3
Contoh RPH Bahasa Malaysia Tahun 1 Tarikh/ Hari: 12/10/ 2012 Jumaat Masa : 9.00 – 11.00 Kelas :1 Amanah Bil. Pelajar : 25 Orang M/ Pel : Bahasa Malaysia Tajuk : Cerita Huda Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:- 1- Mengajuk bunyi- bunyi yang didengar 2- Murid- murid dapat menentukan arah bunyi. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari mengajuk bunyi- bunyi yang didengar. Konsep : menyatakan perasaan pelajar. Bahan :Komputer, LCD, alat muzik, lembaran kerja, borang pentaksiran. Nilai : Berdikari. Kemahiran :KBT : Menghubungkait. Langkah /Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi Senikata lagu Buny i haiwan Guru memaparkan senikata lagu Bunyi haiwan Murid menyanyikan lagu bunyi haiwan dengan bantuan guru Murid- murid boleh mengecam dan mengajuk bunyi haiwan

BM TAHUN 1 UNIT 1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH DAN EVIDENS

Citation preview

Page 1: BM TAHUN 1 UNIT 1

Contoh RPH Bahasa Malaysia Tahun 1 Tarikh/ Hari:   12/10/ 2012  Jumaat                                                            

 Masa  :    9.00 – 11.00                                 

 Kelas      :1 Amanah                                                                    

 Bil. Pelajar :   25 Orang                                                                 

 M/ Pel           :   Bahasa Malaysia                                                                           

Tajuk        :    Cerita Huda      

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-

1-    Mengajuk bunyi- bunyi yang didengar

2-    Murid- murid dapat menentukan arah bunyi.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari mengajuk bunyi- bunyi yang

didengar.

Konsep : menyatakan perasaan pelajar.

Bahan :Komputer, LCD, alat muzik, lembaran kerja, borang pentaksiran.

Nilai : Berdikari.

Kemahiran :KBT : Menghubungkait.Langkah

/Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi Senikata

lagu Bunyi

haiwan

Guru

memaparkan

senikata lagu

Bunyi haiwan

Murid

menyanyikan

lagu bunyi

haiwan dengan

bantuan guru

Murid-murid

boleh

mengecam

dan

mengajuk

bunyi haiwan

Perkembangan 1.    Mengajuk

bunyi benda

2.    Menentukan

arah  bunyi.

Guru

membunyikan

benda seperti

ketuk pintu,

jam loceng,

tiupan wisel

kucing

mengiau dan

bunyi burung

Guru

menutup

mata pelajar

kemudian

Murid

mengajuk bunyi

yang dibuat

oleh guru.

Murid-

murid  bergera

k dengan

menentukan

Murid-murid

boleh

membezakan

antara bunyi

benda dan

haiwan.

Murid-

murid dapat

bergerak

dengan

menentukan

arah bunyi.

Page 2: BM TAHUN 1 UNIT 1

3.    Lembaran

kerja

membunyikan

alat muzik

Guru

mengedarkan

lembaran

kerja

arah bunyi.

Murid diminta

menandakan

perlakuan pada

gambar dengan

mengikut

arahan yang

betul.

Instrumen

pentaksiran

standard

prestasi

Bahasa

Malaysia

Tahun 1

( B1 DL1

E1 )

Penutup Senikata

lagu bunyi

haiwan

Guru

menyanyikan

bersama-

sama lagu

bunyi haiwan

Murid

menyanyikan

bersama- sama

lagu bunyi

haiwan

Aktiviti yang

dijalankan

secara didik

hibur.

Refleksi : 23 orang murid daripada 25 orang muri dapat mengajuk dan

menentukan arah bunyi dengan tepat manakala 2 orang murid lagi

tidak dapat menentukan bunyi arah dengan tepat.

Contoh Instrumen Penaksiran standard

prestasi BM KSSR tahun 1 ( band 1 )

B1 DL1 E1

INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Nama : _________________________                               Tarikh :_________

Kelas : 1 ___________

ARAHAN :         1.  Guru perdengarkan beberapa bunyi.

                   2.  Murid mengajuk bunyi yang didengar.

Bil Bunyi yang diperdengarkan

Tandakan (√) jika

murid mengajuk

dengan betul.

1. Mengetuk pintu

2. Jam loceng berdering

Page 3: BM TAHUN 1 UNIT 1

3. tiupan wisel

4. Kucing mengiau

5. Burung berkicau

PANDUAN PELAKSANAAN AKTIVITI PENTAKSIRAN

       Guru perdengarkan beberapa bunyi yang dihasilkan daripada rakaman

atau  yang diajuk oleh guru.

       Guru bimbing murid mengajuk bunyi tersebut,kemudian barulah mula

mentaksir keupayaan murid.

       Guru boleh juga menggunakan satu senarai semak sahaja

       Tandakan √ sekiranya murid menguasai pada petak di atas.