5
 Proiect de activitate didactică Tema: Compuşi hidroxilici. Titlul lecţiei: Alcooli Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare Clasa: a X-a (1 oră/ săptămână) Data: 20. 03. 2008 Profesor: Sandu Diana Şcoala: Grup Şcolar “Tudor Tănăsescu” Bibliografie: Fătu, S.; Jinga, I.; Învăţarea eficientă a conceptelor fundamentale de chimie, Ed. Corint, 1997 Manuale de chimie, în vigoare. Obiective operaţionale: O 1  Să modeleze structuri de alcooli şi izomerii lor; O 2  Să denumească şi să clasifice alcoolii după criteriile învăţate; O 3  Să efectueze experimente de laborator pe baza unor instrucţiuni scrise; O 4  Să stabilească interdependenţa structură – proprietăţi, pentru explicarea fenomenelor observate; O 5  Să releve importanţa unor alcooli. Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exerciţii problematizate, modelarea, experimente pe grupe de elevi Materi ale didact ice: substa nţ e şi ustensile de lab orat or, fi ş e de lucru, cal cul ato r, videoproiector Scenariul activităţii didactice I. Reactualizarea cunoştinţelor (5 minute), prin stabilirea cu clasa a unui plan de recapitulare: 1. Clas if icarea alcoo li lor  2. Izomerie 3. Prop rie t ăţ i f izice şi chi mic e 4. Utilizări Se enumeră principalele proprietăţi chimice şi utilizările alcoolilor studiaţi. II. Prezentarea fiş ei de luc ru ce va cuprinde atât exerci ţii cât şi activit ăţi experimentale (40 minute). Fişa de lucru A. Exerciţii problematizate 1. Scri e formul el e chimic e şi cl asi fică n fun cţ ie de cri teri il e învăţate) următorii  alcooli :

0alcooli

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 0alcooli

5/7/2018 0alcooli - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0alcooli 1/5

 

Proiect de activitate didactică

Tema: Compuşi hidroxilici.Titlul lecţiei: Alcooli Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare

Clasa: a X-a (1 oră/ săptămână)Data: 20. 03. 2008Profesor: Sandu DianaŞcoala: Grup Şcolar “Tudor Tănăsescu”Bibliografie:

Fătu, S.; Jinga, I.; Învăţarea eficientă a conceptelor fundamentale de chimie, Ed.Corint, 1997

Manuale de chimie, în vigoare.

Obiective operaţionale:O1 – Să modeleze structuri de alcooli şi izomerii lor;O2 – Să denumească şi să clasifice alcoolii după criteriile învăţate;O3 – Să efectueze experimente de laborator pe baza unor instrucţiuni scrise;O4 –  Să stabilească interdependenţa structură – proprietăţi, pentru explicarea

fenomenelor observate;O5 – Să releve importanţa unor alcooli.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exerciţii problematizate, modelarea,experimente pe grupe de elevi

Materiale didactice: substanţe şi ustensile de laborator, fişe de lucru, calculator,videoproiector 

Scenariul activităţii didactice

I. Reactualizarea cunoştinţelor (5 minute), prin stabilirea cu clasa a unui plan derecapitulare:

1. Clasificarea alcoolilor 2. Izomerie3. Proprietăţi fizice şi chimice4. UtilizăriSe enumeră principalele proprietăţi chimice şi utilizările alcoolilor studiaţi.

II. Prezentarea fişei de lucru ce va cuprinde atât exerciţii cât şi activităţiexperimentale (40 minute).

Fişa de lucruA. Exerciţii problematizate

1. Scrie formulele chimice şi clasifică (în funcţie de criteriile învăţate)următorii  alcooli :

Page 2: 0alcooli

5/7/2018 0alcooli - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0alcooli 2/5

 

a) metanol b) etanolc) 2-propanold) 2-propen-1-ol (alcool alilic)e) fenil-metanol (alcool benzilic)

f) 1,2,3- propantriol

2. Scrie şi denumeşte alcoolii cu formula moleculară C 4  H 10O.

3. Scrie numărul de ordine al substanţelor din coloana A, însoţit de literelecorespunzătoare utilizărilor acestora din coloana B:

A B1. CH3 – OH a. esenţe şi parfumuri2. CH3 – CH2 – OH b. cosmetică3. CH2(OH) – CH(OH) – CH2(OH) c. combustibil

d. medicină

e. mase plasticef. fibre sintetice Răspuns: 1c, e, f; 2a,b, c, d; 3b, d, eElevii vor rezolva independent cerinţele fişei de exerciţii. Profesorul solicită apoi

câte un elev să scrie la tablă soluţiile exerciţiilor.

