0_numbers

  • Upload
    andreiz

  • View
    216

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

numbers

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

Data:22 -01 -2009 Institutor:Risnoveanu Nicoleta

G.P.P.NR 10 ,,Ciupercuta-Buzau

Nivel:II

Grupa :mareCategoria activitatii:optional:limba engleza

Tema activitatii:,,The numbersTipul activitatii:Comunicare-insusire de noi cunostinteMijloc de realizare:joc didacticNivelul experential:copiii au cunostinte suficiente pentru buna desfasurare a activitatilorObiective Cadru:-

-insusirea corecta a sunetelor din limba engleza

-imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi

-stimularea interesului pentru o alta civilizatie si cultura

Obiective de referinta:

-sa-si insuseasca in mod constant cuvinte si expresii noi

-sa-se exprime in propozitii corect din punct de vedere gramatical

-sa numere corect

-sa-si dezvolte spiritul de echipa

-sa recunoasca numarul alesMetode si procedee:explicatia,exercitiul,asocierea imaginilor cu cuvantul,demonstratia,problematizareaForme de organizare:frontal,individual si pe echipe

Material didactic:jetoane cu cifre,puisorul ,,Tweety,planse mari cu cifre.Sarcina didactica:alegerea jetonului si recunoasterea cifrei,la pronuntarea unui numar se ridica in picioare.Elemente de joc:cautarea si manuirea materialului,surpriza,intrecerea,aplauze

Regulile jocului:Copiii actioneaza cu materialul ,rezolva sarcina data numai la comanda educatoarei,aplauda raspunsurile corecte.Copiii sunt impartiti in doua echipe,au au pe masute cosulete cu jetoane.Ei recunosc jetonul si Fiecare raspuns corect este aplaudat si punctat.Castiga echipa cu cele mai multe raspunsuri corecte.La semnalul unei cifre copilul cu jetonul respectiv se ridica in picioare.,copilul care greseste este scos din joc.Durata:30 min

Desfasurarea activitatii didactice

Eveniment didacticContinutul stiintificStrategii didacticeevaluarea

Moment organizato-ricCaptarea atentieiAnuntarea temei si a obiective-lor

Dirijarea invatarii

Jocul de proba

Desfasura-rea Propriu-zisaDesfasura-rea joculuiComplica-rea joculuiAprecierea

Performan-teiIncheierea activitatii

I-aerisirea salii de grupa

-asezarea masutelor in forma de careu deschis

-pregatirea materialelor jetoane,cutia fermecata cu jucarii-intrarea copiilor in sala

-Se recita poezia:,,Good morning dear teacher,

Good morning how are you

We all are very teacher

To say ,,hello to you ,,-se face prin prezentarea

Puisorului,,Tweety,care a venit la noi sa vada cum raspundem la activitate pentru ca doreste si el sa invete limba engleza.Copii dau mana cu ,,Tweety si se prezinta :,,My name is Diana,my name is Adrian etcAstazi vom invata sa numaram in limba engleza.

Se prezint copiilor planse mari cu numere. Se va numara in romana ,apoi in limba engleza:one,two,three,four,five,six,seven ,eight,nine,ten.Se va repeta numaratoarea de mai multe ori,pana vor invata .Copii sunt impartiti in 2 grupe.Explic cum se desfasoara jocul precizand regulile de joc.Jetoanele sunt asezate in cosulete pe masute.Un copil de la prima echipa merge cu cosuletul si ofera jetoane copiilor la alegere.Ei tebuie sa recunoasca ce cifra au..Fiecare raspuns corect este punctatI. Copii vor scoate din cosulete jetoane si vor raspunde?What is this?this is one.What is this?

This is five.1.Prezint copiilor cosuletele cu jetoane.

Un copil de la fiecare echipa va ditribui la alegere jetoane.Fiecare copil va trebui sa retina cifra care o reprezinta.Se vor pune intrebari la fiecare echipa .Se acorda stimulente pentru fiecare raspuns corect.Castiga echipa cu cele mai multe rsapunsuri corecte.II.Voi acorda jetoane la fiecare echipa.La pronuntarea unui numar ,,:ten copii care au cifra ,,ten;se ridica in picioare.Cei care nu-si retin numarul si nu se ridica in picioare vor fi scosi din joc..Castiga echipa care rezolva corect sarcina data.Se repeta jocul ,dar se schimba cifrele intre ei.Se va da copiilor o fisa de lucru in care vor trebui sa uneasca multimea data cu cifra corespunzatoare.Voi multumi copilor pentru activitate si vor fi rasplatiti cu stimulente si aplauze.

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Demonstratia

Demonstratia

ProblematizConversatia

explicatiaFrontalPe echipe

Individualfrontal

Pe echipe

Pe echipe

individualfrontal

Bibliografie

-Revista invatamantului prescolar Nr 1-2/2009

-Limba engleza pentru prescolari,elevi si profesori,Ed.Corvin,Deva,2003

Deldegan L-Learn English,ED.Aqvila,Bucuresti,1997-Irving N1 ((2 (((3 (((((4 (5 ((((6 ((((((7 (((((((((8 ((((((((((9 (((((((10 ( ( ( ( ( ( ( (

Nume

Prenume

U neste multimea cu cifra corespunzatoare