Upload
truonglien
View
229
Download
2
Embed Size (px)
Citation preview
Answers
Chapter 1
Lesson 11. 100
2. 500
3. 1,000
4. 614; six hundred fourteen
5. 326; three hundred twenty-six
6. 205; two hundred fi ve
7. three hundred twenty-four
8. fi ve hundred ninety-two
9. seven hundred forty-eight
10. four hundred sixteen
11. two hundred nine
12. 415
13. 898
14. 142
15. 206
16. 1,000
17. 325, 326, 327, 328, 329, 330
18. 432, 433, 434, 435, 436, 437
19. 201, 202, 203, 204, 205, 206
20. 280, 290, 300, 310, 320, 330
21. 315, 325, 335, 345, 355, 365
22. 461, 471, 481, 491, 501, 511
23. 210, 310, 410, 510, 610, 710
24. 306, 406, 506, 606, 706, 806
25. 119, 219, 319, 419, 519, 619
Lesson 21. 5; 5; 7; 557 2. 8; 1; 5; 815
3. 3; 5; 8; 358 4. 4; 2; 3
5. 5; 3; 0 6. 3; 0; 6
7. a. 4 b. 3 c. 8 8. a. 0 b. 1 c. 7
9. a. 5 b. 2 c. 9 10. 7; 4; 0
11. 6; 3; 1
12. 400; 4; four hundred seventy-fi ve
13. 20; 8; 2; eight hundred twenty-six
14. 9 15. 600
16. 0 17. 60
18. 782 19. 304
20. 536 21. 290
22. 500; 20; 1 23. 200; 60; 0
24. 70 25. 500
26. 7 27. 4
Lesson 31. 630 is less than 603.
603 is less than 630. ✔
603 is greater than 630.
630 is greater than 603. ✔
2. 832 is less than 823.
832 is greater than 823. ✔
823 is less than 832. ✔
823 is greater than 832.
3. 472 is less than 492. ✔
431 is less than 389.
399 is greater than 395. ✔
745 is greater than 7 hundreds and 5 ones.
✔
4.
894 794
5.
375 473
6.
345 357
7.
680 638
8. greater than 9. less than
10. less than 11. greater than
12. > 13. < 14. > 15. >
16. < 17. > 18. F 19. T
20. F 21. T 22. F 23. T
Extra Practice 2A 157
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 157 1/10/09 4:42:06 PM
Lesson 41. 254, 381, 439, 617
2. 431, 413, 314, 134
3. 375, 607, 700, 832
4. 310, 283, 238, 203
5. Answer varies. For example,379, 397, 739, 793
6. 370 7. 350
8. 79 9. 512; 612
10. 655; 665 11. 310; 710
Put on Your Thinking Cap!Thinking Skill: Comparing
Strategy: Sort and compare
Solution:
$30 – $20 = $10
= $10
$18 – $10 = $8
+ = $16
$20 – $8 = $12
+ + = $36
Chapter 2
Lesson 11. 5; 6; 8; 865 2. 868
3. 599 4. 869
5. 789
6. 128 + 311 = 439They score 439 points in all.
7. 150 + 110 = 260They bake 260 snacks in all.
Lesson 21. 14; 1; 4; 7; 9; 974
2. 691 3. 470
4. 241 5. 832
6. 124 + 136 = 260James and Cameron score 260 points in all.
7. 348 + 239 = 587587 books are sold during the two day sale.
Lesson 31. 8; 15; 1; 5; 7; 758
2. 516 3. 927
4. 625 5. 969
6. 385 + 74 = 459She had 459 eggs at fi rst.
7. 546 + 273 = 819Andy has 819 stamps now.
Lesson 41. 247 2. 431
3. 412 4. 575
5. 822 6. 844 MASTER your Math!
7. 248 + 94 = 342Philip has 342 stickers.
8. 209 + 85 = 294Joshua solves 294 problems in all.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skill: Deduction
Strategy: Guess and check
Solution:529 + 416 = 945526 + 419 = 945519 + 426 = 945516 + 429 = 945
2. Thinking skill: Deduction
Strategy: Guess and check
Solution:146 + 257 = 403 or 156 + 247 = 403157 + 246 = 403 or 147 + 256 = 403
Chapter 3
Lesson 11. 1; 1; 4; 411 2. 514
3. 323 4. 112
5. 152
6. 498 – 254 = 244Ling has 244 beads left.
