Upload
asifur-rahman
View
213
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
1/14
SOLUTIONS FOR CHAPTER 9
9.1 Analysis of the recycling rates using Table 9.8 data and prices from Table 9.18
a. Carbon savings is 747MTCE
b. At $50/ton, tipping fee savings is
936 tons/yr x $50/ton =$46,800/yr
c. Revenue generated is
$118,845/yr
d. With a carbon tax of $50 per metric ton of carbon-equivalents, savings due torecycling would be
747 MTCE/yr x $50/MTCE =$37,350/yr
9.2 Analyzing the energy side of the airport recycling program described in Problem 9.1using Table 9.9
a. Annual energy savings is: 21,494 million Btub. At $5 per million Btu, the dollar savings is
21,494 million Btu/yr x $5/million Btu = $107,470/yr
c. Dollar savings per ton would be: $107,470 / 936 tons =$114.81/ton
9.1
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
2/14
9.3 Spreadsheet analysis for the recycling program using Tables 9.8 and 9.18.
a. Avoiding $120/ton for pick up and selling these recyclables at half the Table 9.18market price for recyclables saves
Avoided pick up charges =5300 ton/yr x $120/ton avoided =$636,000/yr
Revenue from sale of recyclables =$404,000/yr
Total savings =$636,000 +$404,000 =$1,040,000/yr
b. With a $10/ton of CO2 tax, recycling saves
Carbon tax =$10/ton CO22000 lb/ton
x2200 lb
metric tonx
44 ton CO212 ton C
= $40.33/MTCE
Savings = $167,531/yr (from spreadsheet)
c. A $400,000/yr recycling program saves
Net benefit =$1,040,000 +$167,531 - $400,000 =$807,531/yr
9.4Comparing a 10,000mi/yr, 20 mpg SUV burning 5.22 lbs C//gal at 125,000 Btu/galto cardboard recovery savings.
c. The carbon savings from cardboard recycling is equivalent to carbon emissionsfrom how many SUVs?
d. How many average SUVs of energy are saved by cardboard recycling?
a. How many tons of CO2 will be emitted per SUV per year?
CO2 =10,000 miles x x 5.22 lbsC/gal
20 miles/gal x 2200 lbs/tonx
44 tonCO212 tonC
= 4.35 ton CO2/yr
b. Btus for those SUVs
Energy=10,000 miles x 125,000 Btu/gal
20 miles/gal= 62.5 million Btu/yr
c. From Table 9.10, 42 million tons of cardboard are kept out of landfills. And fromTable 9.8, each ton saves 0.96 metric tons of carbon
9.2
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
3/14
Car equivalents=42x106ton/yr x 0.96 mtonC/ton x 1.1 ton/mton
4.32 tonCO2/yrSUVx
44 tonCO212 tonC
= 37.6 million SUVs taken off the road in carbon savings
d. From Table 9.9, cardboard recycling saves 15.65 million Btu/ton. So,
Car equivalents=42x106ton/yr x 15.65 x106 Btu/ton
62.5 x 106 Btu/yr/SUV=10.5 million SUVs
9.5 A 0.355-L (12 oz) 16 g aluminum can with 70% recycling. Need to adjust Table9.13 which was based on 50% recycling. Each can now has 0.7x16 =11.2 g ofrecycled aluminum and 0.3 x 16 =4.8 g of new aluminum from bauxite.
New aluminum from bauxite= 4.8g x1765 kJ
8g=1059 kJ
Recycled cans to make 11.2 g of Al=11.2g x40 kJ
8g= 56 kJ
The remaining energy for can production is the same as Table 9.13:
Total for 16g (0.355L) can =3188 (1765 +40) +(1059 +56) =2498 kJ/can
Per liter of can =2498 kJ/0.355L =7037 kJ/L
9.6 Heavier cans from yesteryear, 0.0205 kg/can and 25% recycling rate.
New aluminum per can was 0.75 x 0.0205 kg =0.015375 kg
Recycled aluminum per can was 0.25 x 0.0205 kg =0.005125 kg
From Table 9.12:
New aluminum =0.015275 kg x 220,600 kJ/kg =3370 kJ
Recycled aluminum =0.005125 kg x 5060 kJ/kg =26 kJ
Total energy =3370 +26 =3396 kJ/can
Compared to todays 1805 kJ/can (Example 9.4)
Today: 1805 kJ/can
Earlie : 3396 kJ/can
= 0.53 Savings is 47%
9.7 Using 1.8 million tons/yr of aluminum cans, 63 percent recycled, and Table 9.12:
a. The total primary energy used to make the aluminum for those cans.
