17

Axis2 (copy)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Axis2 (copy)
Page 2: Axis2 (copy)

Сэдэв: Тэгш өнцөгт

координатын систем

Page 3: Axis2 (copy)

Зорилго:

Тэгш өнцөгт координатынсистемийг

зурах,дүрслэх,түүн дээр цэг тэмдэглэх,

тэмдэглэсэн цэгийн координатыг тодорхойлох

чадвар төлөвшүүлнэ.

Page 4: Axis2 (copy)

Зорилт:

Сурагчдад хичээлдээ идэвхтэй оролцох сонирхол төрүүлэх

Page 5: Axis2 (copy)

Ахуй амьдралын жишээгээр тайлбарлан хавтгай дээрх цэгийн байрлалыг тодорхойлох сэдэл төрүүлэхТэгш өнцөгт координатын системийнтөсөөлөл олгох

13слайд

Page 6: Axis2 (copy)

Координатын хавтгайд цэг тэмдэглэж сургахКоординатын хавтгай дээрх цэгийн координатыг олох

Page 7: Axis2 (copy)

Сэдэлжүүлэх

Page 8: Axis2 (copy)
Page 9: Axis2 (copy)
Page 10: Axis2 (copy)

Харилцанперпендукуляр бөгөөд тооллын эх Ох цэг нь давхацсан,адилхан нэгжтэй Ох ба Оу хоёр тоон шулууныг тэгш өнцөгт координатын систем гэнэ.

Page 11: Axis2 (copy)

Хэвтээ шулуун буюу Ох шулууныг

абсцисс тэнхлэг гэнэ. Ох тэнхлэгийн баруун талд эерэг

тоог, зүүн талд сөрөг тоог тэмдэглэнэ.

Page 12: Axis2 (copy)

Босоо шулуун буюу Ох шулууныгординат тэнхлэггэнэ. Оу

тэнхлэгийн дээд(хойд) талд эерэг тоог,доод (урд) талдсөрөг тоог

тэмдэглэнэ.

Page 13: Axis2 (copy)

A(3;5) B(-4;3) C(4;-1)

D(-2;4) E(5;4)

Дараах цэгүүдийг координатын хавтгайд байгуул.

БУЦАХ-5

Page 14: Axis2 (copy)

A(-4;-3)

B(0;7)C(4;-3)

D(-5;4)

E(5;4)

Дараах цэгүүдийг координатын хавтгайд байгуулаад сумын дагуу холбо.

слайд-13

Page 15: Axis2 (copy)

A(3;5)

B(-4;-3)

A(5;3)

Буцах-1

Хичээл

Page 16: Axis2 (copy)
Page 17: Axis2 (copy)

Гэрийн даалгаварГэрийн даалгавар

Бамбар, гэр , байшин дүрсийг Бамбар, гэр , байшин дүрсийг аль нэгийг нь сонгоод дэвтэртээ аль нэгийг нь сонгоод дэвтэртээ хийж ирнэ хуудас 223 номер 27 хийж ирнэ хуудас 223 номер 27