7. 282 – 110 = 172Mr. Garcia drives 172 miles on Sunday.
Lesson 21. 13; 1; 8; 418; 418
2. 638 3. 229
4. 213 5. 218
158 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 158 10/27/09 1:59:05 PM
6. 394 – 88 = 306Jacob has 306 coins now.
7. 455 – 129 = 326326 children visit the zoo on Thursday.
Lesson 31. 15; 5; 8; 2; 582; 582
2. 185 3. 581
4. 352 5. 177
6. 345 – 172 = 173Matthew has 173 more cards than David.
7. $258 – $182 = $76The tea set costs $76 less than the dinner set.
Lesson 41. 15; 2; 8; 2; 282; 282
2. 259 3. 347
4. 463 5. 478
6. 430 – 145 = 285Lara makes 285 glasses of orange juice.
7. 245 – 187 = 58There are 58 books left in Emily’s library.
Lesson 51. 10; 9; 10; 117
2. 154 3. 124
4. 405 5. 335
6. 452 7. 291
8. 400 – 378 = 22He has 22 more apples than oranges.
9. 800 – 168 = 632There are 632 women at the soccer match.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skill: Deduction
Strategy: Guess and check
Solution:
+5
+5
139
14
12
11
10
8
–2
–2
–2
–2
2. Thinking skill: Deduction
Strategy: Guess and check
Solution: Add 3 numbers to get 740.
The digit in the tens place is 4.
240 + 180 + 320 = 740
40 + 80 + 20 = 140 Bank A, Bank B, and Bank D contain 740 coins
in all.
Chapter 4
Lesson 11.
47
28 19
28 + 19 = 47There are 47 students in all.
2.
$232
$154 $78
$154 + $78 = $232Mrs. Marie gives $232 in all.
3.
21
18 3
21 – 3 = 18Mrs. Diaz has 18 balloons now.
4.
500
238 262
500 – 238 = 262Jaime has 262 blue beads.
Lesson 21.
182
145 37
145 + 37 = 182Ella has 182 marbles in all.
Extra Practice 2A 159
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 159 10/21/09 10:51:45 AM
2.
382
253 129
253 + 129 = 382There are 382 chairs in all.
3.
178
gave away
153
25
178 – 25 = 153Leena gave her sister 153 crayons.
4.
206
sold
14363
206 – 143 = 63The baker has 63 muffi ns left.
5.
66
48 18
48 + 18 = 66Pedro has 66 basketball trading cards in all.
6.
29
15 14
15 + 14 = 29Keisha has 29 stickers in all.
7.
68
used
5612
68 – 56 = 12She has 12 fl owers now.
8. 210
372
162
210 + 162 = 372There are 372 people in the theater now.
Lesson 31.
241
68173
Eddie
David
173 + 68 = 241David has 241 stamps.
2. 235
Red beads
Yellow beads
47188
235 – 47 = 188Susie needs 188 yellow beads.
3. 86
Monday
Tuesday
54
140
86 + 54 = 140Daniel sells 140 tickets on Tuesday.
4. 345
Ali
Farid
256 89
345 – 89 = 256Farid scores 256 points.
160 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 160 1/13/09 6:18:33 PM
4. 286 78
364
286 + 78 = 364
172 192
364
364 – 172 = 192Joel has 192 stamps from Spain.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking Skill: Comparing
Strategy: Draw a diagram.
Solution:
5
2 3
Ally
Mike?
Danny
5 2 1
5 + 2 + 1 = 8 Danny has 8 crayons. 5 + 2 + 8 = 15 They have 15 crayons in all.
2. Thinking skill: Deduction
Strategy: Simplify the problem
Solution:
a. There are 7 more girls than boys. ✔
b. There are more boys than girls.
c. There are 14 more girls than boys.
d. If 5 more boys join the class, there will be 2 more girls than boys in ✔
the class.
Chapter 5
Lesson 11. 4 threes = 12
4 × 3 = 124 tricycles have 12 wheels.
2. 10 fi ves = 5010 × 5 = 50There are 50 stars on 10 cards.
Lesson 41. a. 36 18
54
36 + 18 = 54 There were 54 birds at fi rst.
b.
45
9
54 – 9 = 45 There are 45 birds left.
