Upload
kuniq9
View
49
Download
2
Embed Size (px)
DESCRIPTION
rph
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh : 17 julai 2013Masa : 10.20 pagi hingga 11.20 pagi (60 minit)Kelas : 5 Bilangan Murid : 32 orang (16 Lelaki, 16 Perempuan)Umur Murid : 11 Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTema : KebudayaanTajuk : Variasi Tari Malaysia
Hasil Pembelajaran : Fokus Utama :3.2 Menghuraikan maklumat dengan menggunakan alasan yang menyakinkan.Aras 2 (1) Mengembangkan idea berdasarkan pemerhatian dengan menyatakan bukti yang sahih. Fokus Sampingan8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.Aras 2 (i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat.
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.Aras 2 (i) Bertukar-tukar pandangan berdasarkan sesuatu isi
Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :1) Mengenalpasti jenis-jenis tarian yang terdapat di Malaysia.2) Memberikan pendapat masing-masing berkenaan dengan tarian yang terdapat di Malaysia.3) Mengkategorikan jenis tarian dengan suku kaum bagi tarian tersebut.4) Membina lima daripada enam ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.
Sistem Bahasa : Tatabahasa : Ayat Tunggal Kosa Kata : Magunatip, Gawai, Ngajat Peribahasa : tak lapuk dek hujan, tak lekang dek panas
Pengisian Kurikulum :1) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan2) Nilai Murni : Hormat-menghormati, menghargai warisan negara, kerjasama, berani mencuba3) Kemahiran Bernilai Tambah :Kemahiran Berfikir Kemahiran Teknologi dan Komunikasi Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran KontekstualBahan Bantu Mengajar : LCD, Speaker, Komputer dan SlaidPengetahuan sedia ada: Murid pernah didedahkan dengan jenis-jenis tarian yang terdapat di Malaysia dan juga konsep ayat tunggal.
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Set Induksi( 5 minit) Tayangan gambar-gambar jenis tarian di Malaysia.
Soalan :1) Apakah yang dapat anda lihat berdasarkan tayangan sebentar tadi.2) Adakah warisan tersebut masih dikekalkan sehingga sekarang?1) Guru menayangkan gambar-gambar tarian yang terdapat di Malaysia.
2) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tayangan gambar sebentar tadi.
3) Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran pada hari tersebut.
BBM : Komputer LCD Speaker
KBT : Pembelajaran Kontekstual. Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi.Pengetahuan Sedia Ada
Nilai Murni : Menghargai Warisan Negara
Langkah 1(10 minit)-Tayangan video tarian-tarian yang terdapat di Malaysia.
-Soal jawab dengan pelajar :1) Nyatakan 2 jenis tarian yang terdapat dalam tayangan video sebentar tadi.2) Apakah jenis tarian bagi suku kaum Iban berdasarkan tayangan video sebentar tadi?3) Namakan jenis tarian yang ditarikan oleh suku kaum di Sabah?4) Adakah mempunyai pengalaman menyaksikan atau merasai sendiri menarikan tarian tersebut?
1) Guru menayangkan tayangan video yang mengandungi pelbagai jenis tarian yang terdapat di Malaysia.
2) Guru meminta murid memerhati dengan teliti setiap suku kaum yang menarikan tarian tersebut.
3) Guru bersoal jawab dengan beberapa orang pelajar berdasarkan video yang ditunjukkan sebentar tadi.
BBM : LCD Komputer Speaker
KBT : Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Kecerdasan Pelbagai
Nilai Murni : Berani Mencuba Hormat-menghormati
Langkah 2(15 minit)Suai padan jenis tarian dengan suku kaum yang terdapat di Malaysia.
Melayu (Tarian Joget) India (Tarian Bharata Natyam) Cina (Tarian Kipas) Iban (Tarian Ngajat) Orang Ulu (Datun Julud) Kadazan (Tarian Magunatip) Orang Asli (Tarian Sewang)
1) Guru akan menayangkan gambar-gambar tarian dan nama suku kaum.2) Beberapa orang murid diminta untuk menyuai padankan jenis tarian dengan suku kaum tersebut.3) Murid yang lain juga digalakkan berbincang antara satu sama lain.4) Guru akan berbincang jawapan tersebut dengan seluruh isi kelas.
BBM : LCD Slaid Speaker Komputer
Pengetahuan Sedia Ada
KBT : Kemahiran Berfikir Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Nilai Murni : Berani Mencuba Hormat-menghormati Kerjasama
Langkah 3(10 minit)Soalan uji minda :
1) Apakah tarian yang menggunakan buluh?2) Tarian Joget ditarikan oleh kaum apa?3) Apakah nama perayaan yang sesuai ditarikan dengan Tarian Ngajat?4) Tarian Datun Julud berasal daripada mana?1) Guru akan menyoal pelajar untuk menguji minda mereka berkenaan dengan tajuk yang diberikan.2) Murid akan mencuba menjawab soalan-soalan yang dipaparkan di slaid.BBM : LCD Speaker Komputer Slaid
KBT : Kemahiran Berfikir
Langkah 4(15 minit)
Perkataan : Gawai Kipas Buluh Tari Melayu Baju
1) Guru akan menunjukkan enam contoh kata tunggal kepada pelajar.2) Pelajar diminta membuat ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.
BBM : LCD Slaid Komputer
KBT : Kemahiran Berfikir
Pengetahuan Sedia Ada
Penutup(5 minit) KognitifRumusan Pelajaran. SosialRumusan Nilai Murni.1) Guru akan merumuskan pembelajaran pada hari berkenaan.2) Guru meminta pelajar bersama-sama menyanyikan lagu Gunung Kinabalu sambil menari bersama-sama.BBM: LCD Speaker Komputer
Peribahasa
KBT : Kecerdasan Pelbagai