Upload
others
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
HVH_KGA_11_1
A MODUL CÍME
Népi táncos játékok II. - Bújj, bújj zöldág
A modul felhasználási területe: 2. évfolyam Hódmezővásárhelyi Klauzál Gábor Általános Iskola
1
MODULTÉRKÉP
A modul kiemelt és általános céljai:A kisiskolás korú gyermekekkel megismertetni a népi hagyományokat, népi játékokat, beépíteni azokat mindennapjaikba. Felszabadult szereplés biztosítása a rendezvény által. Tolerancia, együttműködés, szociális érzékenyítés a régi értékek megőrzése érdekében.
Tartalmi fókusz: Iskolai szabadidő (tanórán kívüli időszak) felhasználáshoz-eltöltéshez köthető modulok, 2. osztályos tanulók részére, tanórán kívüli foglalkozás keretében.A 4. Részmodulban városi szervezésű Népi Játékok Találkozója című rendezvény keretében valósítható meg a program.
Fejlesztési fókuszok: verbális-nyelvi, térbeli-vizuális, logikai
- Hagyomány ápolása
- Figyelem, emlékezet, memóriafejlesztés
- Együttműködés, beszédkészség, éneklési készség, szereplési készség fejlesztése
- Képzelőerő, tolerancia, szociális kompetenciák
- Döntésképesség, ok-okozati kapcsolatok felismerése, összefüggések felismerése
- Kifejező kommunikáció, előadásmód, helyzetfelismerés, improvizáció, gyors helyzetfelismerés, beleélő képesség, koncentrációs képesség,
kudarctűrő képesség fejlesztése
- Érdeklődés, kíváncsiság felkeltése, fenntartása, koncentráció, adott szerepekbe való belehelyezkedés, pozitív énkép alakítása
- Helyzetfelismerés, szabálykövetés
- Társas kapcsolatok építése, együttműködés a gyakorlatban, térbeli tájékozódás fejlesztése, céltartás fejlesztése
2
- Szövegértés fejlesztése, kreativitás
- Kompromisszumkészség fejlesztése
- Hallásfejlesztés, ritmuskészség fejlesztése
- Koordinációs képesség, nagymozgások fejlesztése, helyes mozgáskultúra fejlesztése
- Egymás segítése, bizalom
- Közös élmények biztosítása
A modul kapcsolódik a következő modulokhoz
Téma: Népi táncos játékok I., III., IV.Évfolyam: 1., 3., 4.
A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák
Tanítói végzettség, a téma iránti érzékenység
1. Részmodul címe: Tavaszi ünnepkör
2. Részmodul címe: Tavaszi dalok és játékok
3. Részmodul címe: Bújj, bújj zöldág - játékfűzés
4. Részmodul címe: Népi Játékok Találkozója
Célok
Jó hangulat teremtése a bevezető
játékokkal egymás elfogadásával.
A tanulók képesek legyenek az
adott szöveg megértésére, a hozzá
kapcsolódó játékos feladatok
megoldására egyénileg, párban és
Célok
A gyerekek képesek legyenek
koreográfiához szükséges dalok
elsajátítására. A dalokhoz tartozó
játékok megjelenítésére.
Célok
A tanult dalokból és játékokból
megkoreografált játékfűzés
megjelenítése.
Célok
A koreográfia bemutatása a szülők,
nagyközönség előtt a város „nagy
színpadán”.
3
csoportban.
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia- fegyelem
Anyanyelvi kompetenciák.- beszédértés- szövegértés- figyelem
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia
Anyanyelvi kompetenciák.