New aluminum=0.37 x 1.6x106tons x 220,600 kJ/kg xkg
2.2 lbx
2000 lb
ton=118.7x1012kJ
9.3
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
4/14
Old aluminum=0.67 x 1.6x106tons x 5060 kJ/kg xkg
2.2 lbx
2000 lb
ton= 4.9x1012kJ
Total =(118.7 +4.9) x 1012 =123.6 x 1012 kJ
b. With no recycling:
All new aluminum=1.6x106tons x 220,600 kJ /kg xkg
2.2 lbx
2000 lb
ton= 320.9x1012kJ
c. Using Table 9.8 CO2 emissions that result from that recycling.
Recycling =0.67 x 1.6x106 tons Al x 3.71 MTCE/ton =3.97 x 106MTCE
As CO2: 3.97x106metric tonsC x
44 tons CO212 tons C
=14.6x106 metric tons/yr
or 14.6x106tonne/yr x2200 lbstonne
x ton2000 lbs
=16 million U.S. tons/yr
9.8 With pickups from both sides of the 1-way street:
With pickups on one-side only on the 1-way street, need to make 2 passes
9.9 A 30 yd3 packer truck, 750 lb/yd3, 100 ft stops, 5 mph, 1 min to load 200 lbs:
time/stop=100ft
stopx
mi
5280 ftx
hr
5 mix
60 min
hr+1 min=1.227 min/stop
9.4
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
5/14
9.10 Route timing:
a. Not collecting =20min +3x20min +2x15min +15min +40min =165 min/day
To fill a truck takes:
25yd3truck x4 yd3curb
yd3truckx
customer
0.2yd3x
stop
4 customerx1.5 min
stop=187.5 min/load
Two loads per day takes:
2 loads/d x 187.5min/load +165 min(travel,breaks)[ ]x h60min
= 9.0 hrs/day
b. Customers served:
25yd3truck x4 yd3curb
yd3truckx
customer
0.2yd3= 500 customers/load
#customers=500 customers
loadx
2 loads
dayx
5 days
week= 5000 customers/truck
c. Labor =$40
hrx
8 hrs
day+
$60
hrx
1hr
day
x
5 day
weekx
52 wks
yr= $98,800/yr
Truck cost =$10,000
yr+
$3500/yr
yd3x 25yd3 = $97,500/yr
Customer cost =($98,800+$97,500)/y
5000 customers= $39.26/yr
9.11To avoid overtime pay, working 8 hrs/day and needing 165 min to make runs backand forth to the disposal site, breaks, etc (Problem 9.2):
Collection time =8 hr/d x 60 min/hr 165 min/d =315 min/day
Customers=315 min
dayx
stop
1.5 minx
4 customers
stopx
5 day
wk= 4200 customers
Annual cost of service per customer is now:
($40/hr x 8 hr/wk x 5 d/wk x 52 wk/yr +$97,500/yr)/4200 =$43/yr
Cheaper to pay them overtime.
9.5
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
6/14
9.12 So, with 8-hr days a smaller truck can be used. As in Problem 9.11:
Collection time =8 hr/d x 60 min/hr 165 min/d =315 min/day
With 2 truckloads per day,
Customers=315 min
day
xstop
1.5 min
x4 customers
stop
= 840 customers/day
or 420 customers per truckload. At 2 loads per day and 5 days per week, that wouldgive 4200 customers once a week service. Truck size needed is therefore,
Truck size=420 customers
truckloadx
0.2 yd3 at curb
customerx
yd3 in truck
4yd3at curb= 21yd3
costing:
Truck$=$10,000
yr+
$3500/yd3
yrx 21yd3 = $83,500/yr
Labor$= $40hr
x8hrday
x
5 dayweek
x52 weeksyr
= $83,200/yr
Resulting in: Customer$=$83,200+$83,500( )/yr
4200 customers= $39.69/yr
(compared with $39.26 per customer in Problem 9.10 and $43 in Problem 9.11.
