barza randunica

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Grupa : pregatitoare

Activitatea : Cunoasterea mediului

Tema : Barza si randunica

Tipul de activitate : predare invatare

Forma de realizare : lectura dupa imagini

Scopul activitatii :

Imbogatirea cunostintelor referitoare la cele doua pasari;

Exersarea capacitatii de observare,analiza ,sinteza , comparatie ,generalizare.

Obiective operationale:

O1 sa identifice caracteristicile celor doua pasari ;

O2 sa faca clasificari;

O3 sa colaboreze in grup :

O4 sa raspunda la intebari ;

O5 sa prezinte un material ;

O6 sa urmareasca cu atentie o expunere ;

O7 sa se exprime cat mai cursiv , in propozitii complete ;

O8 sa retina sarcina de lucru ;

O9 sa iubeasca si sa ocroteasca pasarile

Stategii didactice:

Metode investigatia in grup ,tehnica blazonului ,braistorming ,,Stiu ,vreau sa stiu , am invatat !,observatia ,conversatia ,expunerea ,exercitiul . Material didactic un panou impartit in 3 coloane ,2 tablouri reprezentand barza si randunica ,doua discuri impartite in 4 sectoare diferit colorate,2 blazoane din carton colorat (fiecare compartiment alta culoare),jetoane autocolante ,panou pentru expunerea blazoanelor ,clopotel ,CD-player ,marker ,bol cu biletele ,medalioaneBibliografie:

S.Breben si colaboratorii Cunoasterea mediului Ghid pentru invatamantul prescolar

Ed. Radical ,2001

S.Breben ,E.Gongea ,G.Ruiu ,M.Fulga Metode interactive de grup Ghid metodic

Ed. Arves , 2007

Evenimentul

DidacticContinutul stiintificStrategiile didactice:

MetodeEvaluarea

(instrumente si indicatori)

I.Organizarea activitatii-asezarea masutelor si scaunelelor in doua grupuri;

-pregatirea materialului didactic ;

exercitiulObservarea comportamentului

II Desfasurarea activitatii

1.Captarea atentiei-Auditie muzicala , CD : strofa a-II-a din cantecul ,,Iarna sa te duci cu bine

-Scurta convorbire cu privire la continutul versurilorConversatia

Raspund prin deductie : enumera descriu aspecte descrise de cantec

2.Anuntarea temei si a obiectivelor

activitatiiCopii stau pe covor , asezati in semicerc .

Se anunta activitatea si tema

Se motiveaza obiectivele

expunerea0bservarea comportamentului

3.Reactualizarea cunostintelor,,Stiu ,vreau sa stiu ,am invatat!

Ce stim despre randunica si barza ?

Ce vreti sa stiti despre randunica si barza?

Raspunsurile copiilor sunt notate pe panou la rubrica corespunzatoare intrebarii.

Coloana ,,am invatatva fi completata cu ceea ce vor invata copiii in activitate se precizeaza acest lucru.

Frontal

Braistorming

Stiu,vreau sa stiu ,

am invatat

conversatiaRaspunsurile copiilor

Observarea comportamentului

4.Dirijarea invatarii

a)Organizarea pe grupuri,,Pentru a putea raspunde la intrebarile pe care voi vi le-ati pus ,vom studia acum tablourile reprezentand cele doua pasari .

,,Formati doua grupuri ,dupa preferinte ,in asa fel incat sa ocupati toate scaunelele de la masute ,asa cum sunt asezate acum.Alegeti-va un conducator care va extrage un biletel ,Pe biletel este desenata pasarea pe care o veti studia .Copiii vor primi medalioane reprezentand cele doua pasari si se vor numi generic Berzele si randunelele

Fiecare grup primeste cate un tablou ,90/70,

reprezentand pasarea pe care si-au ales-o .Expunerea

Explicatia

Relationarea in cadrul formarii grupului

b)Comunicarea sarcinii didacticeG1 Veti observa si analiza pana la semnalul meu (sunet de clopotel) infatisarea ,hrana/foloase,adapost ,modul de inmultire al randunicii .

G2 Aceeasi sarcina pentru barza .

Pentru a retine mai usor sarcina didactica ,fiecare grupa are alaturi de tablou cate un disc colorat impartit in 4 sectoare de culori diferite,pe fiecare sector fiind reprezentata sarcina prin desen, astfel :

Infatisare oglinda

Hrana masa

Adapost casa

Inmultire mai multe pasariExpunerea

Observarea comportamentului

c)Activitatea pe grupuriCopiii colaboreaza intre ei pentru stabilirea caracteristicilor celor doua pasari .

Educatoarea directioneaza invatarea prin intrebari ,in cadrul fiecarui grup .

Se anunta incheierea investigatiei prin sunet de clopotel .Investigatia in grup

Observatia

Conversatia

Descrierea

Relationarea in cadrul grupului prin actiune si comunicare

Raspunsurile copiilor in cadrul grupului

d)Fixarea cunostintelor

,,Fiecare grup va completa cate un blazon reprezentand pasarea pe care a avut- o de cercetat .(reprezentata prin desen in centrul blazonului )

Copiii completeaza cele 4 compartimente ale blazonului ,fiecare de alta culoare .Sunt urmarite cele 4 criterii (infatisare , hrana/foloase,adapost ,inmultire) care sunt indicate in scris si prin imagini

simbolice .

Expunerea

Tehnica blazonului

Exercitiul

conversatiaObservarea comportamentului

Relationarea grupului(prin actiune si comunicare )

e)Expunerea si evaluarea frontala a tablouluiCopiii se asaza pe covor ,in semicerc .

In fata lor sunt expuse cele doua blazoane .

Copiii privesc si fac comentarii .

Fiecare grup isi prezinta blazonul cu detalii despre imaginile inregistrate in compartimentele blazonului

Observatia

Conversatia

Expunerea

Comentariile copiilor

Comunicarea ideilor de catre lider

Textul prezentarii

f)Obtinerea performanteiStabilirea de asemanari si deosebiri intre cele doua pasari .

Sublinierea importantei celor doua pasari in natura .

Precizarea comportamentului fata de pasari .

Problematizarea

Braistorming ul

ConversatiaRaspunsurile copiilor

Comportamente

Atitudini

g)EvaluareaReluarea obiectivelor .

Completarea panoului,,Stiu ,vreau sa stiu ,am invatat

Se completeaza coloana ,, am invatat

Expunerea

Braistorming

Conversatia

III .Incheierea activitatii

Se apreciaza comportamentul copiilor si desfasurarea activitatii

Interpretarea cantecului ,,Randunica a sosit Expunerea

exercitiulObservarea comportamentului

Interpretarea cantecului