- beszédértés- szövegértés
Matematikai kompetenciák:- ritmus- szabályok felismerése- ismétlés
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia
Anyanyelvi kompetenciák.- beszédértés- szövegértés
Matematikai kompetenciák:- ritmus- szabályok felismerése- ismétlés
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- feszültség kezelésének a
képessége- szabálykövetés
Tartalmi egységek bemutatása1. Találós kérdés2. Ablak3. Szólánc4. Tavaszi népszokások
röviden
Tartalmi egységek bemutatása1. Bújj, bújj zöldág…2. Eressz által, eressz által…3. Án-tán titom…4. Elvesztettem
zsebkendőmet…
Tartalmi egységek bemutatása1. Bújj, bújj zöldág…2. Eressz által, eressz által…3. Án-tán titom…4. Elvesztettem zsebkendőmet…
Tartalmi egységek bemutatásaA fellépő csoportok játékfűzései
4
5. Hangulati levezetés6. Értékelés
5. Cibri, cibri gömböstő6. Borsót főztem7. Értékelés
5. Cibri, cibri gömböstő6. Borsót főztem című játékok játékfűzése
Részmodul időkerete1*60 perc
Részmodul időkerete7*60 perc
Részmodul időkerete6*60 perc
Részmodul időkereteA fellépő csoportok számától
függ
A 3 részmodul összóraszáma: 14*60 perc
5
MODULLEÍRÁS
1. Részmodul: Tavaszi ünnepkör (1*60 perc)
A részmodulban játékos feladatok során megismerkednek a tanulók a tavaszi ünnepkör
ünnepeivel, jeles napjaival.
1) Találós kérdés 5’
Tanári instrukciók:
Hallgassátok meg a találós kérdések szövegét egyenként, majd írjátok le egy kis papírra
szerintetek mi a megfejtése. Ha mindenki kész, megbeszélik a megfejtést és a találós kérdések
szövegének összefüggését a tavasszal.
A találós kérdés szövege:
Amikor a világ éled,
kizöldülnek mezők, rétek.
Bimbó nyílik, rügy kipattan,
hancúroznak a szabadban. Mi az? (tavasz)
Nem fúj már és nem havaz,
Itt van, itt van a ...(tavasz)
Havat olvaszt, vizet ont,
fényt áraszt és lombot bont.
Mi az? (tavasz)
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés
Eszközök: (helyszín)
A tanterem olyan helyén végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek körben
vagy szétszórt alakzatban.
6
2) Ablak 10’
Tanári instrukciók:
Rendeződjetek 4 fős csoportokba és töltsétek ki az „ablak” üres részeit! Gyűjtsetek össze
minél több szót, ami eszetekbe jut a tavaszról!
A kitöltött „ablakok” megbeszélése a feladatmegoldás után.
Munkaforma:
Csoportmunka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés
Eszközök:
Csomagolópapír, filc, „ablak” (1. számú melléklet)
3) Szólánc 5’
Tanári instrukciók:
A tanulók körben ülnek. A tanító az első tanulóval mondasson egy szót a tavasszal
kapcsolatosan! A következő tanuló ismételje meg az előtte elhangzott szót, majd egy új szóval
egészítse ki azt! A harmadik tanuló csak a második tanuló által elmondott szót ismétli meg,
majd ő is mond egyet. Így folytatódik a kör végéig, ahol az utolsó tanuló által mondott szót az
első tanuló ismétli meg hozzákapcsolva a saját szavát.
Pl.: tavasz, tavasz-szép, szép-pillangó…
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Tevékenykedtetés, szóbeli kifejezés
Eszközök:
Szőnyeg, ahol a tanulók kényelmesen elhelyezkednek
7
4) Tavaszi népszokások röviden 35’
A gyerekek még nem ismerik részletesen a tavaszi ünnepkör szokásait. A feladattal az a cél,
hogy emlékeikből előhívják a már meglévő tudásukat, majd azokat társaik segítségével
rendszerezzék.
Tanári instrukciók:
Keresd meg az alábbi ünnepekhez tartozó kifejezéseket, szavakat, mondatokat! Rendezd
azokat hónapok szerint!
MÁRCIUS
Gergely járás
Iskolás gyerekek köszöntő játéka.
Adománygyűjtés.
„Szent Gergely doktornak,
Híres tanítónknak
Az ő napján.”
Sándor, József, Benedek
Ők hozzák a meleget.
ÁPRILIS
Szent György napja
Az állatok első kihajtásának legfontosabb időpontja.
Az igazi tavasz kezdete.
Nagyböjt
Húsvéti előkészület ideje.
Tilos volt a lakodalom, bál.
Általában halat, kenyeret, száraz növényi eledeleket ettek.
Virágvasárnap
A kiszehajtás, villőzés napja, mely jellegzetes leányszokás.
Szalmabábú elégetése.
8
Húsvét
Véget ért a nagyböjt.
A víz, tisztító szerepének erejébe vetett hit a locsolkodás alapja.
