Căsuța din oală- proiect didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Activitate integrată nivelul I

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

TEMA: CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?

SUBTEMA: ,, DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVANTA

TEMA ZILEI: ,, CASUTA DIN OALAG.P.P. Nr. 8 BUZUData: Grupa: Mica Educatoare:

Unitatea de invatamant: Grdinia cu Program Prelungit nr. 8 Buzu

Tema anuala de studiu: Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?

Subtema: ,,Din lumea celor care nu cuvanta

Tema activitatii integrate: ,, Casuta din oalaTipul activitatii: Predare si consolidare

Forma de organizare:Frontala, pe grupuri mici si individual

Durata: 1 zi

COMPONENTA ACTIVITII:

1. Activiti de dezvoltare personal: ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul naturii, noutatea zilei, mprtirea cu ceilalti, activitatea de grup, mesajul zilei.

2. Jocuri i activiti didactice alese:

Joc de masa: ,,Imagini cu animale salbatice-puzzle

Construcii: ,, Casuta pentru animalutele din padure

3. Activiti pe domenii experientiale:

Domeniul limba i comunicare- educarea limbajului Povestirea educatoarei Casuta din oala basm popular

Domeniul om i societate - activitate practic ,, Animalutele din casuta din oala- lipire4. Jocuri si activitati recreative:

,,Ursul morocanos, Cine ne-a iesit in drum?- jocuri de micare

SCOPUL ACTIVITTII:

Dezvoltarea capacitatii de a audia cu atentie un text, in vederea intelegerii semnificatiei acestuia si consolidarea deprinderilor de asamblare prin lipire diferite decupaje potrivit cerintelor, intr-un spatiu limitat .

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul zilei copiii vor fi capabili sa:

O1 - sa asambleze piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu animale;

O2 - sa construiasca prin alaturare si suprapunere casuta pentru animalutele din padure;

O3 - sa urmareasca linia povestii prezentate de educatoare, concomitent cu imaginea- suport data (PPT);O4 - sa povesteasca pe baza imaginilor, continutul povestii;O5 - sa efectueze operatii de lipire, respectand ordinea momentelor principale ale povestii;

O6 - s utilizeze corect materialele de lucru primite n diferite momente ale programului zilei;

O7 - s execute diferite micri n funcie de regulile jocului;

STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: conversatia, demonstratia, exercitiul, explicatia, exerciiul, problematizarea, turul galeriei, jocul recreativ;

Material didactic:Ursuletul de plus Martinica, ecusoane cu animalute, ppt, puzzele, cuburi din lemn, imagini din poveste, jetoane cu siluetele animalutelor, aracet, betisoare de urechi, stimulente-stikere cu animale.Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

Bibliografie:

-MECTS Curriculum pentru invatamant prescolar, editura DPH, 2009;

-Activitati integrate.Intrebari si raspunsuri,editura Casa Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009;

-Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii Preda V.,Dumitrana M.,Bucuresti,2000;

-Revista Invatamantului Prescolar nr.1-2 20010, editura Arlequin, Bucuresti, 2010;

SCENARIUL ZILEI

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:

Copiii intra in sala de grupa pe o melodie ritmata si se aseaza in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare verbala si nonverbala.NTLNIREA DE DIMINEA: Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea n care copiii aezai n semicerc recit versurile:

,, Dimineaa a sosit,

Toi copiii au venit.

n semicerc ne- aezm

Cu toii ne salutm:

-Buna dimineata, ursuleti!

-Buna dimineata, doamna educatoare!Salutul :Copiii se vor saluta, folosind formula: ,, Buna dimineaa ursulet ... Andrei! prin tehnica comunicarii rotative. Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta, dandu-si mana.Prezentarea invitatilor;Inainte de a se apuca de treaba, copiii trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare: cantecelul Buna dimineata!(Anexa 1)Prezenta : ,, Dupa ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat

Cu totii ne-am ntlnit.

Cine oare n-a venit?

Efectuarea prezenei copiilor se va realiza prin aezarea fotografiei fiecrui copil n copacelul din padure.. Calendarul naturii: Educatoarea, iniiaz un dialog cu copiii pentru a stabili mpreun n ce dat, zi, lun i an ne aflm, apoi anotimpul, aspecte ale vremii, mbrcmintea adecvat recomandat pentru aceast zi..

