Upload
victor-chan
View
232
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
Page 1/3
STAT 1012: Statistics for Life Science
2013/14 Term 1
Solutions to Practice Problems (Chapter 2) Problem 1:
(a) Possible Outcomes ={HHH, HHT, HTH, HTT, THH, THT, TTH, TTT}, where H and T denotes a
head or a tail appearing in each of the three flips.
(b) Event of one head and 2 tails = {HTT, THT, TTH}. Hence Pr(one head and 2 tails) = 3/8
Problem 2:
(a) Since there are two possible outcomes (True or false) for each of the 5 questions, the
number of possible outcomes for answering 5 questions should be 25=32.
(b) Out of the 32 possible outcomes, there is only one outcome which gives all the 5
answers correct. Hence Pr(at least one question wrong) = 1- Pr(all answers
correct)=1-1/32=31/32 = 0.96875
Problem 3:
(a) False, because the cards are draw without replacement. The correct probability is
(26/52)x(25/51)x(24/50)=2/17=0.1176
(b) A and B are NOT independent, because (1) if the first card is red (i.e. A occurs),
Pr(B)=25/51, (2) if the first card is black (i.e. A not occur), Pr(B)=26/51.
(c) True in (a) that Probability is 0.5x0.5x0.5 = 0.125. In (b), A and B are independent,
because Pr(B)=1/2 regardless of whether A occurred or not.
Problem 4: (a) Probability = 1/9 (b) (i) Based on Benford’s Law, Pr(5 or 6 as leading digit) =
0.08+0.07 = 0.15. (ii) Random selection: Pr(5 or 6 as leading digit) = 1/9+1/9= 2/9 = 0.2222.
Problem 5: False. Equally likely with probability (0.5)10 each
Problem 6: False. The chance of obtaining 1 head is twice as that for obtaining 0 head or 2
heads. Hence Pr(1 head) = 2/4 =1/2
Problem 7:
(a) Pr(Ac∩Bc∩Cc)=Pr(Ac)Pr(Bc)Pr(Cc) (because Ac, Bc and Cc are independent)
=(1-1/4)x(1-1/3)x(1-1/2)=1/4
(b) Pr({One event will occur})
=Pr(A∩Bc∩Cc)+ Pr(Ac∩B∩Cc)+ Pr(Ac∩Bc∩C)
=Pr(A)Pr(Bc)Pr(Cc)+ Pr(Ac)Pr(B)Pr(Cc)+ Pr(Ac)Pr(Bc)Pr(C) (because of the independence)
=(1/4)(2/3)(1/2)+(3/4)(1/3)(1/2)+(3/4)(2/3)(1/2)=11/24
Problem 8:
(a) Let R be the event of recessive gene ‘a’, M be the event that the maternal gene is of type
‘a’, and P be the event that the paternal gene is of type ‘a’. Then
Pr(R)=Pr(M ∩ P) = Pr(M)Pr(P) (because of independence) = (0.25)(0.25)=0.0625
(b) Let AA be the event that both parents are from population A, AB be the event that
parents are from different population, and BB be the event that both parents are from
population B.
Now, given that Pr(R|A)=40%, Pr(R|B)=10%, then
Pr(R|AA)=Pr(R|A)2=0.16, Pr(R|BB)=Pr(R|B)2=0.01 and Pr(R|AB)=2Pr(R|A)Pr(R|B)=0.08.
Page 2/3
Also Pr(AA)=0.25, Pr(AB)=0.10 and Pr(BB)=0.65.
Note that events AA, AB and BB are mutually exclusive and exhaustive. Based on the
total probability rule, Pr(R)=Pr(R|AA)Pr(AA)+Pr(R|AB)Pr(AB)+Pr(R|BB)Pr(BB)
=0.16x0.25+0.08x0.10+0.01x0.65=0.0545
(c) Events AA, AB and BB are mutually exclusive and exhaustive. Based on the Bayes’ rule,
1468.00545.0
)10.0(08.0
)Pr()|Pr()Pr()|Pr()Pr()|Pr(
)Pr()|Pr()|Pr(
1193.00545.0
)65.0(01.0
)Pr()|Pr()Pr()|Pr()Pr()|Pr(
)Pr()|Pr()|Pr(
7339.00545.0
)25.0(16.0
)Pr()|Pr()Pr()|Pr()Pr()|Pr(
)Pr()|Pr()|Pr(
BBBBRABABRAAAAR
BBBBRRB
BBBBRABABRAAAAR
ABABRRAB
BBBBRABABRAAAAR
AAAARRAA
Problem 9:
(a) Since an Ace cannot be a face card, hence A∩B=ϕ and therefore A and B are mutually
exclusive.
However, B∩C={♣J, ♣Q, ♣K} ǂ ϕ and A∩C={♣A} ǂ ϕ, meaning that (1) B and C are NOT
mutually exclusive, and (2) A and C are NOT mutually exclusive.
(b) Pr(B∩C)=Pr({♣J, ♣Q, ♣K})=3/52.
Problem 10: (d) Based on the De Morgan’s Law, Ac U Bc= (A∩B)c.
Hence Pr(Ac U Bc)=1-Pr(A∩B) = 1-Pr(A)Pr(B)= 1-0.5x0.4=0.8.