Piros tojás, hímes tojás.
Kútból húzott vízzel öntötték le a leányokat.
Fehérvasárnap
A komatálat küldők egymást testvérré fogadták.
„Komatálat hoztam, meg is aranyoztam.”
MÁJUS
Május 1.
Májusfa készítése a legények feladata volt.
Játékok, versenyek, kitáncolták a májusfát.
Szervác, Pongrác, Bonifác
Fagyosszentek.
Pünkösd
A leányok ezen a napon énekelve, táncolva jártak házról házra.
Zöldágjárás
Pünkösdi szokás.
Énekelve és zöld ágból kaput tartva kézfogással járják végig a falu utcáit.
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés
Eszközök:
Tábla, gyurmaragasztó, szókártyák (2. számú melléklet)
9
5) Hangulati levezetés 5’
Tanári instrukciók:
Helyezkedjetek el kényelmesen és hallgassátok meg a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt,
majd nézzétek meg az alábbi felvételt, mely tavaszi játékfűzést elevenítenek fel.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat
Eszközök:
Projektor, számítógép, internetkapcsolat
http://www.youtube.com/watch?v=dCB66y5haBU
http://www.youtube.com/watch?v=smSxWPqzc3o
http://www.youtube.com/watch?
v=0949hsTJsEI&list=PLje5KHePFNEach60CiNcHPS7slhjIx6Sf
6) Értékelés
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy értékeljék érzéseiket az alábbi módon!
Ha jól érezték magukat az előző feladatokban, akkor nyújtózkodjanak a magasba, ha
közepesen érezték magukat, guggoljanak le, amennyiben nem érezték jól magukat, hasaljanak
le! Választásukat egy-egy rövid mondattal indokolják is!
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Értékelés, szóbeli megnyilatkozás
2. Részmodul: Tavaszi dalok és játékok (7*60 perc)
10
A részmodulban olyan dalokat és a hozzá tartozó játékokat tanulnak meg a gyerekek, melyek
a 3. részmodulban lévő koreográfia elsajátításához szükségesek.
1) Bújj, bújj zöldág 120’
1A) Daltanítás
Tanári instrukciók:
Helyezkedjetek el kényelmesen és hallgassátok meg az előadásomban a Bújj, bújj zöldág
kezdetű dalt! Figyeljétek a szövegét. Keressetek kapcsolatot a tavasszal, a tavaszi
népszokásokkal!
Válaszoljatok az alábbi kérdésekre az előzőekben tanultak alapján!
- Milyen szavakat találtatok a tavasszal kapcsolatban? (zöld ág, kapu)
- Szerintetek mit jelképezhet az arany kapu?
- Mi lehet a vár?
- Miért visszafelé íródtak a napok a dalban?
- Mit jelképezhet a szita, és a dob? (3. számú melléklet)
A daltanítás menete:
1. Tanári bemutatás
2. Tanári bemutatás ritmustapssal kísérve
3. Szöveg mondása ritmizálva soronként, gyerekek visszhangként ismételve
4. Szöveg mondása ritmizálva soronként, gyerekek visszhangként ismételve, egyenletes
mérővel kísérve
5. Dallam dúdolása, gyerekek visszhangként ismételve
6. Dallam lallázása, gyerekek visszhangként ismételve
7. Dal éneklése szöveggel, soronként ismételve
8. Dal éneklése egyenletes mérővel (járás) kísérve
9. Dal éneklése ritmustapssal kísérve
10. Dal éneklése ritmushangszer kísérettel
11. A csoport egyik fele énekel, a másik fele kísér őket egyenletes
mérővel/ritmustapssal/ritmushangszerrel
12. A dallam első sorát énekeljük, második sornál a ritmus tapsoljuk…
13. A dallam első sorát éneklejük, második sorát némán énekeljük…
Munkaforma:
11
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps
Eszközök:
Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (4. számú melléklet)
1B) Az én kapum
Tanári instrukciók:
Készítsétek elő a rajzeszközeiteket és tervezzétek meg a ti saját „tavaszi kaputokat”, melyet a
későbbiekben el is tudunk készíteni a játékhoz!
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Tervezés, cselekedtetés (rajzolás, festés)
Eszközök:
Csomagolópapír, rajzeszközök
1C) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
Álljatok fel, alkossatok láncot kézfogással, a dalhoz tartozó játék megtanulásához.
