Upload
pop-roxana
View
84
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
document
Citation preview
EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA GRADINITA NR. 42 GRUPA MIJLOCIE
DATA: 23 IANUARIE 2007
PROIECT DE ACTIVITATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALA
TEMA ACTIVITATII: a) “CASUTA DIN PADURE”
b) “GHICESTE CANTECUL!”
MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec
b) joc
TIPUL ACTIVITATII: a) predare
b) repetare
OBIECTIVE CADRU:
Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime
prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente
ritmico-melodice;
Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de
acestea;
Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea
model a acesteia;
Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand
durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;
Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment
ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia,
exercitiul, problematizarea, jocul
MATERIAL DIDACTIC: macheta casutei din padure, 2 pitici, ursul,
soarecele si broscuta, ecusoane pentru cele doua echipe, tabla,
Alba ca Zapada
FORMA DE ORGANIZARE: frontala
DURATA ACTIVITATII: 20 minute
BIBLIOGRAFIE:
“Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”
“Cantece pentru prescolari”
SECVENTELE
ACTIVITATII
STRUCTURA ACTIVITATII METODE SI
PROCEDEE
MATERIAL
DIDACTIC
EVALUARE
MOMENT
ORGANIZATORIC
Aerisirea salii de grupa;
Aranjarea mobilierului;
Pregatirea materialului didactic
CAPTAREA
ATENTIEI
Alba ca Zapada a venit in vizita cu
o surpriza pentru copii: a adus o
macheta cu casuta din padure si 2
plicuri colorate: o scrisoare de la
pitici in care propune copiilor sa
invete un cantec despre acesta
casuta si un alt plic care trebuie
deschis doar dupa ce copiii au
invatat cantecul.
conversatia Papusa “Alba
ca Zapada”
Macheta
casutei
2 pitici
ursul
soarecele
broscuta
ANUNTAREA
TEMEI
Copiii vor fi anuntati ca vor invata
cantecul “Casuta din padure” si
vor juca jocul “Ghiceste
cantecul” .
conversatia
INCALZIREA Se executa jocuri cu pretext pentru
VOCII reglarea respiratiei si mobilitatii
corzilor vocale:
1- “Mirosim o floare”
2- “Suflam un fulgusor”
3- “Umflam balonul”
4- “Cantam ca trompeta”
5- “Cantam la vioara”
6- “Cantam la toba”
Copiii vor fi familiarizati cu
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Frontala
DESFASURAREA
ACTIVITATII
continutul cantecului si li se vor
explica noile cuvinte si expresii.
Educatoarea anunta titlul
cantecului si interpreteaza o data
cantecul model.
Se va face ritmizarea textului
pentru o mai buna constientizare a
acestuia. (educatoarea observa cu
atentie dictia copiilor si ii
corecteaza daca este cazul)
Se trece la invatarea cantecului pe
strofe. ( prima strofa, a doua
strofa, se fixeaza prima si a doua
strofa, a treia strofa, se fixeaza tot
cantecul)
Explicatia
Demonstratia
Auditia
Conversatia
Exercitiul
Macheta
casutei din
padure
2 pitici
ursul
soricelul
broscuta
Frontala
Frontala
FIXAREA
CANTECULUI
Dupa ce s-a invatat tot cantecul si
va face consolidarea cu ajutorul
Problematizarea
Ecusoanele
Frontala
procedeului “alternantei
asimetrice.
(Variante:* alternanta intre
educatoare- copii,
* alternante intre cele 2
echipe)
Problematizarea
pentru cele
doua echipe
Frontala
REALIZAREA
JOCULUI
“GHICESTE
CANTECUL!”
Educatoarea le reaminteste
copiilor regulile jocului “Ghiceste
cantecul!”: ea va interpreta un
fragment ritmico-melodic dintr-un
cantec stiut de copii si acestia
trebuie sa-l denumeasca si sa
interpreteze o strofa.
Daca nu recunosc cantecul doar
audiind un fragment ritmico-
melodic atunci educatoarea ii ajuta
intepretand si versurile cantecului.
Echipa care recunoaste cantecul, il
denumeste si interpreteaza o
strofa primeste un punct.
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Jocul
Problematizarea
Individuala
INCHEIEREA
ACTIVITATII
In finalul activitatii, Alba ca Zapada
permite ca si cel de al doilea plic
colorat sa fie deschis. In acest plic
se afla recompensele cu care vor fi
recompensati copiii. Alba ca
Zapada face chiar ea aprecieri
asupra modului in care au
participat copiii la activitate.
Conversatia Recompensel
e
Individuala
CASUTA DIN PADURE
In padurea cu aluneAveau casa doi pitici.Vine ursul si le spune:
“Vreau sa stau si eu aici!”
A venit si o broscutaTop-top-top sarind mereu:“Dac -aveti loc in casuta,
As dori sa stau si eu!”
Soricelul vine-ndata“Iata si eu am sosit.
Casa voastra e curata,Noroc, bine v-am gasit!”
Si-n casuta din padureStau cei 5 prieteni mici:
Soricelul, o broscuta,Ursul si cei doi pitici!