2. a.
$617
$382 $235
$382 + $235 = $617 Ivan spends $617 on clothes.
b.
$999
$382
$617
$235
Food
Clothes
$617 + $382 = $999 Ivan spends $999 in all.
3.
204
128 76
128 + 76 = 204 64204
268
268 – 204 = 64Peter gave 64 marbles to Jack.
Extra Practice 2A 161
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 161 1/10/09 4:42:14 PM
3. 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 305 × 6 = 30
4. Twyla has 4 groups of apples.Each group has 8 apples.There are 32 apples in all.
5. Louis has 3 groups of muffi ns.Each group has 7 muffi ns.There are 21 muffi ns in all.
6. 6 × 7 = 42There are 42 beads in all.
7. 4 × 7 = 28There are 28 apples in all.
Lesson 21. 12 ÷ 3 = 4
There are 4 apples in each group.
2. 20 ÷ 5 = 4There are 4 fl owers in each group.
3. 16 ÷ 4 = 4There are 4 groups of 4 crackers.
4. 18 ÷ 6 = 3There are 3 groups of 6 chicks.
5. 15 – 3 – 3 – 3 – 3 – 3 = 015 ÷ 3 = 5There are 5 groups.
6. 21 – 7 – 7 – 7 = 021 ÷ 3 = 7There are 3 groups of 7 worms.
7. 18 – 9 – 9 = 018 ÷ 9 = 2There are 2 groups of 9 strawberries.
8. 14 – 2 – 2 – 2 – 2 – 2 – 2 – 2 = 014 ÷ 2 = 7There are 7 groups of 2 avocados.
Lesson 31. 4 + 4 + 4 = 12
3 × 4 = 12There are 12 goldfi sh.
2. 8 + 8 + 8 + 8 = 324 × 8 = 32I have 32 slices.
3. 9 ÷ 3 = 3Each monkey gets 3 bananas.
4. 16 ÷ 4 = 4Nathan has 4 pet rabbits.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skill: Deduction
Strategy: Simplify the problem
Solution: 5 times 8 is 4042 – 40 = 2
2 saplings are left over.
2. Thinking skill: Analyzing parts and whole
Strategy: Guess and check
Solution:
= 15
So, = 15 ÷ 3 = 5
= 27 – 15 = 12
= 12 ÷ 3 = 4
+ = 4 + 5 = 9
+ = 4 + 4 + 5 + 5 = 18
Chapter 6
Lesson 11. 8 × 2 = 16
8 bicycles have 16 wheels.
2. 4
11
5
6
10
2
14
12
8
2, 4, 6, 8, 10, 12, 14
3. 2 x 8
2 x 4
16
8
2 x 7
6
10
2 x 6
2 x 3
12
14
2 x 5
162 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 162 1/10/09 4:42:15 PM
4.
Numberof birds
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Numberof legs
2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
Lesson 21. 8 × 2 = 16
Mrs. Lee gives 16 crackers to the children in all.
2. 6 × 2 = 12There are 12 wheels in all.
3. 5 × 2 = 10
4. 6 × 2 = 5 × 2 + 2
5. 2 × 2 = 1 × 2 + 1 × 2 = 2 + 2 = 4
6. 4 × 2 = 1 × 2 + 3 × 2 = 2 + 6 = 8
7. 5 × 2 is 2 more than 4 × 2.
8. 6 × 2 is 6 less than 9 × 2.
9. 9 × 2 is 4 more than 7 × 2.
10. 2 × 2 is 12 less than 8 × 2.
11. 5 × 2 = 102 × 5 = 10
12. 6 × 2 = 122 × 6 = 12
13. 4 × 2 = 82 × 4 = 8
14. 7 × 2 = 142 × 7 = 14
Lesson 31. 5, 10, 15, 20, 25, 30
2. 25, 30, 35, 40, 45, 50
3. 2 x 5
6 x 5
35
30
10
40
20
8 x 5
4 x 5
7 x 5
4. 6 × 5 = 30She bakes 30 buns in 6 days.
5. 7 × 5 = 35Peter gives his friends 35 marbles in all.
Lesson 41. 7 × 5 = 35
There are 35 stickers in all.
2. 8 × 5 = 40They eat 40 cherries in all.
3. 3 × 5 = 15 4. 5 × 5 = 25
5. 7 × 5 is 5 more than 6 × 5.