9.13 Comparing two truck sizes:
a. Customers for each truck:
(A) 27 m3 truck: 27m3 truck x4m3curb
1 3 in truckx
customer
0.25 3 curb= 432 customers/load
#customers=432 customers
truckloadx
2 loads
dayx
5 days
week= 4320 customers (27m3)
(B) 15 m3 truck: 15m3 truck x4m3curb
1 3 in truckx
customer
0.25 3 curb= 240 customers/load
#customers=240 customers
truckloadx
3 loads
dayx
5 days
week= 3600 customers (15m3)
b. Hours per day for the crew:
(A) 27 m3 truck:432 customers
truckloadx
0.4 min
customerx
2 loads
day= 346 min
Crew:346 min+160 min(misc.)
60 min/hr= 8.43 hr/day
9.6
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
7/14
(B) 15 m3 truck:240 customers
truckloadx
0.4 mi
customerx
3 loads
day= 288 min
Crew:288 min+215 min(misc.)
60 min/h= 8.38 hr/day
c. Cost per customer:
(A) 27 m3 truck:
Cost:$40
hrx
8.43hr
dayx
5 day
weekx
52 week
yr+ $120,000/yr= $207,672/yr (27m3)
Customer$=$207,672/yr
4320 customers= $48.07/yr (27m3)
(B) 15 m3 truck:
Cost:$40
hrx
8.38hr
dayx
5 day
weekx
52 week
yr+ $70,000/yr= $157,152/yr (15 m3)
Customer$=$157,152/y
3600 customers= $43.65/yr (15 m3)
Cheaper to run 3 trips a day in the smaller 15 m3 truck.
9.14 A $150,000 truck, 2 gal/mi, $2.50/gal, 10,000 mi/yr, $20k maintenance:
a. Amortized at 12%, 8-yr: CRF 8yr,12%( )=i 1+ i( )n
1+ i( )n 1=
0.121+ 0.12( )8
1+ 0.12( )8 1= 0.201/yr
Amortization =$150,000 x 0.201/yr =$30,195/yr
Fuel =10,000 mi/yr x 2 gal/mi x $2.50/gal =$50,000/yr
Total truck cost =$30,195 +$50,000 +$20,000 (maint) =$100,195/yr
b. Labor$ =$25/hr-person x 2 people/truck x 40 hr/wk x 52 wk/yr =$104,000/yr
c. Total Cost=$100,195+ $104,000
10 ton/day x 260day/yr= $78.54/ton
9.15 Reworking Examples 9.5 9.7 to confirm the costs in Table 9.17:
a. One-run per day, t =150 ft/stop x 3600 s/hr
5 mi/hr x 5280 ft/mi+ 4 can/stop x 20s/can=100.5 s/stop
Time to collect =8 0.4 (2x1-1)x0.4 0.25 1- 1x0.2 =5.75 hr/day
which allows N stops per day (l-load per day)
9.7
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
8/14
N =5.75 hr/d x 3600 s/hr
100.5 s/stop x 1 load/day= 206 stops/load
Truck volume need is,
V =4 can/stop x 4 ft3/can x 206 stop/load
27ft3/yd3 x 3.5 yd3 curb/yd3in truck= 34.9 yd3
With economics,
Labor =$99.840/yr as in Example 9.7
Truck =$25,000/yr +4000$/yd3yrx34.9 yd3=$164,600/yr
206 stops x 2 cust/stop x 1 load/d x 5 d/wk =2060 customers
