu elektronicznego na co dzień – mogą zrobić na rzecz ochrony zasobów metali.

Pomysły na kontynuacje (po lekcjach, jako zadanie domowe):

Zachęć uczniów do obejrzenia filmu „Elektroniczne śmietnisko” (dostępny bezpłatnie pod adresem http://sos.wwf.pl/filmy?id=37)

oraz animacji The Story of Electronics „Opowieść o elektronice”

(dostępnej na YouTube również z polskim tłumaczeniem http://www.youtube.com/watch?v=gHD_Q-Z0Tkw).

Pomysł na realizację tego zagadnienia na innych przedmiotach:

Język angielski: można wykorzystać ulotki Make IT Fair w języku angielskim.

Materiał merytoryczny dla nauczycieli: Ulotka Make IT Fair: „Czy chcielibyście mieć telefon ze złota?” oraz „IT na zielono” (do pobrania na makeitfair.org).

Materiał pomocniczy dla uczniów:do zabrania do domu: Ulotka Make IT Fair pt. „Czy chcielibyście mieć telefon ze złota?” oraz „IT na zielono” (do pobrania na makeitfair.org)

5

Trop

ic o

f Cap

ricor

n

Arct

ic C

ircle

Anta

rctic

Circ

le

Trop

ic o

f Can

cer

Equa

tor

20°E

0°20

°W40

°E40

°W

40°N

40°S

60°E

80°W

80°E

60°W

60°S

20°S

20°N

60°N

120°

E10

0°W

100°

E80

°N

80°S

120°

W14

0°E

160°

W16

0°E

140°

W

WE

N S

Z cze

go to

jest

zrob

ione

?

NIKI

EL

Nikl

u uży

wa si

ę do

wyro

bu ba

terii

do

wielu

elek

tronic

znyc

h

gadż

etów

. W N

oryls

ku

w Ro

sji za

niecz

yszc

zenie

niklem

i siar

czkie

m

mied

zi jes

t tak

duże

,

że śn

ieg w

mieś

cie

robi

się żó

łty

Kartę

prac

y opr

acow

ano n

a pod

stawi

e ulot

ki Ma

ke IT

Fair

„Czy

chcie

libyś

cie m

ieć te

lefon

ze zł

ota?

” przy

goto

wane

j prze

z Koa

licję

Kara

t.

6

Trop

ic o

f Cap

ricor

n

Arct

ic C

ircle

Anta

rctic

Circ

le

Trop

ic o

f Can

cer

Equa

tor

20°E

0°20

°W40

°E40

°W

40°N

40°S

60°E

80°W

80°E

60°W

60°S

20°S

20°N

60°N

120°

E10

0°W

100°

E80

°N

80°S

120°

W14

0°E

160°

W16

0°E

140°

W

WE

N S

Z cze

go to

jest

zrob

ione

?

MET

ALE

ZIEM

RZ

ADKI

CH

Meta

le zie

m rz

adkic

h to g

rupa

17

pierw

iastk

ów, k

tóre

stos

uje si

ę

do pr

oduk

cji su

bsta

ncji fl

uore

-

scen

cyjny

ch w

ykor

zysty

wany

ch

w m

onito

rach

kom

pute

rowy

ch.

Meta

le zie

m rz

adkic

h wyd

obyw

a

się w

Mon

golii

Wewn

ętrzn

ej

w Ch

inach

, gdz

ie pr

zem

ysł

wydo

bywc

zy po

wodu

je sz

kody

w śr

odow

isku,

któr

e będ

ą

odcz

uwaln

e prze

z wiel

e pok

oleń.

Huty

zanie

czys

zcza

ją po

wiet

rze,

w nie

któr

ych m

iejsc

ach w

takim

stopn

iu, że

mies

zkań

cy rz

adko

widu

ją sł

ońce

.

Kartę

prac

y opr

acow

ano n

a pod

stawi

e ulot

ki Ma

ke IT

Fair

„Czy

chcie

libyś

cie m

ieć te

lefon

ze zł

ota?

” przy

goto

wane

j prze

z Koa

licję

Kara

t.

7

Trop

ic o

f Cap

ricor

n

Arct

ic C

ircle

Anta

rctic

Circ

le

Trop

ic o

f Can

cer

Equa

tor

20°E

0°20

°W40

°E40

°W

40°N

40°S

60°E

80°W

80°E

60°W

60°S

20°S

20°N

60°N

120°

E10

0°W

100°

E80

°N

80°S

120°

W14

0°E

160°

W16

0°E

140°

W

WE

N S

Z cze

go to

jest

zrob

ione

?

CYNA

Cynę

wyk

orzy

stuje

się w

płytk

ach

obwo

dów

druk

owan

ych.

W Ind

onez

ji –

któr

a jes

t dru

gim co

do w

ielko

ści

prod

ucen

tem

cyny

na św

iecie

nieko

ntro

lowan

e wyd

obyw

anie

tego

suro

wca s

ieje s

pusto

szen

ie

w śr

odwi

sku n

atur

alnym

. Ogr

omne

wykr

oty z

e sto

jąca w

odą t

o czę

sty

wido

k w w

ielu w

ioska

ch, p

odob

nie

jak ko

pce z

iemi p

rzypo

mina

jące

nagie

wzg

órze

Kartę

prac

y opr

acow

ano n

a pod

stawi

e ulot

ki Ma

ke IT

Fair

„Czy

chcie

libyś

cie m

ieć te

lefon

ze zł

ota?

” przy

goto

wane

j prze

z Koa

licję

Kara

t.