Activitatea de grup: Educatoarea, va purta un scurt dialog cu copiii, ei vor fi ntrebai ce observ nou n sala de grup. Li se va prezenta copiilor o plansa cu animale din padure. Educatoarea le spune copiilor ca si animalutele din padure se inteleg foarte bine si ca sunt prietene.Mesajul zilei: Suntem prieteni!Noutatea zilei :In sala de grupa isi face aparitia un invitat special, un urs mare de plus:-Buna ziua dragi copii, ma numesc ursuletul Martinica, am intrebat prin toata gradinita si am aflat ca, aici in grupa la voi, toti sunteti prieteni si va comportati frumos. Vreti sa fiu si eu prietenul vostru? Acolo, in padure, unde locuiesc am avut si eu prieteni, dar nu stiu ce s-a intamplat, nu-mi mai amintesc si acum nimeni nu mai vrea sa se joace cu mine si sa fie prieten cu mine. Ma ajutati voi ca sa-mi amintesc ce s-a intamplat in padure? Va promit ca va voi ajuta si eu pe tot parcursul zilei si pentru ca sunteti atat de buni vreau sa va ofer un dar (ecusoane cu animalute - ursuleti si iepurasi).Trecerea catre centre se va face prin intermediul cantecelului Cate unul pe carare(Aneaxa 2)

JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:

Copiilor le sunt prezentate centrele i sarcinile de lucru pe care le au de rezolvat.Centrul Joc de masa:

Copiii vor asambla piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu animale.Centrul Construcii: Copiii vor construi prin alaturare si suprapunere o ,,Casuta pentru animalutele din padure din cuburi de lemn.Ei se vor aeza la centre n funcie de ecusonul primit de la Martinica: cei care au primit ecuson cu iepuras se vor aseza la centrul Joc de masa, iar cei care au primit ecuson cu ursulet se vor aeza la centrul ,,Construcii.Evaluare: Dup finalizarea sarcinlor de la sectoare se va face evaluarea lor, iar copiii se vor deplasa la baie pe tranzitia:Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare trap, trap, trap/Ne-nvartim, ne rasucim/Centrele le parasim/Si la baie noi pornim.Copiii prsesc sala de grup pentru desfurarea rutinelor.La intoarcere ei vor fi condui spre spaiul special destinat activitilor pe domenii experientiale, intonnd cantecul: n pdurea cu alune(Anexa 3)3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)

Domeniul limba i comunicare - educarea limbajului Povestirea educatoarei Casuta din oala basm popular

Domeniul om i societate - activitate practic ,, Animalutele din casuta din oala- lipireAjuni n sala de grup, copiii se vor aseza pe scaunele in forma de semicerc. Martinica le va spune copiilor ca este tare multumit ca a ajuns astazi la ei si ca a invatat foarte multe, dar ii roaga sa fie atenti si la ceea ce va urma pentru ca poate isi va aminti si el de intamplarea lui. Copiii sunt anuntati ca vor asculta povesteaCasuta din oala si vor lipi animalutele din poveste. Povestirea se va desfura conform metodicii specifice, respectnd toate etapele acestui tip de activitate. Se vor intui materialele primite pe masute, se va explica si demonstra modul de lucru, se vor efectua cu precolarii cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai minii: cantam la pian, ploua, morisca, scuturam paturica. Educatoarea va spune povesteaCasuta din oala, (avand imagini suport - PPT), pe parcursul citirii va explica cuvintele noi, pana in momentul cand intalnim primul personaj din poveste, se va opri si le va spune copiilor sa aleaga jetonul cu personajul respectiv si sa-l lipeasca in casuta din oala. Tot asa (Concomitent cu povestirea educatoarei, copiii vor alege jetonul cu personajul respectiv si il vor lipi la locul potrivit) va continua pana se va sfarsi povestea, urmarind executarea corecta a temei si ii va ajuta pe cei care intampina dificultati. Pentru fixarea povestii, vor fi descoperite pe rand imagini, ce reprezinta continutul povestii ei avand ca sarcina sa spuna ce s-a intamplat in fiecare imagine, cu ajutorul intrebarilor adresate de educatoare. Martinica isi va reaminti ce s-a intamplat in padure, va fi putin cam suparat. Copiii sunt ajutai s-i expun lucrrile pe panouri, dup care prin metoda Turul galeriei se face evaluarea lucrrilor dup urmatoarele criterii:

-corectitudinea lipirii elementelor, respectand ordinea desfasurarii povestii;-finalitatea lucrrii;-acurateea.