Refuse=2060 homes x 60 lb/home x 52 weeks/yr
2000 lb/ton= 3214 tons/yr
Cost/ton=(164,600+ 99,840) $/yr
3214 ton/yr= $82.25/ton (OK)
b. Three-runs per day: 100.5 s/stop
Time to collect =8 0.4 (2x3-1)x0.4 0.25 1- 3x0.2 =3.75 hr/day
which allows N stops per day (3-load per day)
N =3.75 hr/d x 3600 s/hr
100.5 s/stop x 3 load/day= 44.8 stops/load
Truck volume need is,
V =4 can/stop x 4 ft3/can x 44.8 stop/load
27ft3/yd3 x 3.5 yd3 curb/yd3in truck= 7.6 yd3
With economics,
Labor =$99.840/yr as in Example 9.7
Truck =$25,000/yr +4000$/yd3yr x7.6yd3=$55,400/yr
44.8 stops x 2 cust/stop x 3 load/d x 5 d/wk =1344 customers
Refuse=1344 homes x 60 lb/home x 52 weeks/y
2000 lb/ton= 2096 tons/yr
Cost/ton=
(99,840+ 55,400) $/yr2096 ton/yr = $74/ton (OK)
9.16 Transfer station: 200 tons/day, 5d/wk, $3 million, $100,000/yr, trucks $120,000,20 ton/trip, $80k/yr, 4 trip/day, 5d/wk, 10%, 10-yr amortization.
Station costs: CRF 10yr,10%( )=i 1+ i( )n
1+ i( )n 1=
0.101+ 0.10( )10
1+ 0.10( )10 1= 0.16275/yr
9.8
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
9/14
$3 million x 0.16275/yr +$100,000/yr =$588,236/yr
to handel: 5 ton/d x 5 d/wk x 52 wk/yr =52,000 tons/yr
which is cost=$588,236/yr
52,000 tons/yr= $11.31/ton
Truck costs:
Depreciation =$120,000 x CRF =$120,000 x 0.16275 =$19,530/yr
(Driver+Maint)+Depreciation =$80,000 +$19,530 =$99,530
to haul: 20 tons/trip x 4 trip/d x 5 d/wk x 52 wk/yr =20,800 ton/truck-yr
which is total truck cost=$99530/yr
20,800 ton/yr= $4.79/ton
for a total of $4.79/ton (truck) +$11.31/ton (station) =$16.10/ton
9.17 Distance for an economic transfer station:
a. Cost of direct haul to the disposal site,
$40 +30 t1 =40 +30x1.5 =$85/ton
b. Transfer station 0.3 hr from a collection route,
$40 +30 t1 =40 +30x0.3 =$49/ton to get to the transfer station
for the transfer station
$10 +10 t2 =10 +10(1.5 0.3 hr) =$22/ton
total cost with transfer station =$49 +$22 =$71/ton
c. Minimum distance from the transfer station to the disposal site,
direct haul $ =$ to transfer station +$ for transfer station
$40 +$30/hr x 1.5 hr =($40 +30 t1) +$10 +10(1.5 - t1)
85 = 40 +10 +15 +30 t1 10 t1=65 +20 t1
t1 =1 hr t2 =1.5 1 =0.5 hr
That is, the transfer station must be no more than 1 hour away from thecollection route (or, the transfer station should be more than 0.5 hr from thedisposal site).