6. 10 × 5 is 10 more than 8 × 5.
7. 6 × 5 is 10 less than 8 × 5.
8. 2 × 5 = 10; 5 × 2 = 10
9. 6 × 5 = 30; 5 × 6 = 30
10. 4 × 2 = 8; 2 × 4 = 8
11. 4 × 5 = 20; 5 × 4 = 20
Lesson 51. 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100
2. 8 × 1 = 8; 8 × 10 = 80
3. 9 × 1 = 9; 9 × 10 = 90
4. 10 × 1 = 10; 10 × 10 = 100
5. 4 × 10 = 40There are 40 balloons in all.
6. 3 × 10 = 30Adena has 30 beads in all.
7. 8 × 10 = 80There are 80 books in all.
8. 6 × 10 = 60Brooke buys 60 cards in all.
9. Number of boxes 3 6 7 8 10
Number of stamps 30 60 70 80 100
10. 3 × 10 = 30; 10 × 3 = 30
Lesson 61. 3 × 5 = 15; 5 × 3 = 15;
15 ÷ 3 = 5; 15 ÷ 5 = 3
2. 9 × 2 = 18; 2 × 9 = 18; 18 ÷ 2 = 9; 18 ÷ 9 = 2
3. 7 × 2 = 14; 2 × 7 = 14;14 ÷ 7 = 2; 14 ÷ 2 = 7
4. 3 × 10 = 30; 10 × 3 = 30;30 ÷ 3 = 10; 30 ÷ 10 = 3
Extra Practice 2A 163
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 163 8/6/09 3:59:21 PM
5. 16 ÷ 2 = 8There are 8 bones in each group.
6. 20 ÷ 5 = 4There are 4 birds in each group.
7. 9 × 2 = 18; 2 × 9 = 18;18 ÷ 9 = 2; 18 ÷ 2 = 9
8. 6 × 2 = 12; 2 × 6 = 12;12 ÷ 6 = 2; 12 ÷ 2 = 6
9. 7 × 5 = 35; 5 × 7 = 35;35 ÷ 7 = 5; 35 ÷ 5 = 7
10. 4 × 10 = 40; 10 × 4 = 40;40 ÷ 4 = 10; 40 ÷ 10 = 4
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skills: Deduction
Strategy: Make a systematic list
Solution: 4 × 5 = 20, 5 – 4 = 1
The two numbers are 4 and 5.
2. Thinking skills: Identifying Patterns and relationships
Strategy: Make a systematic list
Solution: 5 × 3 = 157 – 5 = 2
5 + 7 + 3 = 15
5
7
3
=
=
=
Test Prep for Chapters 1 to 6
Multiple Choice1. A 2. A
3. C 4. A
5. B 6. B
7. B 8. C
9. D 10. B
Short Answer11. 803
12. a. 6; 16b. 5; 11
13. 983
14. a. 564; 664b. 382; 281
15. 265, 365, 396, 437, 645
16. 406
17. 33
18. a. 305 + 115 = 420 or 420 – 115 = 305 or 420 – 305 = 115b. 227 – 152 = 75 or 152 + 75 = 227 or 227 – 75 = 152
19. 21 ÷ 3 = 7Each group will have 7 fi sh.
20. 5 × 5 = 2525 ÷ 5 = 55 marbles are in each bag.
Extended Response21.
424
228 196
228 + 196 = 424There are 424 students in all.
22. 237
155 82
237 – 82 = 155Jose has 155 marbles.
23.
?
134
27
134 + 27 = 161June has 161 toy animals in all.
24.
?
367
103
367 + 103 = 470Fabriz needs 470 green beads for his project.
164 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 164 8/6/09 3:59:34 PM
5. Answers vary.For example,
Object
Less than
1 meter
More than
1 meter
More than
1 meter
but less
than 2 meters
More than
2 meters
a. ✔
b.
✔
c.
✔
d.
✔
a bus
a fan
a keyboard
a sofa
6.
a see-saw
a television set
7.
a monitor
a bed
25.
140
61
?
140 – 61 = 79The farm sold 79 trees.
26.
245
?
37
245 – 37 = 208208 people were left at the opera.
27.
53 37
64 26
a. 64 + 26 = 90There are 90 animals at Dairy Farm A.
b. 90 – 37 = 53There are 53 animals at Dairy Farm B.