A játék menete:
Kiválasztunk két gyereket, akik egymással szemben megállnak középen, a kezükkel pedig
kaput formálnak. A többi gyerek felsorakozik egy oszlopba, egymás mögött, kézfogással. A
sorban állók elkezdik énekelni a “Bújj-bújj zöld ág” című dalt, közben pedig átbújnak a kapu
alatt. (A sor haladhat körbe-körbe, vagy akár a másik oldalra is átkanyarodhat.) Amikor a
dalnak vége, a “két kapu” leengedi a kezét. Néhányan kint maradnak. Az első két kint maradó
lesz majd az új kapu, a korábbi kapuk pedig visszaállhatnak a sorba.
12
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, kapuzás, játék
Eszközök:
Zöldág (tornabot)
2) Eressz által, eressz által 60’
2A) Daltanítás
1. Ráhangolódás
Tanári instrukciók:
Tapsoljuk/kopogjuk/hümmögjük el emlékezetből a Bújj, bújj zöldág kezdetű előző
alkalommal tanult dalunk ritmusát.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, ritmustaps, játék
2. Mi változott?
Tanári instrukciók:
Nézzétek jól meg a dallam ritmusképét! Figyelj, mert változtatni fogok rajta! Mi változott
meg?
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, ritmustaps, játék
Eszközök:
13
Ritmuskép szétdarabolva (4. számú melléklet)
3. Daltanítás
Ez a dal, a Bújj, bújj zöldág kezdetű dal „folytatása”.
Tanári instrukciók:
Hallgassátok meg az Eressz által, eressz által kezdetű dalt! Figyeljétek meg, miben hasonlít az
előző órán tanult dalhoz!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps
Daltanítás menete: 1A pont
Eszközök:
Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (5. számú melléklet)
2B) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
Alkossatok két sort egymással szemben és megtanuljuk a dalhoz tartozó játékot!
A játék menete:
A kapuzós játékoknak nagyon sok formája ismeretes, melyet mindkét dallamra játszhatunk,
alakíthatunk. Az új dalunk 2 sorát párbeszéd jelleggel is játszhatjuk, majd a Bújj, bújj
zöldágra indul a kapuzós játék.
Kapuzás formái lehetnek:
1. 2 gyermek kaput tart szemben a sorral, majd a sor kézfogással átvonul a kapu alatt. A
végén csatlakoznak hozzájuk a kaput tartók gyerekek is és kört alkotnak.
2. Oszlopsorban kézfogással az elöl lévő két pár kifordul és kaput tart, majd a már tartott
kapu alatt átbújó következő páros is kaput tart és így tovább, még fel nem épül egy
14
hosszú kapusor. Majd a hátul álló páros, leereszti a kaput és a kapusoron átbújva
folyamatosan páronként lebontják azt és kört alakítanak.
3. Félkörben állunk kézfogással. A sort vezető gyermek a dallamra elindul és egy
tetszőleges párosra rámutat, akik kaput tartanak, majd azon a lánc átbújik, majd a
kaput tartó gyermek is kifordul és visszarendeződik a körbe.
4. Egymással szemben áll a két sor. Az egyik sor készfogással kaput tart, még a másik
sor átbújik a kapuk között. Az átbújás pillanatában kezüket ők is felemelik és kaput
tartanak. A második sor eközben leengedi a kezét és most ők bújnak át a kapuk alatt.
5. Egymással szemben áll a két sor. Az egyik sor kaput tart, még a másik sor bal
menetirányba fordulva kézfogással elindul a másik sor felé és hullámvonalban átbújik
a kapuk alatt, majd visszaáll a helyére és ott kaput tart, hogy társaik is át tudjanak
bújni.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, kapuzás, játék
3) Án-tán titiom 60’
3A) Daltanítás
1. Ráhangolódás- Szökdeljünk!
Tanári instrukciók:
Helyezkedjetek el szétszórtan, és ha a zene megszólal, a zene ritmusára kezdjetek el
szökdelni. Ha a zene megáll, dermedjetek mozdulatlanná! Még mozdulatlanok vagytok,
elárulom a következő mozgásformát!