Copiii sunt rugati sa precizeze care este titlul si care sunt personajele si ce au lipit.Educatoarea face aprecieri asupra modului de participare al copiilor la activitate, a modului n care si-au insusit povestea i au lipit animalutele.Il vor lua si pe Martinica sa se joace, ca sa-l inveseleasca.JOCURI SI ACTIVITI RECREATIVE

Copiii sunt anunai c se vor juca ,,Ursul morocanos si Cine ne-a iesit in drum?.In incheiere Ursuletul Martinica le va multumi ca l-au ajutat si l-au inteles, oferindu-le cate un stiker cu animalut pe bluzita.

Rutinasi tranzitie:Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz, ei parasesc sala de grupa pe tranzitia:

Randul iute sa-l formamCatre baie sa plecamETAPELE ACTIVITIIOB.OP.CONINUTUL ACTIVITIISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1. Moment organizatoricSe creeaz condiiile optime pentru desfurarea activitilor:

aerisirea slii de grup;

se aranjeaz materialul didactic n ordinea folosirii lui;

se organizeaz colectivul de copii pentru Evaluare orala

2. Introducerea n activitateActivitatea debuteaz cu ntlnirea de grup dintre educatoare i copii prin intermediul salutului de diminea:

,, Dimineaa a sosit,

Toi copii au venit

n semicerc s ne-aezm

Cu toii s ne salutam:

-,,Bun dimineaa, ursuleti!

-Buna dimineata, doamna educatoare!

Copiii se vor saluta folosind formula: ,, Buna dimineaa ursulet...Andrei!, prin tehnica comunicarii rotative. Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta, dandu-si mana.ConversaiaExplicatia

Observarea comportamentului copiilor

3. Captarea atenieiSe realizeaz prin intermediul noutii zilei, de la ntlnirea de dimineat, in care copiii il cunosc pe ursuletul Martinica si afla de rugamintea lui de a-l ajuta sa afle ce s-a intamplat in padure de nu mai are nici-un prieten.Observaia

Conversaia

SurprizaObservarea comportamentului copiilor

4. Anunarea temei i a obiectivelor Copiii vor fi anunai c vor asculta povestea Casuta din oala, vor rezolva puzzle-uri, vor construi o casuta pentru animalutele din paduresi vor lipi animalutele din poveste.ConversaiaObservarea comportamnetului

Copiilor

5.Reactualizarea

cunotintelor6. Dirijareanvrii

O1

O2

O3

O5

O6 Copiii vor merge la centrul la care vor lucra n funcie de ecusonul ales:

Joc de masa: Copiii vor asambla piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu animale.Construcii: Copiii vor construi prin alaturare si suprapunere o ,,Casuta pentru animalutele din padure din cuburi de lemn.

Dupa terminarea activitilor pe centre, se va face evaluarea lor, apoi copiii vor prsi sala de grup pe tranziia: Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare trap, trap, trap/Ne-nvartim, ne rasucim/Centrele le parasim/Si la baie noi pornim.ntori n sala de grup, copiii se vor aseaza pe scaunele in semicerc.Copiii sunt anuntati ca vor asculta povesteaCasuta din oala si vor lipi animalutele din poveste. Se vor intui materialele primite pe masute, se va explica si demonstra modul de lucru, se vor efectua cu precolarii cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai minii: cantam la pian, ploua, morisca, scuturam paturica. Educatoarea va spune povesteaCasuta din oala (avand imagini suport - PPT), pe parcursul citirii va explica cuvintele noi: oala-vas de lut in care se pune mancarea; butoi-vas din lemn in care se pune vinul, tuica, muraturi; fugar-cel care fuge; culcus-locul in care dorm animalele, pasarile; adapost-un loc in care sta cineva;, pana in momentul cand intalnim primul personaj din poveste, se va opri si le va spune copiilor sa aleaga jetonul cu personajul respectiv si sa-l lipeasca in casuta din oala. Tot asa (Concomitent cu povestirea educatoarei, copiii vor alege jetonul cu personajul respectiv si il vor lipi la locul potrivit) va continua pana se va sfarsi povestea, urmarind executarea corecta a temei si ii va ajuta pe cei care intampina dificultati si ii va aprecia pe cei care lucreaz corect.Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