28. a. 358 185
543
358 + 185 = 543Lily sold 543 tickets.
b. 543 131
674
543 + 131 = 674Lily had 674 tickets in all.
Chapter 7
Lesson 11. less
2. more
3. more
4. less
Extra Practice 2A 165
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 165 1/10/09 4:42:25 PM
5. 139 + 15 = 154Stuart is 154 centimeters tall.
6. 400 + 129 = 529The length of the model railway track from Town A to Town C is 529 meters.
7. 500 − 45 = 455455 − 125 = 330The length of the string of lights that Julius has left is 330 centimeters.
8. 119 + 21 = 140140 − 11 = 129Fiona is 129 centimeters tall.
9. a. 60 + 85 = 145The length of the new toy train is 145 centimeters.
b. 60 + 145 = 205The length of both the toy trains is 205 centimeters in all.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skill: Comparing
Strategy: Make a list
Solution:
1. Stick C is between Stick A and Stick D.Possibilities: ACD or DCA
2. Stick C is longer than Stick A.Possibilities: DCA
3. Stick A is longer than Stick B.Possibilities: DCAB
a. B
b. D
2. Thinking skill: Spatial visualization
Strategy: Draw a Diagram
Solution:
10 cm 10 cm 10 cm 10 cm 10 cm
She can use fi ve 10-cm building blocks.
10 cm 10 cm 10 cm 20 cm
She can use three 10-cm and one 20-cm building blocks.
10 cm 20 cm 20 cm
She can use one 10-cm and two 20-cm building blocks.
Lesson 21. a. A
b. 1
2. a. Ab. 2
3. a. Bb. 2
4. a. C; b. A; c. 3; d. 6
Lesson 3 1. 4 cm
2. 6 cm
3. 3 cm 4. 6 cm
5. 5 cm 6. 2; 7
7. 1; 10
Lesson 41. Line B is the longest.
Line A is the shortest.
Line C is longer than Line A, but shorter than from Line B.
2. Pencil A: 3 cm, Pencil B: 4 cm, Pencil C: 6 cm, Pencil D: 9 cm
3. 6
4. 2
5. 9
6. 6
7. 12
8. longer
9. longer
10. shorter
Lesson 51. 24 − 6 = 18
The length of the longer piece is 18 meters.
2. 90 + 121 = 211The total width of the two closets is 211 centimeters.
3. 10 – 3 = 7Mrs. Feliciano uses 7 meters of cloth to sew curtains.
4. 30 – 12 = 18 18 – 12 = 6
The fi rst piece is 6 centimeters shorter than the second piece.
166 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 166 1/10/09 4:42:28 PM
3. Thinking skill: Deduction
Strategy: Look for patterns
Solution:
Bracelet ColourNumber of beads used
Bracelet A Red 32
Bracelet B Blue 35
Bracelet C Green 25
Bracelet D Yellow 23
Chapter 8
Lesson 11. less than 2. more than
3. as heavy as 4. 3
5. 1 6. 2
Lesson 21. suitcase 2. lamp
3. lamp 4. suitcase
5. 2 6. 10
7. 62 8. 36
9. cake 10. Mr. Clark
11. 8
12. Mr. Clark, Emily, tomatoes, cake
Lesson 31. 400 2. 250
3. 500 4. 700
5. 250; 160
6. The mass of Box A is 600 grams.The mass of Box B is 400 grams.Box B is lighter than Box A.
Lesson 41. 300 2. 600
3. papaya; grapes 4. heavier
5. 740 6. 410
7. pineapple; watermelon
8. Package B, Package A, Package D, Package C
Lesson 51. 9
4 5
4 + 5 = 9 The total mass of the two cats is 9 kilograms.
2. 500
127 373
500 − 127 = 373 The mass of the bread that is left is 373 grams.
3. 25
8 17
25 − 8 = 17 Stella’s mass is 17 kilograms.4. 900
150 225 525
150 + 225 = 375 900 − 375 = 525 The mass of fl our Mr. Vasquez has left
is 525 grams.
5. 35
Tuesday
Wednesday
23
58
93
35 + 23 = 58 58 + 35 = 93 He sells 93 kilograms of potatoes in all.
6. 87
Mr. Dane
Bobby
39 48
87
Bobby?