- páros lábon szökdelés
- jobb lábon szökdelés
- bal lábon szökdelés
- oldalazó szökdelés
- indián szökdelés
- sasszé szökdelés
Munkaforma:
15
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, szökdelés, zenehallgatás, játék
Eszközök:
Magnó, CD lemez
2. Daltanítás
Tanári instrukciók:
A kapuzós játékok után, egy páros szökdelő dallamával és szövegével szeretnélek
megismertetni benneteket. Hallgassátok meg a dalt!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps
Daltanítás menete: 1A pont
Eszközök:
Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (6. számú melléklet)
3B) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
A dallamhoz tartozó játékhoz, meg kell tanulnunk a szökdelés motívumát! Álljatok be egymás
után és figyeljétek meg az általam bemutatott mozgásformát, majd egyenként próbáljátok meg
utánozni!
Álljatok párba, keresztkézfogással párosan szökdelve, tetszőleges irányban haladva is
hajtsátok végre a mozdulatsort!
A játék menete:
A gyerekek párban, elöl kereszt kézfogással tetszőleges irányban/körben/vonalban szökdelnek
a dallamra, a „hopp” szóra, megfordulnak/leguggolnak és folytatják az új dallammal a játékot.
16
Munkaforma:
Egyéni munka, páros munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék, szökdelés, értékelés
Eszközök:
Szökdelés leírása (7. számú melléklet)
4) Elvesztettem zsebkendőmet 60’
4A) Daltanítás
1. Ráhangolódás - Barchoba
Tanári instrukciók:
Mire gondoltam? Tegyetek fel kérdéseket!
Megfejtés: zsebkendő
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Kérdés, felelet, vita, játék
2. Hol a cím?
Tanári instrukciók:
A megtanulandó dal címéből elvesztek a betűk. Segítsetek megkeresni azokat!
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Kiegészítés, játék
Eszközök:
17
Dal hiányos címe (8. számú melléklet), ceruza
3. Daltanítás
Tanári instrukciók:
Miután sikeresen megfejtettük a dal címét, hallgassátok meg!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps
Daltanítás menete: 1.A pont
Eszközök:
Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (9. számú melléklet)
4B) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
Álljatok körbe, kiszámolóval kiszámoljuk azt a társatokat, aki a zsebkendőt a kezében tartja
az első játékban!
Kiszámoló:
Ipiapacs kikelet,
bújócskáznak a rügyek.
– Nem találsz meg, ágba bújtam,
egész telet átaludtam.
Ipiapacs, egy, két, három,
jövök, csak a tavaszt várom!
A játék menete:
A kör halad jobbra, egy játékos a körön kívül zsebkendővel a kezében halad balra. Énekelnek.
Amikor végére ért a dal, a külső ember valaki mögött leejti a zsebkendőt, majd elkezd
szaladni körbe, a másik felkapja a kendőt, és szalad utána. Két kör után, aki előbb ér az üres
helyre (addig a kör áll), az beáll a körbe, a másik pedig folytatja a zsebkendővel a kezében az
új dallamra a játékot.
18
Változat: A kör halad bal menteirányba, a körben lévő gyermek kezében a zsebkendővel
jobbra halad. Amikor a dallam a „csókot adok érte” részhez jut, megáll a kör, megáll a bent
lévő gyermek is és akivel szemben áll, azzal körbe fordul úgy, hogy a zsebkendőt a magasban
tartva nyújtott karral tenyereiket összeillesztve forognak a dallam végéig/mindenki párt
választ magának és úgy forognak körbe.
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék
Eszközök:
Zsebkendő
5) Cibri, cibri gömböstő 60’
5A) Daltanítás
1. Ráhangolódás - Ellenritmus
Tanári instrukciók:
Üljetek le törökülésbe és az én általam tapsolt ritmusnak, ti az ellenritmusát tapsoljátok!
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, ritmustaps, játék
Eszközök:
Játékleírás (10. számú melléklet)
2. Daltanítás
Tanári instrukciók:
19
Üljetek kényelmesen és figyeljétek meg az új dal szövegét! Jegyezzétek meg a számotokra
ismeretlen kifejezéseket!
Magyarázat:
- „szebb az én tányérom, mint a te tányérod, mert minden nap mosom”: itt nem a
tányérra utalnak a dalszöveg írók, hanem a szoknyákra/alsószoknyákra.
-Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Játék, éneklés, magyarázat
Daltanítás menete: 1A pont
Eszközök:
Dal kottája és szövege (11. számú melléklet)
5B) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
Álljatok párokba és a dallam alatt a sergőt táncoljátok.
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék
Eszközök:
Sergő leírása (12. számú melléklet)
6) Borsót főztem 60’
6A) Daltanítás
1. Ráhangolódás - Csengőszó
Tanári instrukciók:
20
Alakítsatok kört és üljetek le törökülésbe! Csukjátok be a szemeteket és hallgassátok a
csengőszót!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Játék, magyarázat
Eszközök:
Triangulum, játékleírás (13. számú melléklet)
2. Daltanítás
Tanári instrukciók:
Hallgassátok meg az új dalunkat!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Játék, éneklés, magyarázat
Daltanítás menete: 1.A pont
Eszközök:
Dal kottája és szövege (14. számú melléklet)
6B) Játsszunk!
Tanári instrukciók:
Álljatok párokba és a dallam alatt a páros szökdelőt táncoljátok!
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
21
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék
Eszközök:
Páros szökdelő leírása (7. számú melléklet)
7. Értékelés
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy értékeljék a foglalkozást aszerint, hogy hogyan érezték magukat!
Mutassanak a magasba a kezükön annyit, amennyire értékelik! Legjobbra értékeli: 10-et
mutat, legkevésbé tetszett: 1-et mutat. Természetesen a közbeeső számok is szerepelnek.
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Értékelés
3. Részmodul: Bújj, bújj zöldág – játékfűzés 360’
Ebben a részmodulban az előzőekben megtanult játékokat fűzzük csokorrá. Látványos,
szórakoztató játékfűzésként.
A játékfűzés menete
1. Bújj, bújj zöldág
A Bújj, bújj zöldág dallamára a gyerekek a színpad bal hátsó bejáratától indulva a már a
színpad közepén álló kaput tartó társaik felé indulva átbújnak a kapuk alatt, majd átbújás után
páronként ők is kaput tartanak. Ha minden páros felépítette a kaput, akkor az utolsó páros újra
átbújva a kapusoron kézfogással kört alakít, majd két sort alkotnak egymással szemben.
A dallamot annyiszor énekeljük el, ahányszor szükséges.
2. Eressz által, eressz által
A bal oldali sor énekli a dal első sorát, közben 4 lépést tesz előre, majd 4 lépést hátra. A jobb
oldali sor válaszol a dallam második sorával és ők is a lépőt táncolják. A dallam utolsó két
22
sorára a jobb oldali sor kaput tart, még a bal oldali sor elengedi a kézfogást és egyenletes
lépővel elindul feléjük, a kapun átbújva jobbra megkerüli társát és visszasétál a helyére.
A második dallamra megismétlik a játékot, szerepcserével.
3. Án-tán titiom
A bal oldali sor negyedet fordul balra, a jobb oldali sor negyedet fordul jobbra közben párt
alkotva és a dallam alatt jobbra illetve balra indulva elöl kereszt kézfogással páros szökdelőt
táncolnak. A dallam utolsó szavára „hopp” menetirányt változtatnak, és újra táncolják a
szökdelőt.
A harmadik dallamra kört alkotnak.
4. Elvesztettem zsebkendőmet
A körből kiáll egy gyermek, majd az Ipiapacs kikelet című kiszámolóval, zsebkendővel a
kezében kiszámolja azt a gyermeket aki a dallam alatt körbejár, majd átadja neki a
zsebkendőt. A kiszámoló szövegét mindeni mondja. A dallamra a kör balra jár, a kiszámolt
gyermek jobbra indul el. A dallam végén a kör és gyermek is megáll, majd akivel szemben
áll, azzal a zsebkendőt tartó jobb kezével társa kezét megfogva és felemelve forgót táncolnak
a dal utolsó sorára, a többiek egyenletes mérőt tapsolnak közben.
A második dallamra ismétlik azonos módon a játékot.
A harmadik dallamra párokat alkotnak a jobbra mellettük lévő gyermekkel, és minden ki
táncolja a páros forgót a dallam utolsó két sorára.
5. Cibri, cibri gömböstő
A meglévő párok elöl kereszt kézfogással, egymással szemben helyezkednek el és a páros
sergést táncolják. A dallam végén leguggolnak.