ExplicatiaConversatia

Evaluare practicaObservarea comportamentului

copiilor

Observarea comportamentului copiilor

Evaluare orala/practicaAprecierea verbal

7.Obinerea performanei

O4Pentru fixarea povestii, vor fi descoperite pe rand imagini, ce reprezinta continutul povestii ei avand ca sarcina sa spuna ce s-a intamplat in fiecare imagine, cu ajutorul intrebarilor adresate de educatoare si vor arata animalutele pe care le-au lipit.Explicatia

Conversatia

Evaluare oralaObservarea comportamentului copiilor

8.Evaluarea performantelorCopiii sunt ajutai s-i expun lucrrile pe panouri, dup care prin metoda Turul galeriei se face evaluarea lucrrilor dup urmatoarele criterii:

-corectitudinea lipirii elementelor, respectand ordinea desfasurarii povestii;

-finalitatea lucrrii;

-acurateea.

Copiii sunt rugati sa precizeze care este titlul si care sunt personajele si ce au lipit.Educatoarea face aprecieri asupra modului de participare al copiilor la activitate, a modului n care si-au insusit povestea i au lipit animalutele.Conversatia

Analiza produselor activitii

Observarea comportamentului copiilor

9.Asigurarea retentiei si transferului

Jocuri si activitati recreative

O7Copiii sunt anunai c se vor juca :

1.,,Ursul morocanos;

2. Cine ne-a iesit in drum?.

1.Desfasurare: Un copil este ales s fie ursul, va purta o caciulita de urs pe cap i va sta n mijlocul cercului pe sezut cu ochii nchii (doarme). Copiii stau n cerc, pe sezut, imitand culesul ciupercilor si murelor cantand urmatoarele versuri:

Culegem ciuperci si mure

De la ursul din padure

Ursul doarme nemiscat,

Ne-a vazut s-a-nfuriat Mormaie, spre noi se-ndreapta

Fugim toti, nimeni n-asteaptaToti copiii alearga, ursul dupa ei, pe cel pe care il prinde ii ia locul.

Reguli: -nu avem voie s ne mpingem;2.Desfurarea jocului:

Copiii se plimb (mers obinuit). Traseul este stabilit de educatoare. De-a lungul acestuia sunt aezate, la interval de 1-2 m, jucrii, de preferin de dimendiuni mai mari, pentru a putea fi mai uor reperate de copii. La semnalul Stop, cine ne-a ieit n drum?, copiii se opresc. Se recomand asocierea comenzii cu ridicarea jucriei ntlnite pe traseu, de ctre educatoare.Reguli: - nu avem voie s ne mpingem;

-nu avem voie sa alergam.

Jocul

Observarea comportamentului copiilor

10.Incheierea activitatiiIn incheiere Ursuletul Martinica le multumeste ca l-au ajutat si l-au inteles, oferindu-le cate un stiker cu animalut pe bluzita.ExplicatiaObservarea comportamentului copiilor

ANEXA 1

Buna dimineata

Ursuleii s-au trezit,- Bun dimineaa.Iepuraii s-au trezit,- Bun dimineaa.oriceii s-au trezit.- Bun dimineaa.i copiii s-au trezit.- Bun dimineaa.

Ritmul de nviorareL-a cuprins pe fiecare,Dup ce i-au fcut patulA urmat, apoi, splatulPe obraji, pe ochiori,Pe nsuc, pe diniori.Bine e s fii curat,ngrijit i pieptnat!

Ca s faci tot ce poftetii ca s nu te grbetiVii devreme la culcarei devreme la sculare.S n-alergi dup tramvai,Ca s nu te-mpiedici, vai!i-o s fii de toi iubit,Sntos i fericit!

ANEXA 2Cate unul pe carare

Cate unul pe carareMergem in padurea mareIn padure pasareleCanta sus pe ramurele.

Refren:Uite sus si uite josTotu-i vesel si frumosFiecare-n fel si chipCip cirip si cip cip cip.