9.9
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
10/14
9.18 Newsprint: 5.97% moisture, HHV =18,540 kJ/kg, 6.1% H.
Starting with 1 kg of as received waste:
Energy to vaporize moisture =0.0597 kg H2O x 2440 kJ/kg =145.6 kJ
Dry weight =1 0.0597 =0.9403 kg
Hydrogen in the dry waste =0.061 x 0.9403 =0.0574 kg
As H becomes H2O =0.0574 kgH x 9 kgH2O/kgH x 2440 kJ/kgH2O =1259.6 kJ
Total energy lost in water vapor =145.6 +1259.6 =1405 kJ per kg of newsprint
LHV =HHV 1405 =18,540 1,405 =17,135 kJ/kg
9.19 Corrugated boxes, 5.2% moisture, HHV =16,380 kJ /kg, 5.7% H in dried material:
Could use the procedure shown in Prob. 9.18, or use (9.7)
LHV =HHV 2440(W+9H)
W =0.052 kgH2O/kg waste
H =(1-0.052)x 0.057 =0.054 kgH/kg waste
LHV =16,380 2440 (0.052 +9x0.054) =16380 1313 =15,067 kJ/kg
9.20 2 L PET bottle, 54 g, 14% H, HHV =43,500 kJ/kg,
QL =energy lost in vaporized H2O
QL =2440 kJ
kg H2Ox18 kgH2O
2 kgHx
0.14 kgH
kg PETx
54g PET
103g/kg=166 kJ/bottle
LHV = 43,500 kJkgPET
x54 gPET/bottle103g/kg
166 kJ/bottle= 2183 kJ/bottle
9.21 Energy estimates based on HHV =339(C ) +1440 (H) 139 (O) +105 (S)
a. Corrugated boxes: based on dry weight,
HHV(dry)=339x43.73 +1440x5.70 139x44.93 +105x0.21 =16,809 kJ/kg
There are (1-0.052) =0.948 kg dry material per kg as received
HHV as received =0.948 kg(dry) x 16,809 kJ/kg(dry) =15,935 kJ/kg
b. Junk mail:
HHV(dry)=339x37.87 +1440x5.41 139x42.74 +105x0.09 =14,697 kJ/kg
HHV as received =(1 - 0.0456) x 14,697 =15,935 kJ/kg
c. Mixed garbage:
HHV(dry)=339x44.99 +1440x6.43 139x28.76 +105x0.52 =20,568 kJ/kg
HHV as received =(1 - 0.72) x 20,568 =5,759 kJ/kg
9.10
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
11/14
d. Lawn grass:
HHV(dry)=339x46.18 +1440x5.96 139x36.43 +105x0.42 =19,218 kJ/kg
HHV as received =(1 - 0.7524) x 19,218 =4,758 kJ /kg
e. Demolition softwood:
HHV(dry)=339x51.0 +1440x6.2 139x41.8 +105x0.1 =20,417 kJ/kg
HHV as received =(1 - 0.077) x 20,417 =18,845 kJ /kg
f. Tires:
HHV(dry)=339x79.1 +1440x6.8 139x5.9 +105x1.5 =35,944 kJ /kg
HHV as received =(1 - 0.0102) x 35,944 =35,578 kJ/kg
g. Polystyrene:
HHV(dry)=339x87.10 +1440x8.45 139x3.96 +105x0.02 =41,147 kJ/kg
HHV as received =(1 - 0.002) x 41,147 =41,064 kJ /kg
9.22 Draw the chemical structures:
a. 1,2,3,4,7,8-hexachlorodibenzo-p-dioxin
b. 1,2,3,4,6,7,8-heptachlorodibenzo-p-dioxin
c. Octachlorodibenzo-p-dioxin
d. 2,3,4,7,8-pentachlorodibenzofuran
9.11
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
12/14
e. 1,2,3,6,7,8-hexachlorodibenzofuran
9.23 U.S. 129 million tons, 800 lb/yd3, cell 10-ft, 1 lift/yr, 80% is MSW, 1000 people:
VMSW =129x106 ton
yrx
2000 lb
tonx
yd3
27 ft3= 8.71x109 ft3/yr
@ 80% per cell,
Vlandfill =8.71 x 109 ft3/yr
0.80=10.9x109 ft3/yr
A lift =10.9 x 109 ft3/yr
10 ft/lift xacre
43,560 ft2 = 24,987 acres/yr
No population is specified, but at roughly 300 million people, the area per 1000people would be about
A lift per 1000 =24,987 acres/yr
300,000 thousand people 0.08acre/yr per 1000 people
9.24 50,000 people, 40,000 tons/yr, 22% recovery, 1000 lb/yd3, 10-ft lift, 80% MSW:
VLandfill =40,000(1-0.22)ton
yr x2000 lb
ton xyd3
1000 lbx27ft3
yd3 xft3 landfill
0.80ft3MSW = 2.11x106
ft3
/yr
a. Area of lift needed each year
A lift =2.11 x 106 ft3/yr
10 ft/liftx
acre
43,560 ft2= 4.83 acre/yr
b. To complete the landfill will take:
time remaining=40 acre/lift x 2 lifts remaining
4.83 acre/yr=16.5 yrs
9.25 By increasing the recovery rate from 22% to 40%,
VLandfill =40,000(1-0.40)ton
yrx
2000 lb
tonx
yd3
1000 lbx
27ft3
yd3x
ft3 landfill
0.80ft3MSW=1.62x106 ft3/yr
A lift =1.62 x 106 ft3/yr
10 ft/liftx
acre
43,560 ft2= 3.72 acre/yr
9.12
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
13/14
time remaining=40 acre/lift x 2 lifts remaining
3.72 acre/yr= 21.5 yrs
So the landfill will last 5 more years because of the program (21.5 16.5 yrs).