B. Cercetarea unor proprietăţi fizice şi chimice ale alcoolilor1. Verificarea solubilităţii unor alcooli în apăMateriale necesare: stativ cu eprubete, pipete, apă distilată, etanol, glicerină,

tetraclorură de carbon (CCl4).Mod de lucru : Introdu în câte două eprubete următorii compuşi organici: etanol

şi glicerină, astfel încât să ocupe ~ 1 cm3

din volumul eprubetei. Pentru fiecare perechede eprubete, se folosesc aceiaşi solvenţi şi anume: într-o eprubetă toarnă apă iar în ce-ade-a doua toarnă un solvent organic (CCl4) în volume de ~ 5 cm3. Agită fiecare eprubetă. Notează observaţiile şi concluziile în tabel:

Tabel 1. Rezultatele şi concluziile din activitatea experimentală 1.Nr.eprubetă

Substanţa Solvent Observaţii Concluzii

1. Etanol H2O  Nu se observă nici omodificare

 Etanolul se dizolvă în apă

2. Etanol CCl4 Se formează două straturi de

lichid 

 Etanolul nu se dizolvă în

CCl 43. Glicerină H2O  Nu se observă nici omodif 

 

icareGlicerina se dizolvă în apă

4. Glicerină CCl4 Se formează două straturi delichid 

Glicerina nu se dizolvă înCCl 4

Alcoolii sunt uşor solubili în apă. Metanolul şi etanolul sunt complet miscibili cuapa. Solubilitatea în apă a alcoolilor se datorează formării legăturilor de hidrogen cumoleculele de apă. Alcoolii nu se dizolvă în solvenţi organici.

Page 3: 0alcooli

5/7/2018 0alcooli - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0alcooli 3/5

 

2. Verificarea vâscozităţii unor alcooli Materiale necesare: eprubete, etanol, glicerină.Mod de lucru: Într-o eprubetă toarnă etanol şi în alta glicerină, observând lichidul

care curge. Agită uşor eprubetele şi apoi observă lichidul în contact cu pereţii de sticlă.

a. etanol; b. glicerină 

Observaţii……………………………………………………………………………………

Concluzii……………………………………………………………………………………  Rezultatele observaţiilor şi concluziilor 2.

Observaţii : Glicerina curge mai încet decât etanolul; după agitare, glicerinaîntârzie pe pereţii eprubetei; în ambele eprubete lichidul formează un menisc.

Concluzii : Fiind un alcool trihidroxilic, glicerina formează mai multe legături dehidrogen cu moleculele vecine; coeziunea dintre molecule este mai mare, decivîâscozitatea şi tensiunea superficială a glicerinei sunt mai mari decât la etanol.

3. Oxidarea etanolului cu soluţie acidă de K 2Cr 2O7 

Materiale necesare : sol. K 2Cr 2O7, sol. H2SO4, sol. etanol, eprubete.Mod de lucru : Pune peste 1 ml sol. K 2Cr 2O7, 1 ml sol. H2SO4. Adaugă peste

amestecul oxidant sol. etanol. Scrie observaţiile şi reacţia chimică.

Observaţii………………………………………………………………………………….

Page 4: 0alcooli

5/7/2018 0alcooli - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0alcooli 4/5

 

Ecuaţia reacţiei chimice ………………………………………………………………………………….

Concluzii ...…………………………………………………………………………………

 Rezultatele experimentului 3:Observaţii :  Amestecul oxidant (K 2Cr 2O7 +H 2SO4 ) este de culoare portocalie. Înurma reacţiilor de oxidare, se obţine o soluţie de culoare verde datorită prezenţei ionuluide Cr 3+ , alături de acetaldehidă.

 Ecuaţia reacţiei chimice : CH3 – CH2 – OH + [O]         →  

++ H OCr  K 

722 CH3CHO + H2OConcluzii :   Reacţia stă la baza testării alcoolemiei conducătorilor auto.

 Alcooltestul este o fiolă, în interiorul căreia se află bucăţi de silice (SiO2 ) impregnate cu  soluţie acidă de K 2Cr 2O7  (culoare portocalie). Acesta capătă culoare verde, dacă conducătorul auto suflă vapori de alcool.

Prelucrarea datelor : Elevii efectuează experienţele indicate de profesor, notează

observaţiile, ecuaţiile reacţiilor chimice (dacă este cazul) şi concluziile experienţelor efectuate. Verifică apoi corectitudinea răspunsurilor cu ajutorul unei fişe completatecorect, prezentate la videoproiector.

III. Asigurarea retenţiei şi transferului (5 minute)Se va urmări la videoproiector un material referitor la alcooli.Se anunţă tema pentru acasă (ex. 3,4/ pag. 79 din manual).

Page 5: 0alcooli

5/7/2018 0alcooli - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0alcooli 5/5