A második dallamra ismétlik a játékot.
6. Borsót főztem
A párok az elöl kereszt kézfogást megtartva bal menetirányba fordulva szökdelőt táncolva
kivonulnak a színpadról.
23
4. Részmodul: Népi Játékok Találkozója
Ebben a részmodulban a tanult játékfűzéseket mutatják be a gyerekek városi/iskolai
rendezvény keretében a nagyközönség előtt.
Szervezési feladatok:
1. Helyszín felkeresése
2. Időpont egyeztetés
3. Felhívás elkészítése a város többi iskolájába
4. Visszajelzések összegyűjtése
5. Meghívó elkészítése
6. Folyamatos egyeztetés a résztvevőkkel
7. Főpróba megszervezése
8. Forgatókönyv elkészítése, feladatok kiosztása, ajándékok elkészítése
9. Előadás
A műsor végén a fellépő gyerekek apró jutalmat kapnak a szép teljesítményükért.
24
A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:
Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb.Népi Játékok Találkozójához a város iskoláinak bevonásaTárgyi eszközöktriangulum, tornabot, projektor, számítógépAnyagigénycsomagolópapír, fénymásolópapír, ceruza, meghívók
5000.-
Egyéb, speciális igényKapcsolat más intézménnyel.Népi Játékok Találkozójához színházterem
25
MELLÉKLETEK
1. számú melléklet
26
TAVASZ
2. számú melléklet
Szókártyák párosításhoz
MÁRCIUSGergely járás Iskolás gyerekek köszöntő
játéka.
Adománygyűjtés.„Szent Gergely doktornak,Híres tanítónknakAz ő napján.”
Sándor, József, Benedek Ők hozzák a meleget.
ÁPRILISSzent György napja Az állatok első kihajtásának
legfontosabb időpontja.
Az igazi tavasz kezdete.
Nagyböjt Húsvéti előkészület ideje.
Tilos volt a lakodalom, bál.
Általában halat, kenyeret, száraz
növényi eledeleket ettek.
Virágvasárnap A kiszehajtás, villőzés napja,
mely jellegzetes leányszokás.
Szalmabábú elégetése.
Húsvét Véget ért a nagyböjt.
A víz, tisztító szerepének erejébe
vetett hit a locsolkodás alapja.
Piros tojás, hímes tojás.
Kútból húzott vízzel öntötték le
a leányokat.
27
Fehérvasárnap A komatálat küldők egymást
testvérré fogadták.
„Komatálat hoztam, meg is
aranyoztam.”
MÁJUSMájus 1. Májusfa készítése a legények
feladata volt.
Játékok, versenyek, kitáncolták a
májusfát.
Szervác, Pongrác,
Bonifác
Fagyosszentek.
Pünkösd A leányok ezen a napon
énekelve, táncolva jártak házról
házra.
Zöldágjárás Pünkösdi szokás.
Énekelve és zöld ágból kaput
tartva kézfogással járják végig a
falu utcáit.
28
3. számú melléklet
Magyarázat a dalhoz
Például a „szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dob szerda…” elsődleges jelentésében ma
már értelmetlennek tűnő gyermekjáték-mondókája - valaha szerelmi varázslásra szolgálhatott.
Mégpedig úgy, hogy akkor még az elsődleges jelentést is pontosan értették, hiszen az a
péntekenként fürdő-szitával mosakodó leány szerelmének dobszóval kihirdetett beteljesülése
lehetett. (Forrás: Padányi Viktor)
A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus
motívum a visszafelé számolás (péntek, csütörtök, szerda).
4. számú melléklet
Bújj, bújj zöldág című dal szövege és kottája
Bújj,bújj,zöld ág, zöld levelecske...
Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta.
Nyisd ki rózsám kapudat, kapudat,
Hadd kerüljem váradat, váradat,
Szita,szita péntek, szerelem csütörtök,
Dob szerda.
5. számú melléklet
29
Eressz által, eressz által című dal szövege és kottája
Eressz által, eressz által, te hidasi mester,
Nem eresztlek, nem eresztelek, te hidasi mester,
Bújj, bújj zöldág, zöld levelecske,
Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta.
6. számú melléklet
Án-tán titiom című dal szövege és kottája
Án-tán titom, bokros liliom,
Akár erre, akár arra, heje huja hopp.