Problem 11: Want to compute Pr(AUB | (Ac∩Bc∩Cc)c). Now,
Pr(Ac∩Bc∩Cc) =Pr(Ac)Pr(Bc∩Cc) (because of independence)
=(1-1/4)x[1-Pr(B U C)]
=(3/4)x[1-(Pr(B)+Pr(C)-Pr(B∩C))] (using the addition law of probability)
=(3/4)x[1-1/3-1/2+1/8]=7/32
2/1)3/1)(4/1(3/14/1
ce)independen of (because )Pr()Pr()Pr()Pr()Pr()Pr()Pr()Pr( Also,
BABABABABA
Hence 25
16
32/71
2/1
))Pr((
)Pr(
))Pr((
))()Pr(())(|Pr(
cccccccc
cccccccc
CBA
BA
CBA
CBABACBABA
Problem 12:
(a) Let S be the event that the mother actually smoke, and D be the event that a positive
report (on mother’s smoking) was made by her daughter.
8558.011266685
6685
)Pr()Pr(
)Pr(
)Pr(
)Pr()|Pr(
DSDS
DS
D
DSDSPV
c
(b) 9500.0232271222
23227
)Pr()Pr(
)Pr(
)Pr(
)Pr()|Pr(
CcC
CC
C
CCCC
DSDS
DS
D
DSDSPV
Problem 13: (b) 1 and 3 only. (3) is true because given AUB = Ω, we have Pr(AUB)=1,
which gives Pr(A)+Pr(B)=1+Pr(A∩B)≥1.
(1) is true because Pr(A)+Pr(B)≥1 => Pr(B) ≥1-Pr(A)=Pr(Ac).
(2) is false because Pr(C|A)Pr(A)+Pr(C|B)Pr(B)=Pr(C∩A)+ Pr(C∩B) = [Pr(C)- Pr(C∩Ac)]+
Pr(C∩B) = Pr(C)+ [Pr(C∩B)- Pr(C∩Ac)] ≥ Pr(C)
Page 3/3
Problem 14: (b) 3 only
1. is not true because Pr(A|Bc)≠ Pr(Ac|B) in general.
2. is not true because Pr(A|B)=Pr(B|A) Pr(A∩B)/Pr(B)= Pr(A∩B)/Pr(A) Pr(A)=Pr(B).
3. is true because Pr(B)= Pr(A∩B)+ Pr(Ac∩B) ≥Pr(A∩B).
Problem 15: Let C be the event that A is in class, and D is the event that B is in class,
Pr({at least one student in class})=Pr(C υ D)
=Pr(C)+Pr(D)-Pr(C ∩ D) by the addition law of probability
=0.8+0.6-0.48=0.92
Therefore probability that A is in class given at least one students is in class is given by
Pr(C|C υ D)=Pr(C ∩ (C υ D))/Pr(C υ D)= Pr(C)/Pr(C υ D)=0.8/0.92=0.8696
Problem 16:
(a) Let D be the event of having disease, test+ be the event of test positive and test- be the
event of test negative.
Pr(D)=0.02, Pr(test+|D)=0.99, Pr(test+|ND)=0.005. Using the Bayes’ rule,
Pr(D|test+) = Pr(D)xPr(test+|D)/[ Pr(D)xPr(test+|D)+ Pr(ND)xPr(test+|ND)]
= (0.02x0.99)/(0.02x0.99+0.98x0.005)=0.0198/0.0247=0.8016
(b) Pr(D|test-) = Pr(D)xPr(test-|D)/[ Pr(D)xPr(test-|D)+ Pr(ND)xPr(test-|ND)]
= (0.02x0.01)/(0.02x0.01+0.98x0.995)=0.0002/0.9753=0.000205
Therefore RR= Pr(D|test+)/Pr(D|test-)=0.8016/0.000205=3909
Since RR >>1, the test and the disease are higher dependent with each other. Therefore,
the test is useful in indicating the disease.
Problem 17:
(a) Let HIV be the event of HIV positive from the high risk group, test+ be the event of test
positive and test- be the event of test negative. Then Pr(HIV)=0.5, Pr(test+|HIV)=0.999
and Pr(test-|no HIV)=0.9999. Based on the Baye’s Rule,
Pr (HIV|test+)=Pr(test+|HIV)Pr(HIV)/[Pr(test+|HIV)Pr(HIV)+Pr(test+|no HIV)Pr(no HIV)]
=(0.999)(0.5)/[0.999(0.5)+(1-0.9999)(0.5)]=9990/9991
(b) If Pr(HIV)=0.1, then
Pr (HIV|test+)=Pr(test+|HIV)Pr(HIV)/[Pr(test+|HIV)Pr(HIV)+Pr(test+|no HIV)Pr(no HIV)]
=(0.999)(0.1)/[0.999(0.1)+(1-0.9999)(0.9)]=9990/9999
If Pr(HIV)=0.01, then
Pr (HIV|test+)=Pr(test+|HIV)Pr(HIV)/[Pr(test+|HIV)Pr(HIV)+Pr(test+|no HIV)Pr(no HIV)]
=(0.999)(0.01)/[0.999(0.01)+(1-0.9999)(0.99)]=9990/10089
In conclusion, when the prevalence rate (i.e. Pr(HIV)) decreases from 0.50 to 0.10 and
0.01, Pr(HIV|test+) decreases as well, suggesting that the a positive test result becomes
less accurate/reliable.