87 − 48 = 39 87 + 39 = 126 The total mass of Bobby and
Mr. Dane is 126 kilograms.
Extra Practice 2A 167
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 167 1/13/09 5:02:38 PM
Lesson 21. 2 liters; 2 L
2. 5 liters; 5 L
3. 30 liters; 30 L
4. The jug has more than 2 liters of water.
The pail has more water than the kettle. ✔
The kettle has more than 2 liters of water.
The pail has the most amount of water. ✔
5. 2 6. 4
7. 3 8. 6
9. 7 10. 4
11. 1 12. pot, bottle, mug
Lesson 31.
44
26 18
26 + 18 = 44 The tank contains 44 liters of water now.
2.
47
19 28
19 + 28 = 47 Mrs. Lee made 47 liters of fruit punch at fi rst.
3.
94
76
Monday
Tuesday
18
94 − 76 = 18 18 liters more milk was sold on
Tuesday than on Monday.
4.
1527
42
42 − 27 = 15 Michael used 15 liters of water.
Put on Your Thinking Cap!Thinking skill: Spatial visualization
Strategy: Simplify the problem
Solution: If the robot has a mass equal to 4 longer blocks then its mass also equals double the number of smaller blocks. 3 + 3 = 6
Chapter 9
Lesson 11.
2.
3.
4.
5. jug
6. pail
7. B
8. B
9. A
10. Container B, Container C, Container A
11. watering can
12. jug
13. 8
14. 4
168 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 168 1/10/09 4:42:29 PM
11. A
12. C
13. A
14. C
15. B
16. A
17. D
18. A
19. C
20. C
Short Answer21. 84, 61, 57, 32
22. a. lessb. greater
23. a. six hundred forty-eightb. three hundred two
24. 604
25. 251
26. 6 × 2 = 12There are 12 cars in all.
27. 68 – 20 = 48The length of the face towel is 48 centimeters.
28. 3
29. 4 × 2 = 84 bicycles have 8 wheels.
30. 16 ÷ 2 = 8Each boy gets 8 pencils.
31. 100
32. a. 12, 14, 16, 18, 20, 22b. 10, 15, 20, 25, 30, 35
33. 4; 6; 8
34. 114 + 120 = 234The bank is 234 meters from Jim’s home.
35. 900
36. 550
37. 440
38. 6; 16
39. 1
40. 64 + 28 = 92Tim has 92 marbles now.
Put on Your Thinking Cap!1. Thinking skill: Comparing
Strategy: Simplify the problem
Solution:1 bottle 3 glasses of water2 bottles 6 glasses of water2 bottles of water are needed to fi ll the beaker.
2. Thinking skill: Deduction
Strategy: Make suppositions
Solution:4 – 1 = 3
Each time she pours a pail into the tank,she pours 3 L of water.15 ÷ 3 = 5Sue uses 5 pails of water.
3. Thinking skill: Spatial visualization
Strategy: Make suppositions
Solution:Accept any possible answer.For example,
Fill the 5 L pail with water and pour the water into Container B to fi ll it up. Pour the remaining 1 L of water into Container A. Fill the 5 L pail with water again and pour the water into Container C to fi ll it up.
Pour the remaining 1 L of water into Container A to fi ll it up.The least number of pails of water that she needs is 2.
Mid-Year Test Prep
Multiple Choice1. D
2. B
3. A
4. C
5. C
6. B
7. B
8. B
9. A
10. D
Extra Practice 2A 169
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 169 1/10/09 4:42:31 PM
44. 24 ÷ 4 = 6Each boy gets 6 oranges.
45. 148 ?
325
325 – 148 = 177
177 186
?
177 + 186 = 363Kiri has 363 beads now.
Extended Response41. 36 39
75
36 + 39 = 75The length of Ribbon B is 75 centimeters.
42. 28 ?
55
55 – 28 = 27Herbert’s mother is 27 kilograms heavier than Herbert.
43. 6 × 3 = 18There are 18 bananas in all.
170 Answers
© 2
009
Mar
shal
l Cav
endi
sh In
tern
atio
nal (
Sing
apor
e) P
rivat
e Li
mite
d. C
opyi
ng is
per
mitt
ed; s
ee p
age
ii.
MS_Extra Practice_2A_ANS_157-170.indd 170 1/10/09 4:42:31 PM