30
7. számú melléklet
Szökdelés leírása
Jobb lábbal előre lépünk, + jobb lábbal előre ugrunk +bal lábbal előre lépünk+bal lábbal előre
ugrunk. Azonos ismétlés. Minden mozdulatot negyed ütemértékig hajtunk végre.
8. számú melléklet
Hiányos cím
E_ _esz _et_em zse_ke_dő_et…
9. számú melléklet
Elvesztettem zsebkendőmet című dal szövege és kottája
Elvesztettem zsebkendőmet, szidott anyám érte,
annak, aki megtalálja, csókot adok érte.
Szabad péntek, szabad szombat, szabad szappanozni,
szabad az én galambomnak egy pár csókot adni.
31
10. számú melléklet
Ellenritmus - játékleírás
A játék elején megbeszéljük melyik ritmusnak melyik az ellenritmusa.TÁ - TI-TITÁÁ - SZÜNETTapsolunk egy ritmust, a gyerekeknek, ennek az ellenritmusát kell visszatapsolniuk.Pl . TÁ TÁ TI-TI TÁ - tanárTI-TI TI-TI TÁ TI-TI – gyerekek
11. számú melléklet
Cibri, cibri gömböstő című dal szövege és kottája
Cibri, cibri gömböstő, tányér rózsa szakasztó,
Szebb az én tányérom, mint a te tányérod,
Mert minden nap mosom.
12. számú melléklet
Sergő leírása
Egymással szemben állnak a gyerekek, kereszt kézfogással. A dallam ritmusára, kezüket
megfeszítve, kissé hátradőlve lábukkal oldalra szökdelve forognak körbe.
32
13. számú melléklet
Csengőszó - játékleírás
Kört alakítunk, majd mindenki leül törökülésbe. Egy gyerek lesz a triangulumos. A többiek
becsukják a szemüket. A triangulumos elindul, s valaki feje fölött megszólaltatja a hangszert.
Ha az a valaki meghallja a hangot, kinyithatja a szemét. Ha tényleg az ő feje fölött szólt a
hangszer, akkor helyet cserélnek, ha nem akkor tovább megy a triangulumos egy másik
gyerekhez.
14. számú melléklet
Borsót főztem című dal szövege és kottája
Borsót főztem, jól megsóztam,
Meg is paprikáztam, ábele, bábele, fuss!
33
Szakirodalom:
Dömötör Tekla: Magyar népszokások Corvina Budapest, 1983
Karcagi Gyuláné: Gyermekjátékok, gyermektáncok az Alsóerdősori iskolában
Budapest, 1998
Lázár Katalin: Népi játékok Planétás Kiadó Budapest, 1997
Ludánszkiné Szabó Éva: Óvodai zenei hagyományápolás-népszokások
Hajdúböszörmény, 1995
Neuwirth Annamária (szerk.): Játék és tánc az iskolában I-IV osztály Játékok,
játékfűzések Néptáncosok Szakmai Háza, 1996
Neuwirth Annamária (szerk.): Játék és tánc az iskolában I-IV osztály
Motívumfűzések Néptáncosok Szakmai Háza, 1996
Szentpál Mária (szerk.): Gyermektáncok Népművelési Propaganda Iroda
Budapest, 1973
Tátrai Zszsanna-Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások Planétás
Kiadó. 1997
Internetes hivatkozások:
http://www.csaladivilag.hu/cikkek/versikek/tavaszi-talalos-kerdesek/9366/
http://mek.oszk.hu/04600/04691/html/dtmagynepsz0006.html
http://www.youtube.com/watch?v=dCB66y5haBU
http://www.youtube.com/watch?v=smSxWPqzc3o
http://www.youtube.com/watch?
v=0949hsTJsEI&list=PLje5KHePFNEach60CiNcHPS7slhjIx6Sf
http://karahun.hu/ostorteneti-alapvetes/5-fejezet
http://korjatekok.hu/egyeb-jatekok/bujj-bujj-zold-ag
http://www.operencia.com/versek/tavaszi-versek/1083-peter-erika-kibujocska-
kiszamolo-mondoka
http://ujalma.hu/wp-content/uploads/2012/01/jatekgyujtemeny_tanaroknak.pdf
34