Umbla ursii prin padureDupa fragi si dupa mureAscultati si glasul lorMor,mor,mor si mor,mor,mor

Refren:

Intr-o zi se intalniraEi pe loc se sfatuiraCa sa cante toti in cor

ANEXA 3

In padurea cu aluneIn padurea cu aluneAveau casa doi piticiVine pupza i spuneVreau s stau i eu aiciPu-pu-pu, pu-pu-puVreau s stau i eu aici, bis

Iat vine i-o broscuup, up, up srind mereuDac e loc n csuTare-a vrea s stau i euup, up, up, up, up, upTare-a vrea s stau i eu, bis

oricelul strig-ndatIat i eu am venitCasa voastr e curatNoroc, bine v-am gsitChi-chi-chi, chi-chi-chiNoroc, bine v-am gsit, bis

i-n csua cea drguStau vreo cinci prieteni micioricelul i-o broscu,Pupza i doi piticiTra-la-la, tra-la-laStau vreo cinci prieteni mici, bis

ANEXA 4

CSUA DIN OAL

basm popular

In mijlocul cmpului edea o oala rsturnata; si era oala aceea mare mare cat un butoi. Iaca trece pe acolo un oarece si vede oala aceea goala.

- Buna casa e asta; isi zise el. A cui o fi ?

- Casa csua, cine sta aici?

Dar nimeni nu rspunde. Se uita oarecele in toate prile, insa nu vede pe nimeni. Numai doua

mute, care veniser si ele dup mncare acolo, se ridicar in doua piciorue; dar oarecele nici nu le-a luat in seama.

- Ia sa m mut eu aici si sa stau singur! Si s-a aezat oarecele in oala.

Trece pe acolo o broscua.

- Casa csua, cine locuiete aici?

- Eu, oarecele! Dar tu cine eti? Rspunde oarecele din fundul oalei.

- Eu sunt broasca!Daca vrei vino nuntru si-om trai mpreuna.

- Bun de tot! Iaca vin si eu.

Si a srit broasca in oala si a stat cu oarecele la un loc.

Trece pe cmp un iepure. Si vznd namila aceea de oala rsturnata, s-a oprit si a ntrebat:

Csua csua, cine locuiete aici?

- Suntem noi: broasca-broscua, si oareceleoricelul. Dar tu cine eti?

- Eu sunt fugarul de peste cmpuri si vai, iepurele. Nu m lsai si pe mine sa stau cu voi nuntru? Iaca aici nu ploua si nici soarele, nici vntul nu intra.

Bucuros,frate! Vino nuntru si-om traimpreuna ca e loc.

Si s-a mutat si iepurele cu culcuul in oala Trece intr-o zi pe lng oala-csua jupneasa vulpe si ntreab si ea:

Casa csua, cine sta aici?

Noi trim: iepurele-iepuraul cu broasca-broscua, si oarecele-oricelul. Dar tu cine eti?

Eu sunt surioara voastr mai mare, vulpea. Pentru mine n-o fi loc? ca vai de capul meu, am rmas fr casa!

Da, este: intra si-i vedea, ca pentru oameni buni e loc.

Mulumim! Asta am ateptat si eu. Si s-a aezat vulpea in oala si au trit mpreuna multe zile. Vine lupul nu tiu de unde. Vede oala mare: si-a nchipuit c-o fi cineva nuntru.

Csua csua, cine locuiete aici?

Eu, sora vulpe, cu iepurele-iepuraul cu broasca-broscua, si oarecele-oricelul. Dar tu

cine eti?

Eu sunt un biet lup fr adpost . Oare n-o fi chip sa stau si eu cu voi? Ca buna casa mai

avei!

Se poate, cum sa nu!ne-om mai nghesui cu toii si ti-om face loc si dumitale. Si-a intrat lupul in csua, si-au tritmpreuna. Nu tiu de unde a venit si ursul. Si era mnios Mo Martin si ostenit, ca umblase toata ziua dup mncare. Si cum a vzut oala aceea, nu si-a nchipuit ca e o csua cu oaspei nuntru; si s-a aezat pe ea, ca sa se odihneasc puin. Dar cum s-a aezat, oala: parr! Trosc! S-a sfrmat in buci si ursul... ce-a fcut ursul? S-a ales cu o sperietura buna, iar ceilali au fugit care ncotro au vzut cu ochii.

MESAJUL ZILEI:Suntem prieteni!