9.26 Lawn trimmings: Per kg, 620g moisture and 330g decompostables represented by
C12.76H21.28O9.26N0.54.
1 mol trimmings =12x12.76 +1x21.28 +16x9.26 +14x0.54 =330.2 g//mol
That is, 1 kg of as received trimmings has 330g of decompostibles, which turnsout to be1 mole of decompostibles. Using (9.8) gives
C12.76H21.28O9.26N0.54 +n H2Om CH4 +s CO2 +d NH3
where m =(4x12.76 +21.28 2x9.26 3x0.54)/8 =6.5225
So, 6.5225 moles of CH4 are produced per mole (330g) of decompostibles. So, 1
kg of lawn trimmings, with 330g of decomposbiles, results in 6.5225 moles ofCH4.
a. Volume of methane:
VCH4 =0.0224 m3CH4
mol CH4x
6.5225 molCH4kg"asreceived"
= 0.146m3CH4/kg lawn trimmings
b. Energy content: CH4 energy=6.5225 molCH4kg "as received"
x890 kJ
mol= 5,805 kJ/kg
9.27 1 kg of food wastes, with 720g water and 280g of CaHbOcNd:
a. C 45% 0.45 x 280 =126g
H 6.4% 0.064 x 280 =17.92g
O 28.8% 0.288 x 280 =80.64g
N 3.3% 0.033 x 280 =9.24g
Total =233.8 g/mol
C: 12g/mol x a mol =126g so a =126/12 =10.5 mol
H: 1 g/mol x b mol =17.92g so b =17.92/1 =17.92 mol
O: 16g/mol x c mol =80.64g so c =80.64/16 =5.04 mol
N: 14g/mol x d mol =9.24g so d =9.24/14 =0.66 mol
The chemical formula for dry food wastes: C10.5H17.92O5.04N0.66
b. Chemical reaction:
C10.5H17.92O5.04N0.66 +n H2Om CH4 +s CO2 +d NH3
9.13
7/29/2019 66868-Chptr9PrblmSolns
14/14
where n =(4x10.5 17.92 2x5.04 +3x0.66)/4 =3.995
m =(4x10.5 +17.92 2x5.04 3x0.66)/8 =5.9825
s =(4x10.5 17.92 +2x5.04 +3x0.66)/8 =4.5175
d =0.66
Methane producing reaction is therefore:
C10.5H17.92O5.04N0.66 +3.995 H2O 5.9825 CH4 +4.5175 CO2 +0.66
NH3
c. Fraction of the resulting gas that is methane:
CH4 =5.9825 mol CH4
(5.9825+4.5175+0.66) moles gas= 0.536= 53.6%
d. Volume of methane per kg of food waste:
VCH4 =0.0224 m3CH4
mol CH4x
5.9825 molCH4kg"as received"
= 0.134m3 CH4/kg food wastes
e. HHV value of methane produced:
CH4 energy=5.9825 mol CH4kg "as received"
x890 kJ
mol= 5,324 kJ/